Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imi pot ridica o casa cu 25 000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Mda, o sa vad ce spuen proiectantul. E mult mai usor de ridicat elevatia asa......

#38
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Foarte interesant subiect. Si eu detin un teren undeva in prahova, la marginea unui oras , de aprox. 800mp si m-a batut gandul sa imi ridic acolo o casa tinand cont ca sumele vehiculate pe aici le am deja si un credit ma deranjeaza foarte tare ( nu am facut nici unul pana acum ) . Daca ati putea pune mai multe poze cu compartimentarea caselor ar fi minunat. Si eu ma gandeam tot asa la ceva de max 80 mp etajul, p+1 .
In concluzie, la 25000 euro se poate ridica o casa finisata cu instalatii si tot ce trebuie ?

#39
gusty27

gusty27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.01.2011
Anul acesta si pe mine ma bate gandul sa-mi i-au o casuta ( sau sa construiesc una ) . nu m-am hotarat inca.
scuzati ca deviez putin si cer pareri in acest sens.
din ce m-am interesat ( tatal meu se si ocupa cu constructia caselor ca si PF )
- in jur a 60.000 lei ridici casa la rosu + acoperita
- cam 16.000 contracte aprobari gaz ,curent ( daca ai aceste utilitati aproape de teren )
- in jur la 25.000 lei termopanele
- cam la 15.000 lei toate aprobarile de constructie + proiec
- 10.000 lei sanitarele ,scurgerea la canalizare ( sau fosa unde e cazul )

Cam asta ar fi per ansamblu , casa din caramida,beton,facuta de calitate ( poate cu mostenire la copii )
deci cam undeva la 30.000 eur , FARA TEREN
eu sunt din AB si aici un teren intr-o zona buna cu utilitati cam 500mp este undeva la 15.000 eur
un total ar fi la 40.000 eur.
eu zic asa : " mai bine pui si ceva pierderi si adaugi la socotelala mai mult, pt ca daca raman har Domnului ai unde pune la finisaje, dara daca nu mai ai pe ce pune mana apoi...?!!"
cam de aceea ma bate gandul ( chiar daca am mana de lucru si nu necesit manopera exagerata ) sa-mi fac o casa.
tot prin zona vad case la rosu + pamant aferent in jur la 30.000 eur
sau semifinisate ( izolat exterior,tencuit interior,termopan,instalatia electrica in casa ) gasesc intre 42.000 - 50.000 eur
ce D-zeu sa fac

#40
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
gflorin, cum merge treaba? Cat ai cheltuit pana acum si in ce stadiu esti?

#41
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010
stadiu

Attached Files



#42
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Poate gresesc din lipsa de experienta, si poate ma induce in eroare faptul ca zona nu e cu risc seismic, dar pare foarte firava pe partea de structura. Sigur exista proiect de structura, nu par a fi prea multe grinzi pe acolo, iar deschiderile imi par cam mari pentru a nu avea stalpi?

#43
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Grinda aia e o gluma buna! Chiar nu stiu de ce te-ai mai chinuit s-o faci, puteai linistit s-o inclocuiesti cu BCA, ca tot una este. Te-ai mai chinuit sa faci armatura, sa cofrezi.....

Offf!

#44
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010
Povesti la fel ca si cu boltari, dar nici macar nu stim cum arata un boltar ,dar nu este bine sa facem din boltari ca , cade casa, nu cad casele din carpici in vrancea ale moldovenilor dar cade asta.
Boltarii sunt goli , si la fiecare rand este bagat fier , deci este mai mult fier in fundatia din boltari decat in cea clasica , deci  ii mai rezistenta.
- asta ii un boltar ,iar pe gaurile alea doua ce se vad se pune fier la fiecare rand , apoi se toarna betonul.
Singura diferenta ca nu mai cofrezi si nu mai decofrezi si nu strici lemn la fundatie . repid usor ieftin.
Nu se face din boltari la constructii mari , dar la o casa mica nu este absolut nici o problema.
- Ce grinda ti se pare o gluma ? si de ce ii firava? A fost facuta exact dupa proiect .

View Postvalioglu, on 6th January 2011, 23:06, said:

Poate gresesc din lipsa de experienta, si poate ma induce in eroare faptul ca zona nu e cu risc seismic, dar pare foarte firava pe partea de structura. Sigur exista proiect de structura, nu par a fi prea multe grinzi pe acolo, iar deschiderile imi par cam mari pentru a nu avea stalpi?

Cam pe unde iar sta bine cu cateva grinzi , nu de alta da sa fie , sau trbuia toata din beton?

Attached Files


Edited by gflorin00, 07 January 2011 - 10:09.


#45
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Casa cu structura portanta...din BCA?????????

#46
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Nu are mai mult fier decat la o casa de dimensiuni comparabile cu structura pe cadre. Fiarele alea care intra in gaura boltarilor pleaca din fundatie, ca daca nu nu au sens. Inteleg ca in elevatia ta nu exista grinzi ci doar un fel de stalpisori. Sau are placa la parter un fel de grinda..

#47
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postgflorin00, on 20th September 2010, 15:36, said:

Saptamana trecuta , am ridicat fundatia, umplutura, folie, plasa de fier  si am turnat placa peste fundatie .
Boltari au costat 800 ron. fierul si betonul , trebuie sa ma uit.
Insist să nu mai mediatizezi o astfel de soluție...este ilegal ce ai făcut. În fond este casa ta și faci ce vrei dar niciun normativ nu cred că asumă o astfel de soluție de fundare.

#48
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
De unde se procura boltari din acestia in Buc? Cat costa o bucata si care este diferenta de pret fata de o elevatie normala?

#49
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Fara sa ma abat de la subiect cu justificari iti spun ca poti realiza o casa cu 25000 E lejer, plus ceva mobila pe acolo, este drept mai micuta casa dar esenta tare se tine in...casele mici.
Cel mai bun sfat al meu : cu atatea informatii care le poti obtine de pe internet, ar fi pacat sa nu le explorezi.
P.S: depinde in ce zona a tarii locuiesti, poti opta la varianta tip "framing" nu este considerabil mai ieftin dar muuuuult mai rapid.

#50
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

View Postportocaliul, on 8th January 2011, 10:36, said:

Casa cu structura portanta...din BCA?????????
Nu se vede in fata ca sunt doi stalpi? Este o camera. pe 5 m cati stalpi trebuiau pusi? Casa nu este mare .


View Postautom2, on 8th January 2011, 15:52, said:

De unde se procura boltari din acestia in Buc? Cat costa o bucata si care este diferenta de pret fata de o elevatie normala?
5 lei /buc  pretul este cam la fel , numai ii munca mai putina

View Postparadigmatic, on 8th January 2011, 15:10, said:

Insist să nu mai mediatizezi o astfel de soluție...este ilegal ce ai făcut. În fond este casa ta și faci ce vrei dar niciun normativ nu cred că asumă o astfel de soluție de fundare.

Pai zi ce nu este bine .

#51
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
5 lei si de unde luati?

#52
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Oare astia tot ilegal construiesc...........
Daca vreti va pun si produsul final sa vedeti cam ce iese.
Parca ati face case pentru zece mii de ani. :peacefingers:

Attached Files



#53
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
gflorin00, tu crezi ca daca are 2 stalpisori la 5m gata, e casa in cadre? solutia propusa de tine nu se poate folosi in Bucuresti, asa cum nu-ti da voie nimeni sa-ti extinzi blocul cu vreo 2 -3 etaje din caramida de chirpici.
nu mai insista cu ce nu e bine, ca nu e cazul sa-ti facem un curs scurt in care tu sa inveti tot ce se invata in 5 ani de facultate.
ce torni tu acolo intre boltarii aia e bun de un gard,  sau de orice altceva de genul asta, garaj, suport de tablou renel etc. in bucuresti.
ca nu poate varianta  aia sa verifice exigentele unui seism de 8.5gr  la modul cum se resimte in Bucuresti, deci orice proiect ai avea nu se va verifica.

Edited by septimiu80, 08 January 2011 - 17:35.


#54
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postautom2, on 8th January 2011, 17:02, said:

5 lei si de unde luati?


Sunt in oferta la Bau..x

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate