Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai merita Daewoo Leganza?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Sper sa nu se considere reclama (n-am nici o legatura cu anuntul) insa cel putin interiorul,tapiseria,se prezinta foarte bine iar exteriorul nu arata deloc rau,starea e originala si e varianta cdx,pretul e bun,cred ca e una din putinele leganza la vanzare in prioada asta care eu zic merita http://www.gmclub.ro...o-leganza-1999/

Din ce in ce am vazut tot mai putine leganza de vanzare,cel putin 2-3 sunt de luni de zile la vanzare,le tot baga,rar mai apar altele.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tbd3RmuD6hc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Niste teste\detalii despre Lanos,Nubira si Leganza

#56
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009

 ionut_ionut, on 17th October 2010, 19:05, said:

masinile de clasa mare,dupa ce ajung la o anumita varsta nu mai au cautare,indifeent cat de dotate sunt,fie ca vb de daewoo fie de BMW,un 5er 95 se vinde mai greu si mai ieftin decat un 3er din ac perioada,asa si la daewoo

pt cineva cu un buget de 2000e conteaza mi putin pielea si mahonul,pt respectiva persoana conteaza sa se intretina cat mai ieftin si sa aiba un minim de confort
Exact asa ziceam si eu ,pe mine mai putin ma intereseaza mahonul,pielea,GPS si alte asemenea ,nu zic sunt bune si astea dar evident pentru cine-si permite sa dea mai mult ,insa pentru mine un AC si restul clasic este de ajuns ....Si acum o alta intrebare ; una hidramata(astea sunt nebunia mea) ar consuma asa mult fața de una manuala?

#57
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Da,o masina echipata cu o automata consuma mai mult,in jur de 1-2 litri mai mult.

#58
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
@daalos,greu de crezut ce spui tu,6,1% cu 4 pers in masina combi,traseu de munte

pt initiator daca te uiti la datele oferite de prod ai sa vezi ca intre 530i,V8, automat e34(deci generatie veche) si leganza 2.0 automat nu prea exista diferente,eu nu as lua asa ceva,mai ales cu 2000e in buzunar

Edited by ionutMembruAnonimut, 18 October 2010 - 23:58.


#59
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

 ionut_ionut, on 19th October 2010, 00:54, said:

@daalos,greu de crezut ce spui tu,6,1% cu 4 pers in masina combi,traseu de munte

Scuze - a fost facut consumul acum cativa ani si ma mai lasa memoria - ai dreptate, a fost 6,4% (1/3 din drum cu a.c.);
6,1% am scos pe E85 - dar, in ambele cazuri mers mai "batraneste", ca de concediu - in general constant, viteza pana in 120, fara depasiri in "forta' sau accelerari si franari repetate. In general, la stilul meu de condus lua intre 7 - 7,5% exterior.

Asca ca, si o Leganza condusa "economic" si bine reglata nu ar trebui sa treaca de 7% in exterior.
Daca mai pui si GPL si scoti un consum de 8%, ar fi echivalent ca si costuri cu un consum de 4% pe benzina  :thumbup:

#60
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
9.1/6.0/7.1 l/100km urban/extra-urban/combined pt nubira 1.6 berlina,pt combi nu am gasit

deci o nubita in mintile ei consuma 6% la 90km/h constant,fara AC,o singura persoana,drum drept sau drumuri de munte,dar la coborare


15.8/7.5/10.5 urban/extra-urban/combined

o legazna in mintile ei va lua 7,5 doar in conditiile de mai sus,deja daca vb de 120km/h,cateva reprize peste eu zic ca papa 10%

urban eu zic undeva la 18-20%,iar pe gaz +10-15%

#61
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
m-am uitat peste preturi

set placute frana bosh 178ron
amortizor sachs 606ron

scump,f scump repet nu-i masina pt cineva cu un buget de 2000e

#62
Boditza

Boditza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.11.2005

 ionut_ionut, on 24th October 2010, 17:08, said:

m-am uitat peste preturi

set placute frana bosh 178ron
amortizor sachs 606ron

scump,f scump repet nu-i masina pt cineva cu un buget de 2000e


placutele de frana sunt 50 ron pe spate si vreo 70 ron pe fata koreene, iar amortizoarele sunt singurele lucruri scumpe la masina asta. cele de pe spate sunt 300ron iar cele pe fata 450 ron. arc pe fata 80 ron, pe spate 70, cap bara 50 ron, filtru aer 25 ron, ulei 10 ron, benzina 25 ron etc.. in afara de consum si amortizoare nu ai de ce sa te plangi la masina asta..

#63
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
O sa ai un consum mare la Leganza . De ce vrei neaparat acest model?

#64
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Boditza, on 16th March 2011, 10:10, said:

placutele de frana sunt 50 ron pe spate si vreo 70 ron pe fata koreene, iar amortizoarele sunt singurele lucruri scumpe la masina asta. cele de pe spate sunt 300ron iar cele pe fata 450 ron. arc pe fata 80 ron, pe spate 70, cap bara 50 ron, filtru aer 25 ron, ulei 10 ron, benzina 25 ron etc.. in afara de consum si amortizoare nu ai de ce sa te plangi la masina asta..

Pisele bune costa !

#65
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Are un consum mare,am avut una de la un service cat am avut masina la reparat la ei si ma speriase consumul 14 in oras

#66
ncsrd

ncsrd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2011

 cosmin_sn, on 29th April 2011, 14:30, said:

Are un consum mare,am avut una de la un service cat am avut masina la reparat la ei si ma speriase consumul 14 in oras
am o leganza din 2000 cu gpl. consumul pe gpl urban e cca. 12%, iar extra urban 9-10%.
foarte fiabila !  sunt f. multumit de ea, deci recomand...

#67
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Oi fi recomandand tu, dar vremea ei a trecut demult ...

#68
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 cristi.r, on 24th May 2011, 21:08, said:

Oi fi recomandand tu, dar vremea ei a trecut demult ...

Desigur, acuma Loganul e la moda, e la fel de spatioasa, comoda si aratoasa ca si.... HAHAHA scuze nu pot zice asta fara sa rad.

#69
adiid

adiid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2014
va salut pe toti. ma bag si eu in discutie. mi-am facut user doar ca sa ma bag in discutia asta oprita cu multi ani in urma pt ca am avut 2 leganza si cred eu ca stiu ce vorbesc.
Daca merita sau nu,  nu stiu daca mai este de actualitate subiectul, dar referitor la consum cred ca va pot da niste date reale masurate de mine in conditii f reale.
Deci o sa incep cu prima Leganza care a avut cutie manuala.
In oras ajungea la 12% dar nu am condus niciodata la consum. Comparativ cu un Passat 1,6 acelas an de productie care imi lua 11% nu cred ca e un consum rau.
la drumuri lungi imi scotea 6,5 in conditiile in care mergeam in stilul meu  de aprox 90km/h si cand statea cineva in fata , depasiri fara prea multe astpeptari sa se faca coloana.
cel mai mare consum l-am scos pe drumul Oradea Timisoara cand (nu am condus eu) a fost nopate si mers cu cea mai mare viteza care ti-a permiso drumul fara nici un fel de menajare sau momente de respiro. Atunci am avut 8,3% ceea ce chiar nu mi se pare mare. Oricum am observat ca si pe autostrada masina nu consuma peste 7,5 la 130 constant.
La leganza cu cutia automata intradevar conduceam relativ finut si scoteam 13% in oras, apoi am pus-o pe Gaz si manca intre 15 si 18% dar isi merita consumul pt comfortul care il oferea.
In afara orasului am facut un traseu de 4000km si culmea a iesit consum mediu de 8,5% pe gaz, (intradevar instlatia a fost reglata pt consum redus si nu pt sportivitate).
Pt consumurile astea oarecum pot garanta pt ca din totdeauna am fost un fixist sa stiu exact cat imi consuma masina mai ales cand nu avea compiuter de bord. (consumurile au fost facute intot deauna de la plin la plin si aprox la aceasi pompa daca puteam)
Eu unu mi-as lua si azi o Leganza cu cutie automata si gaz in cazul in care nu as avea ce sa fac cu 1500-2000 euro

Edited by adiid, 26 July 2014 - 19:00.


#70
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 14.12.2009
Mai merita, insa nu ca masina de zi cu zi de mers in oras. E o masina foarte confortabila la drum lung, te dai jos odihnit din eaPosted Image , la un consum de 7,5 -8,5 l.

#71
Leganza2018

Leganza2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2018
Salut! Din August 2015 am fost posesorul unei Daewoo Leganza CDX din 2002, pana in 9 iunie 2017 data la care am "maritat-o"(motivul:consum exagerat de 15-17% in ultimele luni, fara sa-i dea cineva de cap) pentru un Fiat Punto 1.9 JTD din 2000! Referitor la cei 2 ani pe Leganza, vreau sa zic ca masinuta aia era perfecta, spatioasa, silentioasa si fugea de rupea, comfortabila ca o sufragerie de lux. Ma rog, am scapat de ea, am luat Punto, insa mie tot gandul la Leganza imi ramasese, practic intrasem in depresie (pe bune). Cum sunt mai toata ziua cu laptopul in brate, am urmarit anunturi cu Leganza prin toata tara, si in 2 saptamani am dat peste o frumusete din Galati, tot CDX, insa an 1999 si...era lovita in fata: capota, bara, aripa stanga, faruri, radiatoare, borcan servo-apa....., iar omul cerea numai 10.000.000 lei vechi numai sa nu ajunga masina la fier vechi (avea si GPL)!
PRACTIC IN 2saptamani am facut vreo 4 drumuri de Focsani-Galati, am schimbat capota, faruri si radiatoarele acolo in parcare si am luat-o acasa pe #Iubitica, iar in 20 Octombrie am facut prima drumetie lunga cu ea: Focsani-Brasov-Sibiu-HuneDoara si returbprin Rm Valcea-Bucuresti-Buzau-Focsani!
Consum 11% pe gaz, cu 4 adulti in masina si un copil, full de bagaje si fugarita bine. Ma declar mai mai mult decat multumit, iar daca as face o comparatie, nu prea as avea cu ce!


PS: Dupa 20 ani de la prima Leganza CDX iesita din fabrica, aceasta masina inca ramane acolo sus in topul limuzinelor. Da, poate nu are tehnologie de ultima generatie(pentru un impatimit de masini, asta nu are importanta), insa are frumusete, stabilitate, comfort, putere si eleganta, ceea ce nu gasesti in aceeasi combinatie la orice masina ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate