Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Creta

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3739 replies to this topic

#19
agera

agera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2005
"M-am intors din Creta sambata, am fost acolo cu agentia Deltanet travel (nu iti recomand, desi cred ca toate agentii din Romania sunt pline de tepari)."

Am inteles ca tzeapa era de fapt ideea de a ti se fi schimbat hotelul...
Oricum te cam contrazici, nu recomanzi o agentie mare pentru ca este tzepara, dar oferi "ponturi" celor care vor sa mearga in excursii.... sa aleaga o agentie locala mai ieftina(in general alea sunt mai tzepare!!!). Si daca "salupa" alora se defecta in mijlocul marii ce mai spuneai?? Ca toti cretanii sunt tzepari...!!!!

Dragii mei, in varf de sezon, hotelurile jongleaza cu spatiile de cazare, functie de "incarcatura" reala pe care o au. Ele confirma agentiilor de turism camerele, pentru ca in final (chiar in ziua sosirii turistilor) sa ridice din umeri si sa spuna "sorry". In aceste conditii numai firmele cu adevarat serioase reusesc sa gaseasca cazare intr-o statiune suprarezervata. Este o politica foarte cunoscuta in intreaga lume! Si turistii din intreaga lume patesc acelasi lucru in varf de sezon.....nu doar romanii! Singurele agentii de turism "crutate" sunt cele care sunt si proprietare ale hotelului. Dar nici acelea nu-si pot promova doar propriile hoteluri pentru ca oferta lor ar fi prea saraca!!!
In aceste conditii, cei care-si rezerva camere pe net, si care pleaca in varf de sezon, pot avea surprize foarte mari! Aviz amatorilor!!!
Despre DELTANET TRAVEL ...eu am calatorit cu ei acum 2 ani si a fost super!. Sunt sigura ca multi au calatorit cu ei si le-a placut dar nu au stiut ca au fost cu ei( procurandu-si vacanta de la alte firme de turism). In plus, am auzit ca in situatii de suprarezervare politica lor este aceea de a oferi cazare in hoteluri mai bune.

Mai cititi si voi contractul cu turistul inainte de a-l semna!!! Ca sa stiti ce drepturi aveti si cum sa vi le cereti!!! Altfel nu va ramane decat sa va varsati frustrarile prin forumuri…si sa-i descurajati pe cei care vor sa evadeze macar pentru o vacanta…din Surprinzatoarea Romanie

#20
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@serena
cam cit este inchirirea unei masini?

#21
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Preturile la inchirieri masini sunt ceva mai mari in Creta pentru ca chiar si asa e mai scump sa platesti ferryboat sa ajungi cu masina ta pana acolo si fara masina mica degeaba te duci in Creta. Asta vara am fost doua saptamani si am platit pe o masina de clasa A la Hertz 400 de euro (200 pe saptamana). Am nimerit o masina aproape noua cu nici 2000 de km la bord, o kia picanto.

Daca inchiriati masini din Creta va recomand Hertz pentru ca e firma serioasa si au agentii in toate orasele din Creta avand posibilitatea sa iti schimbe masina oricand si oriunde pentru cea mai mica problema. Din prima zi am gasit masina zgariata in parcare si am avut surpriza sa scap fara sa platesc nimic.

Ideea e ca masinile sunt asigurate ptr orice fel de paguba insa orcat ar costa aceasta esti obligat sa platesti prmii 300 de euro din paguba (sau echivalentul pagubei daca este mai mica de 300 de euro), asta ca sa ai grija totusi sa nu dai cu masina de peretzi. Din aceasta cauza toate firmele de inchirieri iti opresc 300 de euro garantie pe care ii primesti la intoarcere fapt rar pomenit de agentiile de turism de la noi. Ca sa nu lasi 300 de euro la ei poti sa le dai un card embossat chiar daca nu este pe numele tau si chiar daca nu este valabil, dar trebuie sa fie neaparat embossat (cu cifre in relief) ca sa il treaca prin slipper. Eu asa am facut cu un card imprumutat de la un prieten si expirat de doi ani.

Edited by cristeamax, 17 November 2005 - 23:17.


#22
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@cristeamax
merci, buna informatie.
daca cineva mai poate detalia preturi si locuri de vazut in creta, ar fi foarte bine.

#23
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 gomez99, on Nov 18 2005, 09:30, said:

@cristeamax
merci, buna informatie.
daca cineva mai poate detalia preturi si locuri de vazut in creta, ar fi foarte bine.


Orasul Chania trebuie vazut in primul rand pentru ca are o zona veche extrem de extinsa cu stradute inguste in stil italian care se termina pe tarm intr-un port venetian de pe la 1500.
La 80 de km (40 autostrada si 40 serpentine) o sa gasesti cea mai frumoasa plaja salbatica din europa si o sa te surprinda cand o sa vezi ca cei care au obtinut de la statul grec dreptul de a administra plaja suntromani. Plaja se numeste Elafonissi.
La 14 km e un sat Stavros cu celebra plaja unde s-a filmat Zorba Grecul. In fine, sunt multe de vazut pe langa Chania in vestul Cretei. Cel maibine cauti informatii despre toate cele de mai sus pe net.

#24
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
Vreau sa merg de pe 13 mai doua sejururi, unul in Creta iar restul pe cele dou insule. Poate cineva sa imi dea din experienta cateva sfaturi?

#25
dirnus

dirnus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.04.2006

 Nicanor, on Apr 15 2006, 12:14, said:

Vreau sa merg de pe 13 mai doua sejururi, unul in Creta iar restul pe cele dou insule. Poate cineva sa imi dea din experienta cateva sfaturi?
   Salut , sa stii ca nu ai gusturi rele...
Am fost in Creta si Santorini, nu si in Carpathos , sunt niste locuri minunate, mai ales Santorini .
Un sfat : i`ati cat mai multe carduri la aparatul digital pentru poze , sunt momente ce nu le mai vezi poate alta data . Si in Creta fereste-te de romani :) Is cam multi pe acolo cu "treburi"....

#26
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multumesc!!
am luat 7 nopti langa Heraklion, la Amoudara. am de gand sa iau un scuter si sa ma preumblu. in mai doar Perfect tour au charter si m-am scos la 170e.  nu am cautat un regim tip club, mai ales ca nu este f.cald in mai si nu stau la plaja. dar ce sa vizitez?....
in santorini probabil stau doua zile.
carphatos este mai putin turistica dar am inteles ca este mai conservata etnografic iar oamenii sunt deosebiti, un fel de maramures al nostru. a fost cineva?

#27
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

 dirnus, on Apr 15 2006, 13:24, said:

Un sfat : i`ati cat mai multe carduri la aparatul digital pentru poze , sunt momente ce nu le mai vezi poate alta data . Si in Creta fereste-te de romani :) Is cam multi pe acolo cu "treburi"....

Pe acolo nu poti sa le scrii pe CD la un photo shop ? Am mai procedat asa in alta parte...scump dar te salva.

#28
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
cum este demipensiunea in creta? este mai bine sa mergem pe a la carte + bucatarie proprie avand in vedere ca avem bucatarie?

#29
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
A stat cineva la hotelul Santorini Image?

#30
kill bill

kill bill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2006

 Serena, on Aug 4 2005, 11:23, said:

M-am intors din Creta sambata, am fost acolo cu agentia Deltanet travel (nu iti recomand, desi cred ca toate agentii din Romania sunt pline de tepari).

Creta merita cu siguranta vizitata, mai ales daca inchiriezi o masina (daca nu mergi cu a ta).

Preturile sunt ca in Europa de Vest (Germania mai exact). Cateva exemple: apa la bax, de la supermarket, 1.75 Euro, benzina 0.95-0.99 Euro, inghetata 5-6 Euro, o portie de caracatita la gratar 7-8 euro (merita - e delicioasa), o masa la o teresa pt. 2 pers. cam 20 - 25 euro, o bere la supermarket in jur de 1 euro, la terasa cam 3 euro, sezlonguri + umbrela pe plajele amenajate....cam 5 euro; 7.5 la Vai parca, o umbrela normala de cumparat 5 euro.

Daca ai masina poti sa mergi la plaje super (Vai, Istro Bay), sa vizitezi Chania (vechiul oras, este bestial!!), sa vizitezi satele traditionale (gen Anogia).

Ca excursii cu siguranta ca nu merita sa mergi in excursiile organizate de agentia cu care mergi caci sunt foarte scumpe, mult mai scumpe decat daca ti le iei de la agentiile locale. Toata lumea spune ca merita luata excursia la Santorini (cam 100 de euro de pers. daca mergeti cu agentia - 60 daca mergeti cu o agentie locala, de exemplu din Heraklion). Noi am ratat-o anul asta dar ne vom lua revansa data viitoare.

Scuba este insa mult mai scump decat in Turcia (cam 35 de euro de pers. la mal si inca vreo 50 daca vrei in larg). Mai bine daca ai ochelari si labe te duci singur la plaja de la Vai si vezi tone de peste.

In concluzie daca ai masina si o harta... nu te plictisesti acolo. Si merita cu siguranta.
Vad ca esti bine informata...., ai fost cumva shi pe la Agia Galini?

#31
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am fost in creta , m-am intors aseara. am stat doua saptamani, prima la amoudara, hotel volanakis, a doua la bali, hotel talea beach. vreme superba , marea s-a incalzit treptat pana la a deveni ciorba zilele trecute. am mers pe 1/3 din insula cu masina si scuterul, pp repere le-am vizitat. daca doriti mai multe informatii despre creta sau perfect tour cu care am mers va stau la dispozitie...

#32
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
desfasoara-te nicanor, ar fi si pacat sa nu ne dai detalii! Cum au fost hotelurile, ce ai vizitat, cum sunt preturile, transporturi...daca ai ajuns pe santorini si cat te-a costat drumul pana acolo...?

#33
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
ok.
am fost intre 13 si 27 mai.
am luat un sejur de la Perfect Tour cu 170 euro * 2 , eu si prietena. am stabilit cu ei sa ma lase pe insula o saptamana sa ma descurc cu ce gasesc pe acolo...:-) de fapt imi doream sa ajung in carphatos.
am zburat cu un charter tarom, 2/3 plin, se pare ca nu au reusit sa il umple. zbor lin, fara probleme, dar la mine fiind primul, cu mari emotii. recomand avionul doar pentru situatii speciale...
am ajuns seara, iraklionul frumos luminat, caldura de vara, miresme de primavara, extraordinare. am fost transportati la hoteluri, rezidenta noastra se afla la 8 km de iraklion in amoudara, ceva asemanator prelungirii numite mamaia (fata de constanta). apartamente de trei stele in vila volanakis si chiar asa erau, poate de 3+ chiar. am iesit sa mancam un gyros , statiunea arata fain , mai populata decat credeam pentru perioada aceasta.
am stat aici o saptamana. de mancat am mancat la taverne, cam 15 euro in medie de masa 2 pers, si din frigider ceea ce am cumparat din carrefour & co. este preferabil un regim de demipensiune dpdv financiar dar pentru mobilitate e mai bine asa.
am inchiriat la 120e dupa negocieri 1zi suzuky jimny 4*4, 2 scuter peugeot 250vs, 2 renault twingo. cred ca mai valabila era varianta de agentia vecina cu 100 e 5 zile Fiat punto dar am vrut sa vad ce inseamna suzuki jimny pe drumurile de munte. cam de plastic dar zbori la deal pe serpentine (de preferat...)
am evitat locurile exploatate turistice deci va dezamagesc cred marturisindu-va ca nu am mers in santorini.
ca repere mentionez platoul lasithi cu morile de vant, bunicutele pe magarusi, satuletele de munte cu stradute inguste,
aghios nikolaos, o statiune selecta, tropezul cretei cum se spune,
malia, o statiune super agitata, cea mai agitata,
iraklionul cu muzeul de arheologie, cel de istorie, ratat, situl knossos cu palatul lui Minoa, si catedrala sf apostol titus, nobil descendent din Minoa si apostol ucenic al luiPavel, cel care a crestinat insula,
vreo 8 manastiri din 30 cred cate are insula,
retimnon cu centrul vechi venetian, un oras foarte frumos,
hania cu portul venetian, ma asteptam la ceva mai mult dar mi se pare asemanator celui din iraklion dar mai lung,
zaros cu ferma de pastravi.
si a trecut o saptamana... si am obosit.
drept care nu am mai plecat nicaieri. am vorbit la o agentie din iraklion unde intamplator era si o monica din romania si am luat all inclusiv intr-un golfulet, la bali, cu 27 euro/ zi de pers. si am trecut la vegetat si...ingrasat.
a fost fain dar putin plictisitor, pana m-am reprofilat pe diving. suuuuper.... apa se facuse ciorbita, stateam cu burta pe saltea si capul in recif, ore intregi, m-am prajit sa nu ma recunoasca colegii, bine ca am avut filtre ...
nu am ajuns in carphatos...dar...
cred ca voi reveni in creta... ma duc direct la matala si preveli in sud, spre africa, apoi in lagune undeva in vest pe o insula, vreausa cutreier sud estul unde se fac excursiile unknown crete si sunt niste zone inapoiate turistic dar super frumoase etnografic. apoi ma duc o zi in water town, cel mai mare se pare din zona.
sa nu uit sa va recomand portocalele de pe marginea drumului de la batranici, coapte in gradina...suuuuuper...dulci ca mierea, o sa urati ce am invatat din cora ca se numeste portocala.
am mancat si banane din pom, iarasi diferite dar nu extraordinare ca erau cam verzi la vremea asta....
asta e si poate mai mult.
as invata greceste sa ma inteleg cu localnicii, cei cu adevarat interesanti pe care i-am intalnit nu cunosteau engleza.
in rest o lume cosmopoita, imbogatita din turism facut a la carte si agricultura intensiva, cu apa scoasa cu morile de vant si firfirata la radacina maslinilor si vitei care nu imi explic cum prind radacini in piatra aia. preferam creta interbelica dar asta e, acum fiecare grec care se respecta are un jeepan  de dimensiuni americane si ii cumpara fiului ceva  peste 600cc. sunt bogati si nu inteleg exact cum, comparand resursele care le au cu resursele noastre. nu inteleg efectiv.
oricum peste tot pe unde am fost am dat de romani, in taverna la maliad in pitesti, la zaros pe ana din brasov, patru in bucatarie la bali.
am mancat se pare tzaziki facut de romani...:-)

#34
Soulburner

Soulburner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.07.2006
Sunt multe de intrebat....mai bine povestiti voi (unde ati stat, ce ati vizitat, cat costa, .....). Chiar nu pot inchiria o masina daca am carnetu doar de 5 luni ???

#35
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006

 Soulburner, on Jul 10 2006, 22:08, said:

Sunt multe de intrebat....mai bine povestiti voi (unde ati stat, ce ati vizitat, cat costa, .....). Chiar nu pot inchiria o masina daca am carnetu doar de 5 luni ???
Cauta in forum s-a scris mult despre Creta.
Legat de inchiriat auto,
la firmele mari gen Hertz, Avis, Europcar in principiu nu prea merge. Insa poti incerca, daca nu sunt deosebit de vigilenti se poate. Poti incerca insa la companiile mai mici, locale.

#36
Dolcineea

Dolcineea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2005
Am rezervat in aceasta locatie, incepand de pe 27 iulie, 7 nopti la  HOTELUL HERONISSOS prin agentia PARALELA 45.

Daca aveti informatii legate de aceasta locatie sau de hotel ca nu ar fi asa de minunate cum se dau drept a fi va rog sa le impartasiti si cu noi.



Va multumesc anticipat :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate