Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alarma Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Buna seara.

Oameni buni, am si eu nevoie de niste sfaturi/ajutor. Sunt pe finalizare cu o casa si vreau sa montez un sistem de alarma. Ideea e ca as vrea ceva destul de ok.
Eu m-am gandit la o centrala+modul gsm, aprox 10-15 senzori cu IR+ 4 camere(eventual pe IP). Problema este ca nu prea am idee cu ce firma sa lucrez.
Pana acum am apelat la o firma dar s-a dovedit a fi extrem de neserioasa(termene date aiurea, raspunsuri concrete=pauza) asa ca le-am dat cu flit. Daca aveti idei sau voi cum ati procedat as vrea sa imi spuneti si mie.

Multumesc mult

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
80% din firmele astea  care monteaza  sisteme de alarma sunt infiintate de politisti /securisti fosti si actuali .Ai grija ce spui ! Totul poate fi folosit impotriva ta . :rolleyes:

Ca si pret in ordine crescatoare  :Cerber ,Paradox,DSC.

Toate fac acelasi lucru .Ca si utilizare,dupa mine   Cerberul este cea mai frendly .

Edited by mcbos, 12 August 2010 - 11:49.


#3
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009
Eu lucrez cu Paradox, sunt fabricate in Canada si fff ookey si meniuri prietenoase, adica nu-ti trebe cine stie ce notiuni despre sist de alarma, ti-am trimis un PM.

#4
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Multumesc pentru sfaturi, incep sa studiez piata si sa vad daca gasesc o firma serioasa si va anunt.

Numai bine.

#5
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Vreau sa le multumesc tuturor pentru ajutor in special colegului care m-a ajutat cu cateva oferte.
Am gasit o alta firma care pana acum s-au dovedit foarte seriosi si prompti si cam cel mai bun raport pret/calitate .
O sa va tin la curent cu evolutia, momentan se trag firele pentru incendiu, efractie si video. Va tin la curent.

#6
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Alexutz_C, on 31st August 2010, 10:23, said:

Va tin la curent.

Noutati? M-ar interesa si pe mine.

#7
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Eu am terminat, baietii au lucrat foarte bine. O singura problema minora a fost la o sirena care s-a rezolvat instnat. Am fost foarte multumit de promptitudinea si modul in care au lucrat. Pentru cine mai vrea detalii, va spun pe privat deoarece nu as vrea sa spun numele firmei aici pentru a nu fi considerata reclama.

Numai bine

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am si eu nevoie de un sistem de alarma pt o casuta aproape de finalizare.
Intrebarea mea e : cat de utile sunt camerele de luat vederi? Va trebui sa intreb si un polistist, sunt chiar utile camerele sau intra un hot mai destept isi pana una alta iti fura si DVR-ul
e o investitie in plus si inutila?

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Alexutz_C, on 5th October 2010, 02:48, said:

Eu am terminat, baietii au lucrat foarte bine. O singura problema minora a fost la o sirena care s-a rezolvat instnat. Am fost foarte multumit de promptitudinea si modul in care au lucrat. Pentru cine mai vrea detalii, va spun pe privat deoarece nu as vrea sa spun numele firmei aici pentru a nu fi considerata reclama.

Numai bine


ce sistem ai instalat pana la urma si cat a costat?
Mai multe detalii nu ar strica sa mai aflam si noi cum merg preturile la sistemele antiefractie.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 anonima1, on 20th September 2011, 16:06, said:

Am si eu nevoie de un sistem de alarma pt o casuta aproape de finalizare.
Intrebarea mea e : cat de utile sunt camerele de luat vederi? Va trebui sa intreb si un polistist, sunt chiar utile camerele sau intra un hot mai destept isi pana una alta iti fura si DVR-ul
e o investitie in plus si inutila?

Sa intrebi politistul ce? crezi ca stie sa-ti spuna ceva? camerele de luat vederi sunt foarte utile,cu conditia sa fie amplasate corespunzator,alimentarea lor sa fie facuta de la o sursa cu back-up(daca vrea hotul sa taie alimentarea cu curent a casei si dupa aia sa actioneze),alimentarea camerelor sa fie facuta cu circuite protejate( chiar daca face scurt circuit pe alimentarea unei camere,la restul ai curent ,deci merg),dvr -ul montat in locuri foarte greu de ajuns( eu pe al meu l-am montat in podul casei ,unde am o camera tehnica,greu de ajuns pana acolo,montat in cabinet inchis,are ups...)
  Mi-am montat si modulatoare tv,in asa fel vad pe orice televizor din casa fiecare camera video.
  La partea de camere video preturile sunt chiar ok,nu ce incearca firmele de profil sa bage pe gat clientilor nestiutori!

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_77, on 20th September 2011, 19:52, said:

Sa intrebi politistul ce? crezi ca stie sa-ti spuna ceva? camerele de luat vederi sunt foarte utile,cu nu ce incearca firmele de profil sa bage pe gat clientilor nestiutori!
Firmele de profil propun diverse alternative si configuratii,iar clientii nu sunt chiar nestiiutori,au unde sa verifice!

 anonima1, on 20th September 2011, 15:06, said:

e o investitie in plus si inutila?
Nu.
Este necesara mai ales la curte!

#12
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009

 flp014, on 20th September 2011, 18:46, said:

ce sistem ai instalat pana la urma si cat a costat?
Mai multe detalii nu ar strica sa mai aflam si noi cum merg preturile la sistemele antiefractie.

Un sistem de alarma cu 2 senzori si sirena de interior costa undeva la 700ron cu instalarea inclusa in pret, daca se doreste sirene de exterior cu back-up atunci sistemul ajunge la 900ron, preturile variaza usor si functie de cantitatea de cablu si canal de cablu care se consuma la instalare. La acest pret este vorba de un sistem profi marca Paradox, sa stiti ca Paradox si DSC sunt cele mai utilizate sisteme de alarma la noi in tara, de curiozitate uitatu-va la o banca sau alta institutie publica si observati ce sistem de alarma au.

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 Tetica, on 23rd September 2011, 01:06, said:

vorba de un sistem profi marca Paradox, sa stiti ca Paradox si DSC sunt cele mai utilizate sisteme de alarma la noi in tara, de curiozitate uitatu-va la o banca sau alta institutie publica si observati ce sistem de alarma au.
Mai ales in institutii ,sunt foarte folosite.

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
am ales alarma cu 5 senzori dar cu protectie fata de animale,am catelus pe care-l tin in casa , cu montaj la 1300 lei

#15
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009
E ok ca pret, da-ne mai multe detalii, ce fel de alarma, ai sirena exterioara, te apeleaza pe tel mobil?

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 Tetica, on 2nd October 2011, 18:43, said:

E ok ca pret, da-ne mai multe detalii, ce fel de alarma, ai sirena exterioara, te apeleaza pe tel mobil?
am sirena exter si interioara ,e cerber si daca vreau sa fiu apelata cred ca trebuie sa achit o taxa

#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 anaki, on 20th September 2011, 21:19, said:

Firmele de profil propun diverse alternative si configuratii,iar clientii nu sunt chiar nestiiutori,au unde sa verifice!


Nu.
Este necesara mai ales la curte!



Ce parere aveti de aceste devize atasate?
Este un pret corect ?

Attached Files



#18
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007

 flp014, on 8th October 2011, 16:25, said:

Ce parere aveti de aceste devize atasate?
Este un pret corect ?

De ce nu renunti la senzorii wireless. Cei cu fir sunt mult mai buni. (dar daca tii la estica , sunt mai convenabili cei wireless).Plus cei cu fir sunt mai ieftini , undeva la 50 de lei.

Edited by horean, 08 October 2011 - 15:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate