Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Alternativa la placari ceramice

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabriel-p

gabriel-p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.10.2007
Buna ziua,
As vrea sa amenajez bucataria eventual si baia dar fara faianta.
Am vazut intr-o baie de apartament, lipit pe pereti si pe podea un material asemenetor cu linoleul, imbinarile fiind "sudate" cu un fel de cordon de plastic care asigura si etansarea. Am inteles ca acelasi material sau unul asemanator este folosit si in salile de operatii, intrucat se curata usor si nu se dezvolta bacterii la imbinari, cum se intampla la gresie sau faianta.
Nu stiu cum se numeste si unde pot gasi asa ceva. Nu am gasit nimic concret pe net.
Daca stiti mai multe detalii sau de unde se poate cumpara va rog info.
Multumesc anticipat.

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 gabriel-p, on 12th August 2010, 12:45, said:

Buna ziua,
As vrea sa amenajez bucataria eventual si baia dar fara faianta.
nu stiu de ce vrei sa faci asta si de ce nu mergi pe vopsea buna si un brau de sticla sablata sau pvc satinat inoxat in zona blatului dar ceea ce cauti se numeste tarket si cautarea tarket pereti pe gogu te va dumirii.

#3
gabriel-p

gabriel-p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.10.2007
OK, merci de raspuns, am gasit si am sa cer niste oferte.
Ideea e ca am 4 pereti, nu doar suprafata de deasupra blatului, adica ma gandeam la o solutie unitara pentru tot spatiul, fara sa mai adaug 100kg de faianta si adeziv pe perete.
O sa ma mai gandesc si la vopsea...

#4
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
eu am folosit in bai vopsea superlavabila.
http://www.sanmarco-...95_ACRYLTOP.pdf

#5
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
alte solutii? ma intereseaza si pe mine ..

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
rasina decorativa sau micro topping,scump dar ai ceva unicat

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
gabriel-p sunt exact in aceeasi situatie ca si tine! Pe pereti ai putea folosii lavabila cu latex! Se curata foarte usor si e rezistenta in timp (vorbesc din auzite)!

#8
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Exista un material, denumire comerciala AluBond, ceva gen plastic/textolit imbracat in alumuniu. Vine in orice culoare vrei.
Arata demential, este subtire dar costa si nu prea se preteaza la baie.
Cel mai simplu este cu faianta. Mai complicat este cu o combinatie faianta/stucco venetiano (arata demential)

#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Poti incerca si cu asa ceva .

http://www.produse-p...lores-white-442

#10
gabriel-p

gabriel-p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.10.2007
Multumesc pentru sfaturi.
;)

#11
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 gabriel-p, on 15th August 2010, 16:54, said:

O sa ma mai gandesc si la vopsea...
Ar merge un marmorino, dupa gusturile mele...( vopsea decorativa asemanatoare cu Veneziano, dar mai satinata, mai putin lucioasa, de fapt e varianta pt ext la venetiano)
Poate ma indur de voi si postez o poza dupa ce imi termin eu baia, eu pun faianta pe langa cada pana la 1,80 m, iar de acolo in sus si ceilalti 2  pereti dau cu marmorino d-asta ( ce am eu se numeste altfel, dar e acelasi produs) o culoare in ton cu faianta, un cremulliu; asa cum zice Apanoiu, si mie mi se pare ca arata demential, cu conditia sa fie aplicata de un cunoscator...

Edited by mutulica_41, 12 September 2010 - 18:39.


#12
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

 mutulica_41, on 12th September 2010, 19:38, said:

Ar merge un marmorino, dupa gusturile mele...( vopsea decorativa asemanatoare cu Veneziano, dar mai satinata, mai putin lucioasa, de fapt e varianta pt ext la venetiano)
Poate ma indur de voi si postez o poza dupa ce imi termin eu baia, eu pun faianta pe langa cada pana la 1,80 m, iar de acolo in sus si ceilalti 2  pereti dau cu marmorino d-asta ( ce am eu se numeste altfel, dar e acelasi produs) o culoare in ton cu faianta, un cremulliu; asa cum zice Apanoiu, si mie mi se pare ca arata demential, cu conditia sa fie aplicata de un cunoscator...


Exact asta vreau si eu sa fac in baie. Am terminat deja de pus faianta, dar inainte am tencuit asa ca acum trebuie sa astept sa "se matureze".
Asa arata baia ... si ma gandeam la stucco / marmorino gri deschis. Ce producator imi recomanzi?
Ce tare! Nu sunt singura "nebuna"   :thumbup:

Attached Files



#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 cpg, on 15th September 2010, 14:06, said:

Exact asta vreau si eu sa fac in baie. Am terminat deja de pus faianta, dar inainte am tencuit asa ca acum trebuie sa astept sa "se matureze".
Asa arata baia ... si ma gandeam la stucco / marmorino gri deschis. Ce producator imi recomanzi?
Ce tare! Nu sunt singura "nebuna"   :thumbup:
Nu, nu esti...singura...eu nici nu ma mai contrazic cu cei care imi spun ca nu le am pe toate... :thumbup:
Eu nu fac recomandari pt ca imi castig painea cu vopsele...si nici un concurent nu merita sa-i-l promovez, in ziua de azi toti iti dau la gioale fara scrupule! daca vrei Venetiano, mutam discutia pe PM...In privinta culorii, eu nu sunt adeptul culorii gri, dar nu discutam gusturile oamenilor.Poza nu am putut s-o deschid marita, asa mica cum apare, arata dragut.

#14
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

 mutulica_41, on 15th September 2010, 18:24, said:

Nu, nu esti...singura...eu nici nu ma mai contrazic cu cei care imi spun ca nu le am pe toate... :thumbup:
Eu nu fac recomandari pt ca imi castig painea cu vopsele...si nici un concurent nu merita sa-i-l promovez, in ziua de azi toti iti dau la gioale fara scrupule! daca vrei Venetiano, mutam discutia pe PM...In privinta culorii, eu nu sunt adeptul culorii gri, dar nu discutam gusturile oamenilor.Poza nu am putut s-o deschid marita, asa mica cum apare, arata dragut.

pai ideea e ca vreau gri pentru ca acea faianta care in poza se vede alb, de fapt este un gri foarte deschis, iar mozaicul are predominant argintiu.

daca nu vine prietenul meu cu venetiano - de la mama lui - in valiza, de craciun  :D, te contactez pentru o oferta.
astept poze cu baia ta, cand termini.

#15
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si pe mine ma intereseaza o alternativa la faianta.

Am gasit tadelaktul, dar e scump si nici nu stiu daca gasesc meserias sa il aplice. Tapet nu vreau. Microciment a pus cineva? Sau ce alternative ati auzit/vazut pt bai?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate