Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

filme in hd pe tv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
vreau sa ma uit la filme in hd pe televizorul meu hd,dar nu vreau sa cumpar un blu ray sau dvd player.se poate sa ma uit la filme in hd daca bag un film hd pe un stick si il bag apoi in tv prin portul usb?
daca nu,ce solutii sunt ?vreau sa ma uit la filme in hd pe care le descarc eu de pe net si nu vreau sa dau bani in plus pe blu ray sau dvd player,dupa ce ar trebui sa ma uit?
oh,si cam cat de mare e un film hd de 1.5 ore?

multumesc anticipat

#2
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
mergi si cumpara un cablu DVI-HDMI de la un magazin, conectezi calculatorul direct la TV si ai rezolvat problema

LE: un HD poate avea de la 4.5 Gb pana spre 10-12 Gb depinde de rezolutie si alte chestii

Edited by marce, 25 August 2010 - 08:51.


#3
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008

View Postmarce, on 25th August 2010, 09:50, said:

mergi si cumpara un cablu DVI-HDMI de la un magazin, conectezi calculatorul direct la TV si ai rezolvat problema

LE: un HD poate avea de la 4.5 Gb pana spre 10-12 Gb depinde de rezolutie si alte chestii
partea proasta e ca am nvidia geforce fx 5200,ce inseamna ca pcul meu nu va rula niciodata filme in hd.mai am si pentium 4 2.4 ghz.deci,se poate sa fac cum ai zis tu?
ok,sa zicem ca e asa,cumpar cablu hdmi,il bag in tv,apoi unde il bag in calculator?

#4
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008

View PostZebulon, on 25th August 2010, 10:39, said:

partea proasta e ca am nvidia geforce fx 5200,ce inseamna ca pcul meu nu va rula niciodata filme in hd.mai am si pentium 4 2.4 ghz.deci,se poate sa fac cum ai zis tu?
ok,sa zicem ca e asa,cumpar cablu hdmi,il bag in tv,apoi unde il bag in calculator?
Cred ca ideea era sa ai o placa video cu iesire DVI (exista chiar cu iesire HDMI, ceea ce era si mai usor de conectat la TV cu un cablu HDMI).

#5
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008

View Postcorneliu888, on 25th August 2010, 11:04, said:

Cred ca ideea era sa ai o placa video cu iesire DVI (exista chiar cu iesire HDMI, ceea ce era si mai usor de conectat la TV cu un cablu HDMI).
ok,nu am asa ceva,stiu,deci este alta solutie?
chiar nu merge sa bag un film hd pe un hdd portabil sau un stick si sa-l bag in televizor prin usb?nu inteleg ce nu ar putea merge

#6
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
daca ne spui si ce TV ai

#7
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008

View Postsande, on 25th August 2010, 11:42, said:

daca ne spui si ce TV ai

nu am inca tv,o sa imi cumpar,dar o sa fiu sigur sa aiba conexiune usb

#8
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
dupa ce tre sa ma uit la un hdv  ca sa mearga filme in hd cu sunet bun pe usb?si evident ca nu vreau sa aiba legatura cu pcul,vreau sa fie independent,vreau doar sa pun un film pe un stick si sa ma uit la el pe tv

Edited by Zebulon, 25 August 2010 - 12:15.


#9
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
asta e mai greu de realizat si asta de cel mai multe ori din cauza sunetului DTS, eu am un LG 37LH3000 la care poate fi folosit USB-ul pt redarea filmelor hd dar nu cu sunet DTS...din cate stiu eu
ca sa pot reda filmele pe el ar trebui sa transform sunetul din DTS in AC3 parca...
poti incerca sa schimbi placa video cu un sh, spre exemplu una din seria 3000 de la ATI

LE: sau iti iei un HD media player (parca asa se numesc)

Edited by marce, 26 August 2010 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate