Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Amplificator pentru boxe de 65W / 8 ohm

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
Salut ... am 2 boxe de 65 W 8ohmi si nu stiu unde gasesc un amplificator sau cv. Eu as vrea sa fac un sistem 2.1 dar nu stiu daca e posibil.

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeoaxe, on 17th August 2010, 12:04, said:

Salut ... am 2 boxe de 65 W 8ohmi si nu stiu unde gasesc un amplificator sau cv. Eu as vrea sa fac un sistem 2.1 dar nu stiu daca e posibil.


Ai încercat la magazine de scule audio? Caută în google ”amplificator audio”, alege unul capabil să debiteze măcat 40-50 Watt în 8ohm, poate chiar mai mult, cumpără-l!
Poți cumpăra și SH, dacă bugetul nu permite sculă nouă. Dacă ne spui ce incinte ai, poate putem să-ți recomandăm un amplificator anume.
Dacă vrei 2.1, pe lângă amplificatorul respectiv cumperi și un subwoofer activ, pe care îl atașezi la sistem.

#3
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
La ce te referi prin incinta?
Ceva de genu asta ma rezolva?

Edited by geoaxe, 17 August 2010 - 11:51.


#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeoaxe, on 17th August 2010, 12:47, said:

La ce te referi prin incinta?
Ceva de genu asta ma rezolva?


Incintă = boxă. Incinte = boxe, la plural.
Amplificatorul din link este prea puternic pentru boxele tale.

Spune-ne ce sunt boxele alea (producător, model) și pentru ce vrei să le folosești : în casă, pentru audiție personală, pentru sonorizare club/nunți/botezuri etc.
Mai mult, spune-ne și ce pretenții ai, referitoare la calitatea audiției. Dacă le folosești pentru audiție personală, ce sursă o să folosești? Cd-Player și discuri audio matrițate, calculator cu placă audio etc.

#5
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
pai boxele le-am 'mostenit' : vechi, dar in stare buna
le vreau in camin sa zgudui camera (petreceri, etc.)
si ca sursa folosesc un laptop

#6
play_loud-play_cool

play_loud-play_cool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 12.07.2010
baga si un buget ceva sa stim ce sa iti recomandam pentru ca asa eu iti pot recomada un amp. pentru sonorizari ca asta.

Edited by play_loud-play_cool, 17 August 2010 - 12:02.


#7
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
pana-n 500 RON

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Caută un amplificator SH, pe site-urile unde posesorii vând așa ceva. Un amplificator fabricat din 1990 până în prezent de mai ține câțiva ani buni, dacă alegi unul bine făcut. Orientează-te către H/K, Onkyo chiar și Technics. Nu-ți trebuie putere mai mare de 35-40 Watt/canal în 8ohm. O să zgudui camera de cămin fără probleme. Un astfel de amplificator poate costa oriunde între 200 lei și 1000 lei, în funcție de model, vârstă, performanțe. Dacă ai un prieten priceput la electronică, roagă-l să se uite prin sculă după condensatori uscați și alte afecțiuni specifice vârstei.
Nu cumpăra amplificatoare pentru P.A., precum cele din link-ul tău și link-ul colegului de mai sus. Sunt scumpe și n-au nicio treabă cu cerințele tale. Îmi imaginez că aceea cameră de cămin are și ea, acolo un 4 x 5 m în cel mai fericit caz. O sculă 2 x 30-40 Watt, cuplată la niște boxe chiar și vechi, construite cu simț de răspundere, o să facă gălăgie, dacă asta-ți dorești.
Poți oricând să adaugi un subwoofer activ la setup, cele fără pretenții pleacă de la 300-350 RON. O să facă doar bubuială și ridicături de praf prin cameră, nimic mai mult.

#9
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
ok! Mersi!!
Asa daca am inteles bine asa ceva mi-ar trebui, nu?

#10
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeoaxe, on 17th August 2010, 13:14, said:

ok! Mersi!!
Asa daca am inteles bine asa ceva mi-ar trebui, nu?

N-ai înțeles :)
Ăla-i un amplificator surround, multi-canal. Ăla amplifică șapte (7) boxe, nu două, câte ai tu. Merge și cu două, nu zic nu, doar că e mult prea scump pentru ce-ți trebuie ție.
Uite, ceva de genul ăsta (link extern) îți trebuie ție, însă nu-i musai să fie nou. Caută un SH pe bursă, aici, pe Softpedia. Eventual pe okazii.

Încă nu ne-ai spus ce boxe ai. Uită-te și tu pe etichetele de pe spate și scrie aici producătorul și modelul. Eventual fotografiază-le și urcă pozele aici.
E greu să recomanzi un amplificator anume, așa, pe sec, fără să văd ce boxe conectezi la el.

#11
play_loud-play_cool

play_loud-play_cool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 12.07.2010
amplificatrul din linku pus de tine este multicanal pentru sisteme home-theatre.tie nu iti trebuie asa ceva tie iti trebuie ceva stereo.
P.S.hubbabub:am postat in acelasi timp.

Edited by play_loud-play_cool, 17 August 2010 - 12:23.


#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postplay_loud-play_cool, on 17th August 2010, 13:22, said:

P.S.hubbabub:am postat in acelasi timp.

Am observat :)
Pentru inițiator: dacă vrei niște recomandări specifice, urcă niște poze cu boxele alea, dacă nu vrei/poți să citești modelul și producătorul

#13
geoaxe

geoaxe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.08.2007
asta-i singura eticheta de pe boxa... sper sa fie de folos

Attached Files



#14
play_loud-play_cool

play_loud-play_cool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 12.07.2010
boxele tale sunt Unitra de 65 W

pentru boxele Unitra si pentru ce vrei tu sa faci cu ele,un amplificator sh technics sau chiar akai isi vor face treaba perfect.si gasesti asa ceva si sub 500 lei.

#15
audiofun

audiofun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 31.12.2009
Ca o recomandare generala, nu este bine sa folosesti amplificatoare de putere nominala/continua mai mica decat puterea nominala a boxelor calculata la o anumita impedanta nominala (in cazul tau 65 W/8 ohmi) cu semnalul la intrare (potentiometrul de volum) la nivele mari (petreceri, demolari pereti si timpane vecini) deoarece un amplificator cu o putere prea mica poate intra in limitare/clipping, semnalul muzical (AC) la varf se transforma in semnal continuu (DC) care trimis in boxe arde difuzoarele (difuzoarele nu suporta semnal continuu la borne mai mult de cateva secunde dupa care bobinele se supraincalzesc in special prin lipsa ventilatiei si se ard; un alt mecanism prin care atat bobinele cat si amplificatoarele se supraincalzesc in perioada de limitare este aparitia armonicilor-multiplilor de frecventa inalta ale semnalului, dar acesta nu este mecanismul principal de defectare). Eu as recomanda un amplificator cu o putere nominala/continua suficienta incat sa ofere o auditie satisfacatoare in incaperea destinata lui in conditiile in care potentiometrul de volum nu depaseste "ora 11" (putin inainte de mijlocul cursei). O alta recomandare in cazul in care se asculta la nivele mari este sa se foloseasca o sursa "curata", adica muzica necomprimata lossless gen mp3 sau wma, ci sa se foloseasca flac-uri, wma-lossless, wave sau discuri originale (in cest fel distorsiunile sunt minime si nu se supraincalzesc excesiv datorita distorsiunilor nici boxele si nici amplificatorul). Si in fine, la nivele mari, se recomanda corectiile de ton la zero/anulate (se evita astfel puterea excesiva pe anumite frecvente si distorsiunile suplimentare).
Un amplificator pentru nivele mari ar putea fi ceva de genul http://www.senia.ro/...ehringer-7855-3. Este intr-adevar peste bugetul tau dar cam asta ar fi ideea.
Sper sa fie de folos.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
iti faci treaba cu orice are mai mult de 2x30w. chiar si cu mai putin daca e putere nominala pe bune, nu varfuri sau rms.

http://www.okazii.ro...s..._asc&page=4


vezi ca sunt multe pagini acolo.

#17
audiofun

audiofun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 31.12.2009
Putere RMS = putere nominala daca este folosit un semnal sinusoidal pentru test
Putere continua = putere nominala daca este folosit un semnal muzical (complex) pentru test
Parametrul/specificatia "putere" nu este relevant(a) atata vreme cat nu se indica conditiile in care este obtinuta, ma refer aici in primul rand la impedanta de sarcina (o boxa cu impedanta nominala de 8 ohmi poate cobori si sub 4 ohmi in functionare dinamica) si (banda de) frecventa. De asemenea este important castigul amplificatorului, respectiv in ce conditii de semnal la intrare este obtinuta puterea la iesire. Castigul influenteaza nu numai puterea la iesire ci si parametrii de frecventa, distorsiuni si indirect slew-rate-ul (viteza de raspuns) a amplificatorului si conditiile de clipping/limitare a semnalului. Un amplificator proiectat pentru a debita puteri mai mari la iesire va debita puterea ceruta la o amplificare mai mica si implicit distorsiuni mai mici si fara clipping/limitare (ceea ce precizam in mesajul anterior ca duce la defectarea in primul rand a difuzoarelor). Pentru mai multe lamuriri recomand acest sit:
http://sound.westhost.com/articles.htm si in special http://sound.westhost.com/clipping.htm si http://sound.westhost.com/tweeters.htm
Deasemenea acest sit are informatii si teste/calcule utile
http://www.st-andrew...ro/electron.htm
Treaba o faci intr-adevar cu orice putere dar trebuie definit in ce consta treaba; in cazul lui treaba consta in auditii la nivele mari si in aceasta situatie exista pericolul defectarii atat a amplificatorului cat si a boxelor, mai ales daca se foloseste un amplificator de putere mica dat la nivel mare/maxim.
Sper sa fie de folos.

Edited by audiofun, 24 August 2010 - 08:31.


#18
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postaudiofun, on 24th August 2010, 09:29, said:

Putere RMS = putere nominala daca este folosit un semnal sinusoidal pentru test
Putere continua = putere nominala daca este folosit un semnal muzical (complex) pentru test
...
Sper sa fie de folos.

Este de folos cu siguranță. Pe arie există încă 2-3 topicuri pe aceeași temă, însă :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate