Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Montare TV LCD pe perete de rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005
Am un TV LCD de 81cm diagonala si aproape 10kg si vreau sa-l pun pe perete. Problema este ca nu stiu ce fel de izolatie interioara am rigips.
Stie cineva daca exista suporturi de perete speciale pentru rigips?
Se poate monta TV-ul fara sa trebuiasca sa dau jos rigipsul? Sunt dibluri speciale care sa faca fata?

Edited by helldrain, 16 August 2010 - 12:13.


#2
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Pai e simplu.Daca e rigips suna a gol iar daca e polistiren are un sunet mai ascutit.
Poti sa prinzi suportul la plasma de suportii pe care e asezat rigipsul fie ca sunt din lemn sau sunt profiluri speciale.Asa daca prinzi de rigips nu are nici o rezistenta fie ca pui dibluri.

Edited by lucio16, 16 August 2010 - 12:18.


#3
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pe gips-carton simplu se poate monta chiar si un calorifer de pina la 25Kg/mp. Trebuie sa folosesti niste "ancore" speciale pt. gips sau dibluri care "infloresc" in spatele peretelui.  Daca o sa cauti pe net "diblu nylon tip T" vei fi uimit cite vei gasi. Succes.

#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Nu este chiar asa de simplu, conteaza cum este montat gips-cartonul.
Daca suportul de TV este tipul cu cadru de o suprafata mare, gips-cartonul este montat bine, nu ar trebui sa fie probleme.
Daca iti faci griji, exista niste conexpanduri in stilul celor de la Hilti, din metal in care intra tija filetata. Acestea le ancorezi in peretele din spatele gips-cartonului si iti tin orice greutate.

#5
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005
Multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca voi merge la un magazin cu materiale de constructii & stuff sa vad ce imi recomanda din ce au (suport si dibluri). Poate stiu ei si de vreun mester ceva ca singur nu ma risc.

#6
narcisbl

narcisbl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2010

 helldrain, on 17th August 2010, 11:04, said:

Multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca voi merge la un magazin cu materiale de constructii & stuff sa vad ce imi recomanda din ce au (suport si dibluri). Poate stiu ei si de vreun mester ceva ca singur nu ma risc.

si eu am unul pus pe rigips la fel cu diagonala de 81 eu l-am montat cu melci de rigips metalici si il am pus de mai bine de un an si e foarte stabil

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ia un magnet si plimba-l pe suprafata unde doresti sa montezi lcd-ul. vei gasi foarte usor eventuala structura metalica din spate si te poti folosi de aceasta pentru o prindere mai sigura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate