Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PFA - contributii la "somaj"

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
thsunnyboy

thsunnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.07.2006
Salut, stie cineva unde se plateste acest somaj la un I.F. ( inteprindere familiara) aflata in ilfov.

#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 _Smiley_, on 24th August 2010, 22:01, said:

da, trebuie
vezi OUG 58/2010 si normele de aplicare (HG 791/2010)

ps: conform acelorasi acte, se pare ca se schimba si contributia la pensie: daca pana acum plateai ~30% din valoarea asigurata aleasa, de acum trebuie sa platesti 10.5% din venitul net

Multumesc pentru info...

Din ce am inteles, ca PFA impozitatabil - dupa norma de venit trebuie sa dau/depun:


1) O declaratie la "casa de somaj", sa ma inscriu la somaj (nou... ca pana acum nu eram obligat sa contribui) conform:
http://www.bucuresti...fm.ro/oug58.htm la care sa atasez si o copie dupa decizia de impunere primita de la finante...
In atasamentul pus de mine oug58_somaj.* presupun ca punctul 6) din declaratie"Venituri de natură profesională realizate:" se refera la decizia de impunere pe care o primesc anual, prin ianuarie de la admin financiara ca PFA impozitat cu norma de venit.

2) [b ]O noua declaratie la "casa de pensii", fata de cea depusa de mine in 2006, conform atasamentelor "comunicat oug 2010 pensii"si "decl_791 casa de pensii".

3) La "casa de sanatate" cred ca nu trebuie sa depun nimic nou...acolo sunt deja impozitat dupa declaratia descarcabila de aici: http://www.casmb.ro/formulare.php?c=5

4) In afara de 1,2,3 si impozit platiit la admin financiara m-ai vor ceva cei de la finante de la noi, PFA?.
Adica suntem in regula ca PFA cu norma de venit daca platim cele 4 impozite de sus?

Multumesc  anticipat pentru raspuns...

Attached Files


Edited by gabicen, 26 August 2010 - 20:49.


#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am restanta la CAS pe lunile iunie,iulie si august...cum procedez daca doresc sa achit la zi:avind in vedere ca legea se aplica incepind cu luna iulie voi avea de achitat cei 100 lei (minim) pentru luna iunie apoi 10,5% din veniturile pe luna iulie (in cazul meu zero-nu am avut venituri,am fost in concediu) si pentru luna august urmeaza...Este corect sau platesc 300 pentru cele 3 luni si gata?
La CASS a ramas ca inainte,minim 300 lei daca veniturile nu-s substantiale sau 5,5% din profit (sper sa nu incurc borcanele).

#22
Nyklas

Nyklas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.05.2008
Salutare,

Intru putin in graba, pentru ca incep sa imi apara niste semne de intrebare, motiv pentru care va solicit ajutorul:
- sunt angajat pe perioada nedeterminata la o companie
- in acelasi timp sunt si PFA - efectuand activitate in domeniu IT (separat fata de ceea ce fac ca si angajat).
Intrebarea este: ca si PFA trebuie sa mai platesc o data cas, somaj si alte retineri (exceptie impozitul pe venit)??? daca deja mi se trag aceste sume din salarul de angajat?

Ce taxe am de platit in aceasta situatie??
Nota:  sunt PFA platitor de tva.

Multumesc si astept raspunsurile voastre cat mai repede posibil!

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Nyklas, on 28th August 2010, 08:48, said:

- sunt angajat pe perioada nedeterminata la o companie
- in acelasi timp sunt si PFA - efectuand activitate in domeniu IT (separat fata de ceea ce fac ca si angajat).
Intrebarea este: ca si PFA trebuie sa mai platesc o data cas, somaj si alte retineri (exceptie impozitul pe venit)??? daca deja mi se trag aceste sume din salarul de angajat?
Hotărârea Guvernului nr. 791/2010
Art. 3.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.


Deci depinde ce caracter au veniturile din PFA: repetitiv sau ocazional.

 Nyklas, on 28th August 2010, 08:48, said:

Ce taxe am de platit in aceasta situatie??
Daca nu esti la ocazional atunci sanatate 5.5%, pensii 10.5% si somaj 0.5% + impozit de 16%

Edited by neagu_laurentiu, 28 August 2010 - 08:12.


#24
Nyklas

Nyklas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.05.2008
Salut!
Multumesc mult pentru informatiile acestea!
Nu pot decat sa ii dispretuiesc si mai mult pentru hotararea asta!

Ocazional, sau repetitiv: --> pai eu am un contract de colaborare cu o alta firma - in urma caruia imi intra o suma de bani in cont conform contractului. In plus, pentru alte actiuni - ocazionale, sunt luni cand am intrari si luni cand nu am astfel de intrari?
Pot face astfel de diferentieri in declaratiile contabile?

Taxele enumerate mai jos (cas, pensii,somaj, impozit) se refera la venitul lunar (respectiv fata tva-ul incasat), nu? //*scuze daca limbajul nu-mi e adecvat, insa nu sunt inca initiat cu termenii contabili (urmeaza).
Cum se platesc aceste taxe? lunar/trimestrial/anual? pot alege?

 neagu_laurentiu, on 28th August 2010, 08:11, said:

Hotărârea Guvernului nr. 791/2010
Art. 3.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.


Deci depinde ce caracter au veniturile din PFA: repetitiv sau ocazional.


Daca nu esti la ocazional atunci sanatate 5.5%, pensii 10.5% si somaj 0.5% + impozit de 16%


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Venitul la care se aplica taxele e cel fara TVA.

#26
Nyklas

Nyklas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.05.2008
Da. De fapt e si logic asa.

 neagu_laurentiu, on 29th August 2010, 19:50, said:

Venitul la care se aplica taxele e cel fara TVA.

Ocazional, sau repetitiv: --> pai eu am un contract de colaborare cu o alta firma - in urma caruia imi intra o suma de bani in cont conform contractului. In plus, pentru alte actiuni - ocazionale, sunt luni cand am intrari si luni cand nu am astfel de intrari?
Pot face astfel de diferentieri in declaratiile contabile?

#27
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 neagu_laurentiu, on 28th August 2010, 09:11, said:

Deci depinde ce caracter au veniturile din PFA: repetitiv sau ocazional.
Sunt undeva definiti in legislatie termenii "repetitiv" si "ocazional"?

 neagu_laurentiu, on 28th August 2010, 09:11, said:

Daca nu esti la ocazional atunci sanatate 5.5%, pensii 10.5% si somaj 0.5% + impozit de 16%
Din venitul brut sau net?
Si daca esti la ocazional, nu platesti sanatatea? Parca zicea cineva ca orice PFA trebuie sa plateasca obligatoriu sanatatea.

Multumesc!

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 strabun, on 31st August 2010, 12:47, said:

Sunt undeva definiti in legislatie termenii "repetitiv" si "ocazional"?
Nu. Cel putin eu nu stiu.

 strabun, on 31st August 2010, 12:47, said:

Din venitul brut sau net?
Net.
Art. 6. — (1) Baza de calcul al contribuțiilor individuale, prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanța de urgență, pentru asigurările sociale și pentru asigurările pentru șomaj o constituie:
a) venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial — realizate în condițiile prevăzute la art. 3 alin. (1) sau (2);
b ) venitul net anual realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de natură profesională realizate în mod ocazional, în condițiile prevăzute la art. 3 alin. (1).
(2) Baza lunară de calcul al contribuției pentru asigurările sociale de sănătate prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanța de urgență o constituie cuantumul net al veniturilor de natură profesională realizate lunar, determinat ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile aferente realizării venitului, care este limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie și nu poate fi mai mic decât un salariu de bază minim brut pe țară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția.


 strabun, on 31st August 2010, 12:47, said:

Si daca esti la ocazional, nu platesti sanatatea? Parca zicea cineva ca orice PFA trebuie sa plateasca obligatoriu sanatatea.
Daca nu esti salariat, se plateste. Altfel nu.
Art. 3. — (1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial — sau ocazional datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de asigurări sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța de urgență, denumite în continuare contribuții individuale.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2010 - 12:08.


#29
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
OK, iti multumesc.
Si daca sunt si angajat si nici nu realizez venituri cu caracter repetitiv (adica nu trebuie sa platesc acele contributii) inseamna ca nu mai trebuie sa depun declaratiile acestea de care s-a tot vorbit zilele trecute la TV? Sau inseamna ca totusi trebuie sa le depun, dar sa specific ca "nu ma incadrez"? Thx!

#30
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005

 strabun, on 31st August 2010, 12:47, said:

Sunt undeva definiti in legislatie termenii "repetitiv" si "ocazional"?

Din cate am inteles eu te incadrezi la 'ocazional' cand ai o singura incasare pe an.
Daca ai 2 incasari in cele 2 semestre deja intri la venit 'repetitiv'.

#31
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 pavelescu, on 31st August 2010, 15:35, said:

Din cate am inteles eu te incadrezi la 'ocazional' cand ai o singura incasare pe an.
De unde ai inteles asta?

 pavelescu, on 31st August 2010, 15:35, said:

Daca ai 2 incasari in cele 2 semestre deja intri la venit 'repetitiv'.
Sa zicem ca vinzi excavatoare si ca iti revine comisionul de 5% din incasari. Iti cauti clientii pe banii tai, producatorul de excavatoare nu-ti asigura nimic in afara de acel comision. Poti sa nu vinzi niciunul in 3 luni sau poti sa vinzi 3 intr-o luna. Este venit repetitiv sau ocazional?

Edited by strabun, 31 August 2010 - 15:35.


#32
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005

 strabun, on 31st August 2010, 16:35, said:

De unde ai inteles asta?
De la pensii cand am intrebat ce sa bifez - ca apare in formular :
- lunar
- trimestrial
- semestial
- ocazional

Ptr cazul cu excavatoarele eu zic ca e 'lunar' - fiindca nu stii cand/cate vei vinde.
Oricum atat legea cat si normele sunt interpretabile. Intreaba si tu personal la pensii/somaj/sanatate si vezi ce-ti spun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate