Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Unde e iadul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
368 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTrestiana, on 22nd August 2010, 18:53, said:

Deci, ar trebui sa explici ce este PRIMA MOARTE si ce este MOARTEA A DOUA. Apoi vei intelege, cu siguranta ce este iadul.

1 Timotei 2

11Femeia să învețe în tăcere, cu toată supunerea.

12Femeii nu -i dau voie să învețe pe alții, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Nu mai bine inveti tu doctrina iehovista pe prietenele tale?

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 22nd August 2010, 23:25, said:

1 Timotei 2

11Femeia să învețe în tăcere, cu toată supunerea.

12Femeii nu -i dau voie să învețe pe alții, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Nu mai bine inveti tu doctrina iehovista pe prietenele tale?
Iar esti misogin Zexe? :lol:

#39
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
in hinduism ,iadul(de fapt iadurile) se numeste naraka si este condus de yamaraj(regele mortii).

#40
misery_helga

misery_helga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 30.05.2009

View Postzexelica, on 22nd August 2010, 11:23, said:

Ignoranta este incurabila, din pacate.


Da, esti un caz incurabil.   :deadtongue:

#41
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
si cand isus a zis ca nu iesi din inchisoare(iad) pana nu vei plati pana la ultimul leu ,la ce se referea?
ca iesi din iad atunci cand plata pacatului a fost ispasita prin suferinta.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 22nd August 2010, 23:27, said:

Iar esti misogin Zexe? :lol:
Eu nici pe departe, insa cu femeile trebuie sa fii un pic mai ferm, pt ca sunt foarte abile.

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 23rd August 2010, 00:38, said:

Eu nici pe departe, insa cu femeile trebuie sa fii un pic mai ferm, pt ca sunt foarte abile.
:coolspeak:

#44
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostTrestiana, on 22nd August 2010, 18:53, said:

Deci, ar trebui sa explici ce este PRIMA MOARTE si ce este MOARTEA A DOUA. Apoi vei intelege, cu siguranta ce este iadul.
Prima moarte este cea de la sfarsitul vietii.
A doua moarte e cea de la sfarsitul Lumii.

#45
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009

View Postmario_bril, on 22nd August 2010, 23:04, said:

Faptul ca nu vrei sa intelegi si eschivezi nu reprezinta o noutate. Este exact ce ai zis... Vechiul troll din partea 'voastra .

Te referi la iad. Si afirmi ca este fizic? Cine merge in iad? Corpul fizic sau sufletul? Daca este sufletul, acesta are dimensiuni fizice? Iar daca nu are, de ce ar trebui ceva care nu are cele trei dimensiuni ci una superioara sa mearga in dimensiunile respective? Este logic? Sau vrei numai sa discutam asa ca sa ne pierdem timpul?


Ia auzi p-asta scurta si buna: -Defineste sufletul! (poate primesti si vreun drept de patent :naughty: )

De unde cunosti tu mai multe? Pana acum se stia ca e vorba de niste amarate de legaturi neuronale... Vad ca tu sustii altceva, detaliaza ca sunt curios! Dimensiuni superioare.. 3 dimensiuni... Oresteeee!(cel de la TV)  :roflmao: .
Sa inteleg ca sufletul e tot creierul (ca doar nu o fi mana , piciorul , 'ficatii sau inima de care se fac transplant) , dar nu e ceea ce se vede si ce e logic sa fie...cu functiile corespondente.. e o alta dimensiune... e o.. holograma!

Le: Bag de seama ca si sufletul se inteapa cand creierul si doar creierul reactioneaza la marihoana . Sau cand indesi un mic ac si se mai pierde din caracterul sufletului..  :vampire:

Edited by darondny, 23 August 2010 - 10:20.


#46
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postzexelica, on 23rd August 2010, 00:38, said:

Eu nici pe departe, insa cu femeile trebuie sa fii un pic mai ferm, pt ca sunt foarte abile.
Cand e vorba de ganduri eretice, femeia cred ca este obligata sa faca lumina, asa cum cred ca faceau si diaconitele pe vremea apostolilor.
Una dintre cele mai mari jertfe pe care o stiu eu este a doua femei (in sensul de barbatie) Perpetua si Felicitas.

#47
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMetallman, on 22nd August 2010, 05:15, said:

Asa, si dupa ce ti-ai efectuat plata acolo in cazanul cu smoala ce se intampla? Sa nu zici ca te mai pedepeste inca o tura cu moartea vesnica - adica acea moarte absoluta in care nu mai stii absolut nimic de tine. Doua pedepse drastice pentru un pacat finit pe care culmea - Dumnezeul acela "atotstiutor" (hai nu zau), stia ca o sa-l faci inca dinainte sa te nasti. Ioooooi ce paradox penibil.

Iar plata cu chinul vesnic nu tine. Sa nu-mi spuneti mie ca voi credeti intr-un Dumnezeu ce pentru un pacat finit pedepeste la infinit chinuind vesnic (dar El este bun si marinimos - mai ceva ca noi - iar eu cred pe cuvant ca asa-mi spune o carte iar autorul ei este nicaieri).
Iar acum ganditi-va si invers: pentru "facut bine" finit pe pamant, primiti o rasplata vesnica (Ioi ce bun e El fata de noi).
Cine sustine chestia asta are o mare problema in logica elementara. Ca sa nu ma leg de IQ si corectitudine.
Nu mai stau sa dezvolt subiectul ca oricum imi racesc "gura" de pomana. You got the point.

Arata-mi si mie te rog unde ai citit in Biblie despre asa ceva. Nu cred ca ai formulat corect intrebarile. Tu spui: Dumnezeu stie dinainte ca tu sa te nasti ca vei pacatui si vei plati.Daca ar fi asa cum spui tu, ce rost are sa te mai nasti???!!!! E ilogic.Gandeste-te ca toti oamenii se nasc pacatosi de la Adam si Eva incoace. Plata pacatului este moartea.Adam si Eva au fost creati dupa chipul si asemanarea Domnului (perfecti din toate punctele de vedere). Problema a aparut odata cu "infiltrarea " Satanei in chip de sarpe cu scopul de a sadi indoiala in sufletul fapturilor rationale create de Dumnezeu. La fel a facut si cu o mare parte din ingeri inainte de a fi alungat din cer. Inainte de a-l crea pe om, Dumnezeu stia ca va fi confruntat cu ispite si de aceea a conferit omului libertatea de alegere. Cand Lucifer a provocat acea revolta printre ingeri, Dumnezeu il putea nimici numaidecat, insa a oferit aceeasi posibilitate pe care a oferit-o ulterior si omenirii: LIBERTATE DE ALEGERE!

Tribunalele omenesti condamna criminalii la inchisoare pe viata (in unele tari chiar mai este valabila pedeapsa cu moarte) tot pentru un pacat finit.
Chinul vesnic nu exista. Dumnezeu va distruge odata pentru totdeauna tot ceea ce inseamna rau si nu va mai exista in nici un colt al Universului.

#48
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postice_tears, on 23rd August 2010, 12:20, said:

sa te mai nasti???!!!! E ilogic.Gandeste-te ca toti oamenii se nasc pacatosi de la Adam si Eva incoace. Plata pacatului este moartea.Adam si Eva au fost creati dupa chipul si asemanarea Domnului (perfecti din toate punctele de vedere). Problema a aparut odata cu "infiltrarea " Satanei in chip de sarpe cu scopul de a sadi indoiala in sufletul fapturilor rationale create de Dumnezeu. La fel a facut si cu o mare parte din ingeri inainte de a fi alungat din cer. Inainte de a-l crea pe om, Dumnezeu stia ca va fi confruntat cu ispite si de aceea a conferit omului libertatea de alegere. Cand Lucifer a provocat acea revolta printre ingeri, Dumnezeu il putea nimici numaidecat, insa a oferit aceeasi posibilitate pe care a oferit-o ulterior si o
nu exista nici un lucifer in biblie si nici o poveste despre caderea ingerilor.
asta cu lucifer a fost inventata mult mai tarziu.
in secolul 4 exista chiar si un episcop cu numele lucifer,ceea ce arata ca in acea perioada povestea nu era inca larg raspandita(un episcop cu numele diavolului).
dar si isus zice  in apocalipsa-eu sunt lucifer,steaua de dimineata.
dupa aceasta poveste ar reiesi ca lucifer e isus

Edited by domnul-hindus, 23 August 2010 - 11:52.


#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdarondny, on 23rd August 2010, 11:15, said:

Ia auzi p-asta scurta si buna: -Defineste sufletul! (poate primesti si vreun drept de patent :naughty: )

De unde cunosti tu mai multe? Pana acum se stia ca e vorba de niste amarate de legaturi neuronale... Vad ca tu sustii altceva, detaliaza ca sunt curios! Dimensiuni superioare.. 3 dimensiuni... Oresteeee!(cel de la TV)  :roflmao: .
Sa inteleg ca sufletul e tot creierul (ca doar nu o fi mana , piciorul , 'ficatii sau inima de care se fac transplant) , dar nu e ceea ce se vede si ce e logic sa fie...cu functiile corespondente.. e o alta dimensiune... e o.. holograma!

Le: Bag de seama ca si sufletul se inteapa cand creierul si doar creierul reactioneaza la marihoana . Sau cand indesi un mic ac si se mai pierde din caracterul sufletului..  :vampire:
Sufletul este o substanta vie, simpla, necorporala, prin natura sa, invizibila ochilor trupesti, nemuritoare, rationala, spirituala, fara de forma; se serveste de un corp organic si ii da acestuia puterea de viata, de crestere, de simtire si de nastere. Nu are un spirit deosebit de el, ci spiritul sau este partea cea mai curata a lui. Caci ceea ce este ochiul in trup, aceea este spiritul in suflet. Sufletul este liber, volitional, activ, schimbator, adica schimbator prin vointa pentru ca este zidit. Pe toate acestea le-a primit in chip natural, prin harul celui care l-a creat, prin care a primit si existenta precum si de a exista prin fire in acest chip.

Cauta si vezi. Experientele NDE ce incep sa confirme existenta sufletului, modelul Randall-Sundrum confirma teoretic despre existenta unor dimensiuni superioare. Oreste e pentru tine ca nu stii. Pentru mine sunt doar confirmari ale stiintei.
La experientele NDE, lucru dezbatut pe larg aici pe forum cu ateii, creierul nu functioneaza. Deci sufletul nu este in creier asa cum crezi tu.

View Postdomnul-hindus, on 23rd August 2010, 12:51, said:

nu exista nici un lucifer in biblie si nici o poveste despre caderea ingerilor.
asta cu lucifer a fost inventata mult mai tarziu.
in secolul 4 exista chiar si un episcop cu numele lucifer,ceea ce arata ca in acea perioada povestea nu era inca larg raspandita(un episcop cu numele diavolului).
dar si isus zice  in apocalipsa-eu sunt lucifer,steaua de dimineata.
dupa aceasta poveste ar reiesi ca lucifer e isus
Exista dar tu nu cunosti. Nu te mai baga la Biblie ca tot iti spun ca habar nu ai. Se pare insa ca ai o placere masochista de a o lua peste bot de fiecare data.
Ceea ce ai inteles tu din Apocalipsa m-am lamurit de cand incercam sa iti explic ca Apocalipsa este cea mai plina de simboluri parte a Bibliei. E asa de simbolica incat este extrordinar de greu de inteles. Tu nu pricepi lucrurile simple din Biblie si incerci cu Apocalipsa? :lol:

Edited by mario_bril, 23 August 2010 - 12:47.


#50
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

View Postdomnul-hindus, on 23rd August 2010, 12:51, said:

nu exista nici un lucifer in biblie si nici o poveste despre caderea ingerilor.
asta cu lucifer a fost inventata mult mai tarziu.
in secolul 4 exista chiar si un episcop cu numele lucifer,ceea ce arata ca in acea perioada povestea nu era inca larg raspandita(un episcop cu numele diavolului).
dar si isus zice  in apocalipsa-eu sunt lucifer,steaua de dimineata.
dupa aceasta poveste ar reiesi ca lucifer e isus

Atunci cum explici versetele urmatoare?
" Și în cer s-a făcut un război. Mihail și îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s-au luptat și ei,
dar n-au putut birui; și locul lor nu li s-a mai găsit în cer.
Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui." Apoc.12,7-9

"Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai în inima ta: "Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;
mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt."
Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adâncimile mormântului!" Isaia 14:12-15

Apocalipsa si Isaia sunt carti scrise cu mult inainte de sec.4, asa ca oamenii ar fi trebuit sa stie despre semnificatia acestor versete, nu sa inceapa sa se intrebe de ce episcopul cutare are numele Lucifer...

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postice_tears, on 23rd August 2010, 14:10, said:

Atunci cum explici versetele urmatoare?
" Și în cer s-a făcut un război. Mihail și îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s-au luptat și ei,
dar n-au putut birui; și locul lor nu li s-a mai găsit în cer.
Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui." Apoc.12,7-9

"Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai în inima ta: "Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;
mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt."
Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adâncimile mormântului!" Isaia 14:12-15

Apocalipsa si Isaia sunt carti scrise cu mult inainte de sec.4, asa ca oamenii ar fi trebuit sa stie despre semnificatia acestor versete, nu sa inceapa sa se intrebe de ce episcopul cutare are numele Lucifer...
Stai linistit ca el se si apucase sa faca proiectul de arhitectura a Noului Ierusalim. Si ii dadea cu zecimale si nu era lamurit. :lol:

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltul, on 23rd August 2010, 11:27, said:

Cand e vorba de ganduri eretice, femeia cred ca este obligata sa faca lumina, asa cum cred ca faceau si diaconitele pe vremea apostolilor.
Una dintre cele mai mari jertfe pe care o stiu eu este a doua femei (in sensul de barbatie) Perpetua si Felicitas.
Nu stii tu, ci doar ce spun niste mincinosi care pupa lemne si sustina ca Dumnezeu este de acord cu icoanele.

#53
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postice_tears, on 23rd August 2010, 14:10, said:

Atunci cum explici versetele urmatoare?
" Și în cer s-a făcut un război. Mihail și îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s-au luptat și ei,
dar n-au putut birui; și locul lor nu li s-a mai găsit în cer.
Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui." Apoc.12,7-9

"Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
Tu ziceai în inima ta: "Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;
mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt."
Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adâncimile mormântului!" Isaia 14:12-15

Apocalipsa si Isaia sunt carti scrise cu mult inainte de sec.4, asa ca oamenii ar fi trebuit sa stie despre semnificatia acestor versete, nu sa inceapa sa se intrebe de ce episcopul cutare are numele Lucifer...
in apocalipsa isus e cel numit lucifer,nu satana.
in isaia nu e vorba de diavol ci de regele babilonului.

#54
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

View PostMetallman, on 22nd August 2010, 05:15, said:

[]
Iar plata cu chinul vesnic nu tine. Sa nu-mi spuneti mie ca voi credeti intr-un Dumnezeu ce pentru un pacat finit pedepeste la infinit chinuind vesnic (dar El este bun si marinimos - mai ceva ca noi - iar eu cred pe cuvant ca asa-mi spune o carte iar autorul ei este nicaieri).
Iar acum ganditi-va si invers: pentru "facut bine" finit pe pamant, primiti o rasplata vesnica (Ioi ce bun e El fata de noi).
Cine sustine chestia asta are o mare problema in logica elementara. Ca sa nu ma leg de IQ si corectitudine.
Nu mai stau sa dezvolt subiectul ca oricum imi racesc "gura" de pomana. You got the point.
[]

Cum adica pacat "finit"? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate