Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Mai merita Daewoo Leganza?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! Imi place foarte mult Daewoo Leganza, designul sau il gasesc similar celui al Maseratti Coupe Cambiocorsa, modelul vechi; 2004

As dori sa cumpar una, pentru a o folosi zi de zi. Mai merita? Ma intereseaza in special neagra. Daca o iau alta culoare, cat ma costa vopsitu si schimbatul talonului? sa fie clima sau AC? cutie manuala, sau automata? motorul de 2,4 se gaseste in Romania? piele sau nu?

Va intreb de ce sa ma feresc, ca  de luat o iau cum gasesc, ca nu e noua.

Sunt masini bune? Am sansa sa gasesc una sa arate si sa mearga perfect? Cam la cati bani sa ma arunc? cat sa ma astept in primul an pt reparatii? ce defecte sunt pregnante?

Va multumesc!

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nu am auzit de motor 2.4 in romania. si nici nu cred ca merita. am avut un vecin care a avut una si a fost destul de multumit. intretinerea incredibil de ieftina, spatiu maree si foarte confortabila, dotari bunicele. ce nu era multumit a fost consumul chiar si pe gpl ajungea usor la 14-16 in bucuresti.

el a avut noroc de ea (zic eu) ca a luat una intretinuta si care nu i-a facut mari probleme. a luat-o pe vreo 3000 si dupa un an a dat-o pe 3500(anul asta prin primavara) dar in timpul asta i-a bagat si gpl-ul(vreo 5-600 de eur)
el a fost foarte multumit de ea, a vandut-o in principal ca avea nevoie de bani. acum cateva saptamani imi spusese ca a mai cautat sa cumpere una dar nu a mai gasit una intretinuta la pret decent (cauta undeva la 2500-3000) si s-a indreptat spre o laguna1 break motor 1.6 16v an 99-2000. dotari ceva mai multe pe laguna(computer de bord, mai multe airbaguri, consum mult mai mic,clima automata, mai sigura decat leganza etc).

Edited by bossake, 23 August 2010 - 12:26.


#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Sunt maisni care inca arata bine, in opinia mea, dar consumul este de luat in seama, chiar daca intretinerea e relativ ieftina si de durata. Se merita sa ai una dar cu GPL.

Nu stiu daca se merita sa o iei cu cutie automata, pentru ca am impresia ca au cutie automata in 4 trepte ... avand in vedere ca Mercedes dezvolta acum cutia cu 9 trepte si pe masini deja ruleaza cutia automata cu 8 trepte ... e destul de veche.

Cat despre vopsit, unul de calitate incepe de la 2000 ron :)

Si chiar nu am auzit de mortoeizarile de 2.4 la Daewoo niciodata ... mai ales in Romania.

Edited by SirLaurentiu, 23 August 2010 - 12:34.


#4
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Consumul este asemanator sau un pic mai mare(0.5l) cu al oricarei masini echipate cu motor de 2l, aspirat, benzina.

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
cu un buget de 3-3,5k euro de ce nu te uiti tu dupa ceva mai mic mai economic si mai usor de intretinut ? in trafic bara la bara o legantza 2.0 manuala poate ajunge si la 18%,2.4 automat cu siguranta sare de 20%;in fond sunt sanse mici sa gasesti o masina buna

eu as cauta o astra G 2001 1,4 sau 1,6 sau un logan

#6
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
mea culpa. motor de 2.0 standard. mai sunt in special pe hidramate motoare de 2.2 Merita 2,2? diferentele de putere sunt infime 3cp
ziceti ca merita ca si fiabilitate si calitate? imi e ca o cumpar si din 3luni una sta in service, sau ca merg cu limuzina si zici ca merg cu caruta. interesant
EURO 2 sau EURO 3? sunt si allte diferente?

 ionut_ionut, on 23rd August 2010, 14:29, said:

cu un buget de 3-3,5k euro de ce nu te uiti tu dupa ceva mai mic mai economic si mai usor de intretinut ? in trafic bara la bara o legantza 2.0 manuala poate ajunge si la 18%,2.4 automat cu siguranta sare de 20%;in fond sunt sanse mici sa gasesti o masina buna

eu as cauta o astra G 2001 1,4 sau 1,6 sau un logan

nu am buget doar de 3000-3500. Am zis ca imi place foarte mult acest tip de masina. stiu ca Daewoo consuma mult...  nu ma intereseaza alte marci. daca renunt la Leganza pe motiv ca nu ar fi fiabila si nu mai merge, imi iau ori un focus model nou daca gasesc sh pana in 10.000, ori un pasat modelul actual tot sh.

Exclud noua pentru ca a luat tata un mondeo nou, si are un contract de service foarte prost. i-au anulat garantia pentru un banut cazut in grila de ventilatie parbriz. Nici nu a fost de fata cand au "gasit" mesteri banutu, si probabil e o inventie care a costat 6 milioane+ pierderea garantiei.

Edited by Highlander91, 23 August 2010 - 13:46.


#7
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 ionut_ionut, on 23rd August 2010, 14:29, said:

cu un buget de 3-3,5k euro de ce nu te uiti tu dupa ceva mai mic mai economic si mai usor de intretinut ? in trafic bara la bara o legantza 2.0 manuala poate ajunge si la 18%,2.4 automat cu siguranta sare de 20%;in fond sunt sanse mici sa gasesti o masina buna

eu as cauta o astra G 2001 1,4 sau 1,6 sau un logan
Orice masina cu motor de 2 litri benzina, mai veche de 2-3 ani ca tehnologie tot acolo ajunge cu consumul in aceleasi conditii.

PS: Se scrie "Leganza" nu Legantza!

#8
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Nu merita sa iei 2.2. Oricum nu cred sa gasesti in romania.

#9
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Cunosc bine doua persoane cu Leganza,amandoi le-au luat de noi ,amandoi au gaz secvential si nu s-au plans chiar niciodata de masini,sunt foarte multumiti.

#10
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Ca idee, dă o tură prin magazine și vezi dacă poți găsi un mororaș de ștergător, o comandă deschidere geamuri sau o macara de geam ;) Eu, pentru cumnatul meu, n-am reușit să găsesc un mororaș de ștergător spate de Nubira break. Altfel, Daewoo sunt mașini bune, am avut și eu Nubira.

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 SirLaurentiu, on 23rd August 2010, 13:33, said:

Nu stiu daca se merita sa o iei cu cutie automata, pentru ca am impresia ca au cutie automata in 4 trepte ... avand in vedere ca Mercedes dezvolta acum cutia cu 9 trepte si pe masini deja ruleaza cutia automata cu 8 trepte ... e destul de veche.

Nu mai vorbi despre cutii automate si despre numarul lor de trepte caci se vede ca nu ai trecut vreodata la mai putin de 100 de metri de o cutie de viteze automata. De cand o cutie de viteze automata cu 4 trepte e veche si proasta pentru ca dezvolta mercedes una de 9 trepte? Sunt cutii de viteze automate legendare in 3 trepte. Cu overdrive. Si care merg cu 250.

#12
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
:OK:

Daca Porsche scoate la anul o cutie automata cu 14 trepte, inseamna ca aia de Mercedes e cam mijlocul gamei si o numim "decenta"?

On: Am avut la fostul loc de munca o Leganza cumparata ca masina de protocol (de fapt de director :) ) cam in perioada cand au aparut in Romania. Inca vad ca o mai au si arata bine. Am prins-o vreo cativa ani si stiu ca n-au avut nicio problema cu ea. Am mers si eu de cateva ori si este extrem de confortabila si destul de nervoasa. De consum nu stiu.
Ca design nu-mi place botul (mai bine zis farurile alea cam ascutite pentru linia masinii) dar spatele este super.
Din cele doua versiuni de echipare, imi place mai mult cea inferioara, are jante de tabla dar scapi de porcaria aia de plastic maro care imita lemnul pe plansa de bord.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
da, mai merita daca gasesti ceva ingrijit.

#14
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
acu 2 zile am vazut asa ceva de vanzare in buzau, daca mai trec pe acolo, o sa-i iau nr de tel si o sa vi-l dau pe forum.

#15
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
si totusi poate sa spuna cineva macar asa aproximativ cam ce consum are o Leganza hidramata?????????? ...ma cam tenteaza si pe mine sa cumpar asa ceva

#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 closchkutza, on 23rd August 2010, 14:43, said:

Orice masina cu motor de 2 litri benzina, mai veche de 2-3 ani ca tehnologie tot acolo ajunge cu consumul in aceleasi conditii.

PS: Se scrie "Leganza" nu Legantza!


sczue sefu',dar cu leganza oricat de incet ai merge tot consuma,este o masina gurmanda comparativ cu alte marci,de fapt asa este daewoo-ul in general

 catalliin, on 1st October 2010, 19:35, said:

si totusi poate sa spuna cineva macar asa aproximativ cam ce consum are o Leganza hidramata?????????? ...ma cam tenteaza si pe mine sa cumpar asa ceva

date oferite de prod:

15.8/7.5/10.5 urban/extra-urban/combined

atat scoti in conditii ideale,fara AC,fara trafic,daca motorul merge in parametri normali,etc

#17
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Iar cu cea manuala :     13.0/7.1/9.2 urban/extra-urban/combined
Leganza e o masina care se preteaza perfect la GPL. Astfel costul unui drum o sa fie chiar rezonabil.

#18
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
Frate m-ati 'spart cu consumurile astea  ,'mincacioase' rau mai sunt astea de la daewoo...eu in trecut am avut o babaciune de Opel rekord 2,o hidramat(3 trepte) si-mi consuma cam atit cit spune ionut poate chiar mai mult ..in fine vroiam sa va cer si eu parerea ;am gasit si eu o leganza din1999 hidramata la un pret superieftinut ,crede-ti ca se mai merita ???....si asta tinind cont de politica autoritatilor care spun ca masinile mai vechi de 10 ani ar trebuii scoase in afara circulatiei chestie de genu (masina tre' schimbata cind se umple scrumiera) si treaba asta au comfirmato chiar astia cu programul rabla...asadar repet intrebarea ,crede-ti ca se mai merita s-o cumpar?????

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate