Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

subtitrare la National Geographic HD pe UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
oltei

oltei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.08.2004
Salutare, poate scrie pe undeva, dar mi-a fost imposibil sa gasesc unde scrie daca exista subtitrare la National Geographic HD, prin cablu UPC. ca sa zic asa "e de la ei"? Si daca da, stiti cumva daca se rezolva?

Multumesc,
Andrei

#2
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View Postoltei, on 15th August 2010, 22:54, said:

Salutare, poate scrie pe undeva, dar mi-a fost imposibil sa gasesc unde scrie daca exista subtitrare la National Geographic HD, prin cablu UPC. ca sa zic asa "e de la ei"? Si daca da, stiti cumva daca se rezolva?

Multumesc,
Andrei


Este de la National Geographic HD. Nu providerul se ocupa de subtitrarea canalului TV. Cand se va rezolva o sa vedem toti.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
La fel e si la RDS si NG HD si NG Wild HD (ca RDS are si Wild) si din cate stiu si Discovery HD la RTC tot fara subtitrare este. Pur si simplu nu exista versiuni localizate pt. RO la aceste canale deocamdata si providerilor le convine pt. ca sunt mai ieftine asa.

#4
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View PostMD, on 16th August 2010, 00:34, said:

La fel e si la RDS si NG HD si NG Wild HD (ca RDS are si Wild) si din cate stiu si Discovery HD la RTC tot fara subtitrare este. Pur si simplu nu exista versiuni localizate pt. RO la aceste canale deocamdata si providerilor le convine pt. ca sunt mai ieftine asa.

Interesant..nu stiam ca acele costuri de retransmisie sunt mai mici daca posturile nu ofera subtitrare in limba tarii respective. Stiu ca la unele posturi iti poti alege limba (de exemplu la Cartoon Network poti sa asculti desenele in romana, engleza si maghiara) ceea ce mi se pare util (mai ales pentru cei care doresc sa invete o limba straina noua).

#5
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postmonis, on 16th August 2010, 22:15, said:

Interesant..nu stiam ca acele costuri de retransmisie sunt mai mici daca posturile nu ofera subtitrare in limba tarii respective. Stiu ca la unele posturi iti poti alege limba (de exemplu la Cartoon Network poti sa asculti desenele in romana, engleza si maghiara) ceea ce mi se pare util (mai ales pentru cei care doresc sa invete o limba straina noua).
A nu se confunda "ce se poate" cu "ce este disponibil".
Canalele HD sunt la inceput, nici nu au destul de multe materiale HD incat sa ofere aceeasi diversitate ca pe canalele SD. Probabil, oferta HD este doar supliment la contractul initial, nu oferta separata.
Pentru a localiza programele transmise, se creeaza un departament special pentru o anumita zona (ex. Europa de Est), unde se selecteaza o lista specifica de materiale (de obicei, mai vechi), impreuna cu reclamele aprobate pentru zona respectiva. Acest departament se ocupa si de subtitrarile pentru zona respectiva.
Deocamdata, pentru versiunile HD, nu exista localizare la toti difuzorii. Pentru NG, ceea ce receptionam, deocamdata, este versiunea UK.
Localizarea implica costuri mari (mai ales daca este HD), asa ca o sa mai asteptam un pic.

Edited by blue-line, 17 August 2010 - 16:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate