Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Am vazut un OZN pe cer

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#127
laci72

laci72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2009
Eram copil,,era seara pe la 23.30,dormeam deja,mama a ajuns acasa din schimbul 2 ,m-a trezit si a povestit cum venea acasa cu o colega de la servici dintrodata s-a deschis cerul si au vazut o lumina puternica,ei sau pus in genunchi si au inceput sa se roage.Chiar era speriata.Nu stiam ce sa cred,dar in ziua urmatoare la tv maghiara(si acolo atunci comunism) la stiri au zis ca ieri au decolat avioane ca sa prinda un obiect necunoscut pe cer.Nici acum dupa 40 de ani nu stiu oare ce era.In trecut se zicea ca Dumnezeu acum Ozn.Nu mai cred in nici una.

Edited by laci72, 07 August 2020 - 21:39.


#128
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Post_FTW_, on 06 august 2010 - 20:00, said:

Macar am trait sa-l vad, si de aceea consider ca ce a fost aseara pe cer e tot OZN.
Voi ati mai intalnit asa ceva?

Sigur a fost un OZN! Adica, un obiect zburator neindentificat...
E si foarte greu sa identifici tot ce cade pe pamant: meteoriti, bucati din sateliti dezintegrati, etc.

#129
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006
Incidentul de la Nürnberg din 4 Aprilie 1561


Incidentul OZN de la Nürnberg din 1561, s-a petrecut în data de 4 Aprilie 1561. Locuitorii oraşului Nürnberg au fost martorii unuia dintre cele mai misterioase evenimente atribuite manifestării fenomenului OZN. Informaţii despre eveniment au apărut într-o foiţă informativă imprimată 10 zile mai târziu, pe 14 Aprilie.


Incidentul de la Nürnberg din 4 Aprilie 1561

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Himmelserscheinung_%C3%BCber_N%C3%BCrnberg_vom_14._April_1561.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Numeroase scuturi strălucitoare, cruci de foc şi nave în formă de ţigară de foi au apărut pe cer. Cetăţenii oraşului Nürnberg au rămas încremeniţi din cauza acestui spectacol, privind cu spaimă obiectele ce evoluau pe deasupra lor. Oamenii au fost înnebuniţi de groază când aceste obiecte aeriene au părut că se lansează într-o bătălie aeriană pentru supremaţie în ceruri.

Locuitorii s-au retras în biserici şi catedrale pentru a se ruga. După un timp au observat prin ferestrele bisericilor că navele se liniştesc şi puternicul zgomot încetează. Alte surse ale epocii au remarcat că nu a fost vorba de un război ci de o operaţiune de salvare sau ajutorare a unor obiecte care păreau să fi suferit un fel de accident. Mulţi oameni, văzând pe cer cruci de foc, au crezut că a venit Ziua Judecăţii.



Sursa: ro.Wikipedia (în limba română) şi en.Wikipedia (în engleză)


Explicaţia poate fi dată prin psihologia grupurilor raportată la acea vreme a războaielor şi a viziunilor miraculoase faţă de fenomenele naturale, în cazul de faţă: haloul. Dar rămân alte descrieri fără un răspuns.

Edited by lupini, 14 April 2021 - 14:32.


#130
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Au trecut acum un sfert de ora pe cer un sir intreg de sateliți Starlink, nu am știut ce dracu' e pana nu am găsit pe net. Am pus poza de pe internet, cu tel nu se văd bine

Attached Files


Edited by daniMMM, 06 May 2021 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate