Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DVD Player E-BODA MINI HDMI 90

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#1
looker

looker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.08.2007
Dupa ce m-am documentat si am citit pe forum ma hotarasem sa cumpar un E-Boda DVX 575 USB, satul sa tot inscriptionez dvd-uri.
Ajuns in magazin m-am razgandit, am zis sa dau o sansa totusi noului model E-BODA MINI HDMI 90 si am riscat.
Il am de doua zile si dupa ce l-am butonat si am probat mai multe divx-uri si dvd-uri atat de pe disk cat si prin USB am ajuns la concluzia ca am facut o alegere bunicica la banii pe care i-am dat.

Pentru mine e ideal, dar la prima vedere firmware-ul are 2 lipsuri majore, amandoua legate de subtitrare:
- pozitia subtitrarii pe verticala se poate regla prin sagetile Up / Down, dar nu pana la limita de jos a ecranului, adica Y-0.
- cu toate ca in specificatii scrie ca are 2 librarii de fonturi, in meniu nu se regasesc. Singurul font este destul de urat.

Daca vreti sa vedeti cum arata, am facut cateva fotografii (scuzati calitatea acestora), atat aparatului, telecomenzii, cat si meniului. Puteti sa le downloadati din atasament.
O sa revin cu observatii dupa ce o sa probez mai multe tipuri de fisiere video.

Attached Files



#2
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Vezi ca pe site-ul E-Boda la download, e pus un firmware mai nou. Are doua marimi de fonturi (made by MTZ) dar numai fonturi pentru CP 1250 - adica romanesti.

#3
looker

looker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.08.2007
Multumesc mult pentru raspuns vb6rocod o sa incerc noul firmware. Eu am crezut ca pe site-ul lor este versiunea initiala de software.

#4
looker

looker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.08.2007
Revin cu detalii.
Dupa ce am pus firmware-ul de pe site-ul lor am observat ca cele doua probleme s-au rezolvat.
Fontul este mult mai bun si acum pot muta subtitrarea pe verticala fara limite.
M-am speriat cand am incercat sa dau play la un film care inainte mergea de pe acelasi stick, acum se bloca dvd-ul si trebuia sa-l inchid si sa-l redeschid iara.
Dar am rezolvat problema scurtand numele folderului si al fisierului avi. Acum il citeste fara probleme.
Nu am intampinat probleme cu subtitrarile, citeste .srt, .sub precum si .idx+.sub
Intr-un cuvant deocamdata este perfect pentru mine.

Tin sa-i multumesc lui vb6rocod pentru sfat si lui MTZ pentru firmware, ce ne-am face fara voi !!!

#5
daniel1980

daniel1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2007
Se merita hdmi 909 sau mini dhmi 90

#6
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
[quote name='looker' date='19th August 2010, 14:27' post='8666895']

N-ai observat daca, la filme format DVD cu subtitrare in limba romana, subtitrarea se cam imprastie din cana in cand?


Multumesc

Edited by donPedros, 23 August 2010 - 16:17.


#7
daniel1980

daniel1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2007
Revin cu o intrebare tuturor ce sa aleg intre hdmi 909 sai mini hdmi 90 sau hdmi 1000 multumesc frumos

#8
draghici_aurel

draghici_aurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.11.2008
daca ai nevoie sa vizionezi fisiere .aviHD, iti poti cumpara hd1000. daca nu alege unul din celelalte 2 modele. . diferenta? hdmi909 are mufa euroscart , are dimensiuni mai mari si este mai scump. parerea mea ca mini hdmi 90 indeplineste toate conditiile in raportul calitate /pret. bafta la cumparaturi.

Edited by CristianAdrian, 27 August 2010 - 12:18.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#9
daniel1980

daniel1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2007
alte pareri legate de alegerea intre mini hdmi 90 sau hdmi 909 sau hdmi 90 (la sh in garantie) multumesc frumos

Adresez aceasta intrebare si lui MTZ profesor doctor in domeniu

Multumesc

#10
eminem28

eminem28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.08.2008
hdmi 909 are si iesiri audio 5.1 analogice in plus fata de mini hdmi 90, dar se pare ca pe hdmi 909 sunetul 5.1 nu iese prin hdmi (la mini hdmi 90 nu stiu daca mai exista problema asta).

#11
zettez

zettez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2007
Va salut!
Am intampinat o problema la efectuarea de upgrade de firmware la dvd playerul e-boda minihdmi 90, incerc sa explic mai jos ce am facut:
- am scris pe un cd upgrade-ul de firmware exact asa cum se specifica in instructiunile de upgrade de pe siteul www.e-boda.ro Visit My Website;
- am introdus cd-ul in dvd player si pe ecran a aparut mesajul de uprade de firmware numai ca pana sa apas "play" a fost ejectat cdul din aparat ( lucru care nu era scris in instructiuni, pentru ca acolo scrie la punctul 4. Apasati tasta "PLAY" si asteptati ca aparatul sa scoata discul. NU OPRITI APARATUL!, deci nu asa cum sa intamplat s-a in cazul meu);
- am crezut ca a fost o eroare si am reintrodus cd-ul in aparat fara sa apas "PLAY";
- din acest moment pe display-ul dvd playerului nu a mai ramas nici un caracter si nu a mai raspuns la nici o comanda decat pe cea de "ON/OFF" ;
- am incercat sa reiua procedura de la zero dar fara nici un rezultat.

Acum intrebarea mea este: Cum as putea rezolva aceasta problema? Se poate remedia problema in regim de garantie la service?
(Mentionez ca sunt la primul upgrade de firmware.)

Multumesc mult.

#12
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
garantia cred ca-ti acopera. daca nuacopera oricum oamenii sunt de treaba si te rezolva pe bani f putin sau chiar gratis.


eu am o mare pb cu functionarea telecomenzii... e execrabila, singurul punct slab al playerului.

#13
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Mi-am luat si eu minunatia de HDMI 90. Am rascolit siteul eboda cu susul in jos si nu am gasit update-ul de firmware, desi acu o saptamana era acolo. Are cineva fisierul ala de update de firmware? Daca il are poate sa il posteze undeva ? Am incercat si de pe opera si de pe modzila, de pe windows 7 windows xp, la afisarea paginii zice ca are eroare.



Suma respectelor, Alydor

#14
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
am gasit un update nou, se pare ca ieri a fost pagina lor in update...


Suma respectelor, Alydor

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Am facut update de la firmware original (1.0) la cel nou (1.2). Nu pot spune ca imi pare rau, deoarece fontul folosit acum e mai elegant, dar nu am inteles de ce acum nu mai am decat doua marimi ale fontului in loc de trei.
De asemenea a disparut varianta de font cu chirilice (nu ca as fi avut nevoie de ea - mai bine era inca o varianta de font romanesc).
Oricum, bine ca se misca baietii, e loc si pentru mai bine.
Mtz, ii mai ajuti sau sunt de capul lor acum?

#16
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
au trecut de la varianta 1.0 la 1.2 direct. E mai bine cu 1.2 dar am impresia ca era mai buna 1.1 din pacate nu am apucat sa o testez ca sa vad cum arata si cum merge. Daca o are cineva si vrea sa o puna sa vedem si noi... ar fi excelent


Suma respectelor, Alydor

#17
andrei_andrei

andrei_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.11.2008
am si eu o intrebare pentru voi.miam luat acum 3 zile si eu un dvd eboda mini hdmi 90 si cand il las in priza dar pe off(totul e inchis butoane tot) are un bazait la voi e lafel?bazaitul e doar pe off si in priza cand ma uit la film sau il tin pe "hold" nu bazaie.multumesc :rolleyes:

#18
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am cumparat si eu un aparat de acest tip. am platit cam 160 lei pe el, la magazin mi-au facut poza pe un tv cu stick usb, mergae tot. L-am luat strict pentru niste dvd-uri initial dar acum il folosesc pentru toate xvidurile. Imi incarca automat subtitrarile, se vad super bine, am instalat firmware 1.2 intr-un minut de pe usb. Scrii pe usb doar fisierul mtk , il bagi in player , se deschide capacul, dai splay , apare upgrading si cand s-a inchis capacul si apare eboda pe ecran si in colt firmware 1.2 il inchzi. scoti stickul, dai restart si gata . Ma stresa ca nu avea alb la subtitrare, how idiot is that ?
Fontul actual vede si  tz si sh :) asa ca numai pe el il folosesc. Super util .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate