Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#4573
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
si daca nu se gasesc , cat ar costa si camasile cu tot cu pistoane la ST ? ma gandesc ca asa iese o treaba buna

#4574
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Asa ar trebui procedat din start , set nou , rectificare vibrochen , cuzineti noi dupa noua cota , bucse ax cu came inlocuite , plan chiulasa , ghiduri supape ...etc , cheltuieli mult prea mari ...
Set motor complet am gasit pe un alt magazin online cu 250 de lei , la socru ii place sa carpeasca pe bani putini ....treaba lui pana la urma , eu m-am spalat pe maini ...am vorbit telefonic cu un domn de unde am cumparat piesele care nu sunt ok  , le trimit inapoi si oamenii imi returneaza banii , mai departe sa se descurce cum poate  :)

#4575
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Apai socru tau face fix pix rromeala maxima cu schimbat segmenti numa sau piston si segmenti.La DianaTrans nu ai vorbit ca ei cam reconditioneaza Fiat cam de toate marimile si modele.

#4576
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Pai aia vrea , carpeala , asa ii invatat ...multumesc de recomandare !

#4577
bee012

bee012

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2015
Buna seara!Servodirectia pentru u445 se aeriseste pe undeva la montare?Si de ce se vireaza mai mult intr.o parte decat in cealalta?!Si cat ulei intră in bidon?Multumesc!

Edited by bee012, 18 January 2018 - 17:32.


#4578
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Se aeriseste singura dai stanga dreapta si verifici borcanul cred ca 2.5 litri intra in vas cu tot cu furtune.Iti vireaza aiurea pentru ca trebuie sa reglezi cilindru din capatele de bara sau volanul nu iti este bine impartit adica egal cu tot cu tura sau sfert jumate de tura cat ai mersul pe liber pana la actionarea levierului de comanda.

#4579
bee012

bee012

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2015
Sigur 2.5???Ca cineva mi.a zis ca pana in 2 litri...gen 1.6-1.8 litri.Pentru ca i am facut o proba si raspunde putin intarziat la comenzi,s-ar putea sa fie din cauza asta

Edited by bee012, 18 January 2018 - 23:19.


#4580
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare, aveti idee pe unde gasesc un dop pentru plansa de bord u 445... ati vazut de vanzare pe undeva?
Multam!

Attached Files


Edited by Misu_34, 26 January 2018 - 15:57.


#4581
MarianU445DT

MarianU445DT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.01.2018
Buna seara domnilor!
Sunt nou pe aici.
Ma poate lamuri  cineva cum e cu pompa de injectie si cu injectoarele.De unde se regleaza debitul, avansul si presiunea?Si ce se intampla la avans mare-mic, debit mare-mic, presiune de injectie mare-mica?

#4582
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
Poti pune capac volan de la almanauto.   mai tai putin,  sau pui un ceas ce indică motorina ,apa .etc

Edited by Agricultorul01, 26 January 2018 - 19:58.


#4583
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Agricultorul are dreptate, eu am pus presiune ulei acolo

Din ce am citit pe aici, debitul se da de din interiorul pompei de injecție se desface capacul din lateralul pompei și se umbla la 2 șuruburi dar eu zic de preferat pompagiul sa facă lucrul ăsta,  avansul se da sau se ia mișcând ușor de pompa pe motor în sensul sau inversul acelor de ceasornic , sau din distribuție . Cu pagini în urma colegul gcom a explicat foarte bine cu presiunea din injectoare, presiune cu care se poate "jongla" adică pompa uzata se umbla la injector sa deschidă la presiune mai mica , debit mare eu zic ca ,creste puțin puterea dar și consumul , și avansul cred ca la fel creste puțin puterea dar și consumul . Încă o data mă repet , ce am citit aici pe forum la colegii care se pricep la mecanica

Presiunea de injecție nu știu Cum o reglezi, pompa scoate o anumita presiune de injecție în funcție de uzura acesteia , la injectoare se poate umbla pentru a regla presiunea de deschidere a pulverizatorului.

#4584
MarianU445DT

MarianU445DT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.01.2018
Vreau sa montez turometru pe tractor.Am ceasul, reductia aia de bronz, am cumparat un cablu, dar e prea lung.Are undeva la 190mm.Acu nu stiu ce sa fac.Stie cineva daca se gasesc mai scurte undeva la 1m lungime.Cablu asta trebuie uns cumva?Are ungere de la pompa?Sa pun ulei in el?Ma gandesc la sufa aia care se roteste daca roade camasa.

#4585
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
Referitor la cablu poti pune pe el vaselina gravitatea asta nu se îndrăznește, uleiul ti se va usca si va fi mai rau.La cei de la almanauto ai cautat cablu turometru . Tu poti sa il montezi asa cum l.ai cumparat dar la reducție iti trebuie o sabia de bronz înroșita si apoi răcită.Oricum turometru la utb are o viata scurtă de funcționare. Pentru utb practic ai nevoie de două  ceasuri de bord 1-ceasul de la presiunea de ulei si 2-cel de la temperatura de apa.Pentru multe lămuriri poti vedea pe youtube pe AUREL LAL  are multe videoclipuri despre etapele repararii u445.Succes

#4586
Mihaimarginean

Mihaimarginean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.07.2017
Va salut, as dori sa aflu parerea voastra referitoate la o freza pentru un 445 dt.
Pot folosi acest model, o poate duce tractorul? Daca are cineva acest model....si imi poate spune m-ai multe....
Cu respect Mihai
https://m.olx.ro/ofe...-m-ID9QzBP.html

#4587
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
O duce u445 dar iti va rămânea o urmă  de 2 cm in dreapta si in stanga. La freza e de preferat un cardan cu ambreaj asa mi.am luat si eu.Daca dai in bolovani cu cardan nu simti socurile si in cutie.

Edited by Agricultorul01, 30 January 2018 - 13:55.


#4588
Mihaimarginean

Mihaimarginean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.07.2017
Iti multumesc pentru sfat, as dorii sa te intreb dac este si eficienta, adica intra suficient in sol?

#4589
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
eu am o freza de tractor japonez. in loc de rotile de sprijin din spate i-am facut un tavalug, pentru a acoperii cei 2 cm de care vorbeam. Important e sa nu fie foarte scumpe cutitele. la a mea e 15 lei un cutit , la alte modele nemtesti ajung si la 45 lei un cutit. Transmisia la aceasta freza e pe pinioane . Referitor la adancime eu is foarte  multumit de ea.

Attached Files


Edited by Agricultorul01, 30 January 2018 - 14:40.


#4590
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 Mihaimarginean, pe 30 ianuarie 2018 - 13:48, a scris:

Va salut, as dori sa aflu parerea voastra referitoate la o freza pentru un 445 dt.
Pot folosi acest model, o poate duce tractorul? Daca are cineva acest model....si imi poate spune m-ai multe....
Cu respect Mihai
https://m.olx.ro/ofe...-m-ID9QzBP.html
Salut Mihai.Nu iti recomand freza aceea pentru ca  are o turatie foarte mica,nu te grabi sa cumperi,mai tatoneaza piata.

Si in plus are si pretul mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate