Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...

Creta

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3742 replies to this topic

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Intradevar la greci pestele de captura e rar si cam tot timpul a fost rar, din pct asta de vedere Spania e mult mai ofertanta.

Ptr piete locale uite un pct de plecare, sunt mentionate cateva.
Mai poti intra pe grupul de facebook romanesc dedicat Cretei "Forum Creta" si vei primi raspunsuri de la romanii care traiesc permanent acolo si au detalii mai multe.

bv01

bv01

Senior Member

Mai era o piață foarte mare și OK, în Hania, dar în Iulie era în renovare. Nu știu în ce stare e acum.

katran

katran

Senior Member

O postare despre fauna pentru cei pasionati.

Cam liniste cand am fost acum in septembrie, nu prea erau pasari. Scriau unii pe forumuri ca trec pasari in migratie. N-am vazut mai nimic.
Am vazut mierle de piatra si lastuni de stanca, dar nu am reusit sa le fotografiez. Am mai vazut niste soparle intr-un canion. Cred ca era o specie banala, asemanatoare cu soparla de ziduri de la noi.
O fi primavara mai multa miscare. In orice caz, nu m-as duce acolo special pentru fauna.

Am reusit sa fotografiez vulturi suri si acvile porumbace. Pentru mine a fost de ajuns ca sa spun ca excursia a fost reusita si din punctul asta de vedere.
Ambele specii au fost o premiera pentru mine, fotografiile au iesit foarte bine.

Attached File  00.jpg   225.39K   11 downloadsAttached File  05.jpg   182.51K   13 downloadsAttached File  08.jpg   308.68K   11 downloadsAttached File  10.jpg   238.72K   12 downloadsAttached File  16.jpg   242.15K   11 downloads
Attached File  18.jpg   156.34K   11 downloadsAttached File  20.jpg   183.27K   12 downloadsAttached File  25.jpg   586.84K   10 downloads

Edited by katran, 19 September 2023 - 21:31.

ralu_seby

ralu_seby

Member

• Grup: Members
Buna, buna! Am nevoie de ajutorul vostru.
Daca Wizz Air va fi de gasca si nu vom intampina probleme in ceea ce tine de zbor, in perioada scurta 06-09 octombrie vom ajunge pentru prima oara in Creta (4 persoane), aterizare pe aeroportul din Heraklion. Da, stiu ca perioada e scurta si ideal ar fi fost sa aterizam in Chania (din tot ce am citit in zona vestica sunt plajele renumite), insa am fost rerutate de compania minune de pe o alta destinatie (Spania). Acum ne descurcam cu ce avem.

Ideea e ca nu prea stiu incotro s-o luam si in ce zona sa cautam cazare. Ne-am dori o statiune/un oras mai animat (avem o aniversare de sarbatorit in acele zile), nu am o lista cu obiective, dar as vrea sa fie o mica escapada de care sa ne amintim cu placere.
Luam in calcul sa inchiriem o masina de la aeroport (nici aici nu am stabilit de la care companii sa cer ceva oferte, iar o colega mi-a spus ca acum 2 saptamani a primit o oferta mai buna la plata cash). Am citit ca in zona ar fi recomandate destinatiile precum Malia, Agios Nikolaos, chiar si Rethymnon (ceva mai departe).
As vrea sa ne plimbam, sa ajungem la plaja (daca vremea tine cu noi), sa mancam bine, sa avem pe unde iesi seara in oras. Nu mai zic ca pentru 3 noti as vrea si o cazare misto, eventual cu vedere la mare...cer prea mult?Posted Image
Orice sugestie este binevenita, chiar am nevoie sa asez toate informatiile intr-o ordine logica. Multumesc!

Ntim

Ntim

Member

Hersonissos   e destul de aproape de aeroport, ai de toate acolo dar trebuie cazarea sa fie ultracentral in zona hotelului Anastasia Beach & Spa,  sau undeva mai in spate  sau stanga dreapta 200 - 300 de metrii si esti ultracentral.  In zona din fata cam scump dar mai in spate gasesti destule cazari la alte preturi fata de zona falezei, depinde ce buget aloci cazarii.

Poza 1 Plaja in zona aia
Poza 2 seara in zona aia  foarte aglomerat
Poza 3 pe faleza tot in zona aia, ziua nu e aglomerat

Attached Files

• Attached File  66.jpg   192.34K   24 downloads
  • Attached File  65.jpg   147.46K   24 downloads
  • Attached File  97.jpg   206.86K   22 downloads

nasty2

nasty2

Member

Și eu caut, cam cu aceeași idee. Dar tocmai că vreau să vin spre vest, càt mai aproape de Chania cu cazarea, de la aeroport încă 1 oră de condus, care va conta dublu la scurtarea timpului la cea mai lungă excursie către Elafonisi.

AlinaFulg

AlinaFulg

Junior Member

View Postralu_seby, on 21 septembrie 2023 - 15:21, said:

Buna, buna! Am nevoie de ajutorul vostru.
Daca Wizz Air va fi de gasca si nu vom intampina probleme in ceea ce tine de zbor, in perioada scurta 06-09 octombrie vom ajunge pentru prima oara in Creta (4 persoane), aterizare pe aeroportul din Heraklion. Da, stiu ca perioada e scurta si ideal ar fi fost sa aterizam in Chania (din tot ce am citit in zona vestica sunt plajele renumite), insa am fost rerutate de compania minune de pe o alta destinatie (Spania). Acum ne descurcam cu ce avem.

Ideea e ca nu prea stiu incotro s-o luam si in ce zona sa cautam cazare. Ne-am dori o statiune/un oras mai animat (avem o aniversare de sarbatorit in acele zile), nu am o lista cu obiective, dar as vrea sa fie o mica escapada de care sa ne amintim cu placere.
Luam in calcul sa inchiriem o masina de la aeroport (nici aici nu am stabilit de la care companii sa cer ceva oferte, iar o colega mi-a spus ca acum 2 saptamani a primit o oferta mai buna la plata cash). Am citit ca in zona ar fi recomandate destinatiile precum Malia, Agios Nikolaos, chiar si Rethymnon (ceva mai departe).
As vrea sa ne plimbam, sa ajungem la plaja (daca vremea tine cu noi), sa mancam bine, sa avem pe unde iesi seara in oras. Nu mai zic ca pentru 3 noti as vrea si o cazare misto, eventual cu vedere la mare...cer prea mult?Posted Image
Orice sugestie este binevenita, chiar am nevoie sa asez toate informatiile intr-o ordine logica. Multumesc!
Pentru că se știe că în Creta poate bate vântul destul de tare în unele perioade pot fi si valuri mari acolo unde deschiderea plajei este mare. Recomand zona Bali unde sunt cateva plaje in golfuri ferite de vânt este vorba de plajele: Livadi, Varkotopos și Karavostași. La Karavostași recomand taverna cu același nume iar la Varkotopos taverna Porto Paradiso. Prin Bali circulă un trenuleț cu care se pot deplasa turiștii de la o plajă la alta.

View PostAlinaFulg, on 22 septembrie 2023 - 21:50, said:

Pentru că se știe că în Creta poate bate vântul destul de tare în unele perioade pot fi si valuri mari acolo unde deschiderea plajei este mare. Recomand zona Bali unde sunt cateva plaje in golfuri ferite de vânt este vorba de plajele: Livadi, Varkotopos și Karavostași. La Karavostași recomand taverna cu același nume iar la Varkotopos taverna Porto Paradiso. Prin Bali circulă un trenuleț cu care se pot deplasa turiștii de la o plajă la alta.

nasty2

nasty2

Member

Am încercat o rezervare prin booking.com și mi-a venit mesaj de la proprietate, că să le dau banii în 24 de ore în contul unei persoane ( proprietar?) de la cazare! Dacă nu-mi convine cică să anulez, dar la anulare pierd toți banii!!
Le-am propus cash la sosire și nu vor! Mi se pare ciudat. Timeo Danaos!

N-am pățit niciodată așa ceva prin booking.com!

judas

judas

Active Member

View Postnasty2, on 27 septembrie 2023 - 20:59, said:

N-am pățit niciodată așa ceva prin booking.com!
Nu pare safe....
Eu am patit o alta chestie saptamana trecuta. Am facut o rezervare pentru februarie 2024 cu anulare gratuita, am pus pe booking datele cardului, CVC-ul, etc. Dupa vreo 2 saptamani am primit pe chat-ul "booking.com" al rezervarii un mesaj de la proprietate in care eram rugat sa accesez un link care te ducea catre o platforma care era identica cu cea a booking-ului unde erau cerute din nou toate datele bancare. Am trimis un mail catre "booking" si mi-au spus ca este un scam link si sa nu-l accesez.

Edited by judas, 28 September 2023 - 06:37.

Nefertiti_02

Nefertiti_02

Junior Member

@ralu_seby

Numai ce am revenit din Creta. Am fost in perioada 27 sep - 1 oct. Am zburat cu Wizz si doar la intoarcere am avut o intarziere de 40 min. Cazarea a fost in Heraklion.
Am inchiriat o Kia Stonic care s-a comportat rezonabil !

Bali pare o destinatie ok, dar Malia mi s-a parut mai orientata spre distractie si viata de noapte!

Attached Files

nasty2

nasty2

Member

Cu ce companie ai închiriat?
Am o rezervare la Cretecars.com, cică mă așteaptă la poarta de ieșire din aeroport.

Nefertiti_02

Nefertiti_02

Junior Member

Masina a fost inchiriata de la Discover Cars, iar furnizorul a fost RightCars. Initial a fost un Seat Arona sau asemanator, dar am primit o Kia Stonic 1.2 MPi, 5MT, 84 CP cu aprox 10000 Km la bord. Masina ok, singurul inconvenient era motorul care parea cam lipsit de putere si cuplu. Cand urcai o panta cam trebuia sa retrogradezi... Nu era o problema prea mare caci limitele de viteza erau scazute, cam toti respectau regulile, erau multe camere de supraveghere si ... politie !!

Din 27 septembrie ora 10:30 pana in 1 octombrie ora 15:00 a costat 111.15 eur, la care s-au adaugat 90 eur pentru o asigurare facultativa.

Nefertiti_02

Nefertiti_02

Junior Member

... oricum, ce m-a uimit din prima in Creta, a fost multimea firmelor de inchiriat masini din aeroportul Heraklion!!
Cam in toate orasele si oraselele erau o gramada de firme de rent-a-car.

De exemplu, in Rethimno puteai inchiria masini mai exotice:

Attached Files

ralu_seby

ralu_seby

Member

Multumesc pentru informatii!
Noi am inchiriat de la AVIS un Citroen DS3 cu 183 EUR pt 3 zile, cu posibilitatea prelungirii pe 4 zile la 221 EUR (contract pe firma, plata ulterioara, cam la o luna dupa, cand se emite factura, asigurare full).
Cu toata ca durata calatoriei este scurta, parerile sunt impartite in ceea ce priveste zona cazarii si cat de animate mai sunt statiunile in perioada aceasta (cautam sa fie viata, nu pustiu). Asa ca ma gandeam ca prima noapte sa o petrecem in Agios Nikolaos, fiind mai aproape de aeroportul din Heraklion, iar urmatoarele doua spre partea de vest a insulei (cred ca Chania...). Intentionam sa parcurgem distanta fragmentat si sa ne oprim ori de cate ori dorim sau avem un punct salvat pe harta.
Nu am achitat cazarea pana la acest moment, nu este varf de sezon si nu imi fac griji ca nu gasim ceva multumitor. Eventual, voi salva cateva locatii la Favorite pe Booking si voi rezerva ad-hoc (majoritatea sunt cu plata in avans si nu vreau sa risc in ceea ce priveste zborul).
In plus, am tot citit zilele acestea ca e o problema reala cu vantul, care se simte puternic pe insula, poate influenta balanta in ceea ce priveste zona de cazare. AMR2!

Edited by ralu_seby, 04 October 2023 - 13:54.

nasty2

nasty2

Member

O prognoză meteo arată ceva vànt pe 7 oct, sudul fără vânt, dar e mai puțin turistic.
Oricum acum e vară în Creta, iar animație va fi până pe 31 octombrie când nu mai vin avioane și se cam închid majoritatea cazărilor.

Attached Files

Edited by nasty2, 04 October 2023 - 16:57.

nasty2

nasty2

Member

Temperatura apei mării cu 2-3 grade mai mare în sud:

Attached Files

bv01

bv01

Senior Member

View Postnasty2, on 04 octombrie 2023 - 16:53, said:

sudul fără vânt, dar e mai puțin turistic.

Cum, sudul e mai puțin turistic? 😂
Poate vrei să zici "mai puțin aglomerat", dar te asigur, e foarte turistic.

ralu_seby

ralu_seby

Member

View Postnasty2, on 04 octombrie 2023 - 16:53, said:

O prognoză meteo arată ceva vànt pe 7 oct, sudul fără vânt, dar e mai puțin turistic.
Oricum acum e vară în Creta, iar animație va fi până pe 31 octombrie când nu mai vin avioane și se cam închid majoritatea cazărilor.

Super (fingers crossed)! si eu urmaresc activitatea pe https://poseidon.hcmr.gr

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate