Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mini-Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Stiam ca dell da 3 ani garantie si vad pe emag ca 24 luni e mai nou. Se mai da 3 ani garantie la laptopuri decente pana in 20 mil ?

Edited by eiffel, 16 August 2010 - 14:31.


#2
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Nu cred.... La Dell trebuie sa sara de 30mil ca sa ai garantie 3 ani.

#3
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
macar sa stiu o treaba... ma orientez spre lenovo, asus... Oricum dell aveau preturi maricele fata de ce ofereau, spre deosebire de un asus in aceeasi bani care are placa video mai buna sau stiu eu ce. Avantajul era 1 an in plus de garantie si designul

#4
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
http://www.comenzipc...k-cpc35470.html

http://www.comenzipc...4-cpc37080.html

#5
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
eu eram fan Dell. Am avut 3 x delluri iar acum de cca o luna am trecut pe Asus. Motiv: dell-ul cumparat (al 4-lea) a avut probleme si l-am returnat la emag.
iti recomand emag pentru ca in 30zile ai posibilitatea de a returna un produs.

#6
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
emag am si in gand pt ca voi fi curand in buc. si il duc si mai usor din caz de probleme. Pana acum modelul asta mi se pare bun pentru ce imi doresc eu http://www.emag.ro/n...gru--p59-032352.

Ce imi place: ca tine bateria 4h dupa review, ceva mai rar.
ca e "mat", are textura aia care nu lasa amprente.

Nu-mi place ca nu pare prea "robust" si nu are clipsurile alea cand pliezi laptopul :P

#7
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Daca nu deranjeaza pe nimeni as dori sa mai adresez aici niste intrebari de "sfaturi achizitionare".

Pana nu de mult ma uitam si eram foarte hotarat pe un netbook insa pretul de ~1300lei pt unul decent m-a facut sa ma gandesc daca merita.

Intrebarea mea ar fi urmatoare, exceptand bateria de 8 ore la asus, un laptop mai slab gen procesor Celeron de 15" merge mai bine decat un netbook pentru filme/mess/net browsing? Ma gandesc ca un netbook la 2 ferestre de mozila, un odc si un messenger deja se blocheaza...

Care e "best buy" pentru net/muzica/FILME? baterie de 4 ore as fi multumit, sa nu mor de plictiseala 6 ore pe tren:D

#8
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postadyyy, on 7th August 2010, 02:09, said:

Daca nu deranjeaza pe nimeni as dori sa mai adresez aici niste intrebari de "sfaturi achizitionare".

Pana nu de mult ma uitam si eram foarte hotarat pe un netbook insa pretul de ~1300lei pt unul decent m-a facut sa ma gandesc daca merita.

Intrebarea mea ar fi urmatoare, exceptand bateria de 8 ore la asus, un laptop mai slab gen procesor Celeron de 15" merge mai bine decat un netbook pentru filme/mess/net browsing? Ma gandesc ca un netbook la 2 ferestre de mozila, un odc si un messenger deja se blocheaza...

Care e "best buy" pentru net/muzica/FILME? baterie de 4 ore as fi multumit, sa nu mor de plictiseala 6 ore pe tren:D

Asta?

Desi eu tot un netbook as achizitiona pt baterie.

Edited by julia_kitty, 07 August 2010 - 09:08.


#9
SoulIISoul

SoulIISoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.07.2010

View Postadyyy, on 6th August 2010, 21:47, said:

Stiam ca dell da 3 ani garantie si vad pe emag ca 24 luni e mai nou. Se mai da 3 ani garantie la laptopuri decente pana in 20 mil ?
Depinde de S.C. de care este facut laptopul, depinde de S.C. care comercializeaza laptopul īn RO
Ex: la Acer este (īti zic prin ce a trecut un prieten) 12 luni garantia GENERALA > din care: 12 luni doar la LCD, HARD si īnca ceva (erau 3), apoi 6 luni: baterie, etc..
Eu am patit cu Asus ceva asemanator: garantie 24 de luni pe GENERAL, apoi: baterie - 9 luni, etc...
La magazinele online sunt trecute doar astea GENERALE: adica 24 de luni
Ce am mai patit: Magazinele fizice ofera garantie de 12 luni, cele online ofer 24 luni
Legat de brand: Dell sunt foarte rezistente (sau cel putin asa erau seria D), astea mai noi... prefer sa ma abtin de la orice comentariu care atrage flame pe topic
Acer are cāteva modele reusite, altele nu prea, trebuie sa dai google īnainte de achizitie
Asus este o firma care a īnceput sa se priceapa destul de bine la laptop
Toshiba īs de evitat (cu atāt mai mult sa nu te tenteze ofertele de prin Real/Metro)

Edited by SoulIISoul, 07 August 2010 - 09:30.


#10
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

Quote

Toshiba īs de evitat (cu atāt mai mult sa nu te tenteze ofertele de prin Real/Metro)

Poate ar trebui sa-ti si argumentezi parerea nu crezi? Eu am un Toshiba din 2008, cumparat din Real, si merge perfect.

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postadyyy, on 6th August 2010, 22:07, said:

macar sa stiu o treaba... ma orientez spre lenovo, asus... Oricum dell aveau preturi maricele fata de ce ofereau, spre deosebire de un asus in aceeasi bani care are placa video mai buna sau stiu eu ce. Avantajul era 1 an in plus de garantie si designul

Dell n-are in plus un an de garantie (care apropo, poti sa ti-o cumperi/extinzi separat aproape la toate marcile astea) si designul, lol. Dell are in plus faptul ca e o firma suficient de mare ca sa gasesti suport acceptabil pentru modelele lor (manuale de service care sa iti explice cum sa il desfaci, drivere la indemana, fiind asa de populare gasesti multe discutii despre modele si poti sa iti formezi o parere).

Oricum, e o prostie sa te iei dupa marcile de laptop si atat cand vrei sa faci o achizitie, conteaza sa te iei dupa sub-brandurile lor. Asa Acer care nu e asa de renumita are seria Timeline, care sunt mult mai bune decat ce or scos pana acum cam din toate punctele de vedere, si Lenovo, care e urmasul lui IBM si considerat cel mai bun / fiabil / etc. are la seria de entry-level niste plastice de zici ca-i facut din dopuri de sticle de suc.

#12
SoulIISoul

SoulIISoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.07.2010

View Postjulia_kitty, on 7th August 2010, 10:31, said:

Poate ar trebui sa-ti si argumentezi parerea nu crezi? Eu am un Toshiba din 2008, cumparat din Real, si merge perfect.
Am evitat sa fac greseala asta Dell > si am intrat din discutie despre Toshiba, este poveste lunga, orice spun eu suna la modul general, asa ca ma abtin de la orice comentariu
Primul meu laptop a fost Toshiba, eram la īnceput, cautam ceva cu cāt mai multe gadget-uri (de care oricum nu m-am folosit) si pe locul doi era calitatea, cāt de bine se comporta laptopul asta īn timp, etc...
Sa zicem varianta pe scurt: Nici macar 1 laptop folosit de mine > nu s-a gasit/se gaseste īntr-un supermarket, acolo sunt trimise doar modelele de la care se doreste maximul de adaos

#13
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
daca se duce bateria il pot folosi la priza pe post de desktop?

#14
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postadyyy, on 7th August 2010, 12:09, said:

daca se duce bateria il pot folosi la priza pe post de desktop?

Da.

#15
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
http://www.domo.ro/I...shiba_NB200-10P

Ce parere aveti de asta? e pe buna faza cu 9 ore bateria? stiam de 5 la modelul nb200... si asa am vazut si review parca:)

Super pret :)

#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Cu o baterie standard nu este in stare de asa ceva.
Bateria cu 3 celule poate asigura numai 25Wh.
Si cele aproximativ 285 minute (~4 ore si 45 minute) se obtin cu luminozitatea la minim,wlan-ul oprit si toate setarile date pe maximum energy saving.
Toshiba promisese in momentul lansarii ca o sa scoata si un acumulator cu 6 celule ,autonomia crescind la 9
ore.

Edited by bit 61, 08 August 2010 - 16:05.


#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se gćsesc destule DELL-uri cu 3 ani garanție, trebuie doar sć sapi un pic!

#18
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Pana la urma voi merge pe un mini laptop... Rog un moderator, daca se poate, sa modifice titlul si sa pot continua discutia in topicul asta:)

Asadar...am fost pe la mediagalaxy si am butonat Toshiba nb200 si asus 1101ha si 1005.

Mi-a placut mult mai mult finisajul toshiba si anume faptul ca nu lasa urme nici cand e inchis, nici in zona pad-ului. Apoi clemele care prind display-ul e mult mai fix si imi inspira mai multa incredere decat cele de la asus( inafara de 1000ha care e solid).

Asus are insa avantajul pretului, bateriei si chiar display-ului pt varianta 1101.  11.6" mi se pare perfect :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate