Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14170 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

dcr

dcr

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postradurobertin, on 11 mai 2014 - 13:29, said:

Salut.Revin si eu cu intrebarea mea,care e cel mai bun traseu Portile de Fier 1-Kusadasi?Am rezervat cazare intermediara la Eceabat.Multumesc!

Portile de fier1 - Eceabat

1. PF1 - Nis - Sofia - Edirne - Eceabat
2. PF1 - Calafat - Sofia - Edirne - Eceabat
3. PF1 - Craiova - Bechet - Sofia - Edirne - Eceabat

1. Drumul de la PF la Nis este asa si-asa :) De la Nis la Sofia este bun spre foarte bun in unele locuri. Starea drumurilor in Bulgaria o poti verifica aici.
2. Pana la Calafat este bun drumul iar la bulgari inainte de Dimovo este o portiune de 1-2 km cu "peisaj selenar", restul este bine, apoi traseul este comun cu cel dinainte. Daca nu ai fost inca pe podul de la Calafat este o varianta de luat in seama.
3. Mie mi se pare varianta cea mai usoara, drumul de la Craiova la Bechet are portiuni mai rele dar, per total, este acceptabil. Anul trecut bacul a avut un program stabil, pleca la ore fixe si se putea face o planificare, nu stiu cum este acum.

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca si in Serbia cat si in Bulgaria pretul combustibilului este mai mic decat in Romania (sic!)

De la Eceabat ai un singur drumcare merita spre Kusadasi. Eu, de cativa ani de zile, opresc numai in Kucukkuyu - aprox 100 km mai departe decat Eceabat, mi se pare o zona mai linistita.

radurobertin

radurobertin

Active Member

• Grup: Members

View Postflorinbad, on 11 mai 2014 - 17:16, said:

Cine sau ce te-a determinat sa iei cazare la Eceabat?
La ce ora ajungi la Eceabat?
Inainte de a te hotari, ai citit si aici?:
http://www.florinbad...-canakkale.html

Am citit,dar am rezervat cazare la Eceabat datorita pretului mai bun,la Cannakale era aproape dublu.Voi calatori cu sotia si cei doi copii de 9 si 16 ani si am rezervat la Eceabat doua camere duble la 20 de euro camera dubla.Eu sper sa ajung seara,vreau sa ies pe la Portile de Fier 1 la 4-5 dimineata.

View Postdcr, on 11 mai 2014 - 20:03, said:

Portile de fier1 - Eceabat

1. PF1 - Nis - Sofia - Edirne - Eceabat
2. PF1 - Calafat - Sofia - Edirne - Eceabat
3. PF1 - Craiova - Bechet - Sofia - Edirne - Eceabat

1. Drumul de la PF la Nis este asa si-asa Posted Image De la Nis la Sofia este bun spre foarte bun in unele locuri. Starea drumurilor in Bulgaria o poti verifica aici.
2. Pana la Calafat este bun drumul iar la bulgari inainte de Dimovo este o portiune de 1-2 km cu "peisaj selenar", restul este bine, apoi traseul este comun cu cel dinainte. Daca nu ai fost inca pe podul de la Calafat este o varianta de luat in seama.
3. Mie mi se pare varianta cea mai usoara, drumul de la Craiova la Bechet are portiuni mai rele dar, per total, este acceptabil. Anul trecut bacul a avut un program stabil, pleca la ore fixe si se putea face o planificare, nu stiu cum este acum.

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca si in Serbia cat si in Bulgaria pretul combustibilului este mai mic decat in Romania (sic!)

De la Eceabat ai un singur drumcare merita spre Kusadasi. Eu, de cativa ani de zile, opresc numai in Kucukkuyu - aprox 100 km mai departe decat Eceabat, mi se pare o zona mai linistita.

Drumul de la Portile de fier la Nis il cunosc foarte bine,am fost de 3 ori in Grecia pe acolo.Ma interesa daca drumul pe la Vidin e mai bun decat cel spre la Nis.La Craiova nu are rost sa ma duc, deoarece plec din Orsova.
Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by radurobertin, 11 May 2014 - 21:31.

florinbad

florinbad

Senior Member

Ok, am inteles acum.

Iti recomand sa faci doua lucruri (iti ia cam o jumatate de ora sa le faci pe amandoua):
1. imediat ce ai ajuns la Canakkale si ai iesit de la feribot, in partea dreapta vei vedea turnul cu ceas iar la 20 de metri inainte, tot pe partea dreapta, se afla una din cele mai bune case de schimb din Turcia (in sensul schimbului valutar avantajos). Este si singura casa de schimb unde ti se va da chitanta). Asta daca nu reusesti sa schimbi la supermarketul din vama (ma refer la vama din Hamzabeyli - nu stiu daca vei intra pe acolo). Vreau sa-ti mai spun ca in Kusadasi se poate negocia schimbul valutar. Intrebi doar cat este cursul valutar (How much?) apoi spui ca vrei putin mai jos decat iti spune turcul. Se practica acest lucru doarece nu ti se da chitanta. La alte case de schimb vezi ca s-ar putea sa-ti opreasca o taxa. Scrie pe geam daca casa de schimb respectiva iti va opri aceasta taxa (e un fel de impozit pe schimbul valutar).

2. Lasa masina undeva pe dreapta (ai grija sa nu fie stationarea sau oprirea interzisa) si da o fuga la Calul Troian. Se afla la 5 minute de mers de la casa de schimb valutar, pe faleza (o sa-l vezi de pe feribot). Apoi poti sa te duci spre Troia sau Assos, pe partea dreapta, sau spre Pergam (Bergama) pe partea stanga.

Edited by florinbad, 11 May 2014 - 21:47.

radurobertin

radurobertin

Active Member

Multumesc pentru sfaturi.O sa intru in Turcia pe la Kapikule,deoarece voi veni dinspre Sofia.Sper sa gasesc un schimb valutar bun acolo sau un bancomat sa scot lire,am inteles ca e mai convenabil sa platesc bacul si peste tot in lire.E mai avantajos sa schimb euro sau sa scot lire de la bancomat?

florinbad

florinbad

Senior Member

Nu am folosit niciodata bancomatul in Turcia.
Am cumparat euro in Romania si i-am schimbat in lire la casele de schimb din Turcia.
Nu i-am schimbat pe toti odata ci pe rand, 200, 300, etc. in functie de ceea ce aveam de facut in zilele urmatoare (excursii, cumparaturi).
Benzina am luat numai pe card (Visa Electron) de la Shell. Evita benzinariile no-name. Au turcii un dar de a te insela...

radurobertin

radurobertin

Active Member

O sa am si ceva euro la mine,dar voi folosi mai mult cardul ca sa platesc si sa scot lire.Am card in euro,si am vazut ca multi spun ca ar fi cursul mai bun la ATM-uri.Cat despre benzinariile no-name,eu le evit si in Romania.Mersi!

bogdan373

bogdan373

Junior Member

Este ma avantajos sa cumpari lire din tara sau sa schimbi euro il lire la turci?

florinbad

florinbad

Senior Member

Cum am spus si mai sus, cumpar euro in Romania si îi schimb in lire la casele de schimb din Turcia. Din ce am citit pe diverse forumuri, majoritatea turistilor asa procedeaza.
Dar si cei care cumpara lire turcesti in Romania pot veni cu argumetul lor, ca este mai bine daca faci ca ei.
Fa un calcul cu ceea ce inseamna cumpararea a 100 de lire in Romania si a ceea ce inseamna schimbarea din euro in echivalentul a 100 de lire turcesti.

A treia varianta este sa scoti lire direct de pe card, la bancomatele din Turcia, pe care le gasesti peste tot.
Fiecare metoda cu avantajele si dezavantajele ei. S-ar putea ca diferentele sa nu fie chiar atat de mari intre o metoda sau alta.

leonktp

leonktp

Active Member

eu anul trecut am scos lire de la bancomat,card visa ing.am avut comision 1% din suma si 10 lei..am facut paritatea si mi-a iesit la fel cu schimbul euro-ytl.e cam acelasi lucru.recomand si eu plata cu card acolo unde e posibil.
@radurobertin iti recomand egem hotel in canakkale,camera 4 pers/55 euro cu mic dejun bun.eu anul trecut am stat de 3 ori la ei si mereu a fosat ok.lasa eceabatu ca nu se merita.crowded house banuiesc-e jegos

altenfilter

altenfilter

Member

Yapi Credi  este banca corespondenta pentru UNICREDIT Tiriac.
Eu am scos lire din Turcia DE PE CARD cu acelasi comision ca si la noi.
dar numai de la YAPI CREDI.

Edited by altenfilter, 12 May 2014 - 11:08.

alexalb

alexalb

Junior Member

Azi dupa ce mi-am facut ITP-ul la masina mecanicul mi-a inmanat Certificatul de Inspectie Tehnica scrisa in Romana si Engleza cu toate datele masinii si mi-a spus ca este o dovada ca s-a facut ITP-ul la masina si ca trebuie tinuta in masina sa o prezint la cerere organelor de control  din tara sau straintate.Acest certificat a intrat in vigoate anul acesta.mai multe detalii aici

radurobertin

radurobertin

Active Member

View Postleonktp, on 12 mai 2014 - 08:39, said:

eu anul trecut am scos lire de la bancomat,card visa ing.am avut comision 1% din suma si 10 lei..am facut paritatea si mi-a iesit la fel cu schimbul euro-ytl.e cam acelasi lucru.recomand si eu plata cu card acolo unde e posibil.
@radurobertin iti recomand egem hotel in canakkale,camera 4 pers/55 euro cu mic dejun bun.eu anul trecut am stat de 3 ori la ei si mereu a fosat ok.lasa eceabatu ca nu se merita.crowded house banuiesc-e jegos

Nu e Crowded House ,ci este Lone Pine HostelAm rezervat cu 40 de euro doua camere duble cu mic dejun inclus..Din cate vad e nou deschis,in poze pare ok si are comentarii bunicele.Dar de ce nu merita cazarea in Eceabat,e urat orasul,sau care e motivul?Cred ca o sa ajung seara pe la 6-7,vreau doar un loc unde sa ma odihnesc in conditii cat de cat decente,si sa fie vreun restaurant unde sa putem manca ceva.

Paperotzi

Paperotzi

Member

Eceabat nu are nimic. Ideea e ca in Canakkale ai mai multe de facut. E, ca sa zic asa, un oras mai turistic. E mai aproape de destinatie. E in Asia!

radurobertin

radurobertin

Active Member

La cat de obosit voi fi dupa 900 de km,oricum nu o sa mai imi arda de nimic,doar vom manca la vreun restaurant,ne plimbam putin si ne culcam.

bogdan373

bogdan373

Junior Member

Pe traseul Canakkale-Kusadasi, pentru autostrada O30 care ocoleste Izmirul se percepe taxa? Am inteles ca autostrazile care ocolesc marile orase sunt free.

altenfilter

altenfilter

Member

se plateste doar autostrada Izmir-Aydin , cu stik HG

se plateste doar autostrada Izmir-Aydin , cu stik HG

leonktp

leonktp

Active Member

View Postbogdan373, on 13 mai 2014 - 07:38, said:

Pe traseul Canakkale-Kusadasi, pentru autostrada O30 care ocoleste Izmirul se percepe taxa? Am inteles ca autostrazile care ocolesc marile orase sunt free.
bucata din O3 se asimileaza cu centura.barierele pt plata hgs sunt dupa iesirea din al3lea tunel,dupa ce sa face dreapta spre cesme pe senzsul spre izmir

alexalb

alexalb

Junior Member

confirmati ca acest traseu este fara taxe?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate