Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imi pot ridica o casa cu 25 000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009

 balexe, on 12th August 2010, 23:48, said:

Nu am finalizat-o, dar nu fiindca am renuntat la idee, ci datorita unor probleme legate de autorizatie. Daca zici ca ai citit topicul, ai vazut ca eu vroiam sa construiesc casa intr-o curte unde mai exista deja o casa si, din pacate, nu ma mai incadram la POT (procentul de ocupare a teritoriului). Asa ca m-am reorientat catre o alta casa.
Acum sunt cu casa in stadiul de finisaje, am facut pana la urma un credit, deci datele problemei legate de cheltuieli sunt altele.
Dar, asa cum ti-am spus, eu sunt convins ca o casa cu 25.000 Euro se poate face, mai ales acum.
Insa va fi o alternativa la un apartament, adica tot ceva micut si decent (max 100 mp construiti), dar la costuri mult mai mici (sunt convins ca nu gasesti un apartament la 25.ooo). Iar marele avantaj este ca niciodata nu vei putea compara viata la curte cu aia la apartament: confort psihic, sanatate, copii, etc.
Dar asculta-mi sfatul: nu te apuca sa faci ceva mai mare, fiindca vei ajunge in stadiul in care banii s-au terminat, iar casa nu.

nici nu imi inchipuiam ca o sa imi fac vreun viloi...sincer eu ma multumesc si cu 80-90 de mp....100 cum spui tu ar fi pefect....merci mult ptr incurajari

#20
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 muscone, on 13th August 2010, 00:30, said:

Poti sa imi spui unde e casa asta pe care o faci?as vrea sa trec si eu sa vad cam cum este ....asa sa imi fac o parere

ms balexe am citit si topicul initiat de tine....tu ce ai rezolvat pana la urma?ai construit casa?
cat ai investit?

Am inceput sa o facem pina acum materialele nu au depasit 7000 euro (tot ce trebuie pentru a fi gata in rosu) , am sapat fundatia si turnato, si am cumparat materialele inclusiv lemn si tigla pentru acoperis , casa are 160 mp in total 80 pe nivel.Asta este pretul final la rosu , cand vrei poti sa vi sa vezi sper ca saptamana asta sa facem parteru. pun si cateva poze.

Attached Files


Edited by gflorin00, 05 September 2010 - 18:15.


#21
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 gflorin00, on 5th September 2010, 19:12, said:

Am inceput sa o facem pina acum materialele nu au depasit 7000 euro (tot ce trebuie pentru a fi gata in rosu) , am sapat fundatia si turnato, si am cumparat materialele inclusiv lemn si tigla pentru acoperis , casa are 160 mp in total 80 pe nivel.Asta este pretul final la rosu , cand vrei poti sa vi sa vezi sper ca saptamana asta sa facem parteru. pun si cateva poze.
De curiozitate, exista un proiect? Autorizatia cat a costat?
Cate tone de fier sunt in proiect?
Fundatia la ce cota s-a sapat? Cam cati metri cubi de beton se vor folosi (cat zice in proiect)?
Caramida, BCA, cam de care  si cata?

Pun intrebarile astea deoarece cred ca e cam mic bugetul.
Succes!

#22
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010
Normal ca exista , autorizatie , sa facut studiu geo,totul in regula . Proiectul i la facut cu 2 euro/mp , trebe sa intreb cat a costat autorizatiile nici nu l-am intrebat , dar astea sunt sume foarte mici , simbolice.
Este bca (de la macon,se vede in poza)de 30x25x60 o costat 240 lei/mc despre cantitati de bca si beton trebuie sa ma uit pe proiect si am sa-ti spun , in orice caz la fier nu vorbim de tone , sunt doar stalpi , placa peste parter va fi din caferi de lemn. O sa fac niste copii la proiect si o sa le pun.
Fundatia a fost sapata parca la 1 metru si ceva nu stiu exact nu am fost acolo cand a sapat-o si deasupra de pamant  se va ridica inca 70 cu boltari.
Betonul l-am facut noi cu betoniera , in 9 ore a fost gata.

#23
ady_1

ady_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2008
salut
eu tocmai am terminat o casa la rosu si ma dus 25.000,un p+E.adica am turnat palca de beton nu am pus sarpanta pt ca vreau sa imi fac terasa sus.jos am 82 mp utili cam 90 constuiti fara terase,am 2 terase jos dintre care una 3.5x4.2 e pivnita.etajul e cu putin mai mare.structura din cadre de beton si caramida soceram 300x240x238.succes

#24
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Interesant topicul,cred ca mulți ne incadram momentan cu acesti bani pentru constructia unei case.
Pune-ti vă rog si planurile la aceste case sa vedem ce se poate face in acești bani și ce dimensiuni au casele. :thumbup:

#25
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 ady_1, on 7th September 2010, 08:04, said:

salut
eu tocmai am terminat o casa la rosu si ma dus 25.000,un p+E.adica am turnat palca de beton nu am pus sarpanta pt ca vreau sa imi fac terasa sus.jos am 82 mp utili cam 90 constuiti fara terase,am 2 terase jos dintre care una 3.5x4.2 e pivnita.etajul e cu putin mai mare.structura din cadre de beton si caramida soceram 300x240x238.succes
cred ca ai dat pretul la rosu

#26
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009

 gflorin00, on 5th September 2010, 17:12, said:

Am inceput sa o facem pina acum materialele nu au depasit 7000 euro (tot ce trebuie pentru a fi gata in rosu) , am sapat fundatia si turnato, si am cumparat materialele inclusiv lemn si tigla pentru acoperis , casa are 160 mp in total 80 pe nivel.Asta este pretul final la rosu , cand vrei poti sa vi sa vezi sper ca saptamana asta sa facem parteru. pun si cateva poze.
unde  iti faci casa...chiar as vrea sa vad....doar 7000 ptr rosu????

#27
gaa

gaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt de acord cu selam ca o casa in oglinda (alcatuita din doua apartamente) este solutia, in cazul tau, cea mai plauzibila atat dpdv economic cat si arhitectural, estetic, spatial si functional. Parerea mea e ca la oricare arhitect te-ai duce, ma refer unul caruia chiar ii pasa de ceea ce face si nu umbla doar dupa bani si care vrea sa obtina maximum dintr-o situatie ar fii de acord si ti-ar propune solutia discutata. Bafta

 Selam, on 12th August 2010, 05:30, said:

Intr-adevar, trebuie urmarita si orientarea pe care o au celelalte case din jur. Nu poti sa fii mai cu mot decat vecinii, cand ei au casele aliniate intr-un fel, tu sa-ti faci casa perpendicular fata de ele. Dar noi nu lovim cu parul. Noi ne dam cu parerea, el decide. Eu zic o idee, tu o idee, si din astea lui ii vin alte idei.

Cred totusi ca daca orienteaza casa cu usa sau spatele spre nord, ambele ar avea aproximativ la fel de multa lumina.
Nu am zis sa fie unul catre strada si unul catre fundul curtii, am scris :in oglinda, adica din exterior, constructia sa arate ca o vila mare, dar in interior sa fie impartita in fix doua apartamente, pozitionate in oglinda. Un living, baie si bucatarie la parter, si un dormitor/doua cu o baie sus, unite printr-o scara interioara in fiecare apartament. De exemplu.

Crede-ma, am luat in calcul impartirea terenului in doua parti egale, si in stil vagon, pe langa incalzire, nu prea ai solutii la spatiul stramt. Terenul generos salveaza o gramada de alte lucruri.

Daca imparti terenul in doua parti egale, terenurile se lungesc, curtea devine foarte mica/stramta si in plus daca vrei sa pui casele pozitionate dupa soare, la fel, ar insemna ca una din case sa priveasca la spatele celeilalte, ceea ce e iar foarte nasol, mai ales cand sunt frati. Daca le pui fatada la fatada, geam la geam, una din case va fi mai luminoasa decat cealalta, si din nou discutia cu iluminatul.

Daca mentii terenul si constructiile la comun, iti scad aproape la jumate cheltuielile de constructie si intretinere, iar constructia arata altfel.
Plus ca nu e totuna sa ai doua curti inguste si lungi, sau sa ai un teren cat de cat mai patrat si mai mare, spre intrare, folosit in comun cu fratele.


De exemplu daca imparti terenul, fiecare va trebui sa isi betoneze curtea care ii ramane, 2-3 metri latime. Parerea mea...
Dar daca faceti o casa cum am scris mai sus, situata mai in spatele curtii, va raman cel putin 200 mp pentru curte si garajuri/parcari/anexe, intr-o forma mai compacta, spre strada.

Daca va separati, va trebuie poarta la gard si tie, si lui. Daca stati impreuna, cumparati doar o poarta si o folositi amandoi. Daca imparti terenul, tu vei avea o poarta la garaj de 3 metri, el tot de 3 metri, si 6 metri din 16 vor fi doar porti. Plus aleile de acces, la tine si la el, dupa ce ca e terenul stramt.

Daca iti faci garaj, iti trebuie si alee de acces.

Daca stai separat, tu iti faci o alee, el o alee, fiecare pe spatiul sau stramt. Daca stati impreuna, folositi aceeasi alee si salvati din spatiul care e larg.
Va trebui sa amenajati un loc pentru tomberon. Daca stati separat, o sa aveti doua locuri, impreuna doar unul.

Crede-ma, acestea sunt doar exemple, dar in viata reala se simt.

Ideea e ca, atunci cand vrei ca fiecare sa fie total pe cont propriu, cresc cheltuielile mult si spatiul nu mai e la fel de primitor ca atunci cand e comasat.
Cand e comasat, multe lucruri devin comune, adica scade cheltuiala la jumatate, plus sporeste confortul, pentru ca un spatiu mai echilibrat din punct de vedere al dimensiunilor ofera mai multe solutii si oportunitati de exploatare.
Si sa nu uitam nici factorul estetic, doua case mai mici nu arata la fel ca una mai mare.
Sa nu uitam ca sunteti frati, nu straini.

P.S. Chiar daca e valabil argumentul cu soarele si lumina, eu zic ca merita un sacrificiu pentru beneficiile pe care le obtii dintr-o asemenea schema. Alt dezavantaj in aceasta idee eu nu vad.


#28
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010
Saptamana trecuta , am ridicat fundatia, umplutura, folie, plasa de fier  si am turnat placa peste fundatie .
Boltari au costat 800 ron. fierul si betonul , trebuie sa ma uit.

 muscone, on 10th September 2010, 16:29, said:

unde  iti faci casa...chiar as vrea sa vad....doar 7000 ptr rosu????
Trimite un PM si vorbim, sa ajunga la rosu si la 10000 si tot este bine , acum normal ca poate mai apare ceva ce nu am calculat , dar cu siguranta nu va depasi 10000.Stiu ce vorbesc pentru ca sunt constructor , am facut mansarde pe blocuri in Bucuresti , am calculat lemnaria si la sfarsit am gresit cu un cafar de 4 m, la o mansarda de 800 mp. Am facut la mansarda , garsoniere care materialele la gata au fost 8000 euro si oameni le-au cumparat cu 60000 si culmea , investitorul nu a reusit sa le predea la toti proprietarii ca a aparut criza.

Attached Files


Edited by gflorin00, 20 September 2010 - 15:40.


#29
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Apropo de casa la "rosu" facuta cu 7000 euro, personal, mi se pare extrem de putin. Ceva nu e in regula acolo, dar in fine...
Pe mine m-a costat, acum aproape 3 ani, deci inainte de preturile maximale, cam 22000 euro (structura, fundatia si manopera) - amprenta de 75 mp, parter + etaj + terasa-acoperis. Proiectul a fost 10 euro/mp, nu 2 euro, iar per total, impreuna cu taxele, avizele, demolarea vechii case de paianta (1700 euro) si dirigintele s-a mai adaugat un 5000 euro. Sigur, e Bucuresti, poate ca altele sunt preturile inafara, dar totusi...
Fierul beton a fost doar el vreo 5200 euro, cheresteaua si popii inca vreo 1800, iar betonul (pompa cu elefant) cam 6200 euro. Manopera a fost in jur de 35 euro/mp (iar atunci un euro era 3,6 lei). Deci... 7000? Hmm...
Urmeaza restul acum, cel putin inca pe-atat...

#30
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009
salut ...ce ai mai facut cu casa?in ce stadiu esti?cat ai investit pana acum?
ai ceva poze sa postezi?

#31
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Elevatia este din caramida/bca ???  :deadtongue:

#32
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Din boltari de fundatie. MA interesaza si pe mine subiectul. Eventual informatii suplimentare : furnizor, dimensiuni, etc.

#33
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Boltarii de fundatie sa folosesc la noi doar in anumite zone, mai mult prin Ardeal. Deci atentie, in zonele seismice nici nu va ganditi sa-i folositi.

#34
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 reluportocaliu, on 5th January 2011, 07:37, said:

Boltarii de fundatie sa folosesc la noi doar in anumite zone, mai mult prin Ardeal. Deci atentie, in zonele seismice nici nu va ganditi sa-i folositi.


Scuze de offtopic!

Pentru elevatia unei case de lemn, in zona Bucurestiului, nu sunt ok? Totusi vin umpluti cu beton si au si armatura..........

#35
gusty27

gusty27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.01.2011
Interesant ,
Pe multa lume cred ca intereseaza acest subiect. Sa reveniti va rog cu detalii si alte idei deasemenea.
Oricum , la fel ca si colegii de mai sus mi se pare putin 7000-10.000 eur pt o casa in rosu.
In jur la 15.000 E , nu foarte mare ,hai  treaca  mearga, dar cine stie.
Desii, am un prieten care a inceput anul trecut o casa si va spun ce stiu doar:
- beton la fundatie ( subsol doar un 3/4 m ) ,cota de 1.5m
- facut la betoniera + turnat de el cu fratii si prieteneii
- balastru adus cu caruta de pe mures ( un vin o tuica la un "roman" )
- ei au pus caramida peste caramida,sapaturi...etc
- pe scurt au cumparat si platit doar ce era necesar
Stadiul actual :
- casa are 120 mp = p+m = 4 camere + living+buc+dresing
- ridicata, acoperita,geamuri termopan izolat+tencuit doar parter
- la parter , are utlitatile trase , gresie + parchet ,bucataria e gata
- ce mai ,s-au mutat acolo , mai au etajul

suma totala pana acum = 100.000 lei ( cam 25.000 Eur )

#36
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 autom2, on 5th January 2011, 10:10, said:

Pentru elevatia unei case de lemn, in zona Bucurestiului, nu sunt ok? Totusi vin umpluti cu beton si au si armatura..........
nu , nu sunt ok pentru o fundatie de casa, chiar daca e de lemn, in zona Bucurestiului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate