Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Creta

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3741 replies to this topic

#3547
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 11 ianuarie 2023 - 11:59, said:

Ovidiu, am mai scris atunci, nu mi s-a parut Sidiroportes cel mai spectaculos loc ci mai sus, zona in care peretii sunt foarte inalti, chiar daca nu f f apropiati ...

Știu discuția, draga mea, nu am uitat.
Sunt de acord că sunt muulte zone frumoase în Cheile Samaria. Totuși, în accepțiunea generală, cheile formate de-a lungul râurilor sunt impresionante în special prin îngustimea lor. Iar în ghidul LP chiar Sidiroportes sunt evidențiate, fiind zona cea mai îngustă. Evident că sunt destule alte locuri acolo, cu pereți și mai înalți. Parcursesem cheile pe toată lungimea lor pe street-view imediat ce a fost posibil. Am și anunțat aici pe topic despre posibilitatea de street-view. Dar culmea este că tot Porțile de Fier mi-au captat cel mai mult atenția. Asta e, suntem diferiți, ceea ce nu e rău. La vremea aceea ții minte că am fost curios să văd și pozele făcute de tine, dar nu am mai continuat discuția.
De fapt, cheile pot fi parcurse dinspre aval până mai sus de zona cu pereții cei mai înalți, de care spui, și e timp suficient să te și întorci și să prinzi vaporul. Doar că eu nu am ajuns până acolo, atâta tot. Am dorit să vin la vas mai devreme, ceea ce a fost inutil, după cum s-a văzut.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 January 2023 - 17:05.


#3548
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
Citisem "Sănătate și TBC!"����

   Bună seara!

Nu știu dacă este mult, puțin, scump sau ieftin, dar ieri am plătit biletele de Avion pentru 10 zile de Creta, cu destinația Chania.

    Încă nu am făcut rezervare și de hotel, e timp, mă gândesc.

M-am uitat și la mașini, preturi uimitor de mici...bine și mașini mici ��

Întrebarea este dacă pentru 10 zile de Creta se impune cazarea în două "baze", cum am observat prin forum că se folosește termenul...???

#3549
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu se impune. Noi am stat 9 nopti intr-un singur loc. Dar depinde cat vrei sa vizitezi din Creta, intre Chania si Heraklion se fac niste ore cu masina. Daca stai pe langa Chania e greu sa vizitezi partea de est a insulei, adice pierzi mult timp pe drum. Sa zicem ca merge sa faci o excursie de o zi spre est in care prinzi mai multe chestii. Noi ne-am limitat la a vizita Heraklio in ziua plecarii (aveam zbor de acolo mai dupa amiaza)

#3550
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Icelemon, dacă aveam 10 zile la dispoziție, cred ca as fi ales sa stăm doar pe lângă Chania. Zona este bine aleasa cred, sa poți ajunge ușor în mai multe părți.

Frumos ai spus, Ovidiu, ca suntem diferiți și în asta consta frumusețea. Noi facem drumeții de dragul drumețiilor, atunci când merita peisajul nu ne deranjează efortul, nu ma mulțumesc sa le vad doar pe street-view, le-am pus în cap de lista, sa zic asa.

La Frangokastello ati ajuns? Dar la Glyca Nera sau Marmara? Se poate ajunge și cu masina la acestea doua?

Edited by honney_bunny, 12 January 2023 - 19:51.


#3551
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Atat la Glyca Nera cat si la Marmara ajungi cu barcazul din Hora Sfakion. Merita cu siguranta. La Frangokastello n-am ajuns inca, posibil anul asta, om vedea.

Edited by mannick, 12 January 2023 - 20:16.


#3552
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
As fi mers pe varianta unei agenții fiindcă nu am mai fost niciodată și fiindcă voi eu cu fiumiu doar.
   Mi-ar plăcea să găsesc un grup care merge în aceeași perioadă, eventual o familie cu copii...e cam aiurea să nu ai  cu cine... mă rog, eu nu sunt o persoană singuratică.
Aveți idee dacă există pe forum vreun topic pentru asemenea lucruri, să planificăm anumite detalii și să ne consultăm, eventual să mergem împreună??
10 zile împreună cu copilul, de unul singur poate fi o adevărată provocare chiar și pentru cel mai experimentat excursionist.
Eu nu am fost niciodată în Creta...va fi o premieră și cu închiriatul mașinii și probabil și altele.
����Posted Image

#3553
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Icelemon, daca nu ai chef de complicatii mergi prin agentie. Si ii intrebi si de excursii organizate, de regula se organizeaza contra cost tot felul de circuite.

#3554
florinmarcu90

florinmarcu90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 17.05.2019
@Icelemon, daca nu vrei batai de cap cu organizarea, poti merge linistit prin agentie. Eu am fost de 3 ori prin agentie in Grecia, de doua ori chiar in Creta. Insa odata ajuns la hotel am fost pe cont propriu. De obicei, asa a fost cand am fost eu, la sosire, la iesirea din aeroport, un reprezentant al agentiei iti da un plic cu ceva informatii si cateva excursii pe care le organizeaza, evident contracost. Sunt si acolo diferite agentii locale care organizeaza tot felul de excursii. Sunt la tot pasul o multime de firme de inchiriat masini sau o poti inchiria inainte de pe net.

Edited by florinmarcu90, 13 January 2023 - 11:45.


#3555
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posthonney_bunny, on 12 ianuarie 2023 - 19:50, said:

... nu ma mulțumesc sa le vad doar pe street-view ...

Nici eu ! Pe street-view doar mă documentez, în ideea de a şti tot ce merită a fi vizitat. Apoi urmează să ajung în locul respectiv şi fizic. Niciodată nu mă mulţumesc doar cu street-view-ul, caut mereu să adun amintiri noi. Amintirile înseamnă poze şi filmuleţe în accepţiunea mea, adică să fiu eu fizic acolo. Am spus de street-view în Cheile Samaria doar pentru că eu am anunţat la vremea respectivă pe topic că e disponibil.

La Frangokastello & stuff nu am ajuns, eu le am în plan să se văd de la Hora Sfakion, sau eventual din Plakias. Din Paleohora ar fi fost prea departe.


Sănătate şi tcb !

#3556
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare tuturor.
Intentionez sa ajung (eu si sotia, 35 ani) in iulie pentru 7-9 zile in Creta cu avionul (inca nu sunt decis daca cu agentie sau booking). De obicei merge cu cazare si zbor separat  dar acum sunt multe chartere directe si din Craiova catre Creta, ceea ce imi face cu ochiul.
Vreau sa va intreb, unde ar fi cel mai ok ca si zona de cazare Rethymnon, Chania sau Heraklion ?
O sa inchiriem si masina macar 4 zile pentru a explora zona de vest cu toate plajele celebre dar si cele mai putin cunoscute. Am fost si in Corfu si ne-am descurcat si cu transportul local dar cam greoi, de multe ori a trebuit sa luam taxi.
Ma gandeam ca Rethymnon ar fi cel mai ok pozitionat, de acolo ai acces catre toate zonele, mai ales spre Preveli, Kleidisi , Kalypso etc.
Multumesc anticipat.

#3557
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022

View Postvalentino_xro, on 14 ianuarie 2023 - 22:41, said:

Salutare tuturor.
Intentionez sa ajung (eu si sotia, 35 ani) in iulie pentru 7-9 zile in Creta cu avionul (inca nu sunt decis daca cu agentie sau booking). De obicei merge cu cazare si zbor separat  dar acum sunt multe chartere directe si din Craiova catre Creta, ceea ce imi face cu ochiul.
Vreau sa va intreb, unde ar fi cel mai ok ca si zona de cazare Rethymnon, Chania sau Heraklion ?
O sa inchiriem si masina macar 4 zile pentru a explora zona de vest cu toate plajele celebre dar si cele mai putin cunoscute. Am fost si in Corfu si ne-am descurcat si cu transportul local dar cam greoi, de multe ori a trebuit sa luam taxi.
Ma gandeam ca Rethymnon ar fi cel mai ok pozitionat, de acolo ai acces catre toate zonele, mai ales spre Preveli, Kleidisi , Kalypso etc.
Multumesc anticipat.

Iti recomand Rethymon!

Am luat cazare aici:
https://www.google.c...4.4810094?hl=ro
A fost foarte bine.

LE
Parerea mea este ca nu se poate vizita Creta intr-un singur sejur. Cred ca ar trebui avuta in vedere doar o jumatate(sau treime/sfert) pentru o vacanta; pur si simplu este prea mare si are foarte multe de oferit. Acum nu mai stiu ce s-a schimbat fata de acum 6 ani cand am fost si aici ma refer la preturi, transport in comun etc.
Vacante frumoase va urez!

#3558
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
A inchiriat cineva de la Monza Crete? Am primit o oferta mai buna decat de obicei de la ei...

#3559
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
Între timp am cumpărat biletele de avion. Citind așa, pe diagonală, am înțeles că nu e okay prin agenție, mai ales datorită faptului că nu poți să pleci și să te întorci când vrei... Pe scurt, am ales flexibilitate, ceea ce Ryanair Air mi-a oferit, respectiv plecare duminică 02.07.23 pentru 10 zile. Toate agențiile dau 7 zile sau multiplu de 7 cu plecarea doar miercurea...iar mie nu mi-a convenit așa...plus de asta, aleg ce hotel vreau eu sau orice tip de cazare, bungalow sau pensiune. Am înțeles că și cu cortul poți merge... Iar nouă ne place cu cortul. Sigur ar fi o experiență extraordinară să dormi în zone diferite de fiecare dată... Încă sunt la început cu cititul, de abia la pagina 14 a acestui topic...

#3560
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Prin hotărâre a consiliului municipal, intrarea vehiculelor în zona protejată de mediu este acum interzisă. Vizitatorii își vor lăsa vehiculele la o înălțime de 500-600 de metri, într-o parcare care va funcționa în acest scop. - Elafonisi  - https://www.inkefalo...s-sto-elafonisi

#3561
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Trist. Parcarea amenajata langa plaja nu afecta cu nimic rezervatia. Or avea alegeri si ei si vor sa arate ca-i doare de regiunea lor. Toata lumea va pierde.

Edited by mannick, 08 April 2023 - 20:50.


#3562
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Eeeh, nu ! Îngrămădeala aia de mașini, miniambuteiajele datorate spațiilor mici de intrare / ieșire, zgomotul, fumul, urmele de ulei, gunoiul pierdut de turiști - etc, toate astea afectează mediul.

Că decizia asta afectează și confortul nostru, da, ai dreptate.

#3563
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Mediul va fi afectat in aceeasi masura si cu 500 metri mai sus. sa nu fim ipocriti. Ferry-urile, avioanele si vasele de croaziera cu care ajungem acolo afecteaza infinit mai mult mediul. Raman la parerea mea ca este o decizie imbecila. Daca tot sunt ingrijorati de poluarea auto, sa interzica masinile pe combustibil fosili in Creta si sa-i oblige pe toti sa foloseasca electrice cand intra in rezervatii. Bine, o sa le dea foc grecii, dar ar fi amuzant sa incerce.

Edited by mannick, 09 April 2023 - 08:37.


#3564
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postmannick, on 09 aprilie 2023 - 08:35, said:

Mediul va fi afectat in aceeasi masura si cu 500 metri mai sus. sa nu fim ipocriti.

Am evidențiat ideea principală. E vorba de plajă, că aia e zona protejată (presupun, că nu știu exact care e zona protejată).
În rest, feriboturile, avioanele, centralele pe cărbune sau nucleare, defrișările etc nu au legătură cu parcarea și plaja respective. Hai să stăm cu mâinile în sân, că chinejii oricum poluează.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate