Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Imi pot ridica o casa cu 25 000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Dupa accent, cu care si scrie, am impresia ca gflorin e ardelean, iar in zona se folosesc boltari la fundatii, ca nu exista risc seismic. Metoda vine din tarile germanice, unde datorita zonelor fara cutremure se uziteaza acest mod de a construi. problema consta in faptul ca ceilalti, din alte zone, sunt incantati de posibilitatea construirii ieftin si merg pe principiul: "se poate, am vazut io la altii, le sta casa in picioare". Trebuie sa intelegem ca in constructii nimic nu este universal valabil si fiecare constructie are particularitatile ei, in functie de diferiti factori.

Lasand la o parte fundatia, care e posibil sa fie in regula, restul casei e un dezastru! Acoperisul se sprijina pe doi pereti, diferiti, neuniti de o centura. La etaj nu exista stalpi de nici un fel, iar peretii sunt construiti dintr-un material neportant, etc..

Astept si eu cu nerabdare pozele sau scan-urile promise!

Imagineaza-ti cum ti se cracesc peretii aia la supraincarcari ale acoperisului! Stai oare si intr-o zona unde se inregistreaza caderi masive de zapada sau vanturi puternice? Tigla ceramica pui pe acoperis?

Attached Files



#74
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

Quote

Imi pot ridica o casa cu 25 000 euro?

Interesant titlu de topic. Mi-am facut si eu o casa dupa ce in prealabil am stat de vorba cu mai multi din cei care si-au facut o casa si pot sa va spun din experienta mea: in mod categoric se poate ridica o casa din banii astia. Acu depinde ce se intelege prin imi pot "ridica o casa".
-daca se doreste o casa la rosu ea poate fi destul de mare cu acesti bani
-daca se doreste o casa mica ea poate fi facuta cu finisaje bunicele in acest pret
-daca se doreste o casa mare si luxoasa categoric nu, pentru ca acesti bani pot fi cheltuiti doar pentru o parte de finisaje
-daca se doreste o casa decenta, asa cum ar trebui sa-si poata permite orice om cu un venit decent in tara asta si care nu vrea sa abuzeze, atunci daca mai pune ceva banisori, sa zicem un cca. 10 000 de euro se poate face o casa frumusica cu citeva conditii:
1.sa o execute in regie proprie, nu neaparat de catre el dar cu un mester, si cu oameni platiti cu ziua sau cu altfel de ajutoare
2.sa urmareasca promotiile la materialele de constructii, sau sa negocieze preturi mai bune in conditia in care cumpara de la acelasi magazin
3.sa faca putin rabat de la calitate, in sensul ca se multumeste cu faianta si gresie la 35 lei/mp in loc de >80 lei/mp
4.sa aiba abilitati sa-si faca singur anumite faze
5.sa-si urmareasca indeaproape oamenii pentru a nu fi furat la materiale
6.sa fie bine grupata, fara holuri mari si inutile, cu dormitoare decente de 15-16 mp prevazute cu dressing, samd

Este inadmisibil insa sa se  faca o casa dupa ureche, fara un proiect, si mai ales fara a respecta acel proiect.
Deasemenea atunci cind iti faci o casa trebuie sa te gindesti si la faptul ca va trebui sa-ti poti permite intretinerea ei mai ales in timp de iarna. Daca iti faci o casa imensa si iarna iti incalzesi o camera, ce rost mai are sa faci o casa mare.
Imi povestea cineva ca in strainatate vorbea cu un milionar in euro care avusese o casa imensa si s-a mutat in una mai mica pe motiv ca aici simtea ca are o familie, ca sunt apropiati unii de ceilalti.
Aviz amatorilor de ....imensitati
In concluzie, curaj domnilor, se pot face si case cu preturi decente.

#75
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.03.2008
Buna , am inceput constuctia unei case P + 1 , 55 mp utili / etaj  total 110 mp utili din 135 construiti + o terasa de 25 mp la nivelul fundatiei  , am toate materialele cumparate  pentru finalizare constructiei in rosu , suma chieltuita pana in faza aceasta la rosu este in jurul a 20.000 euro  ( incluzand manopera .. 6000  euro)
Mentionez ca  fundatia este  bagata in pamant 1m  iar inalta de 90  pentru fundatie am avut nevoie 45 mc de beton  , tot betonul turnat cu cifa , cu exceptia stalpilor si centurii care  vor fi turnate cu betoniera  ,  fierul folosit  pentru toata casa cred ca trece de 6000 kg . Desi casa e micuta are 15 stalpi de sustinere si am respectat proiectul.Mai mentionez ca am beneficiat de un discaunt general de materiale de aprox 10 %   fata de pretul care il poate lua  un bun negociator , avand o cunostinta ce lucreaza in vsnzari materiale constructii.
Alte detalii:   caramida folosita : caramida tip porotherm ( opeka  croatia de 25 ) , tigla ceramica de buna calitate \creaton , zona in care  construiec casa : Timisoara.
  Daca aveti intrebari raspund cu placere.Atasez si  poze cu proiectul 3d .

Attached Files



#76
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009
cam cat aproximezi ca te va duce la gata?

#77
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
cred ca faci cel mai prost compromis posibil turnand stalpii la betoniera. Pentur cei 4-5mc de beton pe nivel care intra in stalpi si pentru diferenta de 60-70 lei intre pretul betonului de statie si cei minim 7 saci de ciment la mc + pietris de 3 sprturi + nisip + manopera realizare beton. :thumbdown:

#78
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 dare83, on 26th March 2011, 00:31, said:

Buna , am inceput constuctia unei case P + 1 , 55 mp utili / etaj  total 110 mp utili din 135 construiti + o terasa de 25 mp la nivelul fundatiei  , am toate materialele cumparate  pentru finalizare constructiei in rosu , suma chieltuita pana in faza aceasta la rosu este in jurul a 20.000 euro  ( incluzand manopera .. 6000  euro)
Mentionez ca  fundatia este  bagata in pamant 1m  iar inalta de 90  pentru fundatie am avut nevoie 45 mc de beton  , tot betonul turnat cu cifa , cu exceptia stalpilor si centurii care  vor fi turnate cu betoniera  ,  fierul folosit  pentru toata casa cred ca trece de 6000 kg . Desi casa e micuta are 15 stalpi de sustinere si am respectat proiectul.Mai mentionez ca am beneficiat de un discaunt general de materiale de aprox 10 %   fata de pretul care il poate lua  un bun negociator , avand o cunostinta ce lucreaza in vsnzari materiale constructii.
Alte detalii:   caramida folosita : caramida tip porotherm ( opeka  croatia de 25 ) , tigla ceramica de buna calitate \creaton , zona in care  construiec casa : Timisoara.
  Daca aveti intrebari raspund cu placere.Atasez si  poze cu proiectul 3d .
Spunei celui care ti a facut proiectul ca e un descreierat mintal,sa se apuce de citete si casute de lemn,ce a facut aici,la casa ta e s f ul la maxim!Fundatia aceea tine un p+3e+mansarda ,ca pe un fulgulet!Asa un calcul aproximativ,ai cca 59-62 ml de fundatie(perimetrul plus legaturi intermediare),la 1,9 m inaltime fundatie beton mort plus soclu armat...poate sa duca si 4 etaje,stilpi..relativ multi...cred ca si 10 erau destui,asta pt ca ,e zidarie portanta porotherm.Cred ca ai facut bunker acolo,cred ca 4,5-5 tone de pc 52 si ob 37 era destul,ma rog,acum faptul e consumat,dar sa stii ca e fff rigida,plasticitatea este redusa (plasticitate=elasticitate in c tii),noroc ul tau ca esti departe de o zona seismica.Eu sin ing c tii de 20 de ani,am facut case ,vile,blocuri 13 ani,in buc/roma/napoli/firenze/ilfov,acum fac termoseminee de 8 ani,ingineria am lasat o ,se moare de foame in c tii.Ca sa ai idee:P+1/ 100+100mp ,zona clinceni/zona seismica gr 2...,fundatie 60 m.l.x1,5x0,35=31,5 mc,stilpi 12 bucx0,25x0,27x2,75=2,25 mcx2(p+1)=4,5 mc,radier plus placa cca 25 mc,grinzi +centuri=9,6 mc,si este calculat la singe(recalculat de 4-5 ori de mine si de proiectant)total beton=70,6 mc...pc 52 /6,5 tone+ob37 /2 tone si este dublu ca suprafata(aproape),acoperis tigla tondah.Si la mine e ...mai mult decit destul.Din calcule,ar rezista cca 1 min la 8,5 gr pe richter,adica schimbare de relief!?Finisajele te vor costa intre 30000-40000 euro depinde ce materiale folosesti.Eu la rosu am iesit la 30000 euro,dar manopera era ieftina atunci(2004),fierul 1,75 lei,betonul 220lei/mc,caramida 290/mc,manopera la rosu a fost 4800 euro.Finisajele m au casapit grav...una peste alta am ajuns la 105000 euro,cu toate nebuniile posibile (fara piscina),termosemineu/centrala pe gaz e doar de imagine,jacuzzi,parchet masiv,spoturi/rigips, scara in stejar,inchipuieti ca iau o chirie frumusica pe luna...peste 100 mil,mobilata,rate la banci...Ai aruncat peste 5000 euro pe geam...Dar asa inveti...Bafta,sanatate,RABDARE(la finisaje),nervi de otel,Razvan


 reluportocaliu, on 11th January 2011, 12:37, said:

Dupa accent, cu care si scrie, am impresia ca gflorin e ardelean, iar in zona se folosesc boltari la fundatii, ca nu exista risc seismic. Metoda vine din tarile germanice, unde datorita zonelor fara cutremure se uziteaza acest mod de a construi. problema consta in faptul ca ceilalti, din alte zone, sunt incantati de posibilitatea construirii ieftin si merg pe principiul: "se poate, am vazut io la altii, le sta casa in picioare". Trebuie sa intelegem ca in constructii nimic nu este universal valabil si fiecare constructie are particularitatile ei, in functie de diferiti factori.

Lasand la o parte fundatia, care e posibil sa fie in regula, restul casei e un dezastru! Acoperisul se sprijina pe doi pereti, diferiti, neuniti de o centura. La etaj nu exista stalpi de nici un fel, iar peretii sunt construiti dintr-un material neportant, etc..

Astept si eu cu nerabdare pozele sau scan-urile promise!

Imagineaza-ti cum ti se cracesc peretii aia la supraincarcari ale acoperisului! Stai oare si intr-o zona unde se inregistreaza caderi masive de zapada sau vanturi puternice? Tigla ceramica pui pe acoperis?
In curind acoperisul va ajunge la ...placa peste parter,e deja cotet de gaini,grinzile si stilpii sint subtirei,mergeau asa tras de par la o casa cu zidarie de caramida porotherm,nu la bca,unde cadrele de beton sub0,35xo,30xh,sint minimum acceptat.Bafta sanatate,Razvan:::))))


 gflorin00, on 6th January 2011, 20:29, said:

stadiu
Ai mare curaj sa locuiesti in asa ceva,centura aceea intrerupta sub acoperis ,e de tot rasul!N ai centuri la parter iar la etaj sint intrerupte,centurile de la parter in dreptul golurilor de usa si de fereastra trebuiau sa aiba un boindrug,ce vad eu acolo,e cam jale...Verifica daca ai fier in centura/devenita grinda intrerupta de la etaj,sint sigur ca nu e prea mult,sau deloc.Ai dat de un escroc.Centura trebuie sa aibe minim 6 fi14/fier de grinda(lung bare de4- 6 m.l ...) cu etrieri la 15 cm cel mult,e bca,adica sa nu te bata vintul si ploaia in casa...pe romaneste.Bafta ,sanatate,Razvan

#79
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.03.2008

 septimiu80, on 18th April 2011, 23:29, said:

cred ca faci cel mai prost compromis posibil turnand stalpii la betoniera. Pentur cei 4-5mc de beton pe nivel care intra in stalpi si pentru diferenta de 60-70 lei intre pretul betonului de statie si cei minim 7 saci de ciment la mc + pietris de 3 sprturi + nisip + manopera realizare beton. :thumbdown:

Nu e chiar asa  cum crezi  tu , la cei 70 lei   ,diferenta intre 1 metru cub de statie  de care zici tu .... , se mai adauga 400 lei  inchirierea pompei,  pe langa asta  pietrisul si nisipul il am in curte si nu lam cumparat special pentru stalpi , iar manopera realizari betonului si forta de munca e 0 , adica tot atata mar costa  manopera pe casa la rosu , daca as turna  cu pompa sau cu betoniera.

#80
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.03.2008

 muscone, on 18th April 2011, 23:16, said:

cam cat aproximezi ca te va duce la gata?


Depinde de ce finisaje aleg , cu finisaje de valoare medie  probabil voi ajuge undeva pe la 40.000 eur ...pt o suprafata utila de aprox 110 mp

#81
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dare83, on 19th April 2011, 17:53, said:

Nu e chiar asa  cum crezi  tu , la cei 70 lei   ,diferenta intre 1 metru cub de statie  de care zici tu .... , se mai adauga 400 lei  inchirierea pompei,  pe langa asta  pietrisul si nisipul il am in curte si nu lam cumparat special pentru stalpi , iar manopera realizari betonului si forta de munca e 0 , adica tot atata mar costa  manopera pe casa la rosu , daca as turna  cu pompa sau cu betoniera.

Esti timisorean de-al meu, dar dreptate are septimiu. Nu te calicii la stalpi, toarna-i cu pompa, nu-i face la mana. Mai bine ia mobila de 2 lei, o schimbi cand ai bani mai multi, stalpii insa raman cat ramane casa. Eu am turnat la mana doar fundatia si per total am facut aproape zero economie.

#82
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 dare83, on 19th April 2011, 17:53, said:

Nu e chiar asa  cum crezi  tu , la cei 70 lei   ,diferenta intre 1 metru cub de statie  de care zici tu .... , se mai adauga 400 lei  inchirierea pompei,  pe langa asta  pietrisul si nisipul il am in curte si nu lam cumparat special pentru stalpi , iar manopera realizari betonului si forta de munca e 0 , adica tot atata mar costa  manopera pe casa la rosu , daca as turna  cu pompa sau cu betoniera.
eu zic ca ai loc de negociere treaba cu pompa si ca in daca nu ai succes cu ei, desii cred ca o sa ai, poti cauta si o pompa fixa care te costa 200lei, sau pentru ca tot ii torni la mana poti cere in 2 zile diferite cate 1.5mc si ii torni la galeata dar beton de statie.

#83
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.03.2008

 denky, on 19th April 2011, 22:46, said:

Esti timisorean de-al meu, dar dreptate are septimiu. Nu te calicii la stalpi, toarna-i cu pompa, nu-i face la mana. Mai bine ia mobila de 2 lei, o schimbi cand ai bani mai multi, stalpii insa raman cat ramane casa. Eu am turnat la mana doar fundatia si per total am facut aproape zero economie.

Daca faci beton cu betoniera nu inseamna ca nu e calitativ ...pompa zic eu ca e necesar  acolo unde se toarna  o cantitate mare de beton peste 10 m3   ( placa / fundatie ) , daca  turnam cu betoniera placa  , incepeam dintrul colt ...  iar in momentul in care terminam placa  trecuse deja 8-10 ore  de  la turnarea primului strat  si acolo a inceput sa se intareasca  si omogenizarea  nu e asa cum trebe .. ca in cazul cand torni cu pompa ...La stalpi  e alfel  , daca torn numa 7 stalpi intro zi si restul maine nui problema  , la un stalp am avut nevoie de maxim 2 betoniere   asta inseamna timp de asteptare  intre prima betoniera si a doua de max 15 min  fata de placa unde   era de -10 ore . Deci nu consider ca  am  facut vreo greseala ca nu am turnat  betonde la statie  la  stalpi.

#84
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.03.2008

 dare83, on 19 aprilie 2011 - 17:26, said:

Depinde de ce finisaje aleg , cu finisaje de valoare medie  probabil voi ajuge undeva pe la 40.000 eur ...pt o suprafata utila de aprox 110 mp
   Daca mai citeste cineva asest subiect  ...si este interesat ... casa a a ajuns la cheie  aproximativ 45.000 euro ,  cu finisaje puse si usi interioare .... fara mobila  , obiecte sanitare ,  
Si mai intra lejer circa 10.000 euro pentru mobila ( pal/ mdf ) , obiecte sanitare , gard impremuire teren , putin amenajarea curtii cu gazon.
  Succes pentru cei ce vor sa construiasca.

#85
tyzu79

tyzu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2013
este un pret Ok pentru ce ai construit tu , dar la ce s-a discutat pana acuma ....tin sa le reamiintesc tuturor "inginerilor " in proiectare caci o casa se poate face si fara placa , se poate face si din fundatie de boltari umpluti cu ciment .... argumente fiind asa ....casele constuite pana acuma (alea de 50 de ani ) nu au placa turnata ce doar in cel mai bun caz s-a turnat sapa dupa constructie ( casa fara etaj sau cu etaj) , fundatiile erau facute din piatra cioplita ( moda in ardeal ) fara fier beton si totusi tine de aproximativ 70 de ani fara nici o problema .
Fundatie e destul de adanca sapata dar si aceea e din piatra si beton .Asa ca ce va tot bateti capu cu chestii dinastea de parca pana acuma tot era numai din beton si structura de fier , a si grinzi de beton .Si acuma se folosesc grinzi de lemn la acoperis sau la fundatie cine stie lucra (lemn de esenta tare ) si tine la cutremur mai bine decat o casa din beton . Da sa ai un proiect e super ok dar si aicea uitam ca pana prin '85 la sat nu exista nici un proiectant sa iti faca schita ce venea mesteru din zona si iti facea o casa de te tine minim 100 de ani .
Ideea e ca fiecare isi face cum crede casa .....

Edited by tyzu79, 03 March 2013 - 23:36.


#86
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
marea problema este ca mesterii aia care faceau case din lemn si panant nu mai exista.
parerea mea: daca as face o casa, macar fundatia ar fi de beton si facuta cum trebuie, mai ales ca nu este greu. asta pentru ca vad la foarte multe case vechi problema lasarii peretilor din cauza fundatiei proaste.

#87
tyzu79

tyzu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2013
Adevarat ... da nu zice nimeni sa iti faci casa din pamant sau cu fundatie de piatra numai era asa .... stii  alea inca tin si acuma desi is de ceva ani ....iara ca se lasa, e si locul unde sunt construite de vina ca si la astea de 10 ani constuite am vazut crapaturi in interior desi sunt facute dupa 'moda noua ' .
Dar cum ziceam fiecare isi face casa cum crede .....desi stii ca o casa are garantie de 50 de ani (adica cam o generatie ) , numai atata sa tina a mea iar cine vine dupa mine sa isi faca cum crede de cuviinta caci eu oricum no sa mai fiu .

Edited by tyzu79, 04 March 2013 - 12:58.


#88
miruna330

miruna330

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2013

 paradigmatic, on 08 ianuarie 2011 - 15:10, said:

Insist să nu mai mediatizezi o astfel de soluţie...este ilegal ce ai făcut. În fond este casa ta şi faci ce vrei dar niciun normativ nu cred că asumă o astfel de soluţie de fundare.
nu este nimic ilegal ,nu mai vorbi prostii .A facut foarte bine omul...Asa am facut si eu economisesti foarte mult timp cu boltarii.Multi vorbesc putini cunosc!

#89
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Art. 31 din legea 10 privind calitatea in constructii spune:

Art. 31. - Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei construcţii ori executarea de modificări a acesteia, fără respectarea reglementărilor tehnice privind stabilitatea şi rezistenţa, dacă acestea ar putea produce una sau mai multe dintre următoarele consecinţe: pierderi de vieţi omeneşti, vătămare gravă a integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, distrugerea totală sau parţială a construcţiei, distrugerea ori degradarea unor instalaţii sau utilaje importante, ori alte consecinţe deosebit de grave

Faptul ca legea nu se aplica in Romania, nu inseamna ca nici n-o sa se aplice la un moment dat.
Daca tot construiti dupa ureche, macar fiti constienti ca legea prevede direct inchisoare, nu amenzi de 2 lei.

Edited by ugrukk, 25 May 2013 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate