Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Prima calatorie in Asia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Multam Imperator. De Malaezia si Cambogia stiam, de Tailanda mi-a spus cineva recent ca nu a mai platit viza, dar nu sunt sigura daca mai trebuie totusi mers la consulat. Am sa sun la consulat, pentru siguranta.

Mai am o problemuta...partenerului ii expira pasaportul pe 17 augut 2011, noi calatorim intre 5-21februarie. Din ce stiu eu, peste tot ti se cere ca pasaportul sa fie valabil 6 luni de la data calatoriei. Stiti ceva de chestia asta?

De cazare mai citesc pe topic, la tine pe blog...nu vreau nimic pretentios, doar foarte curat si cu minumul de confort ( pat ok, lenjerie care sa nu fie rupta, apa calda).

Edited by radulesca, 21 September 2010 - 10:19.


#20
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Ma gandesc si eu la o prima iesire in Asia la inceputul anului viitor si m-am hotarat la Thailanda. Ca varianta de zbor, as dori Quatar de la Bucuresti la Bangkok cu escala la Doha. Intai cateva intrebari legate de acest zbor:
1. Pretul este de cca 770 euro, exista oferte la Quatar pe aceasta ruta si cam cand ar fi de preferat sa achizitionez biletele pentru sfarsit de ianuarie -  inceput de februarie?
2. Legaturile mi se par foarte bune, cu escala de 2 ore la dus si 3 la intors, sunt suficiente cat sa nu stam cu emotii? exista intarzieri?
3. Trebuie viza pt Quatar daca nu iesim din aeroport pentru aceste escale de 2-3 ore? Dar daca escala e de 8 ore?

Acum trecem la timpul petrecut in Thailanda (cam 12-13 zile, maxim 15). As dori sa incepem cu 2-3 nopti in Bangkok, apoi zbor cu Air Asia spre Krabi, apoi Phi Phi Don (merita stat acolo 2-3 zile sau doar excursie de o zi?), apoi Phuket si inapoi Bangkok (tot Air Asia). Precizez ca ne intereseaza in mod special peisajele, plajele exotice, excursiile spre Maya Bay si alte insule frumoase (ce recomandati?). Cam cate zile ar fi de stat in fiecare locatie si din ce localitate e mai indicat de luat aceste excursii? Ko Lanta merita de mers?

Multumesc anticipat, astept parerile celor care au fost in zona...

Edited by Phx', 25 March 2012 - 09:17.


#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.04.2006
ai topic dedicat tailandei, gasesti multa info.
770 eur  pentru OTP-BKK este cam mult, de prin vara incepe miscarea la bilete, max. 650 eur ar fi un pret cinstit pentru feb. 2013.
compania o  alegi tu, exista si altele nu doar qatar.

phi phi si zona adiacenta merita 3 nopti...chiar si 7 daca ai de unde. Noi am stat 2n, ar fi trebuit 3n pentru stilul nostru ( ne plictisim repede, oricat de "suprem" este locul )...este fct. de gust.
Bangkok merita min. 3n sau 4-5n daca vrei sa faci ceva si in afara lui...altii ar spune o luna.
In Phuket am stat 5n, insuficient...in Krabi nu stiu.
Eu fac mereu asa, studiez zona si ce ma intereseaza sa vad, estimez timpul alocat activitatilor + transportl ( incl. timpi morti  ) si apoi aleg fct. de buget si timp nr. de nopti pentru fiecare loc...intotdeauna este insuficient.

Edited by metalactual, 25 March 2012 - 11:22.


#22
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmetalactual, on 25th March 2012, 11:20, said:

ai topic dedicat tailandei, gasesti multa info.
770 eur  pentru OTP-BKK este cam mult, de prin vara incepe miscarea la bilete, max. 650 eur ar fi un pret cinstit pentru feb. 2013.
compania o  alegi tu, exista si altele nu doar qatar.

phi phi si zona adiacenta merita 3 nopti...chiar si 7 daca ai de unde. Noi am stat 2n, ar fi trebuit 3n pentru stilul nostru ( ne plictisim repede, oricat de "suprem" este locul )...este fct. de gust.
Bangkok merita min. 3n sau 4-5n daca vrei sa faci ceva si in afara lui...altii ar spune o luna.
In Phuket am stat 5n, insuficient...in Krabi nu stiu.
Eu fac mereu asa, studiez zona si ce ma intereseaza sa vad, estimez timpul alocat activitatilor + transportl ( incl. timpi morti  ) si apoi aleg fct. de buget si timp nr. de nopti pentru fiecare loc...intotdeauna este insuficient.

Cel mai bine ar fi sa stai 3 nopti in Bangkok, vreo 5 in Phuket ca sa vezi Racha Yai, James Bond Island, Koh Yao Noi, insula Phuket si apoi sa te deplasezi pentru 2-3 zile in Phi Phi Don pentru Maya Bay, Monkey Island si Ko Yong.
Apoi inca minim 3 pentru Phra Nang Beach, Railay Beach, Chicken Island in zona Krabi.
Koh Lanta las-o pe alta data. Oricum va fi obositor sa fi intr-un continuu tour timp de 13 zile.

Edited by razvanait99, 25 March 2012 - 12:03.


#23
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrazvanait99, on 25th March 2012, 12:01, said:

Cel mai bine ar fi sa stai 3 nopti in Bangkok, vreo 5 in Phuket ca sa vezi Racha Yai, James Bond Island, Koh Yao Noi, insula Phuket si apoi sa te deplasezi pentru 2-3 zile in Phi Phi Don pentru Maya Bay, Monkey Island si Ko Yong.
Apoi inca minim 3 pentru Phra Nang Beach, Railay Beach, Chicken Island in zona Krabi.
Koh Lanta las-o pe alta data. Oricum va fi obositor sa fi intr-un continuu tour timp de 13 zile.

Multumesc mult. Inteleg ca ar fi mai multe excursii de facut din Phuket decat din Krabi, nu stiu de ce ma gandisem invers... La Maya Bay, Monkey Island si Ko Yong se pleaca din Phi Phi Don inteleg, in acelasi tur se fac sau separat?
Cat despre zborul cu Qatar mi s-a parut cel mai direct, fara bucati de zbor f lungi, plus ca stiu ca e o companie buna. Sa vedem daca vor mai aparea ceva oferte la ei, adica sa mai scada ceva la pret, caci si mie mi se pare mult fata de ce preturi am auzit pe acest forum...

#24
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostPhx', on 25th March 2012, 19:48, said:

Multumesc mult. Inteleg ca ar fi mai multe excursii de facut din Phuket decat din Krabi, nu stiu de ce ma gandisem invers... La Maya Bay, Monkey Island si Ko Yong se pleaca din Phi Phi Don inteleg, in acelasi tur se fac sau separat?
Cat despre zborul cu Qatar mi s-a parut cel mai direct, fara bucati de zbor f lungi, plus ca stiu ca e o companie buna. Sa vedem daca vor mai aparea ceva oferte la ei, adica sa mai scada ceva la pret, caci si mie mi se pare mult fata de ce preturi am auzit pe acest forum...

Eu am plecat din Phuket in one day trip la toate trei. Am mai facut si snorkeling langa Phi Phi Ley. Deci o sa ai timp berechet sa le vizitezi pe toate 3 daca stai pe Phi Phi Don.

Incearca si Turkish - au avut oferte la 650 euro OTP - BKK.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
se apropie AirAsia Sale...sa cascam ochii...poate prindem un bilet BKK - SGN, de exemplu, mai ieftin decat Rosiorii De Vede - Somcuta Mare...

#26
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Postez aici ca nu exista alt thread deschis pe tema asta si titlul se potriveste. In sensul ca ar fi prima vacanta in Asia cu familia.
Singura problema pe care o am este ca trebuie sa fie musai in August si sa fie minim 14 nopti la destinatie (max.18). In rest nu ma intereseaza prea mult destinatia : Cambodgia, Vietnam, Laos, Indonezia, Malaezia, Singapore, ......, China ar fi mai pe la sfarsit. Am inrosit netul dupa circuite (as prefera cu grup + ghid) dar nu am gasit nimic interesant in August (doar China).
Prima intrebare ar fi : e naspa vremea in August, ceva muson ? In toata Asia ?
A doua, puteti sa-mi recomandati o agentie OK pentru asa ceva din strainatate ?
Multumesc.

#27
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmufasa, on 21 aprilie 2016 - 21:39, said:

Postez aici ca nu exista alt thread deschis pe tema asta si titlul se potriveste. In sensul ca ar fi prima vacanta in Asia cu familia.
Singura problema pe care o am este ca trebuie sa fie musai in August si sa fie minim 14 nopti la destinatie (max.18). In rest nu ma intereseaza prea mult destinatia : Cambodgia, Vietnam, Laos, Indonezia, Malaezia, Singapore, ......, China ar fi mai pe la sfarsit. Am inrosit netul dupa circuite (as prefera cu grup + ghid) dar nu am gasit nimic interesant in August (doar China).
Prima intrebare ar fi : e naspa vremea in August, ceva muson ? In toata Asia ?
A doua, puteti sa-mi recomandati o agentie OK pentru asa ceva din strainatate ?
Multumesc.


Conform statisticii August e ok pt China, Malaezia, Indonezia, Singapore.
In rest Asia de Sud est este in plin sezon ploios. Poate fi ok vremea (noi am facut Myanmarul in august si am prins oar o zi cu nitica ploaie in 3 saptamani)) sau poate fi extrem de nasol cu ploi multe si inundatii de nu te poti deplasa. Vietnamul e un pic mai ciudat ca vreme in sesnul ca la nord e diferit de la sud si cel putin statistic ai sanse de vreme buna tot timpul anului pe undeva prin Vietnam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate