Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Motorola Defy

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10390 replies to this topic

#19
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 11th September 2010, 13:55, said:

Motorola are una dintre cele mai proaste politici de preturi si distributie, pacat de ei pentru ca in ultima vreme produc smartphonuri bune.

Mai ales pe Europa. In SUA si Asia preturile sunt cam la acelasi nivel cu concurenta, iar cu distributia nu sunt probleme.
Europa nu Ii prea intereseaza, dovada ca vanzarile din aceasta zona sunt foarte mici in comparatie cu Asia si SUA.
Singurele tari din Europa care primesc telefoane Motorola mai repede si ceva mai ieftin sunt cele mai dezvoltate : Germania, UK, Franta, Italia.
Un Backflip in SUA costa inca de la lansare in jur de 1100 lei. La noi a ajuns foarte tarziu, iar pretul a stat luni bune in jurul valorii de 1900-2000 lei.
Dabia acum a scazut pe la 1400 lei si asta probabil din cauza ca nu se prea cumpara...

Edited by antinVidia, 11 September 2010 - 13:17.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Primul pret de care am auzit 349.99 EUR (evident include TVA ca in orice tara non-bananiera) la pre-order (care de fapt nu-i preorder ci doar un fel de rezervare fara nici o obligatie):

http://shop.phonehou.../motorola_DEFY/

The Carphone Warehouse astia sint f mari (cel putin in UK, Germania, Spania), au multe magazine in multe orase + online, etc, etc. Desi mi se pare cam putin pentru un model nou+special, cam orice decent este actualmente peste 400.

#21
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Da o sa coste 350 de euro o sa imi cumpar unul. :)

Mai imi place mult Nokia C7 dar nu are SO Android si rezolutia ecranului e mai mica. :(

Sa vedem ce anunta si Samsung maine.


"Oprah gives away a bunch of mid-level Motorola Defy Android smartphones"  link
PS. Daca eram si eu in public. :sadwalk:

Edited by Just_Cavalli, 14 September 2010 - 13:35.


#22
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Stie cineva o data exacta va fi lansat acest model ? :blink:
Hai GsmArena cu review-ul. :P

Edited by Just_Cavalli, 17 September 2010 - 14:17.


#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toata lumea zice "next quarter"
ThePhoneHouse (linkul anterior) zice 15.10
In Romania probabil ... nu anul asta (nu oficial)
Amazon nu-l are nicaieri

#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Pana in octombrie nici o sansa sa isi faca aparitia. De cand l-au anuntat au spus ca va fi disponibil incepand cu luna octombrie, atunci cand incepe trimestrul al 4-lea.
Varianta cu spate alb care a aparut in show-ul Oprah este pentru T-Mobile US si Motorola zice ca va fi disponibila in US pana in sarbatorile de iarna :

"Motorola DEFY with MOTOBLUR is expected to be available exclusively to T-Mobile USA customers in time for the holidays."

Varianta europeana are spatele negru si vad ca e listat pe site-ul Motorola UK.  

"Just like the Motorola Milestone 2, the Defy will be available in Europe starting the fourth quarter of the year."

#25
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Are sigur GPU PowerVR SGX530 ?
Am citit pe un site ca cica nu ar avea... :unsure:

#26
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 18th September 2010, 18:33, said:

Are sigur GPU PowerVR SGX530 ?
Am citit pe un site ca cica nu ar avea... :unsure:

http://en.wikipedia....nstruments_OMAP
http://pdadb.net/ind...ments_omap_3610

Mda m-am grabit cu specificatiile...
Procesorul e TI OMAP 3610 si se pare ca nu are GPU PowerVR SGX530 :(. Din noua serie doar TI OMAP 3620, 3630 si 3640 au.
Original 3610 e tactat la 720 MHz, dar va ca Motorola l-a supratactat la 800MHz.  
Pacat...Macar autonomia va fi buna, seria 36xx fiind fabricata in tehnologia 45nm.

#27
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
E clar atunci, Samsung Wave scrie pe mine.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe de alta parte asta suna foarte bine (daca e implementata complet si poate fi activata, oficial sau nu):

Quote

High Speed USB2.0 On-The-Go support


#29
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Un video cu Defy bagat la apa si trantit pe ciment.
A aparut si pe expansys UK (se pot face comenzi si pentru Ro), dar fara pret inca :(.

Pana la urma se pare ca zvonul cu VGA e fals. Inregistrarea video se face la calitate DVD - 720 x 480 cu 30fps.

#30
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostantinVidia, on 26th September 2010, 13:46, said:

Un video cu Defy bagat la apa si trantit pe ciment.
A aparut si pe expansys UK (se pot face comenzi si pentru Ro), dar fara pret inca :(.

Pana la urma se pare ca zvonul cu VGA e fals. Inregistrarea video se face la calitate DVD - 720 x 480 cu 30fps.
O veste buna dar faptul ca nu are cip grafic dedicat m-a dezamagit foarte mult.

#31
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Niste teste destul de interesante link 1 , link2 , link3, link4 .

Din cate am vazut vizibilitatea ecranului afara este destul de buna, daca nu ma insel este acelasi ecran care e folosit pe Milestone 1 si 2.

Pe "carphonewarehouse"  link scrie "HD video recorder. A dedicated, high-quality video recorder", deci pana la urma filmeaza  HD 720p si are cip grafic ? :huh:

Edited by Just_Cavalli, 29 September 2010 - 11:28.


#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca si performante intr-adevar pare sa fie cam in urma celor mai tari device-uri; de asemenea este de observat ca vine doar cu 2.1 si se feresc sa se angajeze ca o sa existe un upgrade la 2.2 (am auzit ca performanta generala + flash-ul sint motivul lipsei de upgrade oficial pentru multe device-uri).
In ceea ce priveste vizibilitatea prima chestie pe care am observat-o a fost "aoleu ce reflexii"! De asemenea nu putem trage prea multe concluzii, daca deduc/observ eu bine e vorba de un test in UK la sfirsitul lu' sept, zile nu prea renumite pentru mult soare.

#33
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Chip grafic are, dar nu e PowerVR SGX530. Probabil e ceva mai basic. Un fel de placa video onboard.
Daca stai sa te gandesti, HTC-urile care folosesc procesoare Qualcomm au si ele chip-uri grafice, desi nu se specifica nicaieri acest lucru.

Legat de performante generale, sa nu uitam ca in general daca analizam toata oferta de telefoane rezistente la socuri, apa, praf etc. majoritatea modelelor sunt sarace in specificatii. Pana una alta, Defy e singurul smartphone Android cu astfel de proprietati de pe piata.

#34
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
21 octombrie s-ar parea ca e data de lansare oficiala in Europa. Motorola va tine o conferinta de presa in Franta, in care vor prezenta un smartphone "water proof" (unwiredview).

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
The Phone House de care ziceam mai sus il au zice-se in stock pentru cei care au preordered, la 349.99 EUR (cu livrare in ceva gen 2-3 zile lucratoare, m-ar mira). De asemenea a mai aparut in destule locuri cu pret (nu am cautat prea mult, doar ce zice google), inclusiv Amazon Marketplace (adica pe amazon dar nu de la amazon). Sincer ma surprinde pretul destul de tare - nu retin nici un device interesant si cu toate gadgeturile momentului sa fi aparut sub 500-600 de cind exista telefoane vag smart (evident ma refer la preturi nesubventionate de provider, unlocked, unbranded, noi, etc).

Edit: vad ca au si citeva video-uri proprii facute de personalul lor, in nemteste - deci probabil le au de cel putin citeva zile.

Edited by f300, 09 October 2010 - 17:35.


#36
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Rugged Motorola DEFY hits it off in Germany, yours for 350 euro link. .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate