Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Creta

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3742 replies to this topic

Nefertiti_02

Nefertiti_02

Junior Member

• Grup: Members
Agios Nikolaos este un oras pitoresc in care merita sa stai mai mult de o zi... sa poti vizita si localitatile mai mici din golful Mirabello. Aici am luat o masa de pranz foarte buna la restaurantul Karnagio (cotat de google cu 4.7 * din 7385 review-uri), restaurant situat pe malul lacului...

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

View Postralu_seby, on 21 septembrie 2023 - 15:21, said:

Buna, buna! Am nevoie de ajutorul vostru.
Daca Wizz Air va fi de gasca si nu vom intampina probleme in ceea ce tine de zbor, in perioada scurta 06-09 octombrie vom ajunge pentru prima oara in Creta (4 persoane), aterizare pe aeroportul din Heraklion.

Pe 6, Wizz a avut întârziere 2 ore! A fost avionul plin?
Pe 9 va fi ciudat. Avionul ar trebui sâ facă ruta București-Heraklion-Tel Aviv-Heraklion-București, dar cu evenimentele din Israel, cred că un segment se anulează. Deci au anunțat ceva? Schimbare de orar? Plecare la 15.30 în loc de 20.35?

Edited by nasty2, 08 October 2023 - 03:56.

ralu_seby

ralu_seby

Member

Intr-adevar, am avut 2 h 30 min intarziere la decolare, am cam pierdut prima seara. In plus, au schimbat aeronava, au modificat locurile alocate in avion.
Am efectuat in aceasta seara checkin-ul pt retur, momentan nu sunt anuntate modificari ale orarului de zbor. Offf, nu as vrea sa pierdem si jumatate din ultima zi…
P.S.: ne place tare Creta!!! Frumoasa insula, mancarea delicioasa (nu am dat deloc rateuri), orasele port pitoresti.
Nu am ajuns in Agios Nikolaos asa cum ne-am propus initial pentru prima noapte.

nasty2

nasty2

Member

Așteptăm impresii de călătorie, sfaturi, poze, filme.
Sperăm să ajungem și noi azi, avionul e HA-LTF, avion cu care vă veți întoarce și voi. Oare ce va face în intervalul orar 15-20, că zborul spre Tel Aviv e anulat ( Heraklion-Tel Aviv-Heraklion)
https://www.flightra...aircraft/ha-ltf

nasty2

nasty2

Member

avionul va sta pâna la plecarea de la 20.30 la Heraklion!

ralu_seby

ralu_seby

Member

So, am aterizat vineri in jur de ora 19, nu am mai gasit cazare pe gustul nostru in Agios Nikolaos si dupa ce am ridicat masina (o Kia Niro, ne-am inteles f bine), am plecat catre Malia. Se innoptase deja si n-as putea spune ca am inteles prea multe din aceasta statiune. Am avut impresia ca zona din apropierea plajei se aseamana cu Costinestiul de la noi, o strada lunga plina de baruri si cluburi. La capatul ei incepe centrul Old Town. Nu prea erau turisti, unele locatii deja inchise, si prin urmare si cluburile cam goale. Am mancat super bine la Avli (cu recenzii f bune pe Google Maps) si chiar daca era deja ora 22 restaurantul era plin. Am mai baut ceva la o terasa draguta apoi, in apropiere de hotel.
Nu am avut ocazia sa vedem plaja, macar pentru o impresie personala, a 2a zi am plecat direct catre Rethymnon.

(o sa impart postarea ca sa nu o pierd de pe telefon)

ralu_seby

ralu_seby

Member

Btw, drumurile f bune, nu am intalnit politie, ne-am chinuit putin cu gasirea locurilor de parcare (nici nu vreau sa ma gandesc ce e in iulie-august), insa nu am gasit vreo “bucurie” in geam.
Rethymnon ne-a placut maxim, zona portului si Centrul Vechi sunt minunate. Stradute inguste si animate, multe optiuni pentru masa, plante si mult verde. Am mancat la Thea Thalassa, super super buna mancarea, bautura fix ce trebuie, totul proaspat (ne-au dus in bucatarie sa ne arate ce aveau pescuit), foarte serviabili.
Ca sa nu uit ideea, pe toata insula, la finalul fiecarei mese am primit cate o atentie din partea casei, ceva dulce (gris cu  cocos, ciocolata cu trufe, cheesecake cu iaurt, brownie cu inghetata) & tarie (un rachiu, nu am baut in viata mea atata tuica 🤣). Oamenii f ospitalieri si primitori, atat la hotel cat si la toate localurile la care am ajuns.

Attached Files

ralu_seby

ralu_seby

Member

Primele poze din Malia.
Incarc si din Rethymnon. Am vizitat si Fortareata Fortezza (intrarea 4 Eur/pers).

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

Am plecat și noi cu același avion spre Heraklion:

jQ8L69DKtco?si=vJFD3sjJKB11IPMj

S-a văzut f bine Santorini!

nasty2

nasty2

Member

Decolarea:

https://youtu.be/jQ8...Foe59LWscyfGvN6

Aterizarea:

https://youtu.be/Thl...gCv2oMqHBSx_J5m

ralu_seby

ralu_seby

Member

Ultimele poze din Rethymno

Attached Files

ralu_seby

ralu_seby

Member

Urmatoarele 2 nopti le-am petrecut in Chania, cazare la un hotel cochet din port pe care il recomand cu caldura, Porto Veneziano (tot personalul pregatit pentru a oferi turistului o experienta placuta). Am luat la pas Centrul Vechi si ne-am pierdut pe stradute, oprindu-ne pe la micile magazine. Am mancat f bine la Maridaki si la Platanos Splantzia.
O zi am alocat-o Balos Beach, consideram ca a meritat tot drumul si traseul de urcare/coborare. Cred ca am fost cele mai nepregatite persoane in acest sens, in papuci si slapi...citisem ca aprox. 17 km de drum sunt neasfaltati si ca ultima parte se parcurge pe jos, insa nu mi-am imaginat ca ne-ar fi utila incaltamintea sportiva. Am supravietuit fara papuci sau glezne rupte Posted Image))
Cred totusi ca partea de coborare spre plaja a durat mai mult decat la retur, intrucat ne-am oprit de multe ori pentru poze si am fost mai atente sa nu calcam gresit. La urcare au fost cam 35 de minute de miscare (inclusiv trepte).
In apropierea plajei sunt si 2 baruri, inclusiv o toaleta un pic mai sus. Exista si un numar de cateva zeci de sezlonguri.
Am platit 2 eur/pers intrarea in zona protejata Balos, apoi parcarea 3 eur. Pentru fiecare 2 sezlonguri si 1 umbrela alti 20 eur.
Apa a fost minunata de baie, soarele placut (cat sa nu simti ca arde), un pic mai mult vant. Ne-a placut f mult experienta, iar tot acel amestec de albastru...ceva de vis!
Ultima zi a fost ceva mai pe fuga, dupa ultima plimbare prin oras am plecat catre Heraklion. Nu am avut timp disponibil si pentru a ne plimba prin capitala insulei, am mancat bine la Peskesi (la 15 min de aeroport).
Raman cu amintiri dragi si satisfactia de a fi intalnit atat de multi oameni primitori si ospitalieri in adevaratul sens al cuvantului. Cred ca parte din frumusetea acestei mini vacante o reprezinta fix oamenii, au reusit sa ne faca sa ne simtim cu adevarat binevenite!

Edited by ralu_seby, 10 October 2023 - 16:25.

ralu_seby

ralu_seby

Member

Am observat in ce hal s-au incarcat pozele, nu stiu cum de au iesit asa intoarse...

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

Ieri am făcut baie în mare la Elafonisi, apa 24-25 grade

Partea 1
https://youtu.be/xo4...I1rVXlgWfhzwdLf

Partea 2
https://youtu.be/_3k...pVzkpqj-3YeYybd

nasty2

nasty2

Member

M-am mutat în Malia!
Poze de la cazare, 40 euro;/zi:

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

paralia Monompouka se află pe locul 220 din cele 477 de plaje din Creta. Este următoarea geografic după plaja Keratokambos. Plaja are o vedere foarte pitorească este turcoaz, nisip fin și pietricele numai la mal, astfel încât nu e nevoie de pantofi speciali. Apa mai caldă cu 2 grade decât în nord!

Pt mine e în top 5 plaje Creta:

https://youtu.be/w3E...cgzAvj8xb3pZPQo

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

Elafonisi:

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

Nu mi s-a părut că infrastructura e la nivelul frumuseților insulei. Am mets în zona hotelurilor de 5*, în Malia.
Mult mai îngrijit, altceva:

https://youtu.be/lhe...bznRxwNIyDugKek

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

andreiutzu000, foxbat

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate