Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Creta

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3747 replies to this topic

nasty2

nasty2

Member

• Grup: Members
ce a rămas pe teren este cam din imaginația englezului Evens pe la 1900, care a reconstruit palatele minoice. În muzeul de arheologie din Heraklion s-a adus tot ce s-a descoperit când au săpat. Civilizația minoică a fost fenomenală și a durat vreo 2500 de ani, de prin 3600 îCr.
Ei îngropau morții cu ceva lucruri și podoabe și de aceea muzeul este foarte bogat în exponate. Erupția vulcanului din insula Santorini, invazia poparelor mării si invazia miceniană pun capăt acestei civilizații, din Creta, aici unde începe istoria grecilor cu Zeus care s-a ascuns de Cronos.

Un muzeu extraordinar:

https://youtu.be/wMf...FR7E3vGUCK1uq-8

M-au frapat asemănările între ceramica Cucuteni ( 5800-3200 îCr) și cele din civilizația minoică (3650 îCr), adică apar aceași motive după 2000 de ani!
Nu cred că explicația este “inconștientul colectiv” al lui Jung. Trebuie să fie legătiră și o continuitate în aceste vechi civilizații în Europa.

Edited by nasty2, 25 October 2023 - 14:37.

nasty2

nasty2

Member

În muzeu era pe scurt prezentată răpirea Europei de Zeus. Arborele genealogic, cu Minos fiul Europei și a lui Zeus. Cu noul continent descoperit și colonizat, care va purta numele Europei.
cronologic înseamnă că bătrânul continent Asia, cu regatul Feniciei a fost locul de unde a plecat civilizația spre Grecia și mai departe apoi spre toată Europa.

test de atenție: ce înseamnă în feniciană Europa?

Attached Files

Edited by nasty2, 01 November 2023 - 12:25.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postnasty2, on 01 noiembrie 2023 - 12:20, said:

... ce înseamnă în feniciană Europa?

Te referi la "wide - eyes" ? Tu cum traduci în română ?

Sănătate şi tcb !

nasty2

nasty2

Member

Ochioasa, Holbata, în niciun caz! E peiorativ .
Tipa era așa frumoasă că a atras atentia zeilor! Poate un nume ca la indienii americani: Ochi mari, Ochi infiniți, Ochi adânci!
cineva mai poetic poate veni cu o variantă mult mai bună, pt Europa noastră în care trăim.

Edited by nasty2, 01 November 2023 - 18:43.

rogue80

rogue80

Member

Buna. M-am hotarat in aceasta vara sa ajung la vara in Creta si profit de zilele libere sa imi rezerv. Suntem o familie cu 2 copii. Ca si cazare din ce am vazut m-ar avantaja undeva in zona rethymnon. Voi zbura cu aegean si voi sta 10 zile. Planul ar fi o zi la plaje de copii in apropiere, o zi excursii cu masina inchiriata: falassarna, balos, elafonissi si parca mai sunt ceva prin sud la o distanta de 2 ore Matala. Acum lista e deschisa. Ar fi o plaja in zona rethymnon pentru copii sa se balaceasca cu intrare buna in mare? Eventual pentru ce imi doresc ar fi o alta zona mai buna de cazare? Avand 2 copii plaje gen balos unde am vazut ca accesul e un pic mai dificil e cu semnul intrebarii in functie de cum se comporta copii.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Ai cumparat biletele de avion? Unde?

rogue80

rogue80

Member

Biletele le iau zilele astea. Am vazut ca Bucuresti - Heraklion tind sa fie mai ieftine decat Bucuresti - Chania ambele cu schimb in Atena cu aegean.

callatis06

callatis06

Member

Din 2 iunie, Ryanair incepe zborurile de vară DIRECTE către Chania. Nu știu dacă este mai convenabil decât ce ai analizat tu, dar poți arunca o privire. Succes și vacanță plăcută!

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Eu as socoti per total, punctele tale de interes sunt sensibil mai aproape de Chania....
Pentru ca am avut un zbor de intoarcere foarte devreme, acum cativa ani am inchiriat la Garden of Zephyrus: https://www.thegardenofzephyrus.com/

rogue80

rogue80

Member

Mersi de indicatii si locatii. Am sa ma uit si la ryanair dar pentru vacante cu bagaje nu iau low cost ... in general mai ales cu copii nu prea am chef sa astept prea mult in caz de intarzieri sau amanari iar pretul la low cost cu bagaje de cala se apropie de cel de linie si nu e mare deal.

honney_bunny

honney_bunny

Member

View Postrogue80, on 30 decembrie 2023 - 21:10, said:

Buna. M-am hotarat in aceasta vara sa ajung la vara in Creta si profit de zilele libere sa imi rezerv. Suntem o familie cu 2 copii. Ca si cazare din ce am vazut m-ar avantaja undeva in zona rethymnon. Voi zbura cu aegean si voi sta 10 zile. Planul ar fi o zi la plaje de copii in apropiere, o zi excursii cu masina inchiriata: falassarna, balos, elafonissi si parca mai sunt ceva prin sud la o distanta de 2 ore Matala. Acum lista e deschisa. Ar fi o plaja in zona rethymnon pentru copii sa se balaceasca cu intrare buna in mare? Eventual pentru ce imi doresc ar fi o alta zona mai buna de cazare? Avand 2 copii plaje gen balos unde am vazut ca accesul e un pic mai dificil e cu semnul intrebarii in functie de cum se comporta copii.

Ai mai multe plaje potrivite pentru copii in zona Chania - Paltanias, depinde ce vreme prinzi, iar in zona Rehymno nu prea sunt golfuri, deci daca prindeti zile cu vant, este cam neplacut, plus ca in fiecare zi cu excursii vei avea peste o ora in plus de parcurs spre vest catre Balos, Elafonissi etc. ceea ce va fi foarte obositor.
Cauta pe google maps niste distante intre diverse puncte.
Ca avion, mi se pare mai comod zborul direct cu Ryan air, la care adaugi priority.

rogue80

rogue80

Member

Am reusit si am facut rezervarile. Pana la urma a iesit castigator ryan air fiind zborul direct si orarul mai ok. Acum sper sa nu fie probleme. Pentru inchiriat masina credeti ca ar fi mai ok cu rezervare online sau la fata locului? Nu stiu cat de mari sunt in sezon si daca scutesc ceva bani cu rezervare. Pe online vad ca sunt ceva diferente intre diferite firme de inchiriere. Mersi

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Eu as zice online.
Noi am corespondat cu Dimitri's de la autorentals care ne-a făcut un tarif preferențial
autorentals-crete.gr

2cata

2cata

Active Member

Aeroportul Braşov anunţă, marţi, că vor fi disponibile, în perioada 1 iunie – 28 septembrie 2024, zboruri charter spre Creta, operate de compania Sky Express Greece

mhro

mhro

Member

Si totusi, 3 luni mai tarzi cursa nu este mentionata pe https://www.skyexpress.gr/en

atupi

atupi

Senior Member

daca sunt curse charter este posibil ca biletele sa fie in vanzare doar prin agentiile de turism. Asta poate fi explicatia ca nu se regaseste pe site-ul lor.

foxbat

foxbat

Guru Member

cineva a fost recent cu rulota/camper prin Creta?

themis

themis

Junior Member

Am si eu o rugaminte. In aceasta vara, pentru prima oara, ne gandim la o saptamana in Creta, doi adulti si un copil de 7 ani. Problema e ca sunt total pierduta in legatura cu insula, e mare si nu stiu unde ar fi bine sa luam cazare, multe hoteluri vazute par aruncate in mijlocul pustietatii :). Ne dorim neaparat o plaja cu nisip, ideal mai lata, sa nu fie ceva inghesuit, cu intrare lina, apa mai mica spre mal si fara valuri prea multe. De asemenea, poate o zona cu faleza, sa te poti plimba in apropierea malului marii seara si sa fie terese in zona. Daca gasim si ceva statie de autobuz in apropiere, pentru a putea circula pe insula, cu atat mai bine.

Dupa orarul avioanelor, am alege aterizare la Chania. Imi puteti sugera o zona relativ aproape de Chania care sa corespunda cerintelor? Daca aveti si un hotel fain, cu atat mai bine. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate