Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14135 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8173
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015
Bine va regasesc dragi iubitori ai Turciei,


II vizez pe cei care viziteaza Kușadasi-ul in principiu!
In anul 2016 am mers pe o foarte frumoasa "centura ocolitoare a Izmirului" (pentru evitarea intrarii in frumosul oras) care pleca de undeva din Manneman.
Atunci aceasta "centura" era in constructie si senzatia mea la momentul respectiv a fost ca in viitor se va intra pe ea mult inainte de Mannamen.
Intrebarea mea este, a mai fost construita vreo portiune? A mai mers cineva pe acolo anul trecut sau anul acesta?

Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri si va doresc tuturor vacante de vis!

#8174
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View Postlicurici_licurici, on 22 mai 2018 - 10:04, said:

Bine va regasesc dragi iubitori ai Turciei,


II vizez pe cei care viziteaza Kușadasi-ul in principiu!
In anul 2016 am mers pe o foarte frumoasa "centura ocolitoare a Izmirului" (pentru evitarea intrarii in frumosul oras) care pleca de undeva din Manneman.
Atunci aceasta "centura" era in constructie si senzatia mea la momentul respectiv a fost ca in viitor se va intra pe ea mult inainte de Mannamen.
Intrebarea mea este, a mai fost construita vreo portiune? A mai mers cineva pe acolo anul trecut sau anul acesta?

Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri si va doresc tuturor vacante de vis!

Anul trecut în luna iunie era la fel.

#8175
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Nu stiu la ce portiune te referi?
Imediat dupa Menemen te urci pe autostrada directia Aydin. Este deschisa cred ca de vro 2 ani cel putin
Nu cred ca au lucrat la alta portiune.

Intrarea pe autostrada imagini preluate in 2015 google maps

Asta este tot ce se lucreaza in zona Izmir sau dat in folosinta.
Daca cunosti ceva nou sunt si eu interesat trec pe acolo anul asta intr-o luna.

Attached Files



#8176
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Încă nu s-a construit nimic inainte de Menemem... dar este in plan o legatura pana la podul peste Dardanele, pod care este in constructie.

#8177
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015
Am inteles! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

View Postdanutzu_1069, on 22 mai 2018 - 13:19, said:

Încă nu s-a construit nimic inainte de Menemem... dar este in plan o legatura pana la podul peste Dardanele, pod care este in constructie.


Serios? Podul peste Dardanele este deja in constructie?

#8178
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Da, anul tecut in Martie (parca) s-a pus piatra de temelie. acum este la stadiul de organizare de santier. etc.
Este cunoscut cu denumirea: Çanakkale 1915 Bridge
http://www.skyscrape...d.php?t=1015447

Durata proiectului este de 16 ani, dar asta nu este durata efectiva de constructie, ci cuprinde si o durata de exploatare deoarece contractul este de tip contructie-exploatare-predare catre stat
BOT (build, operate, transfer)
(https://en.wikipedia...rate–transfer)

#8179
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

View Posteumorocanosul, on 22 mai 2018 - 05:07, said:

Podul OsmanGazi cat si autostrada de dupa se platesc cash.
Se foloseste aproximativ acelasi sistem care se foloseste si in Franta.
La intrare e un rand de bariere de unde prin apasarea unui buton se primeste un tichet si apoi se ridica bariera.
La iesire vei avea o cabina de incasare unde vei da acel tichet unui operator.Acel operator il va citi si apoi iti va aparea suma de plata pe un panou in fata ta.
Platesti,ti se ridica bariera de catre operator si apoi pleci.
E bine daca se incaseaza cash, imi convine mai mult decat sa incarc o suma mare pe hgs. Avand in vedere ca merg spre Side pe Istanbul si ma intorc pe Kusadasi, probabil o sa am nevoie sa incarc 50-60 de lire, pentru autostrazi si pod. De restul, lire la purtator, pentru podul vietii, autostrada aferenta si ......cumparaturi. Shaorma Dristor like this!

#8180
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View Postvip72, on 22 mai 2018 - 17:57, said:


E bine daca se incaseaza cash, imi convine mai mult decat sa incarc o suma mare pe hgs. Avand in vedere ca merg spre Side pe Istanbul si ma intorc pe Kusadasi, probabil o sa am nevoie sa incarc 50-60 de lire, pentru autostrazi si pod. De restul, lire la purtator, pentru podul vietii, autostrada aferenta si ......cumparaturi. Shaorma Dristor like this!

Pai,sa încarci 50 lire e mult.
Îți trebuie vreo 20 de la Edirne pina la podul vietii și încă vreo 10 de la Aydin la Izmir atunci când te întorci . Și vreo 90 cash pentru podul vietii și autostrada aferenta.

#8181
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.07.2016
Anul trecut se circula bine de la Menemen - Izmir Aydin

#8182
iulyanbr

iulyanbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2008

View Postsarojna, on 29 martie 2018 - 15:07, said:

este adevarat, min. 6 luni trebuie sa fie valabil

conform MAE pasaportul trebuie sa fie valabil cel putin 150 zile de la intrarea in tara ...aproximativ 5luni si doua saptamani

#8183
Alex13pam

Alex13pam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.06.2009
StAtia cb e legala in Turcia?

#8184
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Nu

#8185
Alex13pam

Alex13pam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.06.2009
Merci

#8186
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Scuze a fost o gluma. 2 pagini mai in urama s-a discutat fix de aces subiect. Le poti folosi dar nu te intelegi decat cu alte masini cu care mergi tu sau eventuale camioane romanesti in rest este o intreaga telenovela turceasca la difuzor. Niste statii simple te-ar ajuta mai mult

Scuze a fost o gluma. 2 pagini mai in urama s-a discutat fix de aces subiect. Le poti folosi dar nu te intelegi decat cu alte masini cu care mergi tu sau eventuale camioane romanesti in rest este o intreaga telenovela turceasca la difuzor. Niste statii simple te-ar ajuta mai mult

#8187
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Motorina de la statiile Petrol din Bulgaria cum este? Doresc sa alimentez pt Turcia la statia de la intrarea in Elhovo (2.12 leva/l). Merita? La intrarea in Bulgaria , dupa preturile de pe     https://bg.fuelo.net...lang=en     de azi , o sa alimentez de la OMV (2.13 leva/l).

#8188
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
ia din turkye.e putin mai acump da motorina e mult mai buna.shell sau opet.

#8189
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostRamboX, on 26 mai 2018 - 14:00, said:

ia din turkye.e putin mai acump da motorina e mult mai buna.shell sau opet.

Dar motorina de la bulgari nu e mai buna decat cea romaneasca ? Asa am inteles din ce am citit aicilea Posted Image . Motorina standard de la e ei e cam ca cea super la noi. Poate gresesc .... Sau juma la noi juma la bulgari ... si iar plin la Turci ...

#8190
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
cum crezi.din bg eu nu iau motorina.cum bagi v power de la shell din tr dieselul rupe asfaltul.la bulgari se fac magarii cu apa mai ales pe langa vama sau cu plata,adica e pompa masluita ce sare din 2 in 2 leva.ai grija.oricum la tr e mai ieftina motorina acum ca la noi.

Edited by RamboX, 27 May 2018 - 06:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate