Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Augmentin si soarele

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Pot sa fac plaja in timpul tratamentului cu Augmentin? Sau macar sa stau sub umbrela?
Pe prospect nu scrie nimic, am dat un google pe net dar am gasit informatii care se contrazic: unii zic ca da, altii ca nu  :huh:

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Nu am auzit de probleme dupa expunerea la soare in timpul tratamentului cu Augmentin, dar cine sunt eu sa le stiu pe toate.
In general, antialergicele(antihistaminicele) pot determina cel mai frecvent fotosensibilitate.

#3
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Ce-i drept o sa iau si Clarinase, dar in prospect nu scrie nimic despre expunerea la soare.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e ok, stai calm.

#5
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc  :thumbup:
Profit de ocazie pentru alta intrebare :)
Trebuie sa evit branzeturi, lapte si cascaval in timpul tratamentului?
Asta este un lucru care iarasi nu l-am gasit pe prospect.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu.

#7
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc.
Am intrebat deoarece farmacista mi-a spus sa nu mananc iaurt pentru ca acesta reduce efectul Augmentinului.

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
reduce absorbția, și în felul ăsta efectul. Adică să nu le iei deodată.

#9
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
gracias  :OK:

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 lymphor, on 17th August 2010, 20:55, said:

Multumesc.
Am intrebat deoarece farmacista mi-a spus sa nu mananc iaurt pentru ca acesta reduce efectul Augmentinului.
Dimpotrivă, e chiar recomandat să mănânci în timpul tratamentului. Farmacista...

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da, bre, numa' să nu ia augmentinu' cu lapte, valabil și pentru antiacide, chestii cu mult calciu, etc.. Ai idee câți aud că e bine să mănânce lactate și înțeleg că trebuie să le înghită deodată?

Edited by adadoi, 17 August 2010 - 20:51.


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
:lol: Am idee... însă după cum spune el farmacista i-a zis să nu mănânce, nu să nu-l ia deodată.

#13
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
poi produsele cu calciu si magneziu (printre ele si iaurtul) nu prea merg cu tetraciclinele, dupa cate mai tin eu minte.

in general, cu cateva exceptii, orice medicament e recomandat sa fie luat pe stomacul gol, pentru o mai buna absorbtie.

iaurtul consumat in timpul curei de antibiotice ar avea rolul de a reechilibra flora bacteriana din aparatul digestiv.

si spre suprinderea mea, nu antihistaminicele sunt cele mai incriminate in declansarea fotosensibilitatii, ci de exemplu doxiciclina, Tetraciclina, Ofloxacina, Ciprofloxacina, Pefloxacina, Norfloxacina, Lomefloxacina, Acidul Nalidixic, Sulfafurazol, Sulfametoxazol si Sulfonamidele etc

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu merg cu tetraciclinele, așa e, și din cauză că reduc absorbția, și din cauza mecanismului de acțiune.
Penicilinele, toate, acționează în faza de diviziune a bacterilor - lactatele fiind medii bune de cultură, favorizează înmulțirea. Cu cât se divid mai multe, procentual, cu atât efectul e mai bun, de-aia sunt recomandate lactate în timpul tratamentului, dar nu deodată cu antibioticul - așa, la două ore diferență.

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 oaspetele, on 18th August 2010, 22:44, said:

poi produsele cu calciu si magneziu (printre ele si iaurtul) nu prea merg cu tetraciclinele, dupa cate mai tin eu minte.

in general, cu cateva exceptii, orice medicament e recomandat sa fie luat pe stomacul gol, pentru o mai buna absorbtie.
Augmentinul e din clasa penicilinelor, nu tetraciclină.

Fiecare medicament e indicat bine-stabilit înainte de masă sau în timpul ei. Nu există "în general". Ia tu AINS-uri sau antibiotice pe stomacul gol.

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Cat dai ?
:)
ziceam in general vizavi de absorbtie. e normal ca dintr-un stomac gol sa se absoarba mai bine si mai repede un produs, decat intr-unul plin.
iar faza cu "fiecare medicament" e fortata, exista n medicamente la care nu se specifica nimic in mod deosebit vizavi de momentul administrarii, sau sintagma 'nu este influentat de momentul administrarii'.

cat despe ce e augmentinul, atat mai tin si eu minte.
:D

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ripper, on 19th August 2010, 09:27, said:

Augmentinul e din clasa penicilinelor, nu tetraciclină.

Fiecare medicament e indicat bine-stabilit înainte de masă sau în timpul ei. Nu există "în general". Ia tu AINS-uri sau antibiotice pe stomacul gol.

de fapt, nu. Teoria e una, practica ne omoară. Oaspetele are dreptate, în general se absorb mai bine pe stomacul gol, ceea ce poate însemna și înainte de masă cu juma' de oră, și la două ore după masă, așa cum și tu ai dreptate: sunt oameni care nu pot lua nimic fără să mănânce. În general ( :P ) se merge pe raportul beneficii/risc. Important e ca pacienții să facă tratamentul și părerea mea proprie și personală e că prospectele detaliate mai mult încurcă, oamenii pricep din ele tot felul de ciudățenii. Cele cu "pilula dumneavoastră e de culoare albă", "ce să faceți dacă ați uitat pastila" etc, deși pe mine una mă enervează îngrozitor, sunt mult mai potrivite.

#18
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011

 ripper, on 19th August 2010, 06:27, said:

Augmentinul e din clasa penicilinelor, nu tetraciclină.

Fiecare medicament e indicat bine-stabilit înainte de masă sau în timpul ei. Nu există "în general". Ia tu AINS-uri sau antibiotice pe stomacul gol.

N-ai dreptate.Citeste prospectul azitromicinei ca sa dau un exemplu,scrie foarte clar la o ora inainte de masa sau cel putin 2 ore dupa masa.Altfel,ia tu in timpul mesei respectivele antibiotice  doar pentru ca nu suporti o mica senzatie de aciditate la stomac,iar dupa ce iti chinui ficatul si stomacul vreo 7 zile cu ele,sa te pomeni ca nu au efectul asteptat pentru ca nu ai respectat indicatiile prospectului.Nu mai vorbiti fara sa ganditi,oameni buni!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate