Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Balcic

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#127
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Buna ziua.
Mama mea va face in weekend-ul urmator o scurta excursie la Balcic, ceva pentru seniori cu o agentie de turism. Am inteles ca vor lua masa de pranz la Dalboka. Restaurantul are sspecific pescaresc, dar maica-mea nu prea agreaza preparatele din peste. Aveti idee ce ar putea comanda acolo, au si preparate de pui sau vita, de exemplu, ceva care sa fie ok si din punct de vedere calitativ si al pretului? Multumesc anticipat!

Edited by Costel2014, 21 September 2020 - 15:47.


#128
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Sunt poze cu meniul in limba romana pe google maps.


#129
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

Vizualizare mesajVladutz_ddd, pe 21 septembrie 2020 - 15:58, a scris:

Sunt poze cu meniul in limba romana pe google maps.
Ok, multumesc frumos.
L-am gasit. Vad ca au file de pui si chiar si friptura de porc. E in regula, nu o sa moara de foame, daca nu stie ce sa aleaga dintre zecile de feluri de mancare cu scoici!Posted image

Edited by Costel2014, 21 September 2020 - 16:15.


#130
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Sper ca microbuzul sau autocarul ii va duce pana jos altfel va fi chin sa urce panta

#131
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

Vizualizare mesajKokoshmare, pe 21 septembrie 2020 - 17:28, a scris:

Sper ca microbuzul sau autocarul ii va duce pana jos altfel va fi chin sa urce panta
Si eu sper, pentru ca este vorba de oameni in varsta, cu diverse probleme de sanatate.

#132
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCostel2014, on 21 septembrie 2020 - 20:06, said:

Si eu sper, pentru ca este vorba de oameni in varsta, cu diverse probleme de sanatate.

Eu am fost in excursie la Balcic, cu masa de pranz la Dalboka. Autocarul sau microbuzul nu coboara panta la restaurant, doar autoturismele.
Panta este cat de cat accesibila la coborare, dar la urcare este o problema. Am inteles ca contra sumei de 5 leva de persoana, se poate urca dealul cu masina restaurantului.

#133
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postbran67, on 22 septembrie 2020 - 11:44, said:


Eu am fost in excursie la Balcic, cu masa de pranz la Dalboka. Autocarul sau microbuzul nu coboara panta la restaurant, doar autoturismele.
Panta este cat de cat accesibila la coborare, dar la urcare este o problema. Am inteles ca contra sumei de 5 leva de persoana, se poate urca dealul cu masina restaurantului.
Este o informatie utila, am sa o transmit mamei mele. Multumesc frumos.

#134
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
A venit mama din excursia in Bulgaria. A fost mai intai la Cap Kaliakra. Frumos, dar ruinele cetatii romane sunt destul de neingrijite, crescand balarii printre ziduri.

La Dalboka mancarea a fost decenta, dar cam scumpa, mi-a spus. Servirea si nota de plata au venit rapid. A platit in leva, cash. Doua vecine de masa au platit cash cu lei si au avut surpriza neplacuta sa fie taxate cu vreo 20 de lei in plus fata de cat calculasera ele. Motivul? Conversia s-a facut la 3 lei pentru 1 leva, nu la 2,52 sau 2,56 cum era la casele de schimb valutar din Bulgaria. Au facut putin scandal iar drept rezultat, bulgarii au cerut doar 10 lei si nu 5 leva de persoana, pentru masina cu care sa urce panta pana la autocar.

La Balcik i-au placut castelul si gradina, mai ales sera cu cactusi, unde a facut cele mai multe poze.
Multi turisti romani si la Balcik, si la Dalboka, la restaurant. Masini cu numere de Bucuresti, foarte multe, mi-a spus, dar si cu numere de Constanta, Galati, Buzau, Bacau chiar.
Comerciantii bulgari accepta fara probleme lei romanesti, chiar mamei mele i s-a intamplat sa ramana fara leva (a cumparat parfumuri, sapunuri, dulciuri, magneti) si sa achite cu lei produsele. Bulgarii o rupeau binisor pe romaneste, a mirat-o si panourile bilingve de la intrarea in localitati. A dezamagit-o ca, spre deosebire de turci, bulgarii nu prea fac reduceri.Posted Image

A fost vreme frumoasa, a batut putin vantul si apoi a inceput noaptea o scurta furtuna, dar turistii erau deja la adapost in autocar. Crede ca va merge luna viitoare si la Veliko Tarnovo.
Cateva poze facute de mama cu telefonul. Primele 4 sunt de la Cap Kaliakra, urmatoarele doua de la Dalboka, restul de la Balcik.

Attached Files


Edited by Costel2014, 30 September 2020 - 22:51.


#135
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cred ca ar fi mai prudent pentru mama ta sa renunțe la excursii în următoarea perioada, în contextul creșterii numărului de cazuri covid. Dacă o ținem în ritmul asta, peste o luna putem avea peste 3500 de cazuri pe zi, dacă nu și mai mult...

#136
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postcorinadaniela, on 30 septembrie 2020 - 23:00, said:

Cred ca ar fi mai prudent pentru mama ta sa renunțe la excursii în următoarea perioada, în contextul creșterii numărului de cazuri covid. Dacă o ținem în ritmul asta, peste o luna putem avea peste 3500 de cazuri pe zi, dacă nu și mai mult...
E prima iesire din tara a ei pe anul acesta. Trebuia sa mearga si ea undeva, a stat inchisa in casa destul. Sigur, excursia la Veliko Tarnovo nu este batuta in cuie, am inteles ca e spre sfarsitul lunii, ramane de vazut ce va fi pana atunci. Asa, 'la cald" a spus ca a fost ok si ar mai merge in Bulgaria, dar, deocamdata nu a platit nimic, nu a luat nici o decizie.

Edited by Costel2014, 01 October 2020 - 08:27.


#137
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCostel2014, on 01 octombrie 2020 - 08:26, said:

E prima iesire din tara a ei pe anul acesta. Trebuia sa mearga si ea undeva, a stat inchisa in casa destul. Sigur, excursia la Veliko Tarnovo nu este batuta in cuie, am inteles ca e spre sfarsitul lunii, ramane de vazut ce va fi pana atunci. Asa, 'la cald" a spus ca a fost ok si ar mai merge in Bulgaria, dar, deocamdata nu a platit nimic, nu a luat nici o decizie.

Super! Nici nu indraznesc sa intreb cu ce agentie a fost. Am o vaga banuiala care este aceea. Oricum bravo ei. Eu abia am asteptat sa inceapa circuitele, si am fost deja in 9 circuite in Bulgaria; una de trei zile si restul de cate o zi. Si mai am inca 3 pe lista pana la sfarsitul anului, una chiar la Veliko Tarnovo la sfarsitul lunii asteia.

#138
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postbran67, on 02 octombrie 2020 - 11:44, said:


Super! Nici nu indraznesc sa intreb cu ce agentie a fost. Am o vaga banuiala care este aceea. Oricum bravo ei. Eu abia am asteptat sa inceapa circuitele, si am fost deja in 9 circuite in Bulgaria; una de trei zile si restul de cate o zi. Si mai am inca 3 pe lista pana la sfarsitul anului, una chiar la Veliko Tarnovo la sfarsitul lunii asteia.
Habar nu am numele agentiei, nu am intrebat-o! Mama este in varsta, are si diabet si alte afectiuni, asa ca a fost foarte prudenta cu deplasarile, ea fiind o persoana foarte vulnerabila la afurisitul asta de covid.

Tot la Veliko Tarnovo ar vrea sa mearga si ea luna aceasta, dar inca nu a luat nici o decizie. Bulgaria i-a placut, dar nu a impresionat-o in mod deosebit. Bine, era si greu sa i se para Bulgaria "wow" dupa ce am dus-o eu prin vestul Europei...Dar a fost totusi ok pentru ea si ar vrea sa mai mearga prin tara de la sudul Dunarii.

#139
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Live

Attached Files



#140
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Balcic august 2020, surprinzator de liber, linistit si elegant fata de litoralul nostru.
Este prima data cand ajung vara, de obicei il vizitam de 1 mai.

Si surpriza placuta numita Krapets

Attached Files



#141
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Ce oferte de transport exista din Mangalia catre Balcik si inapoi ?
Ma gandesc in primul rand la autocar insa nu este exclusa nici varianta maritima.
Recomandari ?

Mersi.

#142
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
https://www.autogari...galia-BalchikBG

#143
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Se cuvine să pun aici un link către serialul de 5 posturi cu poze proaspete de la Castelul Reginei Maria.


Sănătate şi toate cele bune !

#144
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Asa cum scris și pe topicul cu palatul și gradina, am dat o fuga ieri (616km dus întors) la Balcic. Am mers București A2/A4/DN39 Vama Veche. Trafic ok, încă este destula lume în stațiuni. La Vama am stat cam o juma de ora pentru ca se scanează certificatele UE si aici e necazul cu câte unii. Și la dus și la întors s-au găsit unii cu ditai dosarul, du-te vino la mașină pentru tot felul de hârtii. La întrarea în BG erau trei gagici de la DSP-ul lor scandând certificatele, la noi erau ocupate cu un autocar din Ucraina și astfel politistul de la ghiseu ne-a scanat certificatul. Merge și pe hârtie și pe telefon, important e sa poată fi citit coșul QR.
Am mers ață pana la Balcic, am parcat la Ariciu 6 leva 2 ore, vizitat castelul. Pe urma am mers pe faleza, am mai căscat gura pe acolo, cumpărat celebrul Schweppes mix de fructe. Era lume dar nu aglomerație. Vremea era perfecta de plimbare, mai erau și unii care se bagasera în apa. Pela 6 seara hai înapoi spre patrie, am mers ok, BG toll verifica numerele in dreptul vechii clădiri a politiei bulgare. Am stat cam 45 de minute la granița, era destul de maricica coada de mașini. Ne-am întors pe acelasi drum, trafic destul de intens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate