Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Greutate bebelusi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Deschid un nou subiect pentru toate mamicile care au nedumeriri legate de greutatea bebelusului.
Povestea pe scurt arata asa: bebelusa mea de 4 luni jumate, alaptata exclusiv la san, a luat in medie doar 600 g pe luna si da semne ca isi continua cresterea in acelasi ritm (in ultimele 2 saptamani a luat 300g).
Medicul de familie zice ca nu-i bine, sa ii dau completare lapte praf, ca saraca nu mananca cat ii trebuie si desi eu am lapte de fiecare data cand o pun la san de fapt mi se pare; nu am lapte suficient ptr ca fata nu a luat destul in greutate. Si ca nu plange de foame si doarme bine, ca s-a invatat asa, sa manace ca un manechin.
Neonatologul a zis ca da, e un pic slabuta, dar cata vreme continua cu un spor saptamanal de 150 g, si ia constant in greutate,  nu am motive de ingrijorare si sa continui cu alaptarea pana la  6 luni.
Eu ma uit la ea si mi se pare un bebelus normal, vesel, care trage 2 - 3 reprize de somn ziua. Noaptea a dormit dintotdeauna, deci eu nu stiu ce e aia sa te trezesti noaptea sa alaptezi. Isi tine bine capul, incepe sa traga sa stea in fundulet, se intoarce pe burtica (dar inca nu stie sa isi scoata manuta de sub ea).
Deci, merg pe mana medicului de familie si o indop si cu lapte praf, in speranta ca recupereaza cele 300 g pe care cica le are in minus sau ma tin de sfatul neonatologului si cand m-oi prezenta la vaccinul de 6 luni ii spun medicului ca nu imi pasa de parerea lui, eu nu vreau sa ii dau lapte praf.

#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
In calitate de tatic al unui baietel cu o mamica la fel de panicoasa in privinta greutatii: pentru 300g diferenta, nu da completare. Copii hraniti exclusiv natural au greutate mai mica decat graficele actuale pentru ca foarte multe romance au ideea gresita ca "un copil gras e un copil sanatos". Dar asta e valabil doar pana pe la 5-6 luni, la 10 luni de exemplu copii care au fost alaptati cu formula devin cei sub medie, cei slabi. Putina foame e buna, corpul invata sa asimileze mai bine, sa-si dramuiasca mai bine resursele. Satietatea dupa fiecare masa nu e sanatoasa, e drumul sigur spre obezitate. Copii alaptati natural chiar iau aproape constant 600g pe luna, cei cu formula iau foarte mult in primele luni si apoi mult mai putin. Fetita unui vecin lua 900g-1200g pe luna pana la 4 luni iar la 9-10 luni abia mai lua 200 grame pe luna, desi ii dadea 6 biberoane cu lapte praf pe zi, plus mancarea. Cantitatea de lapte produsa nu e foarte importanta, poate fi mult si diluat sau putin si concentrat/gras. Ritmul de crestere al copilului spune totul. Iti poti face griji doar daca nu uda minim 3 pampersi pe zi, asta ar fi un semn ca nu primeste suficient lichid. Dar si pentru situatia asta exista Galactogil, ceaiul de anason, etc.

Foloseste calculatorul asta, e bunicel.

#3
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Merci de raspuns, cam asa ma gandeam si eu. Dar tot ma rodea intrebarea, daca gresesc? Daca e de fapt o problema ca e mai slabuta?
Dupa graficele de pe net, suntem in limite, adica la 4 luni avem 5,5 kg si 64 cm, dar no, daca medicul zice ca nu-i destul, am inceput si eu sa ma stresez.
Oricum, cred ca dupa perioada obligatorie de stat, voi schimba medicul de familie ca nu prea imi place abordarea pe care o are. Imi recomanda completarea din prima luna, mi-a spus sa ii dau supozitor cu algocalmin preventiv sa nu faca febra dupa vaccin (evident, am decis ca ii dau doar daca face febra si nu am avut nevoie), mi-a dat acuma sa ii administrez supliment de fier - ma tot uit la sticluta in fiecare dimineata si inca ma gandesc daca sa ii dau sau nu...

#4
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Un prim sfat:schimba medicul. Copii nu sunt robotei carora le mai schimbi putin softul ca de, nu sunt in grafic. Atata tim pcat copilul ia constant in greutate, nu ai de ce sa-ti faci griji. La noi imediat cum nu ia ca la carte, sare pediatrul si spune completare. Ca nu ai suficent lapte, ca nu e bun, bla, bla. FALS! Daca tu alaptezi la cerere, produci atata lapte cat are nevoie copilul tau.laptele se produce pe pricipiul cerere-oferta. Deci dc ai cerere, produci cat e nevoie.
Fetita mea a luat extraordinar de bine in primele 2 luni (aprox 2700g), apoi a inceput sa ia din ce in ce mai putin. O singura data am cedat pt ca efectiv imi golea sanii si plangea ca mai vrea si cum nu mai puteam, i-am dat cateva lingurite de cereale cu lapte muls, cat sa am eu timp sa mai produc lapte. am aplicat aceasta metoda doar 3 seri, apoi productia mea s-a reglat.
Am alaptat cu succes pana la 15 luni, cd am ramas gravida si am intarcat. Copii alaptati exclusiv, nu au nevoie de supliment de fier.
Sunt curioasa ce o sa-ti zica pediatrul dc la fix 6 luni nu sta singurica in fund....ca asa trebuie, asa scrie in carti

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 Bravegirl, on 26th August 2010, 13:52, said:

Copii alaptati exclusiv, nu au nevoie de supliment de fier.
Nu e chiar asa, dupa 6 luni daca le faci o hemograma + sideremie s-ar putea sa descoperi ca nu e tocmai in grafic. ;)

Edited by Astor, 26 August 2010 - 13:59.


#6
imaya3

imaya3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.12.2008
Copilul meu e la polul opus. Are doua luni, mananca exclusiv lapte praf. In fiecare luna a luat 1,5 kg asa ca acum ne am dublat greutatea de la nastere (nascut 3,2 kg - acum 6,3 kg). Pediatra imi spune ca dupa 3 luni nu mai ia asa mult in greutate. mai sunt bebei asa? De mentionat ca de cand s-a nascut are ore fixe de mancat (aproape) si doarme mult - cam 18 ore pe zi. Nu am avut colici.

#7
nokia6151

nokia6151

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 26.09.2008

 imaya3, on 17th September 2010, 06:26, said:

Copilul meu e la polul opus. Are doua luni, mananca exclusiv lapte praf. In fiecare luna a luat 1,5 kg asa ca acum ne am dublat greutatea de la nastere (nascut 3,2 kg - acum 6,3 kg). Pediatra imi spune ca dupa 3 luni nu mai ia asa mult in greutate. mai sunt bebei asa? De mentionat ca de cand s-a nascut are ore fixe de mancat (aproape) si doarme mult - cam 18 ore pe zi. Nu am avut colici.

La fel si noi,avem 4 luni,baietel,8800 g,mult,dar e nascut cu 4 kg si a mancat exclusiv lapte praf !Doctorita zice ca e gras bine...astae nu mananca excesiv.

#8
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 codruta, on 26th August 2010, 12:13, said:

Merci de raspuns, cam asa ma gandeam si eu. Dar tot ma rodea intrebarea, daca gresesc? Daca e de fapt o problema ca e mai slabuta?
Dupa graficele de pe net, suntem in limite, adica la 4 luni avem 5,5 kg si 64 cm, dar no, daca medicul zice ca nu-i destul, am inceput si eu sa ma stresez.
Oricum, cred ca dupa perioada obligatorie de stat, voi schimba medicul de familie ca nu prea imi place abordarea pe care o are. Imi recomanda completarea din prima luna, mi-a spus sa ii dau supozitor cu algocalmin preventiv sa nu faca febra dupa vaccin (evident, am decis ca ii dau doar daca face febra si nu am avut nevoie), mi-a dat acuma sa ii administrez supliment de fier - ma tot uit la sticluta in fiecare dimineata si inca ma gandesc daca sa ii dau sau nu...
eu te sfatuiesc sa te duci la un pediatru(medicul de fam nu e specializat pe bebei)
medic de familie pt cei mari... pediatru pt bebei..
pe mine dna dr ma incurajeaza sa alaptez pana la 6 luni exclusiv: chiar daca bebe nu e grasut, dar e in limite.
pup

#9
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Bebele meu e alaptat exlcusiv si si-a dublat greutatea de la nastere (3210g) inainte de a implini 3 luni. Acum are 4 luni si o sapt si are 7350g. Si bebe1, nascuta cu 3250 a luat f bine in primele luni, apoi a stagnat si nu a mai fost in grafice, dar nu m-am impacientat. Fiecare copil are ritmul lui. atata timp cat e sanatos, uda mai multi pampersi/zi, si ia constant in greutate, nu vad nici un motiv de ingrijorare.

#10
deonisa

deonisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2013

 Astor, on 26 august 2010 - 11:05, said:

Iti poti face griji doar daca nu uda minim 3 pampersi pe zi, asta ar fi un semn ca nu primeste suficient lichid.
Eu stiam de 5!

#11
RoxanikaElena

RoxanikaElena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2015
Hmmm...categoric daca ai san...da-i cat poti de mult...la 6luni veti incepe diversificarea..si va recupera cu greutatea..sau nu. Depinde de bebe. Bebelusa mea de 3luni nu a mai luat in greutate...acum are 6luni..si papa lapte praf ( maxim 120ml la o masa)...analize,10 doctori..e sanatoasa,dar nu e prea papacioasa...deci nici varianta cu lapte praf nu iti prezinta garantia ca va manca si va recupera..

#12
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Vad ca topic-ul e mai vechi dar.....
A meu, ``rupea mancarea`` din cate vedeam, inclusiv cand sugea la maicasa la san ( 3 luni in cap ). A pus pe el binisor pana la 1 an, avea in jur de 10kg, iar acum intr-un singur an a pus doar 3.5kg..... in 12 luni. Si e perfect normal, nici grasutz, nici slabutz, numai bun..... bun spre putin rotunjor. De ce atata de putin ? Deoarece isi incep activitatea de cand vad ca pot merge pe piciorule, chiar alerga, iar de atunci tinete !!!!! Mananca ( Doamne ajuta !!!!! ) aproape orice si destul de mult, dar nu pune pe el, deoarece de cand se trezeste pana se pune sa faca nanic, zburda de a dreptul. Asa ca nu va panicati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate