Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Emigrare , da sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Alinu79

Alinu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2009
Salutare tuturor ! O sa incerc sa nu bat campii si sa fiu cat mai la subiect ! De cateva luni, poate un an , ma bate gandul sa emigrez. In minte am mai multe destinatii, dar in "pole position" parca ar fi Canada. Inainte de a lua o decizie, vreau sa ma informez foarte bine despre tot ce presupune aceasta posibila emigrare. Inainte de a discuta despre procedurile de obtine a dreptului de a emigra, as vrea sa expun un alt aspect. Aici in tara am o situatie materiala buna, avem cam tot ce ne trebuie pt un trai decent, detinand o firma de inginerie care prin foarte multa munca a fost si este profitabila. Sa nu se inteleaga ca stau pe un scaun si mut o hartie dintr-o parte in alta si castig mii de euro. NU! Muncim foarte mult, uneori peste 12ore pe zi, 7 zile pe saptamana, dar o fac cu placere, fiind afacerea mea. In concluzie, nu vreau sa plec din Romania pt un trai material mai bun ci vreau sa plec pt a trai intr-o societate guvernata de legi , o societate unde esti respectat ca si cetatean , o societate in care nu esti tratat cu SICTIR daca nu ai bani in buzunar sau daca nu ocupi vreo functie politica importanta. Deasemeni vreau sa traiesc intr-o societate in care cadrul legislativ nu se schimba de pe o zi pe alta si nu intalnesti functionari inalti ajunsi in acea pozitie prin nepotisme, complet ratati profesional, dar care intaresc proverbul romanesc " prostul nu e prost destul daca nu e si fudul ".
   In consecinta, as avea doua intrebari pt. cei care au plecat in Canada de un an , doi sau mai mult : DACA IN ROMANIA ATI FI AVUT UN TRAI MATERIAL DECENT ATI MAI FI PLECAT ? DACA ATI AVEA ACUM POSIBILITATEA SA OBTINETI SI IN ROMANIA ACELASI TRAI MATERIAL PE CARE IL AVETI ACUM IN CANADA SAU PE CARE SPERATI CA O SA-L AVETI ACOLO , V-ATI INTOARCE IN TARA NOASTRA?
  Va multumesc anticipat !

#2
mihai720

mihai720

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAlinu79, on 11th August 2010, 06:37, said:

Salutare tuturor ! O sa incerc sa nu bat campii si sa fiu cat mai la subiect ! De cateva luni, poate un an , ma bate gandul sa emigrez. In minte am mai multe destinatii, dar in "pole position" parca ar fi Canada. Inainte de a lua o decizie, vreau sa ma informez foarte bine despre tot ce presupune aceasta posibila emigrare. Inainte de a discuta despre procedurile de obtine a dreptului de a emigra, as vrea sa expun un alt aspect. Aici in tara am o situatie materiala buna, avem cam tot ce ne trebuie pt un trai decent, detinand o firma de inginerie care prin foarte multa munca a fost si este profitabila. Sa nu se inteleaga ca stau pe un scaun si mut o hartie dintr-o parte in alta si castig mii de euro. NU! Muncim foarte mult, uneori peste 12ore pe zi, 7 zile pe saptamana, dar o fac cu placere, fiind afacerea mea. In concluzie, nu vreau sa plec din Romania pt un trai material mai bun ci vreau sa plec pt a trai intr-o societate guvernata de legi , o societate unde esti respectat ca si cetatean , o societate in care nu esti tratat cu SICTIR daca nu ai bani in buzunar sau daca nu ocupi vreo functie politica importanta. Deasemeni vreau sa traiesc intr-o societate in care cadrul legislativ nu se schimba de pe o zi pe alta si nu intalnesti functionari inalti ajunsi in acea pozitie prin nepotisme, complet ratati profesional, dar care intaresc proverbul romanesc " prostul nu e prost destul daca nu e si fudul ".
   In consecinta, as avea doua intrebari pt. cei care au plecat in Canada de un an , doi sau mai mult : DACA IN ROMANIA ATI FI AVUT UN TRAI MATERIAL DECENT ATI MAI FI PLECAT ? DACA ATI AVEA ACUM POSIBILITATEA SA OBTINETI SI IN ROMANIA ACELASI TRAI MATERIAL PE CARE IL AVETI ACUM IN CANADA SAU PE CARE SPERATI CA O SA-L AVETI ACOLO , V-ATI INTOARCE IN TARA NOASTRA?
  Va multumesc anticipat !
Dupa 10 ani in Canada raspunsul meu este:

1) DA
2) NU

De fiecare data cind ajung in Romania (odata la 3-4 ani) ma enervez de mizeria de pe strazi si din oameni si abia astept sa ma intorc acasa.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
+1
Si eu ma intorc in Romania odata la 2 ani. Si de fiecare data imi intaresc convingerea ca nu am gresit in alegerea facuta.
Nu pentru bani - nici aici nu sunt "bogat" si pentru climatul din jurul meu. Munca este grea si aici, dar macar dupa 8-9 ore am un loc unde sa ma relaxez fara manele, zaruri pe table, urlete si zbierete. Merg acasa fara sa imi fie frica ca voi fi buzunarit, fara sa transpir lipit de alt individ transpirat in mijolacele de transport in comun. In alimentara cand intru sunt intampinat cu "welcome to ...." si un zambet la casa...
Multe maruntisuri, care se aduna.

#4
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007
Pentru cei din Canada:care este cea mai buna regiune/oras pe care-l recomandati pentru emigrare?

#5
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008
Imi cer scuze pt offtopic, dar nu cred ca e bine sa deschid un nou topic,pt cateva intrebari legate de emigrarea in Canada \ Quebec
Cat dureaza acum procedeul de emigrare ? Un an ? Mai mult, mai putin ?
Pe ce anume se pune accent,pt a putea emigra ? Familie ? Copii ? Meserie ? Limba ( franceza - engleza ) vorbita ?
Ce sanse as avea sa emigrez daca sunt singur,fara familie,copii ,fara studii superioare ?
Am acolo un frate, e de 10 ani cu familia, dar cred ca asta ma ajuta foarte putin, sau deloc. Franceza o vorbesc foarte putin,engleza foarte bine.
Cat m-ar costa toate actele ( exclusiv bilet avion ) pt a emigra in Quebec ?
Va multumesc anticipat.

#6
caribou

caribou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.01.2005
http://fullcomment.n...short-memories/

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postcaribou, on 19th August 2010, 05:33, said:



Ori nu stii despre ce e vorba ori vrei sa induci false idei.

Ar trebui sa stii ca nu poti sa-pretinzi respect din partea unei tari, incepand prin a incalca legile respectivei tari, asa cum fac cei care au trimis vaporul acela.
E o situatie specifica, speculata de un ziarist in cautare de audienta si pusa aici, ca nuca-n perete.

#8
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008

View Posttrue999, on 18th August 2010, 08:46, said:

Imi cer scuze pt offtopic, dar nu cred ca e bine sa deschid un nou topic,pt cateva intrebari legate de emigrarea in Canada \ Quebec
Cat dureaza acum procedeul de emigrare ? Un an ? Mai mult, mai putin ?
Pe ce anume se pune accent,pt a putea emigra ? Familie ? Copii ? Meserie ? Limba ( franceza - engleza ) vorbita ?
Ce sanse as avea sa emigrez daca sunt singur,fara familie,copii ,fara studii superioare ?
Am acolo un frate, e de 10 ani cu familia, dar cred ca asta ma ajuta foarte putin, sau deloc. Franceza o vorbesc foarte putin,engleza foarte bine.
Cat m-ar costa toate actele ( exclusiv bilet avion ) pt a emigra in Quebec ?
Va multumesc anticipat.
Sper sa primesc niste informatii. Multumesc.

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Posttrue999, on 19th August 2010, 15:58, said:

Sper sa primesc niste informatii. Multumesc.


Accentul se pune pe meserie, experienta si limba, in ideea de a fi capabil sa te intretii singur cat mai repede. Studiile superioare ajuta mult la "punctaj", dar o meserie cautata si bine stiuta valoreaza mult. Existenta rudelor ajuta de asemenea la aplicatie si dupa. Daca erai singur, cu studii superioare, fratele putea sa te cheme pe "Family Class" dar depinde de provincie si de ce le mai trece prin cap celor de la imigratie. Franceza e esentiala, cu observatia ca nu se vorbeste o franceza curata, sunt multe cuvinte sau exprimari locale si ceva amestec cu cuvinte englezesti; trebuie sa o stii macar cat sa treci testul; daca poti vorbi engleza este foarte bine, in QC majoritatea locuitorilor inteleg engleza dar folosirea limbii franceze in orice aspect al vietii sociale este puternic sustinuta (fortat) de catre guvernul local. Completeaza o aplicatie de evaluare pe internet si vezi cum se pune problema. Vezi ce ocupatie poti pune in aplicatie si cauta informativ sa vezi care este cererea pe piata muncii. In orice caz, dupa aceea  ar fi indicat sa te apuci de franceza, vezi cum merge si ce rezultate ai, apoi te interesezi de costuri, care oricum sunt rezonabile si se  mai schimba din cand in cand.

In momentul de fata singura optiune cu sanse de rezolvare in 1-2 ani este aplicatia pe partea franceza. Dat fiind regiunea mai putin dezvoltata (infrastructura imbatranita, probleme sociale mai speciale, salarii mai mici, tendinta firmelor mari de a se reloca in alte provincii, imigranti mai putin strict selectati de unde o capacitate de adaptare mai redusa, aspecte protectioniste/rasiste mai frecvente) tendinta este de a se pleca imediat spre alte provincii desi in partea franceza sunt ajutoare sociale mai usor de obtinut si mai substantiale, mai multe posibilitati de socializare si de petrecerea a timpului liber si este mult mai apropiata de orase importante. Cu toate astea exista o larga comunitate romaneasca si sunt foarte multi romani care s-au adaptat si integrat perfect.



Quote

Pentru cei din Canada:care este cea mai buna regiune/oras pe care-l recomandati pentru emigrare?



Cati emigranti, tot atatea pareri. Vrei sa iasa razboi intre Nord si Sud sau Est si Vest? :lol:
Daca ar fi existat "cea mai buna provincie", ar fi fost de mult plina ochi.  :w00t:


Incearca "Care credeti ca ar fi cea mai buna.... pentru mine" si zici cate ceva despre tine si obiectivele tale. Sau "Cea mai buna din p.d.v..." Altfel s-ar putea sa obtii mai greu ceea ce urmaresti.

#10
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

View Posttrue999, on 18th August 2010, 10:46, said:

Imi cer scuze pt offtopic, dar nu cred ca e bine sa deschid un nou topic,pt cateva intrebari legate de emigrarea in Canada \ Quebec
Cat dureaza acum procedeul de emigrare ? Un an ? Mai mult, mai putin ?
Pe ce anume se pune accent,pt a putea emigra ? Familie ? Copii ? Meserie ? Limba ( franceza - engleza ) vorbita ?
Ce sanse as avea sa emigrez daca sunt singur,fara familie,copii ,fara studii superioare ?
Am acolo un frate, e de 10 ani cu familia, dar cred ca asta ma ajuta foarte putin, sau deloc. Franceza o vorbesc foarte putin,engleza foarte bine.
Cat m-ar costa toate actele ( exclusiv bilet avion ) pt a emigra in Quebec ?
Va multumesc anticipat.
pai la mine cand am venit mi-a luat dosarul 2 ani si 7 luni... AVETI MARE GRIJA LA MEDICALE IN BUCURESTI CA VOR SPAGA!
Normal dureaza maxim un an jumate...
Sansele la tine sunt foarte mici aproape nule, Studile oricum nu conteaza decat asa de flori de cuc la interviu, ca aici nu faci nimic cu ele, trebuie sa le echivalezi iar majoritatea care vin aici isi schimba profesia
Spune-i fratelui tau sa-ti faca o chemare sa vezi cum e aici ca poate te razgandesti!

#11
lenovostart

lenovostart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.08.2010

View PostAlinu79, on 11th August 2010, 12:37, said:

Salutare tuturor ! O sa incerc sa nu bat campii si sa fiu cat mai la subiect ! De cateva luni, poate un an , ma bate gandul sa emigrez. In minte am mai multe destinatii, dar in "pole position" parca ar fi Canada. Inainte de a lua o decizie, vreau sa ma informez foarte bine despre tot ce presupune aceasta posibila emigrare. Inainte de a discuta despre procedurile de obtine a dreptului de a emigra, as vrea sa expun un alt aspect. Aici in tara am o situatie materiala buna, avem cam tot ce ne trebuie pt un trai decent, detinand o firma de inginerie care prin foarte multa munca a fost si este profitabila. Sa nu se inteleaga ca stau pe un scaun si mut o hartie dintr-o parte in alta si castig mii de euro. NU! Muncim foarte mult, uneori peste 12ore pe zi, 7 zile pe saptamana, dar o fac cu placere, fiind afacerea mea. In concluzie, nu vreau sa plec din Romania pt un trai material mai bun ci vreau sa plec pt a trai intr-o societate guvernata de legi , o societate unde esti respectat ca si cetatean , o societate in care nu esti tratat cu SICTIR daca nu ai bani in buzunar sau daca nu ocupi vreo functie politica importanta. Deasemeni vreau sa traiesc intr-o societate in care cadrul legislativ nu se schimba de pe o zi pe alta si nu intalnesti functionari inalti ajunsi in acea pozitie prin nepotisme, complet ratati profesional, dar care intaresc proverbul romanesc " prostul nu e prost destul daca nu e si fudul ".
   In consecinta, as avea doua intrebari pt. cei care au plecat in Canada de un an , doi sau mai mult : DACA IN ROMANIA ATI FI AVUT UN TRAI MATERIAL DECENT ATI MAI FI PLECAT ? DACA ATI AVEA ACUM POSIBILITATEA SA OBTINETI SI IN ROMANIA ACELASI TRAI MATERIAL PE CARE IL AVETI ACUM IN CANADA SAU PE CARE SPERATI CA O SA-L AVETI ACOLO , V-ATI INTOARCE IN TARA NOASTRA?
  Va multumesc anticipat !

Prietene peste tot in lumea asta este la fel (nepotismul si banii iti fac loc peste tot)..am locuit in grecia, anglia si acu m-am mutat in polonia forever si credema cand iti spun daca nu ai noroc e degeaba. Diferenta dintre romania si alte tari este ca la noi fara pile sau bani nu ai sanse sa ajungi departe, dar afara poti si fara.
Sunt inginer electrotehnist si peste tot unde am fost daca nu stii limba si nu ai referinte de la cineva important nu se uita nimeni la tine, asa ca am inceput de jos.
Apropo de canada: am multi prieteni acolo si care mi-au confirmat ca nu este chiar cum se asteptau sa fie acolo, muncesti mult, banii nu sunt asa de multi si in plus ai sa ai un serviciu nu asa de bun la inceput.
Daca te descurci in romania cu banii nu pleca nicaieri.

#12
mario_cta

mario_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.04.2008
Biaetii banul educa............dar voi cum erati in Romania?

#13
mihai35c

mihai35c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2012

View PostAlinu79, on 11th August 2010, 13:37, said:

Salutare tuturor ! O sa incerc sa nu bat campii si sa fiu cat mai la subiect ! De cateva luni, poate un an , ma bate gandul sa emigrez. In minte am mai multe destinatii, dar in "pole position" parca ar fi Canada. Inainte de a lua o decizie, vreau sa ma informez foarte bine despre tot ce presupune aceasta posibila emigrare. Inainte de a discuta despre procedurile de obtine a dreptului de a emigra, as vrea sa expun un alt aspect. Aici in tara am o situatie materiala buna, avem cam tot ce ne trebuie pt un trai decent, detinand o firma de inginerie care prin foarte multa munca a fost si este profitabila. Sa nu se inteleaga ca stau pe un scaun si mut o hartie dintr-o parte in alta si castig mii de euro. NU! Muncim foarte mult, uneori peste 12ore pe zi, 7 zile pe saptamana, dar o fac cu placere, fiind afacerea mea. In concluzie, nu vreau sa plec din Romania pt un trai material mai bun ci vreau sa plec pt a trai intr-o societate guvernata de legi , o societate unde esti respectat ca si cetatean , o societate in care nu esti tratat cu SICTIR daca nu ai bani in buzunar sau daca nu ocupi vreo functie politica importanta. Deasemeni vreau sa traiesc intr-o societate in care cadrul legislativ nu se schimba de pe o zi pe alta si nu intalnesti functionari inalti ajunsi in acea pozitie prin nepotisme, complet ratati profesional, dar care intaresc proverbul romanesc " prostul nu e prost destul daca nu e si fudul ".
   In consecinta, as avea doua intrebari pt. cei care au plecat in Canada de un an , doi sau mai mult : DACA IN ROMANIA ATI FI AVUT UN TRAI MATERIAL DECENT ATI MAI FI PLECAT ? DACA ATI AVEA ACUM POSIBILITATEA SA OBTINETI SI IN ROMANIA ACELASI TRAI MATERIAL PE CARE IL AVETI ACUM IN CANADA SAU PE CARE SPERATI CA O SA-L AVETI ACOLO , V-ATI INTOARCE IN TARA NOASTRA?
  Va multumesc anticipat !


Si eu casatorit 1 copil 14 ani. Inginer electronist. Sotia medic. La vara ma intorc inapoi din Canada nu stiu daca in Romania sau alta tara din UE. Dupa 4.5 ani de stat aici. Desi am salariu bunicel si suntem pregatiti la nivel universitar.

1. SISTEMUL MEDICAL: este sub orice critica.
   partea rea:  
      trebuie sa ai medic de familie insa nu il gasesti usor, daca ti se intampla ceva medicul de familie iti stabileste o intalnire in cel mai bun caz in 3-4 zile. Sa nu crezi ca asta rezolva, el iti face o "trimitere" catre o analiza la spital. Spitalul te programeaza peste 2-3 luni daca ai nevoie de o examinare radiologie, RMN, ecografie, etc. Pana atunci poti sa fii mort deja.  La Urgente in spitalul regional astepti cam 2-3 ore ca sa te bage in seama. Am avut o piatra la rinichi cu o durere groaznica si a trebuit sa ma duc la Urgente, sa las un copil dinaintea mea sa intre si apoi sa fac un circ intreg (noroc ca stiu engleza) ca sa ma ia in seama inaintea altcuiva. Iar canadienii stau cuminti si indura toate astea fiindca nu stiu ca se poate si altfel.
      majoritatea medicamentelor nu se pot cumpara "la liber" ci iti trebuie hartie de la un medic. medicul de familie o sa te programeze pentru asta insa exista si clinicile "Walk In" dar trebuie sa stai la coada iar in weekend se inchid la 12:00 insa nu mai primesc bolnavi incepand cu 11:00
      toate astea se intampla deoarece medicii sunt platiti dupa numarul de ore lucrate. daca au putini pacienti o sa ii tot cheme fara sa rezolve problema urgent. Totul e din cauza banilor. Oamenii nu sunt "pacientii" ci "clientii" doctorului.
   partea buna: serviciile medicale esentiale sunt gratis insa ambulanta se plateste. Porecla este "taxiul bolnavului"

2. SISTEMUL EDUCATIONAL: e de un nivel penibil
   baiatul meu a plecat in clasa a 4-a insa aici a trebuit sa se inscrie in clasa a 5-a. La clasa 9-a inca face greseli banale la matematica. La ora de informatica abia acum invata Excel, termina treaba in 20-30 min si apoi o ia de la capat sau sta cu ochii pe pereti casa treaca timpul. Orice copil mai slab trage clasa in jos fiindca nu vor sa "il jigneasca" asa ca totul "aluneca" la nivele mici din cauza lui. Anul trecut au facut orele de Stiinta cu un profesor de ecologie asa ca au fost 3 luni de ecologie, 3 saptamani de chimie, 2 zile de astronomie si 1 saptamana de fizica.
   alt exemplu: a primit de la profesor mesajul: "las-o mai moale". Un profesor care in loc sa incurajeze copilul sa avanseze ii spune sa "o lase mai moale" ca sa nu jigneasca copiii mai slabi!!!
   nu primeste lectii pentru acasa decat extrem de rar asa incat acasa se joaca cu iPad, xBox, pe laptop si trebuie sa trag de el si sa ii explic ca viata care il asteapta nu depinde de cat de bine stie sa omoare monstri pe ecranele digital...
   partea buna: profesorii controleaza bine ce fac copiii in afara clasei, daca copilul lipseste imediat se "da alarma" la parinti. La nivel universitar totul se schimba si acolo copiii trebuie sa munceasca zdravan ca sa obtina ce vor. Asta daca au norocul sa ajunga la universitati importante.
    
3.SISTEMUL SOCIAL: e f bine organizat si actele se obtin repede. cu exceptia cazului in care trebuie sa mergi la tribunal. pentru procese la tribunal ei sunt platiti dupa nr de ore lucrate astfel incat cu cat lungesc totul mai mult cu atat obtin  mai multi bani.

4. SPALAREA CREIERULUI: informatiile la TV sunt fara comentarii astfel incat orice stire este prezentata astfel incat Canada, SUA, NATO este "partea buna" in orice. Insa majoritatea stirilor este despre crime, autobuze rasturnate, accidente etc. Canadianul care nu a iesit vreodata de pe continentul nord-american nu are idee ca lumea este cu totul diferita. TV ghideaza mentalitatea exact ca in comunism.

Am vorbit asa fiind in regiunea Ontario a Canadei intr-un orasel mai mic. In orasele mari joburile se gasesc mai usor. Aici insa fiecare familie isi angajeaza membrii familiei sau prietenii in primul rand. TV cablu e monopol si fac ce vor. Taxiul este monopol si costa cam 1dolar/km pornirea e 3.5. Nici sa nu te gandesti la orase mici.

daca vrei si alte detalii...

daca vrei sa emigrezi nu recomand Canada. Mai ales pentru copiii tai.

#14
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postmihai35c, on 3rd April 2012, 02:52, said:

Si eu casatorit 1 copil 14 ani. Inginer electronist. Sotia medic. La vara ma intorc inapoi din Canada nu stiu daca in Romania sau alta tara din UE. Dupa 4.5 ani de stat aici. Desi am salariu bunicel si suntem pregatiti la nivel universitar.

1. SISTEMUL MEDICAL: este sub orice critica.
   partea rea:  
      trebuie sa ai medic de familie insa nu il gasesti usor, daca ti se intampla ceva medicul de familie iti stabileste o intalnire in cel mai bun caz in 3-4 zile. Sa nu crezi ca asta rezolva, el iti face o "trimitere" catre o analiza la spital. Spitalul te programeaza peste 2-3 luni daca ai nevoie de o examinare radiologie, RMN, ecografie, etc. Pana atunci poti sa fii mort deja.  La Urgente in spitalul regional astepti cam 2-3 ore ca sa te bage in seama. Am avut o piatra la rinichi cu o durere groaznica si a trebuit sa ma duc la Urgente, sa las un copil dinaintea mea sa intre si apoi sa fac un circ intreg (noroc ca stiu engleza) ca sa ma ia in seama inaintea altcuiva. Iar canadienii stau cuminti si indura toate astea fiindca nu stiu ca se poate si altfel.
      majoritatea medicamentelor nu se pot cumpara "la liber" ci iti trebuie hartie de la un medic. medicul de familie o sa te programeze pentru asta insa exista si clinicile "Walk In" dar trebuie sa stai la coada iar in weekend se inchid la 12:00 insa nu mai primesc bolnavi incepand cu 11:00
      toate astea se intampla deoarece medicii sunt platiti dupa numarul de ore lucrate. daca au putini pacienti o sa ii tot cheme fara sa rezolve problema urgent. Totul e din cauza banilor. Oamenii nu sunt "pacientii" ci "clientii" doctorului.
   partea buna: serviciile medicale esentiale sunt gratis insa ambulanta se plateste. Porecla este "taxiul bolnavului"

2. SISTEMUL EDUCATIONAL: e de un nivel penibil
   baiatul meu a plecat in clasa a 4-a insa aici a trebuit sa se inscrie in clasa a 5-a. La clasa 9-a inca face greseli banale la matematica. La ora de informatica abia acum invata Excel, termina treaba in 20-30 min si apoi o ia de la capat sau sta cu ochii pe pereti casa treaca timpul. Orice copil mai slab trage clasa in jos fiindca nu vor sa "il jigneasca" asa ca totul "aluneca" la nivele mici din cauza lui. Anul trecut au facut orele de Stiinta cu un profesor de ecologie asa ca au fost 3 luni de ecologie, 3 saptamani de chimie, 2 zile de astronomie si 1 saptamana de fizica.
   alt exemplu: a primit de la profesor mesajul: "las-o mai moale". Un profesor care in loc sa incurajeze copilul sa avanseze ii spune sa "o lase mai moale" ca sa nu jigneasca copiii mai slabi!!!
   nu primeste lectii pentru acasa decat extrem de rar asa incat acasa se joaca cu iPad, xBox, pe laptop si trebuie sa trag de el si sa ii explic ca viata care il asteapta nu depinde de cat de bine stie sa omoare monstri pe ecranele digital...
   partea buna: profesorii controleaza bine ce fac copiii in afara clasei, daca copilul lipseste imediat se "da alarma" la parinti. La nivel universitar totul se schimba si acolo copiii trebuie sa munceasca zdravan ca sa obtina ce vor. Asta daca au norocul sa ajunga la universitati importante.
    
3.SISTEMUL SOCIAL: e f bine organizat si actele se obtin repede. cu exceptia cazului in care trebuie sa mergi la tribunal. pentru procese la tribunal ei sunt platiti dupa nr de ore lucrate astfel incat cu cat lungesc totul mai mult cu atat obtin  mai multi bani.

4. SPALAREA CREIERULUI: informatiile la TV sunt fara comentarii astfel incat orice stire este prezentata astfel incat Canada, SUA, NATO este "partea buna" in orice. Insa majoritatea stirilor este despre crime, autobuze rasturnate, accidente etc. Canadianul care nu a iesit vreodata de pe continentul nord-american nu are idee ca lumea este cu totul diferita. TV ghideaza mentalitatea exact ca in comunism.

Am vorbit asa fiind in regiunea Ontario a Canadei intr-un orasel mai mic. In orasele mari joburile se gasesc mai usor. Aici insa fiecare familie isi angajeaza membrii familiei sau prietenii in primul rand. TV cablu e monopol si fac ce vor. Taxiul este monopol si costa cam 1dolar/km pornirea e 3.5. Nici sa nu te gandesti la orase mici.

daca vrei si alte detalii...

daca vrei sa emigrezi nu recomand Canada. Mai ales pentru copiii tai.

In Romania, toate aspectele punctate de tine sunt la superlativ.Mai ales invatamantul, sanatatea si sistemul social.Aici esti in siguranta, si simti cu adevarat ca traiesti.

Edited by fredy2007, 04 April 2012 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate