Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Roboti EVE - compania 1X

Pierdere apa masina de spalat

Nuanta culoare

autonivelanta peste autonivelanta
 Plata produs

Klaus Iohannis, propus oficial de...

Fotbal juvenil

Contributie pentru crestere si ed...
 Țiuit laptop

Firewall UFW si Iptables - Doua I...

DVR Hikvision 7208HUHI M1/S/A se ...

Cum sa procedez
 Incalzire pardoseala sistem Upono...

Cat costa o cutie de viteze manua...

Recomandare media player subs Net...

Hyundai i20 din 2018, tremurat la...

Cum se numește filmul?

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8280 replies to this topic

Anonymous1986

Anonymous1986

Senior Member

• Grup: Senior Members
Caut numele unui film în care armata(din secolul 21) găsește o casa în desert, casa pare a fi din 1900 și în ea locuiește o familie ,casa este protejata de un scut, soldații încearcă sa penetreze scutul cu cuburi de gheata, unul din soldați pare a fi jucat de actorul William James Pullman, am încercat cu chatGpt și google, fără succes, mulțumesc anticipat

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

In ce film unul din personaje parafrazeaza gresit celebra replica a Negrului-negru ;) din Terminator II, zicand "Hasta la baby..., vista"?

mrfe

mrfe

Senior Member

Vizualizare mesajPiscopescu, pe 25 iulie 2023 - 19:42, a scris:

In ce film unul din personaje parafrazeaza gresit celebra replica a Negrului-negru Posted image din Terminator II, zicand "Hasta la baby..., vista"?

The Silence of the Hams

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

@mrfe: mersi insa nu era asta.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Austin Powers: International Man of Mystery

mrfe

mrfe

Senior Member

Vizualizare mesajPiscopescu, pe 26 iulie 2023 - 17:55, a scris:

@mrfe: mersi insa nu era asta.

really??  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vM6Xvty4w34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Citat

Da, corect! În filmul "Austin Powers: International Man of Mystery" din 1997, protagonistul interpretat de Mike Myers, Austin Powers, parafrazează replica din Terminator II și spune "Hasta la vista, baby vista".

Xp3rT

Xp3rT

New Member

• Grup: Members
Salutare la toată lumea!

Apelez la voi pentru a afla cum se numește un anumit film văzut mai demult, film pe care aș vrea ca să-l revăd, dar al cărui nume nu mai reușesc ca să mi-l amintesc, din păcate.

Filmul e mai vechiut, producție americană sau britanică, făcut între anii 1997-2002 cu aproximație. Ce îmi mai aduc aminte:

Într-o așezare rurală, într-un sat, (cu câteva sute de ani în urmă se petrece acțiunea), e vorba de o creatură diabolică, ceva hidos un fel de pocitanie spinoasă, foarte mare, că o fiară cu niște țepi imenși, care ucidea anumiți oameni, nu mai rețin exact contextul, parca ceva religios.

Îmi amintesc că cineva din acel sat de rang mai mare, detinea cumva controlul asupra acelei fiare, hrănind-o cu oameni, și  sălășluia undeva într-un spațiu delimitat,  ca un fel de carieră de pământ adâncită, cu vegetație și o încrengătură lemnoasă.

Cei trimiși cumva în acea zonă, erau fugăriți și uciși, erau niște scene horror, gen cum se întâmpla prin Predator.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
The film is about a village whose population lives in fear of creatures inhabiting the woods beyond it, referred to as "Those We Don't Speak Of".
Residents of the small, isolated, 19th-century, Pennsylvania village of Covington live in fear of "Those We Don't Speak Of," nameless humanoid creatures living within the surrounding woods. The villagers have constructed a large barrier of oil lanterns and watchtowers that are constantly staffed. After the funeral of a child, the village Elders deny Lucius Hunt's request for permission to pass through the woods to get medical supplies from the towns.
After Lucius makes an unsanctioned venture into the woods, the creatures leave warnings in the form of splashes of red paint on all the villagers' doors.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7l520bGKuxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.imdb.com/title/tt0368447/
The Village 2004

Uite si creatura spinoasa/lemnoasa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vY1MyBTbILA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 29 July 2023 - 16:49.

Xp3rT

Xp3rT

New Member

@mkskorpion0 Merci frumos! Descrierea mea a fost un pic exagerată, însă sunt aproape 20 de ani de atunci şi nu ştiu de ce, dar  imaginile astea îmi veneau în minte. Posibil să se fi interpus şi detalii din alte filme asemănătoare, vizionate de-a lungulul timpului. Numai bine!

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

ChatGPT ne ia painea de la gura.

Xp3rT

Xp3rT

New Member

Mi-am adus aminte de încă două filme vizionate în anii '80, au fost date la TV (cred că aveam vreo 8-9 ani pe atunci).

Unul dintre ele l-am văzut chiar cu taică-miu, posibil să fi fost un western american. Scena care mi-a rămas în minte este următoarea:
Unul era încolţit şi încerca ca să se ferească/apere undeva într-un fel de locaş îngust ca o grotă sub pământ.
Cel care îl ataca, încercând ca să-l ucidă, avea o puşcă sau revolver şi a tras la un moment dat în el, iar eu ştiu că l-am întrebat pe taică-miu "l-a împuşcat?"
Iar taică-miu a răspuns "nu, i-a sărit doar nişte praf de puşcă pe la nas"  Posted image
Cel atacat, nu ştiu din ce motiv nu avea o armă de foc, sau nu mai avea gloanţe şi a început să-şi încropească un fel de arbaletă, ceva improvizat cred, ăla tot trăgea în el, nu ştiu dacă era săgeată, ţepuşă sau un cui ceva mai mare, a tras cu acea arbaletă şi ţin minte că i s-a înfipt ăluia care ataca, direct în frunte ţepuşa aia şi l-a mierlit.

În al doilea film este vorba de un copil în pijamale, care era internat undeva într-o clinică sau spital şi nu avea voie ca să iasă afară din spital sub nicio formă, pentru că suferea de o boală respiratorie rară sau în orice caz de ceva care l-ar fi omorât dacă părăsea spitalul.
Acesta găseşte un aparat radio, trage de antena aceea telescopică până se lungeşte şi ţinând aparatul în braţe, reuşeşte să apese cu vârful de la antena radioului un buton de la un lift, la care nu reuşea ca să ajungă şi un felul ăsta fuge din spital pe străzi. Asta-i singura scenă de care îmi amintesc.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Al doilea sa fie Bubble Boy?

Xp3rT

Xp3rT

New Member

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 30 iulie 2023 - 20:10, a scris:

Al doilea sa fie Bubble Boy?

Exclus. E din 2001. Plus că e comedie/romantic/aventură. Acela cu spitalul e mai degraba ceva artistic/dramă.
Filmele menţionate de mine sunt vechi de prin anii '80(atunci le-am văzut). Primul, cel puţin e posibil să fie şi mai vechi de atât.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Poate e The Boy in the Plastic Bubble.

Xp3rT

Xp3rT

New Member

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 30 iulie 2023 - 20:55, a scris:

Deşi părea a fi ceea ce căutam, nu reuşesc să găsesc acea scenă de care vorbeam mai sus cu radioul.
Filmul este pe YouTube integral, am derulat prin el de două ori în intervale de 1-2 minute şi nu există acea scenă, din păcate.
Dacă ar fi fost ăsta filmul, ar fi trebuit ca scena să fie în primele 17 minute, când era Travolta copil internat in spital. Dar nu există nicăieri în film. Merci pentru ajutor oricum.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Si eu am dat pe sarite si n-am vazut faza. Totusi, daca tot am mentionat cele doua filme, n-ar fi rau sa le vezi.

Legolas01

Legolas01

Junior Member

• Grup: Junior Members
Cu foarte multi ani in urma - eram mic, sa fie vreo 50 - am vazut un film, cred francez, cu un tip cam aerian, inrudit cu o familie de bogatasi care aveau un copil - baiat. Astia stateau intr-o casa ultra-tehnologizata, motiv sa incurce mai mereu butoanele. Ei bine, "aerianul" de care zicem il lua pe baiat cu el prin tot felul de mahalale, prilej de scandal in familie, chestii d-astea.
Mai multe chiar nu-mi amintesc, dar pentru un cinefil bazat s-ar putea sa fie destul.
Stie careva numele filmului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate