Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Plimbari pe TRANSFAGARASAN

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#235
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Am fost pe Transfagarasan (nu cu bicicleta din pacate) dinspre Curtea de Arges spre Sibiu. Am innoptat la Valea cu pesti, pe traseu am depasit 3-4 ciclisti care au innoptat si ei la Valea cu pesti. Parca doar unul avea un trekking, restul erau cu MTB.
Vreme ok de mers, a doua zi urcau mai multi dinspre Cartisoara spre Balea unde era balamucul de pe lume.
Mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo dar nu mai am "materialul de concurs" din anii trecuti si nici grup, de mai bine de un an nu am iesit deloc pe sosea.

#236
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdanghetau, on 30 august 2016 - 16:22, said:

Mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo dar nu mai am "materialul de concurs" din anii trecuti si nici grup, de mai bine de un an nu am iesit deloc pe sosea.
Partea cu grupul s-ar rezolva - cred că am găsi cel puțin 4-5 persoane interesate chiar aici, pe forum. Posted Image

Edited by mircea21, 31 August 2016 - 01:14.


#237
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pana la urma,Transfagarasanul se amana pe termen nedefinit, o sa merg saptamana viitoare pe o ruta mai libera, din Piatra Neamt pana in Poiana Largului. 70 km, 1000 metri diferenta nivel, somn la o pensiune din Poiana iar a doua zi drumul invers. Suntem trei amatori, nu ne grabim sa batem vreun record.
Transfagarasanul imi pare prea aglomerat, mi-a zis cineva ca si in cursul saptamanii e circulat in ultimele saptamani.

#238
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Încearcă pe Transalpina dacă ai cum. E și mai frumoasa decât Transfagarasanu.

#239
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Sal'tare baieti!
Am nevoie de niste sfaturi intrucat duminica incerc sa urc la Balea pentru prima data.
Planul e simplu: la prima ora plecare de la Curtea de Arges, urcare de voie, intoarcere chiar si pe bezna daca e cazul.
Conditie fizica medie: pe plat fac 100km pe cursiera fara probleme, pe MTB scot o medie de ~20km (ultima tura am avut 78km in 4 ore fara un sfert - cu tot cu pauze), toata vara am urcat (pe jos) prin munti, pe diverse trasee si varfuri.
Cum stau la campie nu prea am avut parte de dealuri si nu prea am antrenament de catarare, daca stiti vreo metoda va rog sa imi recomandati, mai am doar cateva zile sa ingras porcul.

Urcarea o voi face pe partea sudica, pe un MTB cu roti de 26", balonaj de 2.2 cu anvelope bune de asfalt (Continental RaceKing) probabil umflate la 3 bari. Constitutia mea 1,80m la ~60kg.
Orice alte sfaturi sunt bine venite (bagaj, cadenta, alimentatie, echipament).

#240
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
N-ai ce antrenament sa mai faci. Oricum, daca mananci cu o zi inainte mai mult si pe timpul turei, e imposibil sa nu-ti duci planul la capat. Ultimii 27km sunt mai grei, dintre care pe  ultimii 12km panta creste semnificativ.  Avand MTB, deci rapoarte mai avantajoase decat la o cursiera, nu vei avea probleme.

#241
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
M-am mai calmat. In ultima portiune cel mai mult ma sperie oboseala acumulata. Dar daca stiu ca-s la 10km de destinatie, urc chiar si daca trebuie sa merg pe jos, cu bicicleta in spate. Astea fiind spuse, ma apuc sa mananc cum trebuie. Multumesc! :)

#242
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postalexandder_crb, on 01 septembrie 2016 - 10:41, said:

[...] duminica incerc sa urc la Balea pentru prima data.
Cum a fost?
Cât a durat?
Alte impresii?

#243
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Astea sunt statisticile pe urcare: https://api.caledos....16-435778860712
Coborarea a durat 4 ore cu tot cu pauze. La urcare am mai pierdut cam o ora aiurea pe la Vidraru (am plecat 4 insi din care 2 abia au reusit sa urce la Vidraru - rapoarte nepotrivite si incapatanare - am asteptat dupa ei o gramada mai ales ca cineva a avut si o problema cu o bicla)

Per total a fost super, ma voi mai duce. Pana la intersectia spre Cabana Cumpana (la capatul lacului Vidraru) drumul e super, urcari si coborari, chiar m-am distrat pe acolo. De la intersectie incepe sa se simta urcarea iar deplasarea se face mai lent. Sunt vreo 12km pana la Piscu Negru (parca) in care trebuie sa recunosc ca parca speram sa mai vad si o panta ca sa ma mai odihnesc putin. La Psicu Negru am facut pauza de o ora si ceva (mancare, hidratare, relaxare) in care i-am asteptat si pe cei ce au abandonat sa ajunga cu masina. De acolo mai erau 15km de urcare care i-am facut in vreo doua ore. Prima pauza a fost dupa 4km, a doua dupa vreo 2, apoi iar dupa vreo 3, s.a.m.d.. Cea mai rapida pauza a fost dupa 1km, dar toate pauzele erau scurte, doar cat sa respiram putin (maxim doua minute).
Am plecat din Curtea De Arges in jurul orei 7, am ajuns la Vidraru in jurul orei 9:30, la Piscu Negru am ajuns pe la 12:30 iar la Balea era ora 15:45 cand m-am asezat jos. La 16:30 am plecat inapoi, la 16:50 eram la Piscu Negru, la 20:30 eram deja la masina, in Curtea de Arges.

Traseul e superb, mult mai frumos decat cu masina. Era frustrant cand ne depasea cu viteza cate un ciclist serios dar atata timp cat nu trebuia sa ma dau jos de pe capra ca sa urc mie imi era ok. Mi s-a parut destul de greu, nu cred ca as fi putut sa urc pe o cursiera, cel putin sigur nu as fi urcat cu un raport de 34x28. Excursia asta m-a facut sa-mi iubesc bicicleta mai mult ca niciodata. Abia astept sa ma reintorc, mai ales ca acum stiu la ce sa ma astept.

Si poza de trofeu:
[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/14138658_1159800100749372_896611701322655188_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#244
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

Traseul e superb, mult mai frumos decat cu masina. Era frustrant cand ne depasea cu viteza cate un ciclist serios dar atata timp cat nu trebuia sa ma dau jos de pe capra ca sa urc mie imi era ok.
Toate locurile sunt mai frumoase vazute de pe bicicleta, decat din masina. Asta daca-ti place sa mergi pe una.
De asemenea, nu trebuie sa simti frustrare cand te depaseste unul mai bun, ci doar sa te motiveze sa avansezi, daca asta-ti doresti.

Anul asta mi-am propus sa fac Transfagarasanul pe zapada - partea sudica, cat pot. Poate mai sunt persoane interesate.

#245
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Daca reusesc sa ma mentin in forma la iarna as incerca si eu daca nu va incetinesc. Nu era neaparat frustrant dar cand ii vedeai cat de usor te depasesc iti puneai intrebarea: "de unde atata energie?". Bine, la mine bicicleta n-a insemnat niciodata performanta ci plimbare, deci cat timp ma duce la destinatie nu prea ma vait de timp sau viteza.

#246
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cei care iau in serios ciclismul -personal nu imi place acest tip de antrenament- ies de minim 3 ori pe saptamana cate minim 50km...de acolo "super" puterea lor.

Nu voi astepta iarna pentru a merge pe Transfagaran, ci doar la prima ninsoare pe sus. Vom lasa masina la Vidraru de unde plecam cu MTB-urile.

#247
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Mno, eu mai ies o data la 2 saptamani (cand nu plec cu cortul pe munte) la cate o tura de ~100km. Cand ma pregatesc de cate ceva mai ies prin zona la cate o tura de 20km sau 5-6km mai in forta, in functie de timp. Nu e cine stie ce dar la ce plimbari fac eu imi cam ajunge. Ma oftic doar ca nu prea am unde sa fac ceva catarari pe aproape.

Da-mi un semn cand ai de gand sa faci tura pe zapada, poate vin si eu daca-mi permite timpul si ma simt cat de cat pregatit. Daca nu ninge foarte tarziu poate am noroc si inca sunt in forma (momentan ma bate gandul sa dau brevetul de 200km de pe 16 oct).

#248
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Heh: http://www.ziarularg...transfagarasan/

#249
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Stiu, am vazut, insa pentru nu e posibil de ajuns in urmatoarele 2 weekenduri...

#250
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Mai reinviem si noi topicul asta care oricum sta pinned.
Am facut o dubla traversare a Transagarasanului sambata trecuta: plecare de la Piscul Negru si ascensiune pe versantul sudic pana la Balea Lac, apoi coborare pe versantul nordic pana la Cabana Balea Cascada, urcare inapoi la Balea Lac si coborare la Piscul Negru.
Vremea a fost perfecta, nici foarte cald nici foarte frig, vant slabut (se simtea mai mult pe partea dinspre nord)...pacat de asfalt care nu este chiar cel mai bun, mai ales daca esti pe cursiera. La urcare sa zicem ca nu conteaza foarte mult, dar la coborare este un pic mai naspa.

La prima urcare sus la Balea "atmosfera" era cat de cat normala (bine, normala daca acceptam toata "rromia" aia care s-a creat acolo pe varf de munte), am ajuns in jur de 11 si probabil pantofarii de weekend nu ajunsesera toti sus. La a doua urcare deja era grav, coada de masini era de cca 3-4 km pe versantul nordic si 2 km pe cel sudic.

Attached Files



#251
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ai filmare?

#252
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pe la sfarsit de August planuiesc sa atac si eu TF-ul.

intrebarea mea este, cam cat de frig se face pe sus? Singura referinta am vazut-o pe aici la 18C, intr-o zi buna. Is curios daca imi ajung incalzitoarele de maini si picioare, sau sa o pun si de jacheta, overshoes, manusi complete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate