Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

(Toshiba) Casa la indigo?

- - - - -
  • Please log in to reply
1462 replies to this topic

#19
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Asa voi face. Am intrat azi pe anuntul telefonic si mi-am facut un short list de 50 de 'prestatori' de servicii de constructii. O sa i iau la intrebari sa vad ce o iesi.  :notangel:

In alta ordine de idei va atasez planurile ce se apropie de cele finale.
Va rog pareri critice.  :naughty:

Ce ma arde rau este ca am impresia ca geamurile sunt cam mici. Inaltimea nivelelor este de aproape 3 m iar golurile de geam de 1,3 m h mi se par mici ca inaltime deoarece tamplaria iti ia de jur imprejur cate 12 cm - voi ce parere aveti sa ii cer arhitectului sa le mareasca la 1,4 sau 1,5 h?

Revin maine cu attach-ul deoarece nu am posibilitatea sa ascund datele de identificare ale arhitectului si nu as vrea sa se considere reclama :(

Atasez insa niste poze cu fatadele.

Attached Files



#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Post__Toshiba__, on 2nd September 2010, 23:27, said:

Ce ma arde rau este ca am impresia ca geamurile sunt cam mici. Inaltimea nivelelor este de aproape 3 m iar golurile de geam de 1,3 m h mi se par mici ca inaltime deoarece tamplaria iti ia de jur imprejur cate 12 cm - voi ce parere aveti sa ii cer arhitectului sa le mareasca la 1,4 sau 1,5 h?
fa-le mai inalte. mai mari. cel putin 1,5 m.
altfel n-ai lumina deloc aproape.

Edited by casuta_papusilor, 02 September 2010 - 22:35.


#21
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Cu scuzele de rigoare am fost tare ocupat si nu am putut onora promisiunea initiala.
Atasez planurile finale - cred :).

Astept critici sau aprecieri :thumbup:

Attached Files


Edited by __Toshiba__, 13 September 2010 - 16:37.


#22
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
nu mai atasa planul de pod pentru dosarul la autorizatie , ca dupa aia te incarca sa spatiu util si te incarci degeaba la impozit si la taxa pentru AC.
schimba si la cartus ... lasa p+1e .
nu va comenta nimeni cand va vedea din sectiune cat a iesit podul . asa ca nu te oferi sa fii asa de bun cu statul.
te costa o bere ! :)

aaa taie si balcoanele de la pod din fatade si faci geamuri triunghiulare sau pe semirotund , iar la fata locului iti faci balcoane. daca va intreba cineva ceva cand va veni in inspectie , ii zici ca balcoanele sunt pe post de pista de lansare la porumbei.  :naughty:

ps. cand or fi corecti si cei de la putere ( sau cand vor promite ca nu vor mai jecmani statul asta cum le vrea ranza lor ) atunci o sa fim si noi (prostimea) pe drumul cel bun !

Edited by pivnitarul, 13 September 2010 - 17:51.


#23
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Imi pare cunoscut proiectul.... :naughty:
A iesit frumos cu modificarile pe care le vroiati.
Bafta in continuare!

#24
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Da, cred ca ai un punct de vedere  :rolleyes:
Dar ce imi spui tu nu prea imi convine in totalitate deoarece ar trebui ca in dosarul de autorizare sa am una si in realitate alta.
Eu as incerca sa il 'vand' de pod circulabil. Din cate stiam doar mansardele se impoziteaza 80%, podul nu se impoziteaza.  :console:



Merci Gerula, daca nu erati voi chiar nu stiu ce as fi facut  :kisstogether: .
A iesit un pic cam mare dar sper eu sa ne ajunga urmatorii 20 de ani, pana vor creste bebeii si vor pleca la cuibul lor.
Dupa, mai vedem, eu unul m_as retrage la munte in zona Bicazului, sa-mi fac o casuta doar pe un nivel, pe munte cu fata la lac.
Sa stau dimineata la o cafea si sa privesc lacul, mmmm

#25
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Post__Toshiba__, on 13th September 2010, 22:02, said:

podul nu se impoziteaza.
nop ..dar asta te va baga la plata
adica scara va fi elementul hotarator .

Attached Files


Edited by pivnitarul, 14 September 2010 - 09:20.


#26
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010

View Postpivnitarul, on 14th September 2010, 08:18, said:

nop ..dar asta te va baga la plata
adica scara va fi elementul hotarator .
De ce se opintesc mai toti la astfel de scari?

Attached Files



#27
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009

View Post__Toshiba__, on 13th September 2010, 17:37, said:

Cu scuzele de rigoare am fost tare ocupat si nu am putut onora promisiunea initiala.
Atasez planurile finale - cred :).

Astept critici sau aprecieri :thumbup:

arata bine, dar cred ca ai batut recordul la numarul de usi intr-o casa. sigur nu se poate merge cu ochii inchisi la tine in casa :))

#28
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Post__Toshiba__, on 13th September 2010, 23:02, said:

.................
Dupa, mai vedem, eu unul m_as retrage la munte in zona Bicazului, sa-mi fac o casuta doar pe un nivel, pe munte cu fata la lac.
Sa stau dimineata la o cafea si sa privesc lacul, mmmm

Priceless! Do it! :OK:

#29
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Post__Toshiba__, on 19th August 2010, 00:03, said:

Salut tuturor,

Iata ca dupa mai mult de 1 an de documentare a sosit timpul sa ne deschidem si noi un jurnal de casa - Doamne ajuta!
In principiu, am urmat sfaturile Conului si a celorlalti membri marcanti ai forumului, si am vandut apartamentul in care locuiam - mai exact am semnat antecontractul si am incasat avansul  :coolspeak:
Cu banii obtinuti speram sa ridicam casa pe care ne-o dorim.

Proiectul de baza este cel pe care-l puteti vedea la Gerula, la el l-am vazut si ne-a placut tare mult. Bineinteles ca, ca orice forumist care se respecta  :thumbup: , astazi in timpul primei noastre discutii cu arhitectul si cu inginerul de rezistenta, am reusit sa modificam  :naughty:  deja conceptul initial. Astept cu nerabdare sa vedem cum vor incolti ideile noastre cu ajutorul experientei si al spiritului critic al arhitectului. Cam in 2 saptamani sper sa va arat si primele schite.

Pana atunci insa o prima intrebare ce isi are originea la inginerul structurist si pentru care marturisesc ca nu am raspuns: vreau sa nu vreau buiandruc (sper ca asa se scrie) deasupra tocului usilor sau imi pun rigips pana la tavan  :cursing: ?
Rog colegii forumisti cu experienta sa ne impartaseasca si noua avantajele respectiv dezavantajele acestor 2 metode.

Atat pt astazi - multumesc pentru ajutor si sfaturi. :D
daca nu sunt indiscreta , ce buget v-ati alocat? ms

#30
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Sfatul meu:

1. Angajeaza firma de constructii pentru ridicarea casei si nu "echipa din ardeal".

2. Angajeaza-ti diriginte de santier. Se vede de la 2000 de kilometri (distanta reala intre noi doi ;)) ca nu le ai cu constructiile. Esti candidatul perfect de fraierit.

3. Fa totul cu contracte la vedere, chitante, facturi, bani albi. Nu accepta niciun fel de plata fara factura sau chitanta. Evident in ideea ca ai sa respecti sfatul numarul 1, caci mesterii din ardeal sigur lucreaza la negru.

4. Fa plati numai in urma situatiilor de lucrari avizate de dirigintele de santier (arhitectul poate indeplini functia asta).

Edited by Dragon Warrior, 31 October 2010 - 07:30.


#31
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

Quote

De ce se opintesc mai toti la astfel de scari?

Pentru ca nu sunt toti ceea ce pretind!?! Meseriasi slabuti, presupun.

Quote

arata bine, dar cred ca ai batut recordul la numarul de usi intr-o casa. sigur nu se poate merge cu ochii inchisi la tine in casa smile.gif)

Multumesc  :rolleyes: . Initial am vrut ca fiecare camera sa aibe baie proprie dupa care am comasat 2 bai dar am insistat pe intimitate. Vreau ca fiecare sa aibe acces in baie fara a iesi pe hol - de aici asa multe usi. Bine, a avut un aport semnificativ si 'jumatatea' pt ca am fi putut renunta, zic eu, la usile pentru dressing-uri.

Quote

daca nu sunt indiscreta , ce buget v-ati alocat? ms

Nu vrem sa depasim 85.000 euro

Revin mai tarziu cu detalii ca ma striga "MUNCA"  :thumbdown:

#32
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDragon Warrior, on 31st October 2010, 08:27, said:

Sfatul meu:

1. Angajeaza firma de constructii pentru ridicarea casei si nu "echipa din ardeal".

2. Angajeaza-ti diriginte de santier. Se vede de la 2000 de kilometri (distanta reala intre noi doi ;)) ca nu le ai cu constructiile. Esti candidatul perfect de fraierit.

3. Fa totul cu contracte la vedere, chitante, facturi, bani albi. Nu accepta niciun fel de plata fara factura sau chitanta. Evident in ideea ca ai sa respecti sfatul numarul 1, caci mesterii din ardeal sigur lucreaza la negru.

4. Fa plati numai in urma situatiilor de lucrari avizate de dirigintele de santier (arhitectul poate indeplini functia asta).


Multumesc frumos pentru sfaturi. Voi tine cont de ele in masura in care voi putea, incerc sa nu ma las fraierit  :naughty: .

Am primit draftul planurilor de instalatii electrice de la inginerul de instalatii.

Rog colegii forumisti cu experienta in domeniu sa se uite un pic pe ele si in cazul in care lipseste ceva sau ceva e aiurea, sa imi spuna.  :thumbup:

Daca apuc sa le confirm nu cred ca le mai pot modifica.
In principiu voi incerca sa obtin curent trifazat de la Electrica (in functie de costuri).

La intrebarea pusa de inginer mai jos ce sa raspund? priza de pamant?

"Pentru instalatia de paratrasnet si priza de pamant va propun un dispozitiv de amorsare tip PREVECTRON, amplasat pe catarg de 3-4m fata de cota cea mai inalta a acoperisului, cu priza de pamant in fundatie sau priza de pamant alcatuita din electrozi ingropati in spatele casei."

Weekend placut

Attached Files



#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Post__Toshiba__, on 5th November 2010, 23:14, said:

La intrebarea pusa de inginer mai jos ce sa raspund? priza de pamant?
"Pentru instalatia de paratrasnet si priza de pamant va propun un dispozitiv de amorsare tip PREVECTRON, amplasat pe catarg de 3-4m fata de cota cea mai inalta a acoperisului, cu priza de pamant in fundatie sau priza de pamant alcatuita din electrozi ingropati in spatele casei."
Weekend placut
@priza de pamant in fundatie!
@paratrasnetul asta pda prevectron este cam scump,dar poti sa optezi pt orice marca iti acopera proprietatea,casa.

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Post__Toshiba__, on 5th November 2010, 23:14, said:

Rog colegii forumisti cu experienta in domeniu sa se uite un pic pe ele si in cazul in care lipseste ceva sau ceva e aiurea, sa imi spuna.  :thumbup:
Nu ai pus planurile cu tablourile electrice.

#35
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007

View Postanaki, on 6th November 2010, 14:18, said:

Nu ai pus planurile cu tablourile electrice.


Atat am primit pana acum. Ii voi intreba despre ele. Sincer, nici nu stiam ca mai trebuie ceva.  :notangel:


Intre timp am primit si drafturile planurilor termice si sanitare - atasat.

Attached Files



#36
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Ce parere aveti de aceasta echipa?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate