Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Importator fara voie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bogdanlix

bogdanlix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2010
Am o firma de advertising mica, si pe 22.07.2010 am cumparat pentru uz personal, din contul personal, niste magneti de pe un site german. Acolo mi-au cerut date, printre care si datele firmei. La final am primit magnetii dar si factura pe firma. Contabilul meu vine azi si imi zice ca trebuia depus pe data de 05.08.2010 o declaratie, parca, de import pe care evident nu am depus-o din nestiinta. Acum trebuie sa platesc o amenda de 500 de ron crede el, si de acum declaratiile de tva si restul trebuiesc depuse lunar, e grav. Credeti ca mai pot face ceva?
Multumesc.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai introdus factura pe cheltuieli in firma? Ca altfel iti dai seama ca nu au de unde sa stie inspectorii din Romania despre ce a vindut cui o firma din Germania. Eu am luat de multe ori chestii cu factura pe diferite firme platite cash din buzunarul meu si de putine ori mi-am vazut banii (si implicit de putine ori a ajuns factura respectiva in contabilitatea beneficiarului).

#3
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
la modul teoretic, problema e că odata cu primirea facturii de la furnizorul european, acesta nu i-a trecut și TVA-ul aferent, deci dacă nu înregistrezi factura în România se cheamă că vrei să faci o mică evaziune pentru acel TVA, și cum situațiile astea cu TVA sunt centralizate destul de ușor la nivel Comunitar, ăștia de aici ar putea vedea rapid că ești în culpă. În plus, amenzile sunt de la 1000 la 5000 lei pentru neînregistrarea în registrul operatorilor comunitari.
Și da, odată ce ești importator european "oficial", trebuie să dai declarații lunare pentru TVA.

#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pana pe 15.08 trebuia depusa declaratia.
Mergi depune declaratia, plateste ce ai de platit + penalizari si totul va fi ok. Eu am primit 12 lei pt 5 zile de intarziere tot asa pt nedepunere declaratie ca am uitat eu sa o dau la contabila.
Dar mergi si depune o data declaratia. Cu cat astepti mai mult cu atat va fi mai rau.
Nu cred ca are treaba cu registrul operatorilor intra comunitari pentru ca data limita a fost 1.08 si el zice ca factura de din 22.07
Pe 31.07 am emis si eu factura catre UE fara sa fiu in registru si nu am avut probleme. Cele de dupa 1.08 sunt cu belele.
Eu dau minunile alea de declaratii (sau cel putin pana acum) numai cand emit facturi externe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate