Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ansamblul Solaris Sibenik

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
M-am întors de curând din Sibenik (mai precis, de aici), întrucât prin search pe forum nu am găsit alt topic deschis, iată-l și pe acesta.

De fapt, se dorește a fi o continuare a discuției anterioare despre Sibenik, acum într-o nouă formă  :coolspeak: .

Așadar, să încep cu părțile bune: locația ansamblului de hoteluri este una deosebită.  Dacă mai e nevoie să spun, Croația este spectaculoasă prin definiție, merită vizitată mult mai în detaliu decât  am făcut-o noi. Sistemul All Inclusive chiar dacă este perfectibil, după cum spunea un coleg de pe forum - doar turcii știu să ofere servicii AI de calitate; însă nu pot spune că nu mi-a plăcut mâncarea. Era relativ monotonă (în special dimineața era identică zi de zi), dar suficientă și re-completată cu promptitudine.
De altfel, cred că asta pare punctul cel mai pozitiv: atitudinea personalului. Chiar dacă tradiția lor într-ale turismului n-o fi deosebit de veche, măcar se străduiesc. Și nu o fac la stilul oarecum lingușitor al turcilor, doar suficient încât să se facă plăcuți. Majoritatea mașinilor din parcare erau de Germania, Austria, Slovenia, Ungaria, Slovacia, Cehia - familii cu copii. Curățenia - de la foarte bine în sus, atât în camere, holuri, restaurant, cât și pe aleile către plajă.

Mai puțin bune, dar nicidecum imposibil de surmontat: dimensiunea camerelor (când am intrat, mă simțeam în cușeta unui vagon de dormit, mai lipsea să fie suprapuse paturile), mâncarea nu la nivelul de diversificare oferit de Antalya, aspectul oarecum îmbătrânit al mobilierului-piscinei-dușurilor - repet, nimic de cârcotit cu adevărat.

Concluzia (mea) este însă: Croația este o țară cu prea multe oportunități de vizitare pentru a-ți petrece concediul în stil totul inclus, care îmbie la sedentarism. Deci, nu dați banii pe AI, mai bine cel mult demipensiune, iar de diferență vizitați cât mai mult. Sibenik este un oraș-port foarte frumos; până și Zagreb-ul mi s-a părut o capitală cu adevărat europeană. Din păcate la Plitvice nu am ajuns (sperăm la anul).
Concedii plăcute tuturor!

#2
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Bine ați revenit! Mă bucur că v-a plăcut sejurul, deduc de aici că vor mai fi vacanțe în Croația... Sunt încă multe de vizitat. La Krka ați ajuns?

#3
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Cu jenă trebuie să recunosc că nu. Era relativ scump (58 Eur de persoană, organizat de hotel), problema a fost că am fost cam la limită cu banii, din cauza unui eveniment nefericit imediat premergător sejurului.

Sper totuși ca la anul să nu mai fie astfel de probleme, nu vom sta la un astfel de hotel, iar locurile de vizitat vor fi prioritare meselor.
Am timp, deci, să mă pregătesc pt vara 2011.

Edited by grihor, 15 August 2010 - 18:17.


#4
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Nu-i bai, atâta timp cât sunteți hotărâți să mai mergeți în Croația. Acum știi și ce fel de turism se pretează acolo, așa că poți lua deciziile în cunoștință de cauză.
S-auzim de bine!

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pacat ca nu ati ajuns la Krka, cu masina personala ati fi ajuns foarte usor de la Sibenik.
Vacante frumoase in continuare!

Traditie in ale turismului au, de mai bine de 50 de ani, insa intr-adevar nu au traditie in domeniul All-inclusive, si sincer sper sa nici nu se dezvolte, in Croatia nu merita sa te duci sa te inchizi in perimetrul hotelului, merita sa te plimbi, sa explorezi.

De fapt ce mai bine de 50 de ani, in jur de 150 de ani de turism; am vazut acum la Pola o expozitie de vederi panoramice din anii 1850-1900, vederi cu statiunile pe vremea aceea, foarte frumos si  impresionant.

Edited by mdt, 16 August 2010 - 09:01.


#6
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Aveți dreptate. De aceea am și deschis subiectul, pentru ca alții să știe la ce să se aștepte, iar pe de altă parte să îmi fac eu mea culpa cu planificarea concediilor.

Apropo, poate la anul o punem de o caravană de români în Croația?

#7
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postgrihor, on 16th August 2010, 15:40, said:

Apropo, poate la anul o punem de o caravană de români în Croația?

aprob pozitiv, ca sa zic asa. croatia pentru mine e paradisul pe pamant. am fost prima oara in '99 in dubrovnik iar anul asta m-am intors, sa o vizitez cu temei, exceptand partea nordica, pe care am lasat-o pentru la anul. contati pe noi  :coolspeak:

in privinta parcului krka: se ajunge f usor cu masina din sibenik, dar parcul m-a dezamagit cumva. mi s-a parut ingrozitor de scump: 95 kn intrarea, dar dc voiai sa mergi mai in sus, la visovac-roski slap, luai un vaporas care se platea separat, inca 130 kn. e frumos, am mers si la roski slap, dar peisajul din parc nu este nici pe departe atat de spectaculos ca la plivice- asa ca raportul pret-peisaj este slab si net in favoarea plitvice, ca sa zic asa. (precizare: am vazut intai krka si apoi plitvice, asa ca nu pot fi acuzata ca am fost orbita de cascadele din nord  :D )

in schimb, o supriza f placuta este oraselul de la intrarea nr.1 in parc, skradin. este o mica bijuterie (stil austro-ungar), a fost in mare refacut dupa ce l-au bubuit sarbii in razboi, dar inca mai au de lucru. sfatul meu dc mergeti in krka este sa intrati dinspre skradin, sa vedeti oraselul si apoi sa luati vaporasul care va duce in parc (vaporasul asta e inclus in pretul pt vizitarea parcului).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate