Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Prima calatorie in Asia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Imi doresc de mult timp sa ajung in Asia insa pana acum circumstantele au fost nefavorabile. Planuiesc un concediu de 2-3 saptamani in februarie 2011 prin Tailanda si poate inca una din tarile vecine ( Cambogia, Vietnam).

Este Tailanda o destinatie potrivita pentru a avea primul contact cu Asia? Daca as decide sa mai vizitez si o alta tara, ce recomandare aveti? Ma gandesc ca Vietnamul si Cambogia s-ar putea sa fie un pic hard core pentru inceput.

Multumesc.

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 17th August 2010, 10:55, said:

Imi doresc de mult timp sa ajung in Asia insa pana acum circumstantele au fost nefavorabile. Planuiesc un concediu de 2-3 saptamani in februarie 2011 prin Tailanda si poate inca una din tarile vecine ( Cambogia, Vietnam).

Este Tailanda o destinatie potrivita pentru a avea primul contact cu Asia? Daca as decide sa mai vizitez si o alta tara, ce recomandare aveti? Ma gandesc ca Vietnamul si Cambogia s-ar putea sa fie un pic hard core pentru inceput.

Multumesc.
Thailanda este o alegere buna in a incepe sa vizitezi Asia (si in cazul meu, Thailanda a fost prima tara). Cambogia nu e hard core deloc daca te duci la Angkor Wat sau Phnom Penh... Alte orase care ar putea fi potrivite sunt Hong Kong / Macao (care e ok de vizitat in feb), Singapore, Kuala Lumpur (dar ambele sunt in sezon ploios).

#3
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Multumesc Imperator si felicitari pentru blog. Este o sursa foarte buna de informatii.

Ma apuc de cautat bilete de avion pentru Cambogia din Tailanda.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 18th August 2010, 12:52, said:

Multumesc Imperator si felicitari pentru blog. Este o sursa foarte buna de informatii.

Ma apuc de cautat bilete de avion pentru Cambogia din Tailanda.
Nu ai foarte multe optiuni... Bangkok Airways care e f. scump ca detine monopolul pe ruta Bangkok - Siem Reap (Angkor Wat). Air Asia zboara insa la Phnom Penh :)

#5
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Da, am vazut ca nu pot zbura la Siem Reap decat cu Bangkok Airways. Alta varianta ar fi sa zburam pana la Phnom Penh cu Air Asia si de acolo sa luam un autobuz...mai studiez problema.

Deocamdata sunt hotarata sa merg cateva zile in Phuket si cateva zile la templele din Cambogia. Am mai citit un pic si cred ca mi-ar fi placut sa vad si Ha Long Bay in Vietnam, dar sunt camp scumpute biletele de avion din Bangkok. Poate data viitoare.

Multam de ajutor.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 19th August 2010, 11:33, said:

Da, am vazut ca nu pot zbura la Siem Reap decat cu Bangkok Airways. Alta varianta ar fi sa zburam pana la Phnom Penh cu Air Asia si de acolo sa luam un autobuz...mai studiez problema.

Deocamdata sunt hotarata sa merg cateva zile in Phuket si cateva zile la templele din Cambogia. Am mai citit un pic si cred ca mi-ar fi placut sa vad si Ha Long Bay in Vietnam, dar sunt camp scumpute biletele de avion din Bangkok. Poate data viitoare.

Multam de ajutor.
Chiar si la Air Asia ? Sunt zboruri Bangkok - Hanoi. Da, varianta este sa zbori la Phnon Penh si apoi cu autobuzul.
Sau poti zbura de la Bucuresti la Hanoi (uneori sunt preturi foarte bune, gen 500 si ceva euro), apoi zbori la HoChiMinh cu Jet Star, un overland pana la Bangkok cu stop in Phnon Penh si Angkor Wat. Te duci la Phuket si de acolo zbori la Hanoi pentru retur... Dar pentru asta ti-ar trebui vreo 3 sapt

#7
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Cele mai ieftine bilete BKK - Hanoi si retur am gasit pe la vreo 110 Euro/persoana. Ma gandisem initial sa nu iau bilete dus-intors ci doar one way, adica sa fac un traseu de genul Bangkok- Hanoi- Phnom Penh-Phuket- Bangkok insa Air Asia nu are zboruri decat intre Bangkok si celelalte iar biletele la alte companii sunt destul de scumpe.

Varianta cea mai buna pentru mine din punct de vedere timp, conexiuni si pret este Bucuresti- BKK cu Qatar Airways ( undeva in jur de 770 euro). Ma apuc de cautat si catre Hanoi, vad ca Aeroflot zboara acolo din Moscova si varianta asta imi convine si din punct de vedere mile ( am frequent flyer pe Sky team).
Jet star zboara intr-adevar ieftin din Hanoi in HoChiMinh insa trebuie cumparate repede bilete, la multe curse deja sunt sold out.

Nu am inteles ce e overlandul...

Multam fain de idee.

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 20th August 2010, 10:12, said:

Cele mai ieftine bilete BKK - Hanoi si retur am gasit pe la vreo 110 Euro/persoana. Ma gandisem initial sa nu iau bilete dus-intors ci doar one way, adica sa fac un traseu de genul Bangkok- Hanoi- Phnom Penh-Phuket- Bangkok insa Air Asia nu are zboruri decat intre Bangkok si celelalte iar biletele la alte companii sunt destul de scumpe.

Varianta cea mai buna pentru mine din punct de vedere timp, conexiuni si pret este Bucuresti- BKK cu Qatar Airways ( undeva in jur de 770 euro). Ma apuc de cautat si catre Hanoi, vad ca Aeroflot zboara acolo din Moscova si varianta asta imi convine si din punct de vedere mile ( am frequent flyer pe Sky team).
Jet star zboara intr-adevar ieftin din Hanoi in HoChiMinh insa trebuie cumparate repede bilete, la multe curse deja sunt sold out.

Nu am inteles ce e overlandul...

Multam fain de idee.

Overland adica calatorie terestra... Autobuz din Hanoi in Phnom Penh, apoi la Angkor Wat si in fine la Bangkok. Din Phuket, poti merge la KL si de acolo la Hanoi

#9
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Da, ma gandeam eu ca asta este...

De cateva zile citesc topicul despre Asia, mai am vreo 7 pagini sa ajung "la zi".

Am mai gasit o varianta de traseu si anume:
Bucuresti-Kuala Lumpur-Bucuresti cu Turkish ( cam 650 euro)
Kuala Lumpur- Siem Reap cu Air Asia (70 euro)
Siem Reap- Phnom Penh cu autobuz probabil
Phnom Penh- Bangkok cu Air Asia (45 euro)
Bangkok - Phuket cu Air Asia (50 euro)
Phuket- Kuala Lumpur cu Air Asia (40 euro)

Vietnamul ramane pe data urmatoare daca ma hotarasc la traseul asta. In KL nu vreau sa stau decat vreo 2 zile, in Bangkok vreo 3, in Phuket vreo 5 si in Siem Reap probabil 3-4. Drumul va fi inca 2 zile.

Cum vi se pare varianta asta?

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postradulesca, on 23rd August 2010, 09:55, said:

Da, ma gandeam eu ca asta este...

De cateva zile citesc topicul despre Asia, mai am vreo 7 pagini sa ajung "la zi".

Am mai gasit o varianta de traseu si anume:
Bucuresti-Kuala Lumpur-Bucuresti cu Turkish ( cam 650 euro)
Kuala Lumpur- Siem Reap cu Air Asia (70 euro)
Siem Reap- Phnom Penh cu autobuz probabil
Phnom Penh- Bangkok cu Air Asia (45 euro)
Bangkok - Phuket cu Air Asia (50 euro)
Phuket- Kuala Lumpur cu Air Asia (40 euro)

Vietnamul ramane pe data urmatoare daca ma hotarasc la traseul asta. In KL nu vreau sa stau decat vreo 2 zile, in Bangkok vreo 3, in Phuket vreo 5 si in Siem Reap probabil 3-4. Drumul va fi inca 2 zile.

Cum vi se pare varianta asta?
Depinde cata rezistenta ai la stres. Ai multe zboruri, un drum cu autobuzul. Cu zborurile se poate intampla oricand ceva, mai o anulare, mai o intarziere. Nici prin Cambogia nu par sa fie prea grozave soselele. Noi nu ne-am dat prea mult pe ele, dar nu sunt prea late si au si ei porci, gaini, tuk-tuk-uri, deci probabil ca si calatoria cu autobuzul dureaza ceva mai mult decat ar fi rezonabil de anticipat.
Concediu frumos!

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 23rd August 2010, 09:55, said:

Da, ma gandeam eu ca asta este...

De cateva zile citesc topicul despre Asia, mai am vreo 7 pagini sa ajung "la zi".

Am mai gasit o varianta de traseu si anume:
Bucuresti-Kuala Lumpur-Bucuresti cu Turkish ( cam 650 euro)
Kuala Lumpur- Siem Reap cu Air Asia (70 euro)
Siem Reap- Phnom Penh cu autobuz probabil
Phnom Penh- Bangkok cu Air Asia (45 euro)
Bangkok - Phuket cu Air Asia (50 euro)
Phuket- Kuala Lumpur cu Air Asia (40 euro)

Vietnamul ramane pe data urmatoare daca ma hotarasc la traseul asta. In KL nu vreau sa stau decat vreo 2 zile, in Bangkok vreo 3, in Phuket vreo 5 si in Siem Reap probabil 3-4. Drumul va fi inca 2 zile.

Cum vi se pare varianta asta?
Dens, dar mi se pare ok. As zice 3 zile in Siem Reap si mai baga una la Bangkok

#12
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View PostPitzifelnic, on 23rd August 2010, 08:14, said:

Depinde cata rezistenta ai la stres. Ai multe zboruri, un drum cu autobuzul. Cu zborurile se poate intampla oricand ceva, mai o anulare, mai o intarziere. Nici prin Cambogia nu par sa fie prea grozave soselele. Noi nu ne-am dat prea mult pe ele, dar nu sunt prea late si au si ei porci, gaini, tuk-tuk-uri, deci probabil ca si calatoria cu autobuzul dureaza ceva mai mult decat ar fi rezonabil de anticipat.
Concediu frumos!

Am ceva rezistenta la stres zic eu, prin Europa am zburat destul de mult si des. Am lasat cele 5 zile in Phuket exact pentru odihna si relaxare, ca doar e concediu.
Intre Siem Reap si Phnom Penh am citit ca soseaua ar fi buna...acum sa vedem cum ne-o fi norocul.
Multumesc!

View PostImperator, on 23rd August 2010, 09:14, said:

Dens, dar mi se pare ok. As zice 3 zile in Siem Reap si mai baga una la Bangkok

Da, stiu ca-s multe zboruri dar sunt de maxim 2 ore, ceea ce e ok. O sa incerc sa le iau fie dimineata devreme fie seara ca sa nu pierd prea multe zile cu drumurile. Multumesc pentru sugestie , probabil asa voi face ( am o amica in Bangkok si probabil se va plimba cu noi).

Din experienta voastra, ar trebui cumparate deja zborurile la Air Asia sau am sanse sa gasesc bilete ieftine si peste 1-2 luni?

Multumesc tuturor celor care au postat in topicul despre Asia, foarte folositoare informatiile!

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 23rd August 2010, 13:52, said:

Am ceva rezistenta la stres zic eu, prin Europa am zburat destul de mult si des. Am lasat cele 5 zile in Phuket exact pentru odihna si relaxare, ca doar e concediu.
Intre Siem Reap si Phnom Penh am citit ca soseaua ar fi buna...acum sa vedem cum ne-o fi norocul.
Multumesc!



Da, stiu ca-s multe zboruri dar sunt de maxim 2 ore, ceea ce e ok. O sa incerc sa le iau fie dimineata devreme fie seara ca sa nu pierd prea multe zile cu drumurile. Multumesc pentru sugestie , probabil asa voi face ( am o amica in Bangkok si probabil se va plimba cu noi).

Din experienta voastra, ar trebui cumparate deja zborurile la Air Asia sau am sanse sa gasesc bilete ieftine si peste 1-2 luni?

Multumesc tuturor celor care au postat in topicul despre Asia, foarte folositoare informatiile!
Cum ti-e norocu... depinde daca se vinde sau nu zboru respectiv

#14
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Am schitat deja planul de calatorie, zilele urmatoare cumpar biletele.

5.02  Plecare OTP-IST- KUL, sosire in KL pe 6.02 la 7:05am ( zi de petrecut in Kuala Lumpur)
7.02  Kuala Lumpur - Siem Reap , sosire in Siem Reap la 8.00am
7.02, 8.02, 9.02  in Siem Reap
9.02   Siem Reap- Phnom Penh cu vaporasul, sosire in Phnom Penh seara
10.02  vizita Phnom Penh
11.02 Phnom Penh- Bangkok, sosire in Bangkok la 6pm
14.02 Bangkok - Phuket, sosire Phuket 6pm
19.02 ( sau 20.02)  Phuket - Kuala Lumpur

21.02 12.30am zbor de intoarcere Kuala Lumpur- Istanbul- Otopeni.

Cum zborul de intoarcere este practic la miezul noptii cred ca este cam riscant sa ma intorc in Kuala Lumpur pe 20 dimineata, deci probabil ramane varianta cu zborul din Phuket pe 19 seara.
Nu m-am hotarat inca daca las 3 zile full pentru Siem Reap si 1 pentru Phnom Penh sau 2,5 zile Siem Reap si 1,5 zile pentru Phnom Penh.

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 26th August 2010, 11:42, said:

Am schitat deja planul de calatorie, zilele urmatoare cumpar biletele.

5.02  Plecare OTP-IST- KUL, sosire in KL pe 6.02 la 7:05am ( zi de petrecut in Kuala Lumpur)
7.02  Kuala Lumpur - Siem Reap , sosire in Siem Reap la 8.00am
7.02, 8.02, 9.02  in Siem Reap
9.02   Siem Reap- Phnom Penh cu vaporasul, sosire in Phnom Penh seara
10.02  vizita Phnom Penh
11.02 Phnom Penh- Bangkok, sosire in Bangkok la 6pm
14.02 Bangkok - Phuket, sosire Phuket 6pm
19.02 ( sau 20.02)  Phuket - Kuala Lumpur

21.02 12.30am zbor de intoarcere Kuala Lumpur- Istanbul- Otopeni.

Cum zborul de intoarcere este practic la miezul noptii cred ca este cam riscant sa ma intorc in Kuala Lumpur pe 20 dimineata, deci probabil ramane varianta cu zborul din Phuket pe 19 seara.
Nu m-am hotarat inca daca las 3 zile full pentru Siem Reap si 1 pentru Phnom Penh sau 2,5 zile Siem Reap si 1,5 zile pentru Phnom Penh.
Mai taie o zi din Phnom Penh... Ai destul timp sa vizitezi PP in dupaamiaza cand ajungi din Siem Reap + ziua inainte de zbor la BKK. Mai baga la BKK :)

#16
tumbleweed

tumbleweed

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.06.2010

View Postradulesca, on 26th August 2010, 11:42, said:

Am schitat deja planul de calatorie, zilele urmatoare cumpar biletele.
........
Parerea mea: 3 tari in 14 zile e prea mult, nu ai nici macar timp sa vezi Thailand ca lumea in acest timp daramite inca 2 tari, fie ele chiar si punctiform.
Sfatul meu (si al tuturor celor care cunosc zona si subiectul in discutie): ia autobuzul intre Siem Reap si Phnom Penh, barca e o mare porcarie, nu e nimic interesant sau aventuros la ea, mai ales in anotimpul uscat. Daca vrei barca, ia-o pe aia dintre Siem Reap si Battambang, e cit de cit interesanta dar, din nou, nu in anotimpul uscat ci la sfirsitul celui ploios.

Edited by tumbleweed, 27 August 2010 - 20:35.


#17
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Multam de sugestii Tumbleweed. Nu-s 3 tari de vizitat, ci doar 2. Zbor la si de la Kuala Lumpur pentru ca este mai ieftin decat zborul la Bangkok si pentru ca de acolo pot zbura direct la Siem Reap si imi pot organiza zborurile astfel incat sa nu fie nevoie sa cumpar zboruri dus-intors ci one-way. Iar decizia de a adauga si Cambogia a venit din dorinta de a lua contact ( chiar si scurt) cu ambele tari si a decide unde ne vom reintoarce ( sper) pentru a vedea mai multe.

Am cumparat deja biletele, plec pe 5 februarie spre Kuala Lumpur si pe 21 februarie am zborul spre Bucuresti. Am cumparat si  biletele cu Air Asia, urmeaza documentarea despre vize, vaccinuri, cazare, excursii, etc.

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradulesca, on 20th September 2010, 11:09, said:

Multam de sugestii Tumbleweed. Nu-s 3 tari de vizitat, ci doar 2. Zbor la si de la Kuala Lumpur pentru ca este mai ieftin decat zborul la Bangkok si pentru ca de acolo pot zbura direct la Siem Reap si imi pot organiza zborurile astfel incat sa nu fie nevoie sa cumpar zboruri dus-intors ci one-way. Iar decizia de a adauga si Cambogia a venit din dorinta de a lua contact ( chiar si scurt) cu ambele tari si a decide unde ne vom reintoarce ( sper) pentru a vedea mai multe.

Am cumparat deja biletele, plec pe 5 februarie spre Kuala Lumpur si pe 21 februarie am zborul spre Bucuresti. Am cumparat si  biletele cu Air Asia, urmeaza documentarea despre vize, vaccinuri, cazare, excursii, etc.
Vize: nu ai nevoie de vizai in Malaezia, viza de Cambogia se ia pe aeroport, viza de Thailanda de la ambasada Thailandei in Bucuresti
Vaccinuri: in zonele in care te duci nu ai nevoie de vaccinuri sau medicamente anti-malarie
Cazare / excursii: depinde ce vrei, unde sa te duci, nivel de lux :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate