Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mini-Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La 1000HE (asta da netbook legendar) balamalele au tolerante destul de mari - nu in sensul ca se misca dar nu prea se potrivesc exact de parca "cercurile" nu ar fi concentrice sau de dimensiuni egale (si nu neaparat in mod simetric, la fel in ambele parti). E o problema des intilnita si intimplatoare - dar nu afecteaza functionarea. Dar intr-adevar par mult mai solide decit la celelalte laptopuri (si balamalele alea sint intr-adevar partea care cedeaza la multe laptopuri).

#38
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
dar uite si aici o jucarie care merita luata in calcul http://www.emag.ro/m...u--pNBION7010-B precum scrie si la coment singurul inconvenient e frima, , cel purin nu am auzit eu de ea,  sau uite acel eee care era amintit mai nainte http://www.emag.ro/m...BLK073X-BLK096X

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ultimul link este 1000H, nu HE (stiu, le-au ametit de sint sigur nici ei nu stiu exact care ce sint, mai exista si HEB, etc). Diferentele sint destul de importante intre H si HE:
- tastatura mult mai buna la HE
- baterie 9.5h HE vs 5-6h (nu mai stiu cit era exact la H)
- procesor N280 (HE) vs N270 (H) diferenta minimala

Lasind la o parte diferentele astea nu m-as baga la un H in momentul de fata pentru ca nu mai e produs de mai mult de 1.5 ani. Bateriile de obicei nu vin incarcate nici macar pe jumate si daca s-a descarcat pina la zero sint sanse sa fie compromisa partial sau total (pe linga faptul ca m-as intreba pe unde a stat device-ul ala vindut asa-zis ca nou timp de 1.5-2 ani).

#40
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Mi-am luat pana la urma 1001px. Pana acum sunt multumit de alegere, mai putin de baterie care e de 3 celule. Teoretic ar trebui sa tina 5 ore.Nu ma astept sa tina 5 dar avand in vedere ca am luminozitatea la limita inferioara ma asteptam sa tina mai mult de 2.5 ore.

Ma consolez la gandul ca are preinstalat windows xp home edition cu multe programe instalate=> multe procese si blabla. Ma intereseaza doar mess/internet browsing cu stickul(WLAN oprit).

Stiti ceva trucuri? am vazut teste pe net in care a tinut bateria 2.5 ore la luminozitate medie si utilizare cu wireless si etc, nicidecum cum il tin eu si aproape de acele 5 ore in conditiile minime. Am descarcat bateria o data si am pus-o la incarcat peste noapte dupa cum citisem pe aici... pt "dezmortirea" bateriei.

De asemenea am mai vazut pe forum cum ca tine mai mult dupa cateva utilizari :)

#41
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Devine frustrant...2-2.5h pe luminozitate minima, Wlan disabled, doar messenger sau browsing...

#42
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Va rog sa ma ajutati si pe mine...:) Sunt foarte multumit pana acum de el, inafara de baterie si un mic scartait la o balama cred, cand in deschid primii 2-3 cm.

#43
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cu ce să te ajutăm?

#44
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Cu idei de maximizare a autonomiei de genul luminozitate minima, wlan off, dezinstalare anumite chestii etc...am vazut pe forum pe undeva odata dar nu mai dau de acel thread.

Ah si am mai observat o chestie, ca s-a consumat bateria stand in laptop degeaba si in ritmul asta cam in 5 zile as gasi o goala. E normal?

#45
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Ai WLAN-ul oprit in schimb o sa-ti consume (posibil mai mult) stick-ul wireless ce il infingi in laptop.
Are si ala nevioe de energie ca sa functioneze.
Cind opresti laptop-ul dai shut down sau il pui in stand by ?

#46
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
shutdown. am observat si asta cu stick-ul din pacate. Nedumerirea si mica mea nemultumire vine dupa citirea review`ului de pe netbookcheck in care zice ca bateria le-a tinut 2:30h la modul full load si contrast si m-am mirat ca tine la mine atat pt mess si net browsing cu luminozitatea la 1/10.

#47
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Chestia cu luminozitatea nu prea mai este asa valabila.
Asta deoarece nu se mai folosesc pentru backlight CCFL-urile (lampi) ci led-uri.
Acestea au un consum mult mai mic decit lampile.

#48
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
prin reinstalarea windows`ului am reusit sa scot o ora in plus:D

#49
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
o chestie ciudata...acum tine cam 2 ore, mai putin ca inainte :| nu mai inteleg nimic :))

#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu zic să nu te mai chinui să înțelegi bateria... n-are rost.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate