Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Analize medicale in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alin_indrei

alin_indrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2006
Buna ziua, am si eu o problema, adica e vorba de mama mea. Dintotdeauna a avut probleme de sanatate, problema este ca nici un doctor nu ii pune un diagnostic, si nici un tratament nu functioneaza. Probleme sunt, dureri de stomac, doreri de spate, dureri de cap (migrene). Pana acum 2-3 luni situatia statea in felul urmator: 1 luna resimtea toate durerile astea, 2-3 saptamani era OK, 1 luna probleme, 2-3 saptamani OK.. si tot asa. Pana acum vreo 2 luni, cand intr-o noapte a avut un "atac de panica" si s-a trezit ca nu putea sa respire. De atunci in fiecare zi ii este rau, si nimic nu o ajuta. A fost la doctori, a fost si internata in spital, i s-au facut analize peste analize, cred ca a inghitit numai in ultima luna vreo 2 kg de medicamente. Ceva nu e in regula. Intrebarea mea, stie cineva cum se pot face Analize medicale complete in tari mai civilizate (defapt, in tari civilizate, pentru ca Romania noastra nu face parte din aceasta categorie). Ideea este ca de banii pe care i-a dat la doctori si pe medicamente in ultimii 2 ani, cred ca se trata foarte bine in strainatate.
Mentionez ca suntem din Cluj, si a fost chiar si la Spitalul Militar, care se spune ca ar trebui sa fie cel mai bun.
Rog daca stie cineva care ar fi pasii pentru un set de analize complete si eficiente in strainatate, cred ca si in Ungaria e de 10 ori mai bine ca la noi, sa imi dea si mie cateva informatii.

Multumesc

#2
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
analizele se fac la fel si in strainatate si si in ro- aceleasi aparate, aceeasi reactivi. tu mai degraba vrei o consultatie in strainatate. ia frumos toate analizele de laborator facute aici, cu bilete de iesire din spital, etc etc, cauti pe net o clinica in ce tara vrei tu, faci programare si te duci. dar vezi ca costa, si inca destul e mult.
si daca tot te-ai hotarit, iti recomand austria in locul ungariei

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
poate găsiți și un psiholog înainte de a da banii pe clinici în țări cu apă caldă.

#4
Fabienne

Fabienne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2011

View Postalin_indrei, on 9th August 2010, 17:49, said:

Buna ziua, am si eu o problema, adica e vorba de mama mea. Dintotdeauna a avut probleme de sanatate, problema este ca nici un doctor nu ii pune un diagnostic, si nici un tratament nu functioneaza. Probleme sunt, dureri de stomac, doreri de spate, dureri de cap (migrene). Pana acum 2-3 luni situatia statea in felul urmator: 1 luna resimtea toate durerile astea, 2-3 saptamani era OK, 1 luna probleme, 2-3 saptamani OK.. si tot asa. Pana acum vreo 2 luni, cand intr-o noapte a avut un "atac de panica" si s-a trezit ca nu putea sa respire. De atunci in fiecare zi ii este rau, si nimic nu o ajuta. A fost la doctori, a fost si internata in spital, i s-au facut analize peste analize, cred ca a inghitit numai in ultima luna vreo 2 kg de medicamente. Ceva nu e in regula. Intrebarea mea, stie cineva cum se pot face Analize medicale complete in tari mai civilizate (defapt, in tari civilizate, pentru ca Romania noastra nu face parte din aceasta categorie). Ideea este ca de banii pe care i-a dat la doctori si pe medicamente in ultimii 2 ani, cred ca se trata foarte bine in strainatate.
Mentionez ca suntem din Cluj, si a fost chiar si la Spitalul Militar, care se spune ca ar trebui sa fie cel mai bun.
Rog daca stie cineva care ar fi pasii pentru un set de analize complete si eficiente in strainatate, cred ca si in Ungaria e de 10 ori mai bine ca la noi, sa imi dea si mie cateva informatii.

Multumesc

Salut,
Imi pare rau ca am descoperit atat de tarziu mesajul tau.
Pentru analize in strainatate nu este nevoie sa pleci nicaieri din tara.
Nu ai decat sa trimiti un mesaj, in orice limba, chiar si in limba romana, la International Division pe linkul http://www.biomnis.c...35/352/lang,en/
Ei te vor indruma catre clinicile lor corespondente din Romania unde se pot recolta analizele si trimise catre laboratorul Biomnis.
Este un laborator international in care lucreaza echipe de cercetatori stintifici, iar analizele care se proceseaza la ei nu se cunosc in celelalte tari in care nu exista proceduri avansate si reactivii necesari. Preturile pot fi la acelasi nivel cu cele de la noi, in functie de analiza.
Bafta

#5
AlessiaB

AlessiaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2006
Buna ziua,
Daca ati gasit.  cumva raspunsul pt problemele mamei Dvs, va rog sa imi recomandati si mie clinica unde s a tratat, intrucat cred ca ma aflu intr o situatie similara si efectiv nu mai stiu ce sa fac!
Cu multumiri,
Alessia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate