Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

O casa la rosu cu geamuri si usi se poate intabula?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Salut,
Am gasit o casa de vanzare in Giroc, langa Timisoara.
Casa este la rosu, nu are inca geamuri, insa eu as dori sa o cumpar...prin banca.

Banca mi-a spus ca ea trebuie sa fie intabulata.
Eu unul stiu ca pt a fi intabulata, o casa la rosu trebuie sa aibe cel putin geamuri si usi.
Stie cineva daca o casa in rosu cu geamuri si usi se poate intabula?

Merci,
Sorin.

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Din ce stiu, un imobil nou poate fi intabulat doar dupa ce se face receptia finala. Receptia finala se face doar dupa ce s-au constat de catre primarie ca au fost respectate toate conditiile din proiect.

Casa nefiind finalizata, raspunsul este ca NU se poate intabula. Totusi, daca cei de la primarie fac receptia, atunci se poate intabula.

#3
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 gugutata, on 31st August 2010, 11:09, said:

Din ce stiu, un imobil nou poate fi intabulat doar dupa ce se face receptia finala. Receptia finala se face doar dupa ce s-au constat de catre primarie ca au fost respectate toate conditiile din proiect.

Casa nefiind finalizata, raspunsul este ca NU se poate intabula. Totusi, daca cei de la primarie fac receptia, atunci se poate intabula.

Merci mult de raspuns.
Deci daca ma apuc eu sa ii pun geamuri exista riscul sa nu se poata intabula.
Mai bine nu ma leg la cap.

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
In principiu merge receptia daca este la gri si s-ar putea locui in casa: sa aibe usa intrare, ferestre, termosistem, sapa, glet, instalatii electrice si sanitare. Ca ii spui lui ala: pun o mocheta si ma mut.
Ar merge la limita legalitaii si daca din exterior casa arata finisata (acoperis, burlane, usa, ferestre si termosistemul la gata). Nu are cum sa iti vina nimeni in control sa verifice in casa ta daca ai tras sapele si tencuiala. Pentru ca e propritatea ta si nu il primesti :)

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 sosojerk, on 30th August 2010, 16:07, said:

Salut,
Am gasit o casa de vanzare in Giroc, langa Timisoara.
Casa este la rosu, nu are inca geamuri, insa eu as dori sa o cumpar...prin banca.

Banca mi-a spus ca ea trebuie sa fie intabulata.
Eu unul stiu ca pt a fi intabulata, o casa la rosu trebuie sa aibe cel putin geamuri si usi.
Stie cineva daca o casa in rosu cu geamuri si usi se poate intabula?

Merci,
Sorin.


La primaria din Giroc cred ca merita sa pui o intrebare. Strict apropo de proprietatea in cauza, vei primi un raspuns la obiect.

#6
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 denky, on 1st September 2010, 09:53, said:

La primaria din Giroc cred ca merita sa pui o intrebare. Strict apropo de proprietatea in cauza, vei primi un raspuns la obiect.

Probabil e cea mai buna idee sa intreb acolo. Merci de raspuns.

#7
Ikari

Ikari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.05.2010

 sosojerk, on 2nd September 2010, 09:55, said:

Probabil e cea mai buna idee sa intreb acolo. Merci de raspuns.


În Monitorul Oficial al României Partea I nr. 451 din 2.07.2010 s-a publicat Ordonanța de Urgență nr. 64/2010 privind modificarea și completarea Legii cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996.

Prin această ordonanța de urgență s-au creat premisele intabulării construcțiilor edificate până în anul 2001 fără autorizație de construire, în vederea introducerii acestora în circuitul juridic civil prin înscrierea în cartea funciară, în baza certificatului emis de primar prin care se atestă că imobilul este înregistrat în registrul agricol, precum și în evidențele fiscale. Prin această reglementare cetățenii vor putea dovedi dreptul de proprietate asupra construcțiilor edificate pe terenul lor fără a mai promova acțiuni în instanțele de judecată.

De asemenea, noul act normativ creează posibilitatea înscrierii construcțiilor pe stadii de execuție, ceea ce va permite cetățenilor să tranzacționeze sau să ipotecheze chiar și clădirile aflate în curs de executare. Neintabularea terenurilor și a construcțiilor a creat probleme deosebite cetățenilor interesați să dezvolte proiecte ce necesitau dovedirea proprietății prin înscrierea în cartea funciară.

Deci,conform art.55,alin 1,2 din Legea 7/1996,pot fi inscrise constructiile pe stadii de executie in baza urmatoarelor acte:autorizatia de construire, proces verbal privind stadiul realizarii  constructiei-avizat de reprezentantul autoritatii emitente a autorizatiei de costruire si documentatia cadastrale.

Edited by Ikari, 05 September 2010 - 16:19.


#8
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
In practica se intabuleaza (la tara) daca e "inchisa": pereti - chiar netencuiti, acoperis, usi, geamuri. Dar cel mai bine sa intrebi pe plan local.

#9
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare,

Ma intereseaza si pe mine subiectul, dar nu am gasit discutii mai noi, asa ca up la aceasta. Sper sa nu supar pe nimeni. :)

Planuiesc sa merg sa intreb la primarie in ce conditii se poate face receptia in localitatea respectiva, dar, care ar fi limitele legale?
Ce prevede legea, ce ii trebuie musai unei constructii ca sa se poata face receptia? Pe mine m-ar avantaja etapa de "gri", deci fara termosistem, fara instalatii, dar cu acoperis/usi exterioare/geamuri. Legal, as putea face receptia? Am o baza legala de la care sa incerc sa-l conving pe nenea de la primarie? :)

Multumesc :)

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Cel mai bine intrebati la OCPI/ Primarie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate