Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Poze miscate si violete - Canon S1 IS

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Buna ziua,

Realizez acest topic datorita calitatii pozelor realizate cu aparatul propriu, Canon S1 IS. Mai precis, acestea ies cu dungi, miscate si de culoare violeta.

Aveti vreo ideea care poate sa fie problema?


Mai jos puteti vedea 2 exemple:

[ http://a.imageshack.us/img710/344/img2579q.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

[ http://a.imageshack.us/img841/353/img2673o.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us


Odata cu trecerea timpului problema pare ca se agraveaza
Multumesc!

P.S. Aparatul a fost adus din SUA in 2004 si a functionat fara probleme pana in prezent

#2
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Pe ce mod pozezi?
Vezi sa nu ai vreo setare prin aparat din aia fantezista...

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
L-ai scapat cumva pe jos?

#4
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
si al meu a facut la fel; problema cunoscuta si recunoscuta de canon e de la contactele senzorului sony care in timp se oxideaza si apare problema respectiva. in tarile civilizate s-a rezolvat prin inlocuirea gratuita a senzorului respectiv,nu cred ca la noi ar face asa ceva de aceea nici n-am insistat, am luat alt aparat. Poate tu esti mai optimist si poti rezolva.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcuart, on 12th August 2010, 13:15, said:

Odata cu trecerea timpului problema pare ca se agraveaza
Multumesc!

P.S. Aparatul a fost adus din SUA in 2004 si a functionat fara probleme pana in prezent
Ca fost detinator de S1 IS (intre timp am mai schimbat 2 aparate) sunt de parere ca si-a trait traiul ... aparatele digitale compacte incep sa cedeze dupa 5-6 ani, nu sunt aparate de anduranta ... sigur ca unele rezista mai mult, dar din ce am observat eu varsta medie cam asta e ... mai stiu persoane care au avut Canon-uri care au cedat dupa vreo 5 ani cam in acelasi mod (sau asemanator ... linii aiurea prin poze, etc). Singura solutie cred ca e sa iei altul (oricum sa-l repari nu e o varianta fiind probabil prea scump, iar de vandut oricum si daca ar fi functional perfect tot nu ai lua mai mult de 1-2 milioane pe el). Senzorul se duce incet incet, lentilele nu mai sunt aliniate ca la inceput, etc. Eu am avut S1 IS si S3 IS si in timp la amandoua au inceput sa le moara pixeli, etc ... astea sunt lucruri "normale" la echipamentele de genul asta. A fost o super scula S1 IS, dar cred ca e cazul sa treci la altceva. Eu le cam vand cam dupa 2-3 ani de utilizare, cand sunt inca in stare buna si pot sa iau inca un pret bunicel pe ele. Nu cred ca e realist sa te astepti de la o compacta digitala sa tina ca alte echipamente electronice gen fridiger, masina de spalat, etc si nici cat un aparat clasic pe film ... adica cate 15-20 de ani. In 2004 inca erau destul de noi digitalele si procesul tehnologic inca nu era suficient de bine pus la punct incat ei sa stie ce fel de probleme apar pe viitor. Poate intre timp le-au mai rezolvat si tin mai mult ... desi am indoieli ... pixelii tot vor muri incet pe senzor ... fiind asa de mici.

Edited by utopium, 12 August 2010 - 12:48.


#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Eu am un S1 IS de vreo 5-6 ani cred, nu am mai pozat de vreo 2 cu el dar l-am mai testat din cand in cand si era ok, nu dadea rateuri...

#7
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
e dus senzorul. nu-ti mai bate capul cu el.

Edited by useralex, 12 August 2010 - 12:54.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGoofy, on 12th August 2010, 13:52, said:

Eu am un S1 IS de vreo 5-6 ani cred, nu am mai pozat de vreo 2 cu el dar l-am mai testat din cand in cand si era ok, nu dadea rateuri...
Pai daca tot nu-l folosesti la nimic vinde-i-l ieftin lui cuart si isi rezolva si el problema :) Si eu sunt un pic nostalgic la S1 IS ... cand ma gandesc ca avea diafragma f/3.1 la 380 mm ... si astazi majoritatea aparatelor au o diafragma intunecoasa gen f/5.0-f/5.6 la aceiasi focala (actualul a meu are f/3.8, ceea ce pentru aparatele de astazi e foarte bine) ... era un aparat bun la vremea lui ... astazi nu ar mai face fata la o comparatie cu un superzoom modern din punct de vedere a calitatii imaginii (detalii, precizie focalizare, etc), dar la specificatiile lentilei era chiar mai bun decat cele de astazi.

#9
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postutopium, on 12th August 2010, 18:31, said:

Pai daca tot nu-l folosesti la nimic vinde-i-l ieftin lui cuart si isi rezolva si el problema :)
Neah... Il tin pe post de sapuniera, cand mi-e lene sa iau DSLR-ul... Desi e cam mare si el pentru o sapuniera :)

#10
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum!

@Goofy: pozele din primul post sunt facute pe modul AUTO. Problema se mentine pe toate setarile (inclusiv in modul de "filmare"). La cat mai multe poze cu al tau S1 IS.

@meshgheru: de-a lungul timpului a mai cazut, sporadic(3-5 ori), pe jos (a cazut cu tot cu husa in care se afla) si cel putin pana acum nu a patit nimic. Mentionez ca problema nu a aparut dupa o cadere (de altfel aparatul nu mai fusese scapat de o buna perioada de timp)

@bastus: Problema contactelor de la senzorul sony, poate fi rezolvata? (Inteleg ca nu senzorul in sine are probleme ci contactele). Acest tip de problema ar putea fi rezolvat de un electronist?

@utopium: Sunt convins ca toate aparatele au o durata de viata proiectata, insa sincer incerc sa vad in ce masura as putea sa il repar si cat anume ar costa o reparatie (Conform okazii.ro, aparatele de acest tip functionale sunt oferite spre vanzare la sume ce se invart in jurul sumei de 100 EURO). Imi e drag aparatul si este mai mult decat suficient pentru nevoile mele (are si setari pe modurile manuale la un nivel cat de cat decent). Ramane sa vedem daca mai merita reparat.

@useralex: Daca e senzorul stricat, exista posibilitati de schimbare a lui la costuri rezonabile? Eventual sti cumva vreun magazin/loc ce preia si aparate defecte spre dezmembrare si unde ar fi o sansa de gasit un senzor in stare de functionare?

In textul de mai sus am adresat intrebarile direct userilor care au ridicat diverse probleme insa va rog sa va simtiti liberi sa raspundeti si la celelalte intrebari care nu au fost adresate direct fiecaruia.

O zi placuta!

#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Dungi roz = senzor terminat (am avut si eu un aparat care a avut exact aceeasi problema, si am mai vazut in timp si la altii). Posibilitatile de reparare la un aparat asa vechi (tinand cont si de costuri) sunt practic 0.

Edited by andrei_0, 13 August 2010 - 11:12.


#12
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Dap, multumesc pentru raspunsul transant.

Nu e ceea ce speram sa aud...dar daca asta e situatia, e bine ca o stiu, ca sa nu il mai dau la reparat in dreapta si in stanga si sa pierd timp si bani fara rezultate.

#13
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
de ce nu dai un telefon la Cris Professional?  Ce ai de pierdut data ii intrebi cat ar costa reparatia?

Stiu ca acum cativa ani au reparat gratis problemele ca S1 cu senzorul (problema recunoscuta de Canon)

#14
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
da, poate ca un telefon nu ar fi osteneala prea mare insa ma indoiesc ca o sa-i schimbe senzorul gratis. Schimbarea de senzor implica schimbarea placii de baza si chiar si in cazul in care te-ar costa numai manopera, fara 300 ron nu cred ca scapi. Am intalnit problema in cauza la Sony, Canon, Kodak si Fuji parca.... insa numai modele compacte/bridge.

#15
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Intre timp am luat legatura cu "Cris Professional" si mi-au spus ca reparatia se face gratuit. Azi am trimis aparatul spre ei.
As fi preferat sa anunt ce s-a intamplat dupa ce il primesc pentru ca doar atunci o sa stiu exact situatia.

Verbal (sau mai bine zis prin mail) au confirmat ca problema se rezolva gratuit (am trimis in atach si pozele de la primul post).

Va tin la curent dupa ce am informatii concrete.

O seara placuta si multumesc pentru interes!

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
de treaba astia de la Cris, am fost si eu odata cu un Canon A610 cu ceva probleme si m-au sfatuit ce si cum.

#17
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Deznodamantul...

Aparatul a sosit astazi prin posta de la "Cris Professional".
Am facut cateva poze rapide de test. La cald va spun ca, defectul acuzat in postul initial a disparut iar S1 face poze ca si in prima zi.

Costul intregii operatiuni a fost reprezentat doar de costurile de transport prin curier.

Avand in vedere cele intamplate recomand posesorilor de Canon S1 IS care intampina la aparatele lor defecte de tipul "poze cu dungi, miscate si de culoare violeta" sa se adreseze reprezentantului Canon deoarece in acest caz reparatia este gratuita.

Multumesc pentru interes si numai bine!

#18
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
" Aparatul a sosit astazi prin posta de la "Cris Professional".
Am facut cateva poze rapide de test. La cald va spun ca, defectul acuzat in postul initial a disparut iar S1 face poze ca si in prima zi.
Costul intregii operatiuni a fost reprezentat doar de costurile de transport prin curier. "

In sfarsit aud si eu ceva de bine despre Criss, s-o fi schimbat ceva sau cineva pe acolo, cine stie.
Din pacate acum chiar Canon pare sa se tampeasca tot mai nasol.

Asa e viata una calda , douazeci reci !?

Numai bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate