Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Unde e iadul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
368 replies to this topic

#1
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Intr-o dimienata racoaroasa de august, eu si cu niste prieteni ne intrebam: Unde se afla iadul? Care este pozitia geografica a iadului?
Cecetand online, mai multe site-uri de renume mondial mi-au oferit raspunsul: Iadul este la centrul pamantului!
SITE DE RENUME MONDIAL 1
SITE DE RENUME MONDIAL 2

Credeti ca e adevarat? Credeti ca Scaraotzchi lociest ein centurl pamantului?
Daca nu, unde credeti ca e IADUL?

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 clarity, on 20th August 2010, 12:10, said:

Intr-o dimienata racoaroasa de august, eu si cu niste prieteni ne intrebam: Unde se afla iadul? Care este pozitia geografica a iadului?
Cecetand online, mai multe site-uri de renume mondial mi-au oferit raspunsul: Iadul este la centrul pamantului!
SITE DE RENUME MONDIAL 1
SITE DE RENUME MONDIAL 2

Credeti ca e adevarat? Credeti ca Scaraotzchi lociest ein centurl pamantului?
Daca nu, unde credeti ca e IADUL?

Iadul este pe pamant si noi, oamenii suntem dracii daca nu te-ai prins pana acum.

#3
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Eu cred ca e intr-un loc de renume mondial.

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
singurul iad real e pe pamant ;)!

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 clarity, on 20th August 2010, 12:10, said:

Daca nu, unde credeti ca e IADUL?
Iadul, pana la judecata este doar o CONDITIE de a fi sub blestemul lui Dumnezeu. va fi un loc specific abia DUPA judecata.

#6
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 zexelica, on 20th August 2010, 10:54, said:

Iadul, pana la judecata este doar o CONDITIE de a fi sub blestemul lui Dumnezeu. va fi un loc specific abia DUPA judecata.
Dar acolos crie clar negru pe alb ca iadul e la centrul pamantului. De ce negi adevarul? Tu unde consideri ca e iadul?

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 clarity, on 20th August 2010, 13:00, said:

Dar acolos crie clar negru pe alb ca iadul e la centrul pamantului. De ce negi adevarul? Tu unde consideri ca e iadul?
Stimabila, uita ca scrie si ca Hristos era un miel, iar El era om.

Ioan 1
29A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el, și a zis: ,,Iată Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!

Fiecare vers din Scriptura trebuie inteles numai in contextul restului Scripturii, astfel incat concluzia sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura.

#8
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Poi aia poate fi interpretata metaforic, caci nu are cum mielul sa transforme apa in vin.

Insa daca ne uitam le ce se scrie de IAD, putem deduce ca IADUL se afla in centrul pamantului caci acolo arde tot timpul!

Ai vreun argument impotriva acestui fapt? Nu iti e frica de faptul ca satana e la picioarele tale si te poate trage in centrul pamantului oricand?

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 clarity, on 20th August 2010, 13:16, said:

Poi aia poate fi interpretata metaforic, caci nu are cum mielul sa transforme apa in vin.

Insa daca ne uitam le ce se scrie de IAD, putem deduce ca IADUL se afla in centrul pamantului caci acolo arde tot timpul!

Ai vreun argument impotriva acestui fapt? Nu iti e frica de faptul ca satana e la picioarele tale si te poate trage in centrul pamantului oricand?
Am argumentul ca tu decizi cand este meafora si cand nu. Pe ce criteriu faci aprecierea asta? Toata Scriptura este o metafora.

#10
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Da' multi nebuni mai zburda liberi pe internet!

Edited by ole, 20 August 2010 - 12:26.


#11
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 zexelica, on 20th August 2010, 10:23, said:

Am argumentul ca tu decizi cand este meafora si cand nu. Pe ce criteriu faci aprecierea asta? Toata Scriptura este o metafora.
Imposibil. Atunci unde e iadul, daca nu la centrul pamantului? Crezi ca e in soare?

Atunci a zis ca e mile, evidientand defapt calitatile lui Iisus. Faptul ca se spune ca IADUL e plin de foc, e cat se poate de adevarat si se repeta pe parcursul bibliei. Cum poti nega asa un adevar? Nu crezi in Dumnezeu? Esti ateie?

#12
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

 gerbil, on 20th August 2010, 12:19, said:

Iadul este pe pamant si noi, oamenii suntem dracii daca nu te-ai prins pana acum.
Exact.Uite ,,dracii".

Attached Files



#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 clarity, on 20th August 2010, 12:25, said:

Imposibil. Atunci unde e iadul, daca nu la centrul pamantului? Crezi ca e in soare?

Atunci a zis ca e mile, evidientand defapt calitatile lui Iisus. Faptul ca se spune ca IADUL e plin de foc, e cat se poate de adevarat si se repeta pe parcursul bibliei. Cum poti nega asa un adevar? Nu crezi in Dumnezeu? Esti ateie?
Tu de dimensiuni superioare ai auzit? Biblia afirma "in cer" pentru Rai pentru ca nu puteau acum 3.000 de ani sa explice cu notiunile noastre de astazi. La fel afirma "in strafundurile pamantului"  ca fiind o dimensiune superioara si opusa.
Daca nu intelegi Biblia nu are rost.

#14
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 mario_bril, on 20th August 2010, 14:24, said:

Tu de dimensiuni superioare ai auzit? Biblia afirma "in cer" pentru Rai pentru ca nu puteau acum 3.000 de ani sa explice cu notiunile noastre de astazi. La fel afirma "in strafundurile pamantului"  ca fiind o dimensiune superioara si opusa.
Daca nu intelegi Biblia nu are rost.
Nu are nicio legatura. Isus nu a fost o dimensiunea superioara. Uite, inca un site care confirma ceea ce cred eu, cum ca iadul e la centrul pamantului:

site de renume mondial

#15
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007

 impartial_politic, on 20th August 2010, 15:12, said:

E bebeul tau? :)
Foarte frumos, sa-ti traiasca! :)

#16
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 clarity, on 20th August 2010, 05:42, said:

Nu are nicio legatura. Isus nu a fost o dimensiunea superioara. Uite, inca un site care confirma ceea ce cred eu, cum ca iadul e la centrul pamantului:

site de renume mondial

si pe tine cum te afecteaza si de ce acest iad din centrul pamantului?

#17
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
invatatura hindusa ne arata ca sunt mai multe iaduri.

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 clarity, on 20th August 2010, 16:42, said:

Nu are nicio legatura. Isus nu a fost o dimensiunea superioara. Uite, inca un site care confirma ceea ce cred eu, cum ca iadul e la centrul pamantului:

site de renume mondial
Cand nu intelegi ceva intreaba. Iisus a fost OM si in acelasi timp Dumnezeu. Ca om a respectat legile fizice. Ca Dumnezeu, a suportat suferinta si a iertat pacatele.

Tine cont ca atat raiul cat si iadul nu au dimensiuni fizice intrucat sufletul nu le mai are pe acestea. Ca atare logic, nu se poate duce intr-un loc fizic fie el chiar si centrul pamantului. Cauta sa intelegi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate