Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Motorola Defy

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10390 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Articolul e in jurul unui screen shot al linkului pus de mine in mesajul 20.

#38
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Da, ai dreptate.

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, bun phonehouse au trecut de la "disponibil" la "indisponibil pentru moment", datele chiar pentru preorder deja comandat ferm au fost impinse dupa 22 oct. A aparut si pe Amazon(.de) cu 349.99 deci se confirma pretul (cu livrare incepind din 26 oct).
In alta ordine de idei trebuie mentionat ca toti androizii motorola mai putin unul (am uitat care...) au bootloaderul locked (nu pot fi facute upgradeuri decit cu firmware semnat motorola). Din cite stiu desi s-a progresat in domeniu nu exista firmware-uri alternative la telefoanele locked in modul asta (nu confundati cu root care exista pentru mai tot ce misca). Trebuie spus ca Motorola a evitat sa raspunda la intrebarile privind Android 2.2 pe Defy.

Pe scurt nu e imposibil sa ramineti cu 2.1 (care deja e depasit) un timp indelungat pe Defy, posibil pentru totdeauna.

#40
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postf300, on 15th October 2010, 20:34, said:

Da, bun phonehouse au trecut de la "disponibil" la "indisponibil pentru moment", datele chiar pentru preorder deja comandat ferm au fost impinse dupa 22 oct. A aparut si pe Amazon(.de) cu 349.99 deci se confirma pretul (cu livrare incepind din 26 oct).
In alta ordine de idei trebuie mentionat ca toti androizii motorola mai putin unul (am uitat care...) au bootloaderul locked (nu pot fi facute upgradeuri decit cu firmware semnat motorola). Din cite stiu desi s-a progresat in domeniu nu exista firmware-uri alternative la telefoanele locked in modul asta (nu confundati cu root care exista pentru mai tot ce misca). Trebuie spus ca Motorola a evitat sa raspunda la intrebarile privind Android 2.2 pe Defy.

Pe scurt nu e imposibil sa ramineti cu 2.1 (care deja e depasit) un timp indelungat pe Defy, posibil pentru totdeauna.
Oricum suportul software și hardware al Motorola pt Europa, în particular pt România lasã de dorit. Au avut epoca Razr mai cu moț. În rest...Asia și SUA.

#41
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Da, e posibil ca Defy sa ramana cu 2.1, dar repet tinta lui nu sunt utilizatorii care vor ultimele noutati hardware si software.
Defy e conceput ca un smartphone pentru lucrul in conditii "vitrege". De exemplu, pentru un inginer care merge pe santier si isi lasa aparatul in praf, il scapa de jos etc. Sau pentru persoanele mai neglijente care scapa in mod repetat telefoanele pe jos...
Nu putem compara spre exemplu Defy cu Galaxy S sau Milestone. Sunt din clase separate, desi toate sunt smartphone-uri.
Pe piata se gasesc mai multe de modele de la Samsung, Nokia, Sonim de telefoane gen Defy la care specificatiile si dotarile sunt pe ultimul plan, principala caracteristica fiind rezistenta la socuri, praf, apa etc.

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema este ca androidul este la inceput si multe chestii de baza lipsesc, multe aplicatii nu sint disponibile pentru versiunile vechi, etc. Ca idee de chestii simple care nu merg in versiunile vechi sau deloc:

- nu poti sa upload fisier din browser (feature prezent si la browserele din DOS de acum 12 ani, nu mai spun de windows mobile 2003 sau alte de-astea)
- nu poti sa faci ce vrei cu attachmenturile din emailuri (ai la dispozitie diferite actiuni care apar intimplator in functie de extensie si ce ai instalat dar nu poti pur si simplu sa iei ce fisier vrei)

Problema e amplificata de upgrade-urile care vin de la google dar sint bune doar pentru 2.2: http://googlemobile....oid-market.html

Si astea sint buguri mari generice, ce ne facem cu sutele/miile de alte buguri specifice la un device sau versiune - spre exemplu la 1.6 aveam la un moment dat problema ca nu imi arata numele celui care ma suna chiar daca am numarul in agenda. Mai mult decit enervant, chestia asta particulara ne arunca cu 15 ani inapoi - ce te faci cu toate bugurile astea micute enervante cind ramin nerezolvate si esti blocat de la a le rezolva singur?

#43
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
In mod normal si orice companie ar fi lansat acest device cu Android 2.2 din start.
Nu inteleg nici eu politica lor de a mai lansa inca telefoane noi cu Android 2.1. Din punct de vedere hadware Defy e pefect capabil sa ruleze Android 2.2, dar pentru nu stiu ce motive ei nu vor ca Defy sa aiba 2.2. Probabil se gandesc ca device-urile lor de varf Milestone 2, Droid 2, Droid X si Droid Pro sa aiba un avantaj in fata celor mai ieftine carte ruleaza 2.1 gen FlipOut, Defy, FlipSide, Bravo, Citrus etc. Asta e singurul mod prin care imi pot explica strategia lor.
Desigur e o gandire gresita...pe langa faptul ca pierd multi posibili clienti din start (care exclud orice device cu 2.1), apoi urmeaza multa munca pentru a pregati update-ul la 2.2 pentru acel device. Daca ar lansa direct cu 2.2 ar evita aceste 2 situatii din start.

Un alt mod prin care pierd ceva clienti este protectia foarte puternica de pe bootloader, care impiedica aplicarea de ROM-uri modificate.
Clientii pierduti de aici trec in tabara HTC. Nu inteleg nici aici gandirea lor. O protectie mai usoara ar da posibilitatea celor care vor ROM-uri Custom sa se bucure de ele. Oricum pana la urma tot s-au gasit metode de ocolire a protectiei.

Oricum, 90% din modelele actuale din piata nu vor mai primi urmatoarea versiune de Android, aceasta fiind rezervata doar modelelor de varf.
Milestone si Milestone XT720 de exemplu se vor opri la versiunea 2.2, urmand ca Milestone 2 sa primeasca Gingerbread.
La fel se va intampla si in SUA. Droid 2, Droid X si Droid Pro vor primi Gingerbread, pe cand Droid 1 se va multumi doar cu Froyo.

#44
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Nu a aparut inca nici un review mai detaliat al acestui telefon ? :blink:

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca au mari probleme cu livrarile, amazon.de il avea cu preorder cu livrare incepind din 25-26 oct acum vad ca l-au impins pe 7 nov.
Ca idee nu-mi aduc aminte de nici un telefon "interesant" sa fie in doua luni de la primul zvon pe piata si repet oricum de obicei cind apareau "fresh" erau peste 600 eur (iar asta e 349.99 la amazon).

#46
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Se pare ca telefonul a fost lansat astazi.

#47
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Motorola Defy review by phonescop link .

Se pare ca filmeaza VGA, "Motorola Defy Video Sample" link .

"MOTOROLA DEFY - Testing its life proof status" link .

"Motorola DEFY. It's life proof. Official TV Commercial. Directed by Carl Erik Rinsch." link

Edited by Just_Cavalli, 02 November 2010 - 23:03.


#48
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 2nd November 2010, 23:02, said:

Motorola Defy review by phonescop link .

Se pare ca filmeaza VGA, "Motorola Defy Video Sample" link .

Phonescoope a testat versiunea americana a lui Defy. E posibil ca versiunea europeana sa inregistreze video la calitate DVD.
Stiu ca e ciudat, dar la fel s-a intamplat si in cazul Droid 2\Milestone 2. Droid 2 filmeaza la calitate DVD, Milestone 2 la calitate HD 720p.
Pe magazinul online din Marea Britanie expansys in specificatii apare :

"Video: - Recording Resolution: DVD (720 x 480) - Recording Speed: 30fps"

Oricum ar fi, inregistrarea video pare destul de buna calitativ (cel putin decenta) :).

Edited by antinVidia, 03 November 2010 - 09:36.


#49
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cei de la phandroid zic ca filmeaza 720p :confuzzled:

"Not only did the phone not break, but it worked as perfectly under water as it would anywhere as he captured the entire stunt in 720p footage on the phone itself."

Edited by antinVidia, 05 November 2010 - 16:35.


#50
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Ar fi super daca ar filma 720p. ^_^

#51
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
A aparut si un review facut de phoneArena link
Filmeaza VGA si se pare ca la functia lui de baza(calitatea in timpul convorbiri) dezamageste.
Tot Samsung S8500 Wave e cea mai buna varianta in categoria asta de pret.

Video Review link

#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intre timp amazon.de l-a impins de pe 7 nov pe 10 nov (sa vedem ce fac miine).
Este normal sa se auda mai prost la un telefon waterproof, asa era si la Sony-E c702.
In ceea ce priveste S8500 nu e non-android? Dupa mine numai non-smartphone-urile pot fi comparate asa "global", nu prea vad nici o combinatie in care sa poti sa-ti iei fie unul fie altul. Sa-ti iei fie iPhone fie Palm Pre? Fie Symbian fie Blackberry? Windows Mobile sau Maemo? Android sau Bada?!?!?!?!

#53
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
"Producing some extremely weak tones through its earpiece, it makes hearing voices very difficult to do without squishing it close to your ear and covering the other. And to make matters worse, voices on our end did sound distorted and crackly, which doesn't make it any better to comprehend words. As for the person on the other end of the line, they said that our voices did sound clear and natural – so making things out wasn't a problem. Luckily, the speakerphone manages to produce some deep and audible voices which makes it especially easy for us to make out words.

Signal strength remained consistent in the same place as we recorded an average of -73 dBm on the DEFY. For the real world performance, we didn't experience any dropped calls or rapid changes in bars during our testing in the greater Philadelphia area."


Poate s-au aflat doar intr-o zona cu semnal prost, sau poate cel care a fost sunat s-a aflat intr-o zona cu semnal slab. Poate nu au reglat volumul pentru convorbiri la maxim. Poate nu au setat bine functia CrystalTalk...
Eu nu am intampinat astfel de probleme cu nici un telefon Motorola. Modelul pe care il folosesc in prezent (WX395) se aude de imi sparge timpanul in convorbiri.

PS: Un alt factor care poate influenta convorbirea este reteaua. Sa nu uitam ca ei au testat varianta americana (T-Mobile).
Am vazut ca T-Mobile lanseaza in mod constant patch-uri pentru telefoanele sale cu Android care au pe lista de imbunatatiri si "Improved call quality" .

Edited by antinVidia, 09 November 2010 - 12:07.


#54
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
Gata a aparut si in Romania, pretul - 1786.90 RON   => quickmall.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate