Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Spam cu versete din Biblie, SMS-uri din retele internationale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Salut!
Am primit pana acum trei spam-uri cu continut religios, primele doua le-am identificat din Vechiul Testament, cartea judecatii (cu Samson). Am cautat pe internet si cred ca sunt dintr-o retea mobila din India, Idea Cellular.
Al treilea numar inca nu l-am identificat.
Iata numerele si mesajele:
+919891940472: So his father went down unto the woman: and Samson made there a feast; for so used the young men to do.
+966590109069: Yet they had a file for the mattocks, and for the coulters, and for the forks, and for the axes, and to sharpen the goads.
+85516800000: After two days will he revive us: in the third day he will raise us up, and we shall live in his sight.

Le-am primit in 13, 14 si 16 august, pe un numar din reteaua Orange.
Mi se pare un pic „creepy”. La primul am trimis raspuns: What is that?, apoi am lasat-o balta.
Singurul cost suplimentar care mi-a aparut este de 0,05 euro.

Aveti idee ce e asta si daca e cazul sa ma ingrijorez?

#2
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 distopia, on 17th August 2010, 03:39, said:

Salut!
Am primit pana acum trei spam-uri cu continut religios, primele doua le-am identificat din Vechiul Testament, cartea judecatii (cu Samson). Am cautat pe internet si cred ca sunt dintr-o retea mobila din India, Idea Cellular.
Al treilea numar inca nu l-am identificat.
Iata numerele si mesajele:
+919891940472: So his father went down unto the woman: and Samson made there a feast; for so used the young men to do.
+966590109069: Yet they had a file for the mattocks, and for the coulters, and for the forks, and for the axes, and to sharpen the goads.
+85516800000: After two days will he revive us: in the third day he will raise us up, and we shall live in his sight.

Le-am primit in 13, 14 si 16 august, pe un numar din reteaua Orange.
Mi se pare un pic „creepy”. La primul am trimis raspuns: What is that?, apoi am lasat-o balta.
Singurul cost suplimentar care mi-a aparut este de 0,05 euro.

Aveti idee ce e asta si daca e cazul sa ma ingrijorez?

yes, the end will coming soon  :thumbup: ......... pocaieste-te  :thumbup:

#3
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Probabil se testeaza Church GSM Network. Ar face destui bani, nicaieri biserica nu plateste impozite.

#4
BoykaFCD

BoykaFCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 22.06.2009

 Getodacul, on 17th August 2010, 09:35, said:

Ar face destui bani, nicaieri biserica nu plateste impozite.
Am vazut ieri la televizor ca a venit garda financiara la o manastire si le-a dat amenda pentru ca nu aveau casa de marcat in biserica  :coolspeak:


Dezactiveaza din telefon optiunea de primire a mesajelor publicitare daca o ai.

#5
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008
Da un ochi si aici:
hxxp://whocallsme.com/Phone-Number.aspx/919891940472

#6
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Scary. Si eu am primit acelasi mesaj de la 919891940472 pe telul de la Orange. Stiu doar vreo 4-5 persoane numarul asta. Credeam ca e un prieten (unul din cei 4-5) care face o gluma proasta, dar se pare ca m-am inselat. :nonobad: Dar tot gluma proasta e pana la urma.

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Astia care trimit ori au acces la o baza de date cu numerele de telefon existente, ori trimit la plesneala si putin le pasa daca mesajul ajunge sa fie citit.

#8
Crunky

Crunky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2010
Mesaje de genul asta am primit si eu pe data de 15-17-19 august 2010!

1) +66816111640 - "Samaria shall become desolate; for she hath rebelled against her God: they shall fall by the sword: their infants shall be dashed in pieces, and their women wit"
2) +79206909370 - "Now when we had discovered Cyprus, we left it on the left hand, and sailed into Syria, and landed at Tyre: for there the ship was to unlade her burden"
3) +919883827032 - "The LORD said unto Moses, Rise up early in the morning, and stand before Pharaon, and say unto him, Thus saith the LORD God of the Hebrews, Let mt people go,th"


Toate cele 3 mesaje le-am primi pe numarul meu de Orange! Acum m-a trezit ultimul mesaj, iar dupa ce l-am citit chiar mi-am pus un semn de intrebare! Oare ce se intampla! Nici nu mai pot sa adorm,sunt putin speriat! Intr-adevar mesajele primite de noi sunt niste pasaje din Biblie! Am incercat si eu sa trimit sms la numerele astea, dar nu mi-l expediaza telefonul, iar cand am primit al 3-lea mesaj, am incercat imediat sa apelez numarul! Nici o sansa, raspunde robotul! Voi ce credeti? E o gluma proasta?

Edited by Crunky, 19 August 2010 - 01:11.


#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Crunky, on 19th August 2010, 02:03, said:

Mesaje de genul asta am primit si eu pe data de 15-17-19 august 2010!

1) +66816111640 - "Samaria shall become desolate; for she hath rebelled against her God: they shall fall by the sword: their infants shall be dashed in pieces, and their women wit"
2) +79206909370 - "Now when we had discovered Cyprus, we left it on the left hand, and sailed into Syria, and landed at Tyre: for there the ship was to unlade her burden"
3) +919883827032 - "The LORD said unto Moses, Rise up early in the morning, and stand before Pharaon, and say unto him, Thus saith the LORD God of the Hebrews, Let mt people go,th"


Toate cele 3 mesaje le-am primi pe numarul meu de Orange! Acum m-a trezit ultimul mesaj, iar dupa ce l-am citit chiar mi-am pus un semn de intrebare! Oare ce se intampla! Nici nu mai pot sa adorm,sunt putin speriat! Intr-adevar mesajele primite de noi sunt niste pasaje din Biblie! Am incercat si eu sa trimit sms la numerele astea, dar nu mi-l expediaza telefonul, iar cand am primit al 3-lea mesaj, am incercat imediat sa apelez numarul! Nici o sansa, raspunde robotul! Voi ce credeti? E o gluma proasta?

Huh ? :huh: si ce zici ca zicea de Cipru ? :huh:

#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu exista posibilitatea de a fi trimise de pe un anume site?

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cred ca ati fost alesi sa fiti cei 4 cavaleri ai apocalipsei.
treceti la treaba

#12
fraguta18

fraguta18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2010

 distopia, on 17th August 2010, 03:39, said:

Salut!
Am primit pana acum trei spam-uri cu continut religios, primele doua le-am identificat din Vechiul Testament, cartea judecatii (cu Samson). Am cautat pe internet si cred ca sunt dintr-o retea mobila din India, Idea Cellular.
Al treilea numar inca nu l-am identificat.
Iata numerele si mesajele:
+919891940472: So his father went down unto the woman: and Samson made there a feast; for so used the young men to do.
+966590109069: Yet they had a file for the mattocks, and for the coulters, and for the forks, and for the axes, and to sharpen the goads.
+85516800000: After two days will he revive us: in the third day he will raise us up, and we shall live in his sight.

Le-am primit in 13, 14 si 16 august, pe un numar din reteaua Orange.
Mi se pare un pic „creepy”. La primul am trimis raspuns: What is that?, apoi am lasat-o balta.
Singurul cost suplimentar care mi-a aparut este de 0,05 euro.

Aveti idee ce e asta si daca e cazul sa ma ingrijorez?

Si eu am primit de asemenea trei spam-uri cu continut religios. Iata numerele si mesajele:
+966590102127 The hope of the righteous shall be gladness: but the expectation of the wicked shall perish.
+966590100525 When Joseph came home, they brought him the present which was in their hands into the house, and bowed themselves to him to the earth.
+919812537809 There are the sons of Ham, after their families, after their tongues, in their countries, and in their nations.

SMS-urile au fost primite in 17, 19 si 22 august 2010. Tot pe numar de orange. Cu prefixul +966 ar fi Arabia Saudita, iar cu +91 ar fi India.
Am cautat si eu sa va ce reprezinta aceste sms-uri: primul ar fi Proverbs 10:28 http://bible.cc/proverbs/10-28.htm, al doilea Genesis 43:26 http://bible.cc/genesis/43-26.htm, iar al treilea Genesis 10:20 http://bible.cc/genesis/10-20.htm.  
Inainte de a primi aceste mesaje am primit unul de la numarul +96773204852 din care nu am inteles nimic, era o insiruire de caractere: litere, mari, mici, numere.
Dupa ce am primit cel de-l doilea mesaj am trimis si eu unul in care intrabam cine este si ca nu vreau sa mai primesc astfel de mesaje, dar nu a fost trimis. Am si sunat si mi-a intrat robotul care vorbea intr-o limba araba.
Mi se pare creepy si mie, mai ales ca vin si la o ora inaintata din noapte.

#13
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Cum spune si chatnoir401 este foarte posibil ca sms-urile sa fi fost trimise printr-un site, asta explicand faptul ca nu pot fi trimise mesaje inapoi in cele mai multe cazuri si faptul ca raspunde un robot cand sunt apelate numerele acelea

#14
Crunky

Crunky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2010
Ieri-seara am primit altul !
+919841269295 - "The LORD did so: and there came a grievous swarm of flies into a house of Pharaon, and into his servants houses, and into all the land of Egypt: the land was...."

Am o verisoara cu niste probleme de sanatate si face terapie cu un parapsiholog foarte bun si am rugat-o sa ii povesteasca despre mesajele astea, iar parapsihologul a zis sa stam linistiti, sa nu incercam sa raspundem mesajelor trimise de ei, ca-i doar un grup de satanisti, care vor sa creeze panica printre noi !

Edited by Crunky, 22 August 2010 - 11:44.


#15
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Nu cred in parapsihologie si alte ciudatenii, dar m-am saturat deja de mesajele astea, am primit cinci pana acum. Totul a inceput dupa ce am comandat un tricou al unei trupe din strainatate, probabil numarul de telefon mi-a ajuns pe mana spammerilor astora.

#16
Crunky

Crunky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2010

 distopia, on 22nd August 2010, 13:32, said:

Nu cred in parapsihologie si alte ciudatenii, dar m-am saturat deja de mesajele astea, am primit cinci pana acum. Totul a inceput dupa ce am comandat un tricou al unei trupe din strainatate, probabil numarul de telefon mi-a ajuns pe mana spammerilor astora.
Bun, tu macar ai un motiv din care sa reiasa ca au facut rost de numarul tau, dar numerele noastre?? Au fost formate la intamplare ? Maine o sa ma duc la ORANGE sa vad daca pot afla tara din care  au fost trimise mesajele! Eu deja am 6 mesaje primite si 4 dintre ele le-am primit dupa miezul noptii !

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Daca sunt trimise de pe un site (cel mai probabil) nu poti afla tara si cam nimic.

#18
fraguta18

fraguta18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2010
Am mai primit si eu unul aseara: It came to pass in the time of her travail, that, behold, twins were in her womb. Ar fi Genesis 38:27 http://bible.cc/genesis/38-27.htm E de la numarul +919827007268. Chiar m-am saturat. La orice mesaj primesc ma gandesc ca e unul de genul asta. Am sa sun si eu la orange.

Edited by fraguta18, 23 August 2010 - 07:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate