Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

singuratate

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postesy72bj, on 27th August 2010, 23:00, said:

Era doar o intrebare retorica cu scopul de a evidentia absurdul ipotezei.
Nu trebuie sa te iriti asa. Mai usor cu nervii "d-le psihiatru".


Sau ai tinut neaparat sa epatezi cu titulatura de doctor pentru a fi respectat si mai greu de contrazis bazandu-te pe atitudinea oamenilor comuni de a face plecaciuni in fata " vraciului"?

In plus, "d-le psihiatru", daca aveati cunostinte despre  psihicul uman dar mai ales macar o educatie cu adevarat superioara vulgului , ar fi trebuit sa stiti ca nu este tocmai ok sa jigniti fara sa cunoasteti persoana macar.

Sau cumva nu ti-a convenit  faptul ca in timp ce vorbeai , aberand cu gratie despre conexiunile dintre dependenta de opioide si masturbare eu faceam o remarca mai potrivita ca cea de jos:
"Cauza obiceiului respectiv , in cazul de fata, mie mi se pare mai curand depresia, decat o dependenta in sine."

"Omulet" esti d-ta din pacate ( si imi pare rau sa spun asta, neplacandu-mi sa jignesc daca altii nu o fac primii), care incerci sa capeti dimensiunile unui om mare folosindu-se de titulaturi si multe " figuri de stil ".

N-ai incercat pe acesta pagina decat asa cum am mai spus, sa epatezi ca "domn doctor" fara sa aduci cu adevarat vreo idee  constructiva care sa-l ajute propriu zis pe Remus sa depaseasca complexele si  nesiguranta care sunt evidente.



Iata ca se poate ! Bine scris , bine punctat !
Cam asta si este toata ideea.


Si dvs sunteti psiholog /psihiatru sau pur si simplu sunteti cineva  care chiar vrea sa ajute nu doar sa-si lustruiasca patalamelele pe aici ?


Am sa va rog sa va duelati in pm sau avem un H2H, nu aici. Foloseste te rog doar culoarea neagra cand scrii.

Multumesc.

Edited by roua, 27 August 2010 - 22:13.


#38
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postremus_c, on 26th August 2010, 23:09, said:

Singurele experiente cu fetele/femeile le-am avut ”contra cost”, din curiozitate, si nu pot spune ca am ramas placut impresionat de ce se intampla.
Pai ce se intampla?

#39
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

View Postesy72bj, on 27th August 2010, 23:00, said:

Si dvs sunteti psiholog /psihiatru sau pur si simplu sunteti cineva  care chiar vrea sa ajute nu doar sa-si lustruiasca patalamelele pe aici ?
Varianta a doua :)

#40
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postesy72bj, on 27th August 2010, 00:21, said:

Prietenii - majoritatea sunt buni doar sa te barfeasca si sa te invidieze.

     Prietena - e minunata la inceput pana cand ajunge sa te cunoasca mai bine (si ca orice om ai si puncte slabe) si sa inceapa ulterior unei perioade de acomodare , sa critice, sa pretinda , sa se mai uite si in alta parte , provocandu-ti nervi, cheltuieli, suspiciuni, poate chiar dezamagiri urate.

      Sexul - Nu merita sa cumperi toata vaca pentru un pahar de lapte (care si ala oricum este supraevaluat).

      Afectiune - Aici este o problema grava. Trebuie sa sti un adevar urat : de fapt nimeni nu intelege pe nimeni. Nimeni nu simte durerea celuilalt  sau framantarile lui interioare. Fiecare se preface si incearca prin mimetism sa-si induca o stare de tristete sau compasiune cand situatia o cere, dar in fapt  ,va trece repede peste momentul respectiv atata timp cat nu-l afecteaza pe el personal mental sau fizic.
       Iubirea (asta comuna) este 90 % sexualitate (instincte) si 10 % fetis . Restul nuantelor sunt doar mimetismul de care vorbeam mai sus.
Daca ramai cu laba, ramai si cu frustrarile care ii urmeaza.
In schimb, daca intelegi si accepti ce ai zis mai sus, ai asteptari reale si iei ceea ce este, fara sa iti suprimi dorintele in semn de revolta.

#41
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

View Postroua, on 27th August 2010, 22:09, said:

Am sa va rog sa va duelati in pm sau avem un H2H, nu aici. Foloseste te rog doar culoarea neagra cand scrii.

Multumesc.


Total corecta interventia ta.
Insa n-am inteles partea in privinta culorii.

Scuze , dar atunci de ce mai avem optiunea de a folosi si alte culori daca de fapt ne este interzis ?

Oricum o facusem doar pentru a delimita mai bine citatul in sine de restul raspunsului.

View Postcaroline_hi, on 27th August 2010, 22:45, said:

Daca ramai cu laba, ramai si cu frustrarile care ii urmeaza.
In schimb, daca intelegi si accepti ce ai zis mai sus, ai asteptari reale si iei ceea ce este, fara sa iti suprimi dorintele in semn de revolta.


Incerca sa o mai gandesti o data si sa o formulezi cumva incat sa aibe un sens, ca sa sa inteleg si eu ce doamne iarta-ma ai vrut sa spui . Nu inteleg in primul rand nici cui te adresezi de fapt.

View Posteps, on 27th August 2010, 22:44, said:

Varianta a doua :)


Atunci felicitari si tot respectul !

Edited by esy72bj, 28 August 2010 - 03:44.


#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostVlad_Andreescu, on 27th August 2010, 20:08, said:

Am facut un gest si am dat un raspuns valabil (cred eu), dar evident ca nu am sa va dau totul mura in gura. Daca nu mai am servici deocamdata, asta nu inseamna ca nu am altele pe cap.

Daca esti baiat destept, in loc sa mai astepti sa iti dea altii raspuns, cauti tu singur. In general este contraindicat sa pui la indoiala ce zice doctorul. Poate doar daca esti vreun autodidact, dar nu oferi premise.

Sau poate ca esti vreun omulet din ala care pune discutia pe roate, asta e altceva. Atunci iti spun adio si te las !

domnu' doctor, dacă vreți să ajutați, dați să explicațiile necesare, de preferință într-un limbaj pe care să-l înțeleagă. Dacă vreți, vorba vulgului, să vă lăudați cu diploma, țin să vă informez că aici, pe forum, hârtia nu e valabilă. Aici apreciem cunoștințele și explicațiile.
Mulțumiri.
Și respect.



View Postesy72bj, on 28th August 2010, 04:47, said:

Insa n-am inteles partea in privinta culorii.

Scuze , dar atunci de ce mai avem optiunea de a folosi si alte culori daca de fapt ne este interzis ?
pe această arie, scrisul colorat este rezervat moderatorilor, ca să se vadă, să nu sară userii peste postul colorat, asta e explicația. Există și alte modalități de a sublinia ceva, iar opțiunile de culoare și mărime a fontului se pot folosi chiar și aici, dar numai dacă e neapărată nevoie.

#43
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postesy72bj, on 28th August 2010, 03:47, said:

Incerca sa o mai gandesti o data si sa o formulezi cumva incat sa aibe un sens, ca sa sa inteleg si eu ce doamne iarta-ma ai vrut sa spui . Nu inteleg in primul rand nici cui te adresezi de fapt.
Scurt: doar pentru ca lumea nu e asa cum vrei tu, nu trebuie sa te superi pe ea si sa faci laba :D asa cum sfatuiesti tu.

#44
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

View Postadadoi, on 28th August 2010, 07:42, said:

pe această arie, scrisul colorat este rezervat moderatorilor, ca să se vadă, să nu sară userii peste postul colorat, asta e explicația. Există și alte modalități de a sublinia ceva, iar opțiunile de culoare și mărime a fontului se pot folosi chiar și aici, dar numai dacă e neapărată nevoie.


Multumesc mult pentru explicatie !
Este foarte corect rationamentul.
Am inteles.

View Postcaroline_hi, on 28th August 2010, 09:54, said:

Scurt: doar pentru ca lumea nu e asa cum vrei tu, nu trebuie sa te superi pe ea si sa faci laba :D asa cum sfatuiesti tu.

      Ai inteles gresit. Incearca sa mai citesti o data.
      L-am sfatuit sa nu se streseze atata sa-si cumpere "toata vaca" , dar i-am recomandat "sa bea cate un pahar de lapte" cand simte nevoia.

      Exista si acea reclama inteligenta care spune:"Fetele te simt cand esti disperat" cam asta este si cu el actualmente.

      Sfatul meu este ca pentru a-si castiga increderea trebuie mai inainte de toate sa nu mai fie atat de macinat de faptul ca nu are o prietena. Cu cat se preaocupa mai mult  doar de ideea in sine, cu atat nici nu o sa aibe. Pentru ca se aplica bine  principiul " cea mai mare sansa de a pierde un lucru este sa ti-l doresti prea mult".

       In plus mai exista doua amanunte foarte importante.
       Imi pare rau ca trebuie sa le abordez, nu este intotdeauna prea comod de discutat pe aceste teme, dar conteaza in relatiile interumane cu atat mai mult in cele ce presupun atractia fizica. Si anume atitudinea si aspectul. Modul in care arati, constitutia fizica, modul in care te imbraci, siguranta de sine.

       Am avut mai de mult un coleg de munca care era foarte slab, mereu singur, mereu pesimist si lipsit de incredere.
       La un moment dat a inceput sa devina pasionat de culturism si box.
       Din leafa pe care o avea, si-a  facut abonament la sala si a inceput sa ia lectii de box .
       In continuare nu avea vreo prietena. Dar deja intr-un an  de sala de forta si de box, capatand si alt aspect dar si alta atitudine si siguranta de sine, a inceput fara sa isi dea vreun interes special, sa atraga privirile domnisoarelor.
       Ulterior nu a mai avut nici o problema in privinta relatiilor.
       Insa mai inainte de toate (aspect, constitutie etc) conteaza atitudinea.

Edited by esy72bj, 28 August 2010 - 17:04.


#45
vydy

vydy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.06.2008

View Posteps, on 27th August 2010, 20:39, said:

Ce mi se pare tare e ca atunci cand cineva ti-a recomandat aici sa mergi la psiholog, ai refuzat vehement.. si cu toate astea, ai deschis topicul la Psihiatrie si psihologie :)
Revenind...


Deci problema ta pana la urma nu este "evitarea interactiunilor sociale", ci lipsa unei relatii alaturi de o persoana de sex opus.
Ce nu-ti dai tu seama este ca frica este normala si ca exista fete, de aceeasi varsta ca tine sau mai mari, care sunt fix in aceeasi situatie ca si tine. Probabil ai un oarecare sentiment de inferioritate, iar asta da, este generat probabil de lipsa comunicarii si de prea mult timp petrecut in fata PC-ului. Sentimentul este complet gresit si ce trebuie tu sa observi este ca nu esti singurul care trece prin situatiile astea si ca nici nu e sfarsitul lumii daca vreo pitzi te lasa pt ca nu stii sa saruti bine. Toate se invata...

Ia-o si tu mai incet.. iesi prin parc, plimba-te, mergi la munte, mare.. chiar si singur, dar macar te obisnuiesti cu exteriorul. Incet incet o sa incepi sa cunosti lume si totul o sa ti se para normal. Nu-ti face un scop din chestia asta, nu trebuie sa iti faci neaparat o prietena. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti traiesti viata si sa te concentrezi pe acele lucruri care simti ca-ti fac placere.

Desi a durat cam mult sa raspund, acesta e un raspuns cat se pote de bun.

Doar ca ... incerc sa ma explic in continuare:
  
  Imi plac fetele (asa, ca si aspect exterior :) ), numai ca m-am obisnuit atat de mult de unul singur (si fizic si cu PC-ul) incat nu sunt sigur ca m-as obisnui cu cineva (sau cu tot ce implica o relatie: plimbari, tandreturi, flori si orice altele ). Probabil e doar o frica ca toate celelalte, dar ... o fi adanc inradacinata pe plan mental.

  Stiu ca pare aiurea, dar de multe ori ma gandesc ca nu e obligatoriu sa ai o familie (fiind mai mult o conventie sociala), ca poate unii nu suntem facuti pentru asta (socializare) caci chiar daca nu am abordat eu pe cineva, daca as fi fost suficient de atractiv (vorbaret/ etc) ar fi sarit una pe mine :D ,  dar ... eu stiu??

Edited by vydy, 05 September 2010 - 10:38.


#46
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

Stiu ca pare aiurea, dar de multe ori ma gandesc ca nu e obligatoriu sa ai o familie
Gandeste-te ca la batranete n-o sa ai pe nimeni  :notangel:


View Postesy72bj, on 27th August 2010, 01:35, said:

"scopul vietii" ?!

Ma faci sa rad si mi se intampla rar.

Si care este in viziunea d-tale "scopul vietii" ?

Vezi ca-i unu pe aria de religie care zicea ca scopu vietii e sa-l slavim pe Dumnezeu.  :thumbup:

#47
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mai bine singur decat un copil alcoolic si o matraguna langa tine ,adica sotia. Evident, exista si cealalta experienta, copil implinit ,nevasta cumpatata,implinit cu visurile tale,dar cam greu.

Edited by pg-soare, 05 September 2010 - 11:11.


#48
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

View PostGh3r0m, on 5th September 2010, 11:56, said:

Gandeste-te ca la batranete n-o sa ai pe nimeni  :notangel:




Vezi ca-i unu pe aria de religie care zicea ca scopu vietii e sa-l slavim pe Dumnezeu.  :thumbup:


Nu e neaparat ceva eronat sau ridicol in ce spune respectivul.
Dar acum, mai conteaza si ce intelege prin asta.

Si mujahedini il slavesc pe Dumnezeu decapitand ostateci .
Ceea ce deja tine mai mult de fanatism si de boli psihice decat de religie si divinitate.

Cred ca scopul vietii ar trebui sa si-l aleaga fiecare in functie de cum percepe el viata.
Nu toti avem acelasi rost pe lumea asta.

#49
esy72bj

esy72bj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.03.2010

View Postvydy, on 5th September 2010, 11:32, said:

incat nu sunt sigur ca m-as obisnui cu cineva (sau cu tot ce implica o relatie: plimbari, tandreturi, flori si orice altele ).

  Stiu ca pare aiurea, dar de multe ori ma gandesc ca nu e obligatoriu sa ai o familie (fiind mai mult o conventie sociala), ca poate unii nu suntem facuti pentru asta (socializare)

Este foarte corect ce spui ! Nu toti trebuie sa aibe acelasi comportament social.Este chiar firesc.
Nu trebuie sa traim toti in serie clasificati in stereotipuri .

Dar atunci de ce te mai macina subiectul ? Doar pentru faptul ca altii , cu alt fel de a fi , fac asta si tu nu?

Ar trebui sa fi multumit cu viata pe care o ai.
Iar per total oricum viata traita in genul tau te fereste de multe belele pe care acum nu le intuiesti ca si efecte .

#50
vydy

vydy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.06.2008

View Postesy72bj, on 5th September 2010, 22:52, said:

Dar atunci de ce te mai macina subiectul ? Doar pentru faptul ca altii , cu alt fel de a fi , fac asta si tu nu?

  Da.

View Postesy72bj, on 5th September 2010, 22:52, said:

Ar trebui sa fi multumit cu viata pe care o ai.
Iar per total oricum viata traita in genul tau te fereste de multe belele pe care acum nu le intuiesti ca si efecte .

   Daca esti multumit cu ce ai, nu poti evolua. Apare o plafonare (asa este si la locul de munca, scoala, etc).  

   Sunt destul de singuratic, de multe ori ma simt foarte bine asa.
   Dar ... cum sa ma explic??
   Uneori simt o ”lipsa”, eu banuiesc ca mai mult de afectiune si de interaciune.

#51
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
sa ma bag si eu asa in discutie venind de nicaieri? hai ca ma bag si asta pentru ca am o problema similara.
Eu am 23 de ani,am terminat o facultate cu profil economic,urmeaza sa intru la masterat,absolut toata lumea ma catalogheaza ca fiind o persoana inteligenta,amuzanta si la locul ei. BTW,eu sunt fata
Eh,chestia asta cu singuratatea ma apasa si pe mine iar de 2 ani ma apasa asa de tare incat nu am reusit vara trecuta sa-mi termin amarata de lucrare de licenta asa ca a trebuit sa o aman pana anul acesta. Total dezamagita si furioasa pe mine si pe depresia si singuratatea mea am zis ca eu ma duc la terapie si inca fac terapie,chiar astazi am o sedinta.
Concluzia : nu suntem nebuni si nu avem boli neurologice dar exista probleme emotionale.
Nu am citit si pagina a 2a a thread-ului deci daca ai spus nu stiu dar in caz ca in adolescenta,copilarie,etc ai avut ceva intamplari in familie sau in viata personala,ceva gen decesul unei rude apropiate sau prieten apropiat,nedreptati,abuzuri fie verbale si de alta natura,daca te-ai simtit neglijat de parinti ,daca se certau mult,etc,etc atunci e foarte posibil ca asta sa te fi influentat. E la fel de posibil sa ai pur si simplu niste dficiente in ceea ce priveste modul de a interactiona in societate ,niste chestii de caracter care pot sa vina dintr-o lipsa de incredere in tine si in ce "sanse"ai la capitolul asta,lipsa de incredere si speranta care a crescut si a crescut si ,ca intr-un cerc vicios,creste si mai mult pe masura ce esti mai singur si mai izolat,creste chiar si fara sa-ti dai tu seama.

Eu de ex,fire prietenoasa,urata chiar nu sunt,nu am intalnit pe cineva pana acum care sa zica ceva rau de mine insa fara sa-mi dau seama datorita unor chestii din copilarie (tata a plecat cand eram mica dar nu a fost nici macar o chestie asa tragica sau violenta,pur si simplu nu a mai stat cu noi in casa da' nu m-a parasit insa cand aveam 14 ani a murit ; am avut o perioada cand am fost mai plinuta - nu grasa - si fiind si foarte baietoasa de felul meu evident ca mai faceau copii misto din cand in cand ca asa-s copii)am ajuns sa nu am incredere in mine pe plan social si sentimental,sa cred ca nu am eu sanse sa fiu cu cineva si sa am prieteni adevarati. Intr-un fel,zic eu, izolarea asta e putin auto impusa,fara sa vrei tu constient ajungi sa stai in casa,nu cauti cu adevarat probabil oportunitatile pt ca nu crezi ca exista pt tine(din nou,nu constient),la fel fac si eu. Mi-am dorit tot timpul o relatie adevarata,nu ceva trecator sau fara semnificatie,am nevoie sa fiu parte din ceva, sa fie stabil si sa-mi ofere satisfactie emotionala,fizica si fizico-emotionala dar si eu gandeam ca daca nu pot sa dau eu de la mine,daca sunt incapabila sa-mi joc rolul intr-o asemenea relatie,nu pot eu sa fiu cu cineva asa nici daca teoretic vreau,nu am astfel de instincte bla bla bla. Eh,pana la urma,din pacate pt mine mi s-a intamplat ceva care mi-a dovedit mie ca cel putin la capitolul dat eu chiar sunt de o relatie si sunt capabila : m-am indragostit de cineva. Din pacate toata dragostea mea este imposibila din varii motive,o alegere buna teoretic dar am obstacole multe pe care nu cred sa le pot depasi. Singurul lucru bun din toata chestia asta e ca mi-am dat seama ca daca tin la cineva cu adevarat restul vin de la sine, sunt convinsa ca as fi nemaipomenita intr-o relatie,totul se invata,nu e automatism ci sentiment,faci ce simti,asta e o relatie adevarata asa ca eu nu mi-as face griji in privinta asta.
Mie mi s-a spus ca nu prea dau sanse oamenilor cu adevarat,inconstient ma astept sa nu mearga interactiunea si cred ca asta e si problema la tine din ce spui . A merge la terapie,a avea probleme emotionale nu este egal cu a avea o boala iar terapeutul este in principal un fel de prieten care are toate sfaturile potrivite si te ajuta sa te scoti singur din materia maronie in care ai intrat.
Eu inteleg si faza cu sa iesi in lume si sa faci,sa dregi. Nu o sa-ti spun asta pt ca stiu ca e greu de facut dar trebuie zic eu sa incerci sa gasesti in tine calea sa armonizezi constientul cu subconstientul,sa rezolvi ce probleme ai si asa sa ajungi sa fructifici iesirile,interactiunile,etc.

#52
vydy

vydy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.06.2008
Foarte bine spus.

Mersi.

(totusi, gandurile si ideile fixe raman)

#53
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

View Postbogdan_boss, on 27th August 2010, 00:47, said:

eh..

n-a murit nimeni ca n-a avut prietena :lol: .
tu stii mai bine  :rolleyes:

#54
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postvydy, on 7th September 2010, 20:17, said:

Foarte bine spus.

Mersi.

(totusi, gandurile si ideile fixe raman)

la naiba,scrisesem un reply frumos da' nu l-am salvat corect din greseala, o sa revin maine ca nu am timp acum

Edited by entity22, 07 September 2010 - 19:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate