Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14135 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7723
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postflorinbad, on 27 iunie 2017 - 20:50, said:

Sultane, de la OMV-ul din Ruse se cumpara ROvigneta (la minutul 2 si 10 secunde)? Posted Image
Vezi ca derutezi youtube-istii...
atunci cumparati TAXA DE DRUM BULGARESC   :)   merge asa ?  :)

#7724
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
"cumparati vigneta" este de ajuns (asta doar daca mai poti sa editezi filmul).

#7725
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Evitati portiunea Razgrad - Targoviste daca tineti la masina.
Si apropo de schimbul valutar. Cel mai bun curs l-am obtinut la magazinele LC WAIKIKI. 3.93 lire pentru un euro.

#7726
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostRR_SK, on 28 iunie 2017 - 02:22, said:

Evitati portiunea Razgrad - Targoviste daca tineti la masina.
Si apropo de schimbul valutar. Cel mai bun curs l-am obtinut la magazinele LC WAIKIKI. 3.93 lire pentru un euro.
Nu stiam ca LC WAIKIKI are si casa de schimb valutar in interior...
Re regula, in aceste magazine ne topim ultimele lire pe care le mai avem, inainte de a pleca spre tara a doua zi.

Edited by florinbad, 28 June 2017 - 06:32.


#7727
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010
M-am intors aseara din Belek; am folosit si la dus, si la intors varianta prin Isparta. Sunt cateva portiuni de drum pe o singura banda, dar din exporientele anilor trecuti, cred ca se castiga timp datorita evitarii aglomeratiei din orasul Antalya. Nu e nimic de speriat pe portiunile cu o singura banda, in orice caz nimic din ce nu intalnesti pe drumurile noastre, in conditiile in care la dus, a plouat torential pe tot traseul Ro Bg Tr.
Ramane traseul preferat, in conditiile in care am trecut si podul de la Gebze (am platit doar la intoarcere ?! in jur de 20 euro).

Edited by pufy2010, 28 June 2017 - 12:14.


#7728
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
LC WAIKIKI nu are casa de schimb valutar, dar accepta plata in euro, lire sterline sau dolari. Restu il dau in lire turcesti. La fel e si la kipa, dar nu stiu ce curs folosesc.

#7729
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007

View Postdandoru, on 26 iunie 2017 - 04:22, said:

...dar aș fi mers din nou câteva zile și la Istanbul dacă era liniște în Turcia.
E destulă liniste in Istanbul, deocamdata.

#7730
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
La migros si kipa daca platesti cu euro cursul este de 3.9.

Edited by terner, 02 July 2017 - 20:17.


#7731
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.07.2016
in Marmaris este cineva? Cursul de acolo?

#7732
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu platiti cu cardul oameni buni? In magazine cursul sigur va fi prost (in lanturi e cum e, dar la magazinele mici cred ca e jale).

#7733
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.07.2016
dupa ultimele calcule , iesi mwi bine cu euro cumparati in tara , pe care cumperi lire..

#7734
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Anii trecuti am urmat traseul clasic, traversare Kilitbahir, apoi  Canakkale - Ayvalik - Izmir, cu cazare intermediara la Ayvalik. Anul acesta m-am gandit sa incerc traseul Gelibolu - Bandirma - Balikeshir- Manisa - Izmir, cazare la Manisa (dus) si Bandirma (intors). A mai folosit cineva acest traseu anul acesta?

#7735
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Prin 2014 am trecut printr-o portiune de autostradă Istanbul - Izmir si nu am avut HGS. Bariera era orizontală s-a ridicat când am trecut. Aveti idee unde pot vedea dacă este cumva ceva pe numele meu ca nu cumva dacă vreau sa mă reîntorc în Turcia peste cativa ani să mă lege la vamă :rolleyes: . Multumesc.

Edited by alexalb, 16 July 2017 - 07:35.


#7736
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Cauta aici dupa HGS... si o sa gasesti...

#7737
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua
De mai bine de 10 ani merg în Turcia aproximativ pe acelaşi traseu:
Ruse – Razgrad – Tirgoviste – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo – Lesovo – Hamzabeyli
Anul acesta în urma comentariilor și a experienţei proprii din septembrie 2016 am schimb puţin traseul (zona Razgrad – Tirgoviste nu îmi mai place deloc, drum degradat la maxim) şi am ales sǎ o iau prin  Byala - Velico Tarnovo ( Pass of the Republic) – Gurcovo – Yambol – Elhovo – Lesovo - Hamzabeyli (BINE AM FACUT – RECOMAND) este mai accesibil din punct de vedere al calităţii drumului şi parcă mai uşor prin munţi. Dezavantajul mai multe TIR-uri.
TURCIA :Edirne (centura) - Havsa – Uzunkopru – Kesan – Gelibolu (traversare feryboat accesibilǎ nu am stat nici o datǎ mai mult de 15 min.)  – Lapseki (E 90 mult mai bun și mai liber în comparaţie cu E 87 unde se lucreazǎ și este aglomerat) Canakkale – Kucukkuyu (drum foarte bun în permanenţǎ reabilitare. Hotel Club Gultur  30 – 35 E / noapte cu cină inclusă) – Ayvalik – Menemen – Izmir (centura) - Soke – Milas – Bodrum
Drumul prin Turcia fǎrǎ probleme și parcǎ mai bun de la an la an.
In baza paşapotului şi talonului maşinii încarc contul HGS cu câte 10 – 15 TRY pe an în funcţie de unde merg. STICKER-UL  nu îl mai deţin fizic. Am cont pe situl lor (https://hgs.ptt.gov.tr ) apar cu depunerile şi trecerile. Anul acesta am schimbat mașina si am vrut sǎ achiziţionez HGS nou. Surprizǎ mare 50 TRY minim, așa cǎ dupǎ lungi parlamentǎri am reușit sǎ schimb contul vechi pe mașina nouǎ și sǎ alimentez doar cu 10 TRY.
Din pǎcate anul acesta înainte cu o zi de plecare în concediu, Poliţia Romanǎ mi-a suspendat permisul de conducere pe o lunǎ. Nu are rost sǎ mai comentez cat de nevinovat am fost, am luat-o ca pe un ghinion f.f. mare. Am fost conștient cǎ dovada nu prea este valabilǎ în afara ţǎrii dar ce sǎ fac? Așa cǎ am condus cat se poate de regulamentar  “fǎrǎ probleme” în jur de 2500 km.
Mulţumesc Poliţiei Romane pentru cadoul fǎcut asta au învǎţat sǎ facǎ asta fac noi plǎtim taxe și impozite cǎ asta am învǎţat sǎ facem.
Hotelul la care am stat 8 nopţi “LA BLANCHE ISLAND BODRUM” un hotel deosebit. Fǎrǎ comentarii negative. La barul din loby bǎuturi alcoolice 24h inclusiv cate ceva internaţional. Berea Efes rece și bunǎ. Trei baruri unde gǎseai gustǎri, îngheţatǎ, dulciuri toatǎ ziua dacǎ nu mergeai la restaurantul principal.
Mancare diversificatǎ foarte bunǎ.
Loc potrivit pentru familii cu copii de toate varstele. Priveliște minunatǎ, piscine mari și curate, douǎ plaje amenajate, una și cu ceva umbrǎ de la pomi. Aquaparc cu tobogane perfect pt copii.
Mancare – animatie – plaja - bǎutura – curǎţenie o notǎ de 9,5+.
Bodrum un oraș frumos puţin cam înghesuit. In 2 zile am vizitat cam ce era de vazut, ceva cumpǎrǎturi, nu ne-a atras sǎ spun cǎ aș vrea sǎ revin.

#7738
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postalexalb, on 16 iulie 2017 - 07:31, said:

Prin 2014 am trecut printr-o portiune de autostradă Istanbul - Izmir si nu am avut HGS. Bariera era orizontală s-a ridicat când am trecut. Aveti idee unde pot vedea dacă este cumva ceva pe numele meu ca nu cumva dacă vreau sa mă reîntorc în Turcia peste cativa ani să mă lege la vamă Posted Image . Multumesc.
stai linistit ,   nu prinde nimeni  la vama .....

#7739
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
Pentru cei care doresc sa tranziteze Bulgaria spre Turcia pe ruta
Ruse – Razgrad – Tirgoviste – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo – Lesovo – Hamzabeyli mare atentie.
Pana pe data de 31 Octombrie drumul II - 49 Razgard - Targoviste este inchis pentru reabilitare.
Se poate folosi foarte bine ruta
Ruse – Veliko Tarnovo  - Gurcovo – Yambol – Elhovo – Lesovo - Hamzabeyli– Yambol – Elhovo – Lesovo – Hamzabeyli.

#7740
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Uite o veste nemaipomenita!!
"Razgard - Targoviste este inchis pentru reabilitare."
Era cazul!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate