Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Inchidere si izolare balcon / solutii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Buna ziua,

Doresc sa inchid balconul si as dori cateva idei.
Balconul este tip loja la et. 5. Momentan nu este inchis iar in partea de jos este o structura metalica pe care sunt geamuri securizate. Vecinul de jos are balconul inchis, dar cel de sus nu si nu cred ca il va inchide curand. Cum se iese in balcon in partea din dreapta este peretele cu dormitorul iar in stanga este balconul vecinului(balconul meu cu al vecinului nu sunt lipite, placile sunt la distanta cam de 10cm iar pe acolo cand ploua se cam scurge apa printre balcoane).
Am vazut in blocul de vizavi(acelasi tip de balcon, dar garsoniera deci cam jumatate din al meu) ca si-a inchis cu caramida lateralul si parapetul si doar sus termopan(gemurile).
Ma gandeam sa inchid si eu asa, dar dupa ce am intrebat cativa mesteri am inteles ca s-ar ingreuna foarte mult placa si a cazut aceasta solutie.
Cu bca iar ar fi fost ok, dar mi-au spus ca partea din fata a balconului(parapetul) nu este o problema sa-l tencuiasca/izoleve pe exterior, dar ca problema este peretele din stanga pe care nici macar sa-l tencuiasca nu pot si ca voi avea probleme cu bca'ul neacoperit care v-a trage foarte multa apa.
Am ajuns la concluzia ca voi inchide balconul in termopan complet(am atasat schita) ca ar fi cel mai sfant si ca nu voi avea probleme cu infiltratiile respectiv mucegai. Pentru ca nu imi place acel aspect de pvc, dupa o sa placheze peste pvc cu rigips si vata minerala si  sa izoleze tavanul cu polistiren de cel putin 5.
Este buna aceasta varianta? ma gandesc ca plasticul acela de la termopan va face condens si va uda vata minerala de sub rigips(am inteles ca putrezeste) si sa nu am probleme. Sa acopere cu rigips si sa nu mai puna vata minerala inauntru sau sa puna altceva? Am mai atasat o poza cum as dori sa arate. Se va uni sufrageria cu balconul, in rest aspect de zidarie.

Sper ca am fost cat mai explicit. Daca aveti cu totul alte idei va rog sa le scrieti. Doar doresc sa nu am probleme cu infiltratii/mucegai/temperaturile scazute iarna pt. ca renunt la geamurile de la sufragerie si sa aibe aspect de zidarie, in rest facut cum e mai bine.

Va multumesc.

Edited by IroN_vW, 07 August 2010 - 14:44.


#2
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
calorifer obligatoriu la geam - NU in camera

in rest nu iti recomand sa pui peste termopan rigips si alte chestii...daca nu vrei sa te complici pui termopan numai in partea de sus si jos zidesti cu bca peste care pui polistiren si dai o tencuiala

daca vecinul de sus nu are termopan obligatoriu pui polistiren si pe tavan

Edited by belogerer, 07 August 2010 - 14:53.


#3
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007

View Postbelogerer, on 7th August 2010, 15:52, said:

calorifer obligatoriu la geam - NU in camera

in rest nu iti recomand sa pui peste termopan rigips si alte chestii...daca nu vrei sa te complici pui termopan numai in partea de sus si jos zidesti cu bca peste care pui polistiren si dai o tencuiala

daca vecinul de sus nu are termopan obligatoriu pui polistiren si pe tavan


Si nu voi avea probleme cu peretele din stanga ca va ramane pe exterior bcaul descoperit?? suge multa apa si ramane in perete(sa nu apara mucegai).
De ce nu e bine sa pun rigips peste termopan??? Sincer as iesi mult mai ieftin cu bca, dar sa nu am probleme pt. ca nu este acces la peretele din stanga pe exterior si trebuie ridicat pana sus. Calorifer chiar trebuie neaparat in balcon? Doresc sa nu iau f. mult din latimea balconului si daca mai pun si calorifer/tevi......

De acele convectoare electrice ce parere aveti? Ma refer la pretul facturii electrice fata de cea de la radet, iese mult mai scump pe electric? Ma gandeam sa renunt la radet pentru ca trebuie sa primesc in casa tot felul de "negri" sa citeasca repartitoarele si sa pun convectoare electrice, dar sa nu fac infarct la factura(plus ca prin vot administratia da drumul la caldura in decembrie si o opreste in martie pt. ca sunt f. multi batranei economi in bloc). Aveti idee de pretul facturii intre cele doua sisteme?

Multumesc.

Edited by IroN_vW, 07 August 2010 - 15:28.


#4
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007

View Postbelogerer, on 7th August 2010, 15:52, said:

calorifer obligatoriu la geam - NU in camera

in rest nu iti recomand sa pui peste termopan rigips si alte chestii...daca nu vrei sa te complici pui termopan numai in partea de sus si jos zidesti cu bca peste care pui polistiren si dai o tencuiala

daca vecinul de sus nu are termopan obligatoriu pui polistiren si pe tavan




Acum am inteles cred ca la ce te-ai referit si cred ca asa o sa si fac.

Deci inchid partea de jos (inclusiv peretele din stanga, in forma de L) cu bca si sus pun termopan(o sa am pe laterala in partea de sus termopan pe care o sa vad ce pun peste.... cred ca rigips si asa va arata si in partea din stanga ca un perete).
Voi da jos geamurile securizate si cornierul si voi lasa structura metalica a balconului care este foarte tapana si se va zidi in interiorul ei.
Pe exterior o sa tencuiesc cu tencuiala decorativa pe baza de ciment(ca fatada blocului si am inteles ca nu are moarte) iar la interior o sa pun polistiren doar pe peretele din stanga, pe cel din fata(parapet) si tavan.

Bca de 10cm latime e de ajuns? As folosi extrudat ca sa fie mai eficient si sa nu trebuiasca sa iau asa gros ca expandatul, dar de cat?
Care ar fi pasii de urmat dupa zidirea cu bca pana la gletuirea finala inclusiv inainte de tencuirea pe exterior(se tencuieste direct sau se aplica vreo amorsa....)??? Intreb deoarece am dat de tot felul de mesteri si sa stiu si eu macar teoretic ce trebuie sa faca.
Pe afara pe marginea balconului dupa ce pun termopanele si taie spuma se tencuieste direct sau se mai pune o margine de polistiren si tencuit peste?

#5
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Deci ma gandesc sa zidesc cu bca pana la inaltimea de 110cm in fata si in lateral cu centura sus pt. a sustine termopanul si jos de vreo 10cm inaltime pe placa si eventual sa mai pun doua bare pe orizontala sau o plasa mai groasa dupa sa fie mai rigid peretele / cum ma sfatuiti? Pe urma plasa si tencuit pe exterior cu tencuiala decorativa pe baza de ciment iar la interior plasa si 6cm(6 sunt de ajuns sau mai mult?) de polistiren extrudat lipit si prins in cateva dibluri, tencuit cu ciment alb sau tot decorativa si glet(daca optez pt. ciment alb am inteles ca nu ar mai fi nevoie de glet). O sa acopar si partea de sus cu panoul de termopan cu rigips sa arate ca un perete pana sus(las loc gol sau mai pun ceva intyre rigips si termopan?) si inainte de lavabila probabil o sa dau cu o solutie antimucegai. Problema este ca ma gandesc ca pe lateral de pe placa de termopan de pe bca sa nu se scurga apa de la condens pe sub rigips si sa am probleme, ce sa ii fac?

Intrebarea ar fi daca am o izolatie FONICA si termica cel putin egala cu daca as inchide balconul complet in termopan (de sus pana jos si neaparat acoperit cu rigips panourile de termopan din fata de sub geamuri si peretele din lateral pt. ca NU imi place aspectul si doresc aspect de zidarie si geamuri doar in fata)... Normal cu zidarie in partea de jos si termopan doar sus ies mult mai ieftin, dar sper ca izolatia fonica si termica sa fie macar egala.

Care este izolatia recomandata doar pt. interior: cea spusa de mine mai sus sau rigips cu vata minerala?
Din tot ce am citit tot nu m-am decis (la polistiren apare mucegai sub el pe perete si la vata minerala e riscul sa putrezeasca deci.....) As merge pe varianta cu polistiren.
Caloriferul este chiar necesar sa il mut de pe peretele cu gemurile din sufragerie (geamuri la care voi renunta si mari sufrageria) pe peretele cu termopanele din balcon?

Cam lung mesajul, dar va rog mult sa imi raspundeti la cele de mai sus pentru ca saptamana viitoare incep lucrarea si inca nu sunt decis cum ar fi mai bine. Am mai pus o schita si cu varianta 2.

Va multumesc.

Edited by IroN_vW, 07 August 2010 - 23:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate