Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14198 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

dacrad2

dacrad2

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poza e din 3 septembrie 2023.,nu gasesc unde am postat-o anterior.
Attached File  IMG_20230903_005508.jpg   80.26K   51 downloads
Dupa cum spuneau si cei de care vorbesti ca au scris recenzii,tabelul respectiv cu preturile nu e la intrare ci la ghiseul unde platesti.

View Postw140, on 13 aprilie 2024 - 21:28, said:

Rezultat la o cautare pe Google: Cevahir AVM Otopark (vezi atasament cu rezultat scos de Google)

Unde mai pui ca Cevahir AVM nici nu este cu pretentii de zona 0 (istorica) precum Galataport Istanbul AVM.
Totusi nu inteleg de ce ai pus poza respectiva.Anul trecut ti-am spus si ca s-a scumpit calatoria cu autobuzul si nu m-ai crezut pana nu ai vazut si tu asta.

Edited by dacrad2, 13 April 2024 - 23:02.

w140

w140

Senior Member

Atata timp cat nu exista gratruitate la parcari amenajate (mai ales in zona istorica) din Istanbul, ramane intrebarea: care este motivul pentru care parcarea (acoperita) de la Galataport este pustie conform relatarii tale, iar restul parcarilor sunt super aglomerate?

Sunt de parere ca inainte de a parca, este nevoie de o informare clara despre preturi/conditii, nu este de parcat orbeste pe termen mai "lung", mai ales ca turist, ...in recenziile gasite, unii se plang ca au fost taxati "peste" regulamentul de cost pt. parcare.

--------

Am atasat captura pentru a-ti exemplifica faptul ca si la Mall-uri (AVM) se plateste parcarea, era un raspuns la postul tau precedent.

Edited by w140, 13 April 2024 - 23:50.

w140

w140

Senior Member

View Postdacrad2, on 13 aprilie 2024 - 23:11, said:

...Anul trecut ti-am spus si ca s-a scumpit calatoria cu autobuzul si nu m-ai crezut pana nu ai vazut si tu asta.

Pare ca denaturezi realitatea...

View Postdacrad2, on 07 septembrie 2023 - 18:46, said:

Cu transportul de suprafata autobuz,am venit de la sali pazari kadikoy,am platit in jur de 23 try.Pe continent numai e 15 try.Nu am cum sa-ti arat ca nu am putut sa-mi fac cont online.Poate sunt si alte preturi,dar mie astea mi-au fost luate de pe card.Apropo numai cardul a costat 70 de try.
Poate cu istanbul epass,la ce ai pus tu traducerea,calatoria sa fie mai ieftina,desi nu cred e diferenta cam mare intre 9 si 15 try cursa

View Postw140, on 07 septembrie 2023 - 19:05, said:

Am inteles, cand ajung la Istanbul ma voi lamurii Posted Image

Si daca ar fi fost sa sutin ca nu te cred, nu aveam dreptul sa o fac?.

Dezbaterea duce la "progres".

Cu toate astea preturile puse de mine (cu link) le-am gasit pe net si intradevar erau de actualitate, ...in schimb, cand am ajuns la Istanbul am inteles de unde venea diferenta, erau conditii diferite pt turisti fata de localnici pt. transportul in comun, si nu numai.

Edited by w140, 14 April 2024 - 00:26.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Dupa cum am mai zis,fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el.Eu am fost acolo si am lasat masina in siguranță si nu a fiert pe afara.
Ca si cu pretul la autobuz,faci la fel si cu parcarea,asta nu e dezbatere,eu unul nu mai continui discutia asta.

w140

w140

Senior Member

Vad ca-ti place sa denaturezi adevarul, si sa-mi "pui vorbe-n gura", inceteza sa o mai faci, ...ca sa fie clar, nu eu critic parcarea, o fac turcii in recenzi, punct... https://www.sikayetv...google_vignette

Eu doar ma-am intrebat de ce este parcarea "pustie", ...iar recenziile turcilor mi-au dat raspunsul, punct.

Rolul forumului este sa ne informam, am cautat recenzii despre respectiva parcare, le-am gasit, si le-am pus aici pe forum, restul este can-can, punct.

Edited by w140, 14 April 2024 - 20:07.

oldestwolf2000

oldestwolf2000

Junior Member

• Grup: Members
Buna seara.
Cate lire turcesti costa HGS si cate trebuie sa incarc pentru Hamzabeyli - Istanbul si retur ?
Multumesc anticipat

eumorocanosul

eumorocanosul

Active Member

View Postoldestwolf2000, on 18 aprilie 2024 - 23:40, said:

Buna seara.
Cate lire turcesti costa HGS si cate trebuie sa incarc pentru Hamzabeyli - Istanbul si retur ?
Multumesc anticipat

Dacă mergi doar în partea europeana (întrare Edirne, ieșire Mahmutbey) te costa 42 de lire pe sens.
Deci 84 lire plus costul HGS(era 20 de lire).

w140

w140

Senior Member

@oldestwolf2000, din ce am gasit eu, la ora actuala autocolantul (sticker-ul) HGS se pare ca l-au facut 60 TL. https://en.wikipedia...toll_collection)

Confirm cele scrise de colegul @eumorocanosul, pentru Hamzabeyli (Edirne) - Istanbul (Mahmutbey) , la pretul actual trebuie sa incarci contul HGS cu cate 42 TL/sens. (...pentru autoturism cu ampatament de maxim 3,20 metri)

Total minim: 60 + 42 + 42 = 144 TL (in prezent). Pentru achizitionare HGS ai nevoie de TL cash, nu functioneaza card bancar sau valuta. Extra (daca doresti) poti achizitiona si un suport din plastic pentru a nu lipii autocolantul pe parbriz.

Attached Files

Edited by w140, 19 April 2024 - 13:09.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

Avem topic dedicat ptr HGS... si a primit raspunsuri acolo.

eumorocanosul

eumorocanosul

Active Member

A fost o întrebare pusă pe acest topic și am răspuns aici.

o_dor

o_dor

Active Member

View Postmarian.bazavan, on 02 aprilie 2024 - 08:17, said:

Acum doua saptamani am fost intr-o min-vacanta in Bulgaria, zona Veliko-Tarnovo. Cu ocazia asta am testa si eu varianta ce include Veliko spre Turcia. E adevarat doar pana la Vonesta Voda. Ca asfalt ... bun spre f bun. Trafic, aici nu inteleg alegerea acestui traseu, plin de TIR-uri pe ambele sensuri si de bulgari bombardieri. TIR-uri ce merg in gasca, greu de depasit, mai ales daca din sens opus vine tot asa o gasca. Multe camere, fie de BgToll fie de viteza. Mai sunt si pandarii cu pistolul de viteza. Am observat ca numarul celor care te atentioneaza de "pandari" a scazut. Asa ca ... mers legal.
Concluzia mea, strict personala, pt Turcia ramane ACEST TRASEU.

De acord cu dumneavoastra, mergem de cativa ani prin Razgrad, nu sunt probleme. De vreo doua ori am deviat prin Shumen. Cred ca asa vom face si anul acesta.

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii despre drumul de urmat spre Turcia:
- De la Shumen pe unde sa revin in traseul indicat de dumneavoastra? Pe la Smeadovo?
- Imi amintesc ca folositi D210 + D555 de la Canakkale spre Balikesir. Sunt lucrari de modernizare? Pe O-5 se poate face plata cu cash sau card bancar?

Multumesc! Atat dumneavoastra pentru ca m-am adresat direct, cat si celorlalti care bineinteles ca pot interveni cu un sfat.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

View Posto_dor, on 24 aprilie 2024 - 17:03, said:

De acord cu dumneavoastra, mergem de cativa ani prin Razgrad, nu sunt probleme. De vreo doua ori am deviat prin Shumen. Cred ca asa vom face si anul acesta.
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii despre drumul de urmat spre Turcia:
- De la Shumen pe unde sa revin in traseul indicat de dumneavoastra? Pe la Smeadovo?
- Imi amintesc ca folositi D210 + D555 de la Canakkale spre Balikesir. Sunt lucrari de modernizare? Pe O-5 se poate face plata cu cash sau card bancar?

Nu stiu nimic de varianta prin Shumen. Gmaps indica pt revenirea la traseu trecerea prin Smeadovo, mai drept, mai putine serpentine. Totusi nu inteleg de ce Shumen? E un ocol.
Da, pe traseul D210+D555 sun ceva lucrari. In mare traseul e facut nou la doua benzi pe sens sau o banda mai lata. Mai ramane o ultima parte inainte de Balya nemodernizata (EXEMPLU) drum ceva mai ingust, dar mie asta imi place cel mai mult. Asta am cautat eu cand am fost prima data pe acest traseu. Acum cu modernizarea isi pierde din pitoresc, dar e inca mai lejer decat traseul de coasta.
Pe O-5 eu am folosit de fiecare data HGS. @Danutzu poate sa-ti spuna ....

Edited by marian.bazavan, 25 April 2024 - 07:41.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

Da, pe O5 se poate plati cu card,dar pana acolo, ai Edirne Istanbul care este doar cu HGS, sau ulterior in vama.
Si de la Istanbul la intrarea pe O5, depinde pe unde o iei, poate fi plata cu HGS sau card sau exclusiv cu HGS.
Pentru detalii mutam discutia pe topic dedicat.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

@Danutzu .... @o_dor vine dinspre Canakkale. Cred ca o sa foloseasca ACEST TRASEU.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

A, da, corect. O6 si O5 se pot plat cu cardul.

o_dor

o_dor

Active Member

Va multumesc amandurora!

Am re-re-analizat traseul nostru. Shumen a picat, asa ca vom merge pe clasicul Ruse-Razgrad-Targovishte-Iambol-Elhovo-Edirne-Canakkale.

Nu mergem la Istanbul. De la Canakkale urmam traseul recomandat de multe ori de <marian.bazavan>. Nu stiam nimic despre starea segmentului Canakkale-Yenice-Balikesir si ne-a placut “exemplul” ilustrat.

De la Balikesir pana la Antalya am mers in urma cu 6-7 ani cand O-5 nu era data in folosinta. Canakkale-Edremit-Balikesir-Alasehir-Denizli-Antalya, iar de aici Konya-Goreme-Eskisehir-Bursa-Canakkale.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

@O_dor iti recomand la intoarcere urmatorul TRASEU si de aici Istanbul. Afyon o statiune balneo unde poposesc in fiecere an in drum spre Istanbul. Stau 2 nopti. Preturi mici, multe de vazut si admirat. AFYON.

o_dor

o_dor

Active Member

Multumesc! Am fost la Afyon in ultimii 2 ani (ca test pentru o saptamana sau doua prin martie). Asta vara nu ne-am mai grabit si astfel am vizitat Bursa + Cumalikizik, Kutahya, Isparta si Burdur. Ne-am gandit ca intotdeauna am trecut fara sa ne oprim si socoteam ca nu vom mai putea merge in Turcia nu stiu cati ani, dar uite ca incercam iar.
Anul acesta am ales traseul D555 pentru ca l-ai laudat mereu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate