Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere

Despre irigatoarele bucale !
 Recomandare frigider fiabil pana ...

Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni?

Transmite cineva in Romania?
 TĂTUȚU...se intoarce!

Pareri Mercedes CLA / 1.461 cmc d...

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14170 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

costitz9

costitz9

Member

• Grup: Members

View Postdoc24, on 16 mai 2014 - 16:06, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Contractul de comodat este special facut in acest scop si mentioneaza clar ca firma este de acord ca sotia mea sa foloseasca masina in tara si strainatate!
O sa l traduc in turca si o sa merg cu el si la notar pt legalizare, sper sa mi fie suficient!
Seara frumoasa tuturor!

Este suficient. Va fi trecuta in pasaportul sotiei, chiar daca nu conduce ea.

MyPretty

MyPretty

New Member

Salut,

Si eu cu sotul plecam pe 1 iunie spre Bodrum cu oprire in Canakkale la hotel Anzak. Daca aveti informatii, poate ma ajutati si pe mine cu 2 chestii:

1. Pe traseul spre Bodrum am doar 80 km Ottoyol dupa Izmir iar taxa de autostrada e 2.5 TL dus si 2.5 TL intors. Oare merita sa ocolesc autostrada ca sa nu platesc asa mult in plus pentru HGS? Nu as da 40 de lire totusi ca sa folosesc doar 5. Mai ales ca nu imi propun sa mai revin cu masina in Turcia. Deci, stie careva daca e ok drumul lor national ca si varianta la autostrada? Sau sa merg totusi pe O?

2. E ok de trecut si Bulgaria si Turcia noaptea? Ne propunem sa iesim pe la Giurgiu in jurul orei 22 ca sa ajungem in timp util la Chanakkale pentru a mai vizita cate ceva.

altenfilter

altenfilter

Member

Ajungi prea devreme in Canakkale.Bulgaria pe la Giurgiu se trece in 4-5 ore.
De la Edirne mai faci tot 4-5 ore .
Deci puteti trece lejer pe la 3 si nu este aglomerat.
Iar Turcia merita vazuta ziua.

mdaci

mdaci

Junior Member

Poti folosi cu incredere drumul national D525 este un drum bun si nu este aglomerat ,trece prin cateva localitati mici .Trebuie sa iesi de pe autostrada pe iesirea spre aeroport si urmaresti indicatoarele spre Aydin culoare albastra.Referitor la plecarea din Bucuresti cred ca vrei sa pleci prea devreme 1 iunie este duminica iar drumurile prin Bulgaria sunt libere iar in Canakkale multe magazine sunt inchise.
Drum bun.

altenfilter

altenfilter

Member

Merge cineva in Alanya in august?

costitz9

costitz9

Member

View Postaltenfilter, on 18 mai 2014 - 12:10, said:

Merge cineva in Alanya in august?

Verifica aici: http://forum.softped...14/page__st__18

catalinicola

catalinicola

Junior Member

In iulie plec in vacanta in Turcia (Didim). Ma gandesc sa evit vama de la Edirne, iar nainte de Svilengrad sa fac dreapta si sa intru in Grecia prin vama Ormenio si apoi in Turcia prin vama Kipi/ Ipsala .

Ce ziceti ? A mai trecut cineva decurand pe la Ipsala ? Se astepta mult in vama la turci ?

misuf

misuf

Member

Hartile arata asa : Svilengrad- Edirne - Kesan pe E87 ,154  km, 2h 10min ; Svilengrad- Ipsala - Kesan pe E85 , 172km , 2h20min la care se adauga un punct de frontiera. Merita oare?

catalinicola

catalinicola

Junior Member

View Postmisuf, on 19 mai 2014 - 07:46, said:

Hartile arata asa : Svilengrad- Edirne - Kesan pe E87 ,154  km, 2h 10min ; Svilengrad- Ipsala - Kesan pe E85 , 172km , 2h20min la care se adauga un punct de frontiera. Merita oare?

Cand iesi din Bulgaria si intri in Grecia nu vad de ce ai putea sa pierzi prea mult timp. Ma intereseaza daca a trecut cineva pe la Ipsala anul asta. Am vazut doar postari din 2011 pe forum.

baron2006

baron2006

Junior Member

Salut dragi forumisti.

In primul rand doresc sa va multumesc tuturor care ati postat informatii utile pe acest topic. Mie unul mi-au fost de folos unele dintre ele.

Am fost pe meleaguri turcesti la inceputul lunii pentru un sejur de 7 zile in faimosul Istanbul. Traseul ales a fost :

Bucuresti-Giurgiu-V.Tarnovo-Gurkovo-Yambol-Lesovo-Hamzabeyli-Edirne-Istanbul. Un drum excelent, exceptand acel orasel (Yambol parca) cu trafic redus. Acest traseu a fost parcurs in aproximativ 7 ore.
In vami nu a fost aglomerat deloc ; intre Bulgaria si Turcia 5 checkpoint-uri care le-am strabatut in 10-15 min si la fel si la drumul de intors.
De alimentat am alimentat 1 data in Bucuresti, 1 data la vama ( benzinarie Lukoil ) si la intors tot la aceeasi benzinarie Lukoil. Am ramas placut surprins ca benzina 95 in vama era 2,53 leva cu 0,01~0,03 mai ieftina fata de benzina din alte benzinarii ce le-am intalnit pe drum. Asadar puteti alimenta fara nicio problema inainte sa intrati in Turcia. Preturi in Turcia : Benzina 4,98 TRY.
Referitor la taxe de drum avem asa : taxa pod RO - 13 lei, vinieta BG luata de la o ghereta din giratoriul de la ruse (30 de lei am impresia - se poate plati in lei) si la intoarcere 2 euro la granita TR-BG pentru "dezinsectie". Referitor la faimosul si arhicunoscutul HGS va pot spune ca la dus nu m-am hazardat sa traversez autostrada ( !!! ) pentru a lua acel abtibild. Stiam ca am timp 7 zile sa-l achizitionez de la oricare PTT din Turcia. Evident ca in cele 7 zile, PTT-urile de langa hotelul meu nu aveau HGS fiind prea mici:) Asadar am optat sa-l achizitionez inainte de a trece barierele pe sensul Istanbul-Edirne. Tipul de acolo mi-a incasat foarte rapid cei 15 EUR. Se poate plati in EUR/USD/TRY. Din nefericire pentru bugetul meu, acel oficiu PTT nu are POS. Am lipit acel abtibild pe parbriz si am trecut prin acele porti. Acum nu stiu daca s-a scanat, nu s-a scanat, eu sunt impacat ca nu am profitat de bunatatea turcilor si le-am platit taxa de drum deoarece au drumuri bune. In orice caz, la intoarcere, la primul ghiseu de la vama acel domn s-a uitat daca am acel sticker lipit de parbriz. Nu stiu ce se putea intampla in stiuatia in care eu nu-l aveam.

Cam atat despre excursia mea.

Drumuri bune.

tata123

tata123

Junior Member

View Postbaron2006, on 22 mai 2014 - 11:32, said:

si la intoarcere 2 euro la granita TR-BG pentru "dezinsectie".

Iar s-au introdus cei 2 euro pentru "dezinsectie"?
In iunie 2013 si martie 2014 cand m-am intors eu din Turcia nu mi-a cerut nimeni la vama TR-BG acesti 2 euro.
Nu mai inteleg....

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

• Grup: Senior Members
@baron2006
Inscriete pe site-ul PTT si aflii care e situatia contului tau.
Cauta printre postarile mele si vei gasi link-ul si ce trb facut

alexalb

alexalb

Junior Member

@baron2006 la Ehovo ai luat-o prin oras sau pe centura?Cum se prezinta centura orasului daca ai luat-o pe acolo?

leonktp

leonktp

Active Member

View Posttata123, on 22 mai 2014 - 12:55, said:

Iar s-au introdus cei 2 euro pentru "dezinsectie"?
In iunie 2013 si martie 2014 cand m-am intors eu din Turcia nu mi-a cerut nimeni la vama TR-BG acesti 2 euro.
Nu mai inteleg....
astia nu se invata minte niciodata,e buna si apa pe sub masina,se mai ia sarea din iarna...si ne mai vaitam de ai nostri ca ne iau 6 euro la giurgiu.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Taxa de pod de la Giurgiu nu mai e 6 euro de astă toamnă. Acum plăteşti 3 euro sau 14 ron.

Sau, poate n-ai vrut să spui "Giurgiu", ci "Vidin" (mă rog, "Calafat"). Acolo da, traversarea costă 6 euro.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 May 2014 - 16:13.

leonktp

leonktp

Active Member

View PostOvidiuNS, on 22 mai 2014 - 16:10, said:

Taxa de pod de la Giurgiu nu mai e 6 euro de astă toamnă. Acum plăteşti 3 euro sau 14 ron.

Sau, poate n-ai vrut să spui "Giurgiu", ci "Vidin" (mă rog, "Calafat"). Acolo da, traversarea costă 6 euro.

Sănătate şi tcb !
multumesc mult de info,in septembrie anul trecut erau tot 6,drumuri bune

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Ştiu, abia la mijlocul lui septembrie s-a micşorat.
Din moment ce drumurile spre Turcia au unele porţiuni comune cu drumurile spre Grecia, e bine să vă informaţi urmărind şi topicul "Cu maşina spre Grecia".
Uite, ai fi ştiut că taxa s-a micşorat, dacă citeai, de exemplu aici.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 23 May 2014 - 03:08.

tata123

tata123

Junior Member

@OvidiuNS: Pe 3 mai 2014 eu am platit taxa de pod la Giurgiu fix 13 ron Posted Image

@alexalb: La jumătatea lui martie 2014 centura orăşelului Elhovo era la fel de bombardată + denivelări ca şi anii din urmă. Am luat-o prin oraş: e foarte liber, în cîteva minute se traversează, nu sunt decât câteva treceri de pietoni, nu mai erau nici măcar "cocoaşele" de anul trecut. Stătea poliţia la intrarea în oraş dinspre vamă, astfel că tirurile sunt obligate să meargă pe centură.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate