Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14159 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

abogdannn

abogdannn

Junior Member

• Grup: Members
am cumparat si eu hgs la intoarcerea de la instanbul. 40 lire, am plecat in graba si am uitat sa cer bonul, posibil sa fi costat 38 lire asa cum scria old mai sus…n-am inteles cum se reincarca..am primit doar stickerul introdus intr-un suport de plastic care se lipeste pe parbriz. parca am vazut la altii cum isi incarcau carduri de plastic..l-am intrebat pe turc la ptt si mi-a zis ca pt reincarcare trebuie sa comunic nr auto.. asa se procedeaza? la trecere a fost afisata 7,5 lire parca..la dus nu aveam card si au sunat portile..ma asteptam sa taxeze acum dus-intors….cred totusi ca taxa nu se aplica pt masinile neinmatriculate in TR

eumorocanosul

eumorocanosul

Active Member

View Postzugry, on 05 mai 2014 - 10:29, said:

Plecand de la Galati voi trece cu bacul pe la Calarasi. A fost cineva recent pe Silistra - Tervel - Provadia - Dalgopol - Aytos (mai precis DN 208) - Burgas - Malko Tarnovo? Aceasta ruta am folosit-o 3 ani la rand 2009 - 2011. Ce retin e ca e foarte pitoreasca, putine radare (doua bucati in 3 ani), si cu drumuri care se amenajau la acea vreme. Apropo: exista un site cu drumurile in lucru la BG, il stie cineva?
In Turcia foloseam Derekoy - Kirklareli - Uzunkopru - Kesan - Kilitbahir (nu Eceabat pentru feribot) - FERRY - Cannakale - Ayvalik - Izmir - Soke - Bodrum. Intrebare: ce segmente de autostrada am pe aceasta ruta, cat costa si daca justifica timbrul acela despre care vad vorbire pe aici?

Ma gandeam la o innoptare la Kuccukkuyu, ca si in anii trecuti. Ceva recomandari? Am stat la Club Gultur dar si la altele din zona...

Total 1296km. Alta ruta mai buna / rapida?

Personal iti recomand trecerea cu ferry de la Gelibolu la Lapseki.
Apoi,ai 2 benzi pe sens si nici nu mai intri in Canakkale.
Pretul este acelasi ca si de la Eceabat,durata traversarii aceeasi.

zugry

zugry

Active Member

View Posteumorocanosul, on 07 mai 2014 - 08:15, said:

Personal iti recomand trecerea cu ferry de la Gelibolu la Lapseki.
Apoi,ai 2 benzi pe sens si nici nu mai intri in Canakkale.
Pretul este acelasi ca si de la Eceabat,durata traversarii aceeasi.

Se trece cu un orar fix, sau ca la Kilitbahir pe principiul "se incarca si pleaca" ?

View Postflorinbad, on 05 mai 2014 - 20:34, said:

5.50 TL
Vezi aici:
http://www.dalnicni-...oll-turkey.html
Pe segmentul Bodrum - Pamukkale nu ai autostrada.
Daca iti plac pietrele (ai pietre si la Pamukkale -> orasul Hierapolis), pana sa ajungi la Denizli si apoi la Pamukkale vei vedea un indicator spre stanga (25 km dus, 25 km intors), spre orasul antic Aphrodisias. Este un loc deosebit, putin cunoscut turistilor romani. Se afla sub tutela New York University din SUA.
http://en.wikipedia....iki/Aphrodisias
Din fotografie lipseste stadionul.
(voi povesti despre Aphrodisias in episodul 14 al seriei Turcia altfel)

foarte interesant. Notez si bag la cap :)

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postabogdannn, on 06 mai 2014 - 22:00, said:

am cumparat si eu hgs la intoarcerea de la instanbul. 40 lire, am plecat in graba si am uitat sa cer bonul, posibil sa fi costat 38 lire asa cum scria old mai sus…n-am inteles cum se reincarca..am primit doar stickerul introdus intr-un suport de plastic care se lipeste pe parbriz. parca am vazut la altii cum isi incarcau carduri de plastic..l-am intrebat pe turc la ptt si mi-a zis ca pt reincarcare trebuie sa comunic nr auto.. asa se procedeaza? la trecere a fost afisata 7,5 lire parca..la dus nu aveam card si au sunat portile..ma asteptam sa taxeze acum dus-intors….cred totusi ca taxa nu se aplica pt masinile neinmatriculate in TR

Se aplica oricarei masini care foloseste autostrada.
Intra pe site ptt, fa-ti cont si verifica starea hgs

leonktp

leonktp

Active Member

View Postzugry, on 07 mai 2014 - 09:30, said:

Se trece cu un orar fix, sau ca la Kilitbahir pe principiul "se incarca si pleaca" ?

foarte interesant. Notez si bag la cap Posted Image
http://www.canakkale...otingilizce.htm

bogdan373

bogdan373

Junior Member

Informatii utile aici: http://www.homecont.ro/kusadasi/

Edited by bogdan373, 08 May 2014 - 07:36.

alexalb

alexalb

Junior Member

multumim bogdan373

bogdan373

bogdan373

Junior Member

...si ar mai fi aici:http:// www.aventur.ro; clik pe "Cu masina in Turcia"

Edited by bogdan373, 08 May 2014 - 11:13.

kostin04

kostin04

New Member

Salut! Plec prima data in Turcia pe 18 iulie la Didim cu oprire de 1 zi in Canakkale la Hotel Anzac. Este neaparat nevoie de asigurare CASCO la auto? Aveti idee daca sunt probleme legate de furtul de masini si din masini?

leonktp

leonktp

Active Member

View Postkostin04, on 09 mai 2014 - 10:34, said:

Salut! Plec prima data in Turcia pe 18 iulie la Didim cu oprire de 1 zi in Canakkale la Hotel Anzac. Este neaparat nevoie de asigurare CASCO la auto? Aveti idee daca sunt probleme legate de furtul de masini si din masini?
nu ai nici o treaba cu casco,nu e obligatorie.mergi linistit,e mai sigur in turcia ca-n romania in privinta asta...iar legat de bulgaria povestile cu haiducii nu mai sunt de actualitate.ai grija pe asigurarea rcs sa nu fie x pe turcia,in acest caz nu este valabila si trebuie sa faci in vama extindere si pt ei.drum bun sa ai

kostin04

kostin04

New Member

Multumesc leonktp!

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

@kostin04
Eu zic sa tre mai gandesti, nu numai la furt. Ce faci in caz de accident? unul din ala nasaol de nu mai poti misca masina...
Sau cum au patit oamenii aia la inundatiile din insula aia...
E bine sa ai.
Referitor la RCA, ce zice leonktp e corect

leonktp

leonktp

Active Member

@danutzu_1069 intr-adevar eu am full casco pt linistea mea de cand detin actuala masina,dar sa nu speriem oamenii,fiecare face ce crede mai bine,acum daca se apuca sa plateasca un casco nepreconizat,ii iese drumul cu masina cat avionul de furt nu se pune problema,doamne feresete de incidente materiale,chiar intrebam pe cinveva de la asigurari legat de bozcaada...

Edited by leonktp, 09 May 2014 - 22:31.

pufy2010

pufy2010

Junior Member

View Postzugry, on 05 mai 2014 - 10:29, said:

Plecand de la Galati voi trece cu bacul pe la Calarasi. A fost cineva recent pe Silistra - Tervel - Provadia - Dalgopol - Aytos (mai precis DN 208) - Burgas - Malko Tarnovo? Aceasta ruta am folosit-o 3 ani la rand 2009 - 2011. .... Alta ruta mai buna / rapida?

... în 2012 am folosit ruta Silistra - Dobrich - Varna - Burgas - Malko Tarnovo , drum foarte bun, fara gropi, singura portiune mai aglomerata fiind Varna - Burgas

Nebunaticu

Nebunaticu

New Member

Aveti idee daca e o valabilitate minima a RCA-ului a iesirii/intrarii in alta tara? O sa stau 2 saptamani si el o sa mai fie valabil 3 saptamani....ma gandesc sa nu am probleme la vama....

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

in arara Romaniei nu ai treaba cu RCA, iti rebuie cartea verde care se emite odata cu rca-ul. Cartea vrde trebuie sa-ti acopere perioada cat timp esti in afara teritoriului Romaniei.

radurobertin

radurobertin

Active Member

Salut.Revin si eu cu intrebarea mea,care e cel mai bun traseu Portile de Fier 1-Kusadasi?Am rezervat cazare intermediara la Eceabat.Multumesc!

florinbad

florinbad

Senior Member

Cine sau ce te-a determinat sa iei cazare la Eceabat?
La ce ora ajungi la Eceabat?
Inainte de a te hotari, ai citit si aici?:
http://www.florinbad...-canakkale.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate