Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14134 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

florinbad

florinbad

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pentru varianta cu Istanbul vrei sa mergi 17 ore non-stop?
Daca ai mai fost la Canakkale, ia-o tot pe aici. Soferii stiu o vorba: drumul pe care-l cunosti e drumul cel mai bun.

Edited by florinbad, 19 April 2014 - 10:33.

alexalb

alexalb

Junior Member

• Grup: Members
mie google map i-mi spune ca o sa fie un drum de maxim 10 h de mers Pamukkale - Istambul.

florinbad

florinbad

Senior Member

Am facut un traseu Pamukkale - Bucuresti. Acesta are 17 ore.

Ai spus ca daca alegi varianta Canakkale, vei lua o zi aici. Nu ai spus ca pe varianta Istanbul vrei sa iei  o zi. De aceea am crezut ca vrei sa mergi non-stop.
Daca o iei pe Istanbul si nu ai fost niciodata in oras, o sa-ti para rau ca treci pe langa el fara sa-l vizitezi. Deci, daca nu ai de gand sa vizitezi Istanbulul, alege varianta Canakkale. Este mai simpla, mai sigura si mai ieftina (taxa pod Istanbul, taxa autostrada Istanbul - Edirne).

Daca o iei pe ruta clasica, Pamukkale - Aydin - Izmir - Edremit ai un pic de autostrada (Aydin - Izmir).
Daca o iei pe Balikesir, trebuie sa fii putin atent in apropierea orasului deoarece GPS-ul s-a incurcat la Balikesir (poate harta nu a fost actualizata), incercand sa ma forteze s-o iau spre Bandirma. Am renuntat la el si am cautat indicatoare spre Edremit. Drumul este excelent (iulie 2013), nu-mi ajung cuvintele de lauda pentru muncitorii turci.

Edited by florinbad, 19 April 2014 - 13:18.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

@florinbad
Omul intreba de drum prin Canakale sau Istanbul,  cu o noapte (intr-una din astea).
Nu se plateste pod la treceea spre Europa.
@alexalb
Ar fi pacat sa nu stai in Istanbul mai multe zile, decat daca ai mai fost. Ca varianta ar fi sa treci cu ferry de la yalova la pendik sau direct in Istanbul. Depinde de buget si de timp.

Edited by danutzu_1069, 19 April 2014 - 13:52.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postdanutzu_1069, on 19 aprilie 2014 - 13:48, said:

@florinbad
Omul intreba de drum prin Canakale sau Istanbul,  cu o noapte (intr-una din astea) ...

Corect !

Sănătate şi Paşti Fericit !

alexalb

alexalb

Junior Member

Multumesc pentru sfaturi o sa aleg sa o iau pe Canakkale deoarece sa nu imi para rau ca nu stau mai mult in Istambul.Acum ma apuc sa caut un hotel in Canakkale de max 50 E / noapte.

Edited by alexalb, 19 April 2014 - 16:38.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

View Postalexalb, on 19 aprilie 2014 - 16:37, said:

Multumesc pentru sfaturi o sa aleg sa o iau pe Canakkale deoarece sa nu imi para rau ca nu stau mai mult in Istambul.Acum ma apuc sa caut un hotel in Canakkale de max 50 E / noapte.

hotel GRAND ANZAC . poti face rezervarea direct pe mail. te poti intelege cu ei . eu pt 3 adulti si un copil am platit 55 euro cu mic dejun !!  vacanta placuta !

florinbad

florinbad

Senior Member

Imi cer scuze, am inteles gresit. Am crezut ca vrei o noapte doar pe varianta Canakkale.
Am verificat si dinspre Asia spre Europa nu se plateste taxa de pod (invers se plateste).
Pentru portiunea Aydin - Izmir (daca o iei pe aceasta varianta), ti se va lua de pe cardul HGS suma de 2.75 TL. Vezi aici:
http://www.dalnicni-...oll-turkey.html

Totul despre Cardul HGS (trebuie sa traduceti pagina in engleza):
https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/

Pentru mai multe informatii, daca ai chef si timp, poti sa tragi cu ochiul aici:
Turcia altfel - Dardanele si Canakkale

PASTE FERICIT! Posted Image

Edited by florinbad, 19 April 2014 - 19:50.

alexalb

alexalb

Junior Member

Am citi acel blog  acum ceva timp si am ales si eu hotelul Konak din Canakkale . Am constata ca nu prea merita sa cumpar KGS pentru cativa km de autostrada asa ca cred ca o sa le evit ca doar nu ma grabeste nimeni ca sunt in vacanta.

Edited by alexalb, 19 April 2014 - 20:45.

leonktp

leonktp

Active Member

View Postalexalb, on 19 aprilie 2014 - 20:44, said:

Am citi acel blog  acum ceva timp si am ales si eu hotelul Konak din Canakkale . Am constata ca nu prea merita sa cumpar KGS pentru cativa km de autostrada asa ca cred ca o sa le evit ca doar nu ma grabeste nimeni ca sunt in vacanta.
repet a mia oara,nu va impusca nimeni daca folositi 'otoiol-urile' lor fara hgs,nu e nici un bai,sa nu se creada ca incurajez asta,de fapt,cred ca e curent...multi s-au speriat anul trecut si si-au cumparat cum era si normal,si acum le folosesc cu prisosinta..daca eviti autostrada varianta spre izmir e prin torbali,o sa-ti blestemi zilele

superior

superior

Senior Member

View Postalexalb, on 19 aprilie 2014 - 16:37, said:

Hotel Elena. la 50 m de ferry, pe strada principala, parcare proprie.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

@leonktp
Ma dezamagesti! De ce sa nu platesti pentru ceva ce e bine facut si care iti faciliteaza deplasarea?
Sugerezi sa procedam in stil mioritic.... Ca la ratb in bucuresti, de ce pui mei sa platim biletul? face cinste primaria.

leonktp

leonktp

Active Member

View Postleonktp, on 19 aprilie 2014 - 21:41, said:

repet a mia oara,nu va impusca nimeni daca folositi 'otoiol-urile' lor fara hgs,nu e nici un bai,sa nu se creada ca incurajez asta,de fapt,cred ca e curent...multi s-au speriat anul trecut si si-au cumparat cum era si normal,si acum le folosesc cu prisosinta..daca eviti autostrada varianta spre izmir e prin torbali,o sa-ti blestemi zilele

View Postdanutzu_1069, on 19 aprilie 2014 - 23:44, said:

@leonktp
Ma dezamagesti! De ce sa nu platesti pentru ceva ce e bine facut si care iti faciliteaza deplasarea?
Sugerezi sa procedam in stil mioritic.... Ca la ratb in bucuresti, de ce pui mei sa platim biletul? face cinste primaria.
in ultimul post nu am indemnat pe nimeni sa nu ia hgs,nu am chef de polemici si  va respect pt sfaturile pertinente,am precizat doar ca nu am avut de suferit si nu vreau sa am pt lipsa stickerului.anul trecut mi-am indemnat toti prietenii care au fost in turcia sa achizitioneze hgs.in rest...Hristos a inviat pt dvs si toti participantii la discutii de pe site,vara e aproape,ploaia s-a oprit,sa vina concediul mai repede...
@alexalb pt cazare iti propun egem otel nu pansyon,camere ff curate la 40 euro dubla,eu am stat anul trecut de 3 ori la ei si am rezervat si anul acesta si mereu a fost ok.

Edited by leonktp, 20 April 2014 - 02:36.

bogdan373

bogdan373

Junior Member

Buna seara si Hristos a Inviat! Pe unde recomandati traversarea cu bacul spre canakkale?

altenfilter

altenfilter

Member

View Postbogdan373, on 21 aprilie 2014 - 19:20, said:

Buna seara si Hristos a Inviat! Pe unde recomandati traversarea cu bacul spre canakkale?

Adevarat a inviat!
Eu trec tot timpul pe la Eceabat si sunt multumit- vedeti ca sunt mai multe firme .
Gasiti si cazare ici si este mai ieftin decat in Canakkale

bogdan373

bogdan373

Junior Member

View Postaltenfilter, on 21 aprilie 2014 - 19:47, said:

Adevarat a inviat!
Eu trec tot timpul pe la Eceabat si sunt multumit- vedeti ca sunt mai multe firme .

Pe la Kilitbahir vad ca ar fi mai scurt. Cat dureaza traversarea pe la Ecebat?

leonktp

leonktp

Active Member

View Postbogdan373, on 21 aprilie 2014 - 19:51, said:

Pe la Kilitbahir vad ca ar fi mai scurt. Cat dureaza traversarea pe la Ecebat?
kilitbahir-traversarea dureaza aprox 10 minute si 24 ytl/masina.ferry-gestas pleaca cand e plin-imbarcarea se face cam in 15 minute maxim,nu te gandi la ore,traficul este intens,mai ales in sezon
eceabat-traversarea dureaza aprox 20 minute si 29 ytl/masina

View Postaltenfilter, on 21 aprilie 2014 - 19:47, said:

Adevarat a inviat!
poate e mai ieftina,eu am vazut de afara doar crowded houses,si nu prea imi inspira incredere fata de alte locatii in canakkale.

Edited by leonktp, 21 April 2014 - 20:31.

bogdan373

bogdan373

Junior Member

View Postleonktp, on 21 aprilie 2014 - 20:09, said:

kilitbahir-traversarea dureaza aprox 10 minute si 24 ytl/masina.ferry-gestas pleaca cand e plin.
eceabat-traversarea dureaza aprox 20 minute si 29 ytl/masina

poate e mai ieftina,eu am vazut de afara doar crowded houses,si nu prea imi inspira incredere fata de alte locatii in canakkale.
Cum pleaca ......cand e plin? Adica poti sa astepti si cateva ore?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate